Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterling (Turaç) 9x19 Fişek İncelemesi
Sayın alpsaral, ifadelerinizden atımları mke ve sterling karışık yaptığınız için bu sarı metal parçalarının mke sebepli olabileceği ihtimali mevcut olarak anlıyorum. Sadece sterling ile atım yapsanız belki o da olmayacaktır. Yine de sterling te olsa sarı renk  çekirdekler ile aynı yerlerde benzer görüntülerin yaşanacağını tahmin ediyorum. Laf aramızda 3000 atımı bitiren Hp'min iğne yuvasını açtığımda kumaşın üzeri inanılmaz derecede bu sim parçalarıyla dolmuştu.

Mke 2016 kırmızı boyalı kapsüller ile 4200 atımda iken Hp'min cronograph değerleri 360-370m/s (ort:1200 fps.) civarı idi. Bu fişeklerle de denemek nasip olur umarım. Eğer krono yardımı lazım olursa haber veriniz lütfen.

Tabanca işine Glock ile başlayıp sonradan Hp ye döndüğüm için ısırıklardan ben de fena muzdarip durumdayım ama sanırım artık tutuş alışkanlığı yerine oturduğu için son zamanlarda ısırılmadığımı farkediyorum.

Uzun zamandır forumda Hp görseli yoktu gözüm gönlüm şenlendi sayenizde Smile ellerinize sağlık.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, alpsaral
(29-07-2017, 08:27 PM)cnrabt demiş ki: Sayın alpsaral, ifadelerinizden atımları mke ve sterling karışık yaptığınız için bu sarı metal parçalarının mke sebepli olabileceği ihtimali mevcut olarak anlıyorum. Sadece sterling ile atım yapsanız belki o da olmayacaktır. Yine de sterling te olsa sarı renk  çekirdekler ile aynı yerlerde benzer görüntülerin yaşanacağını tahmin ediyorum. Laf aramızda 3000 atımı bitiren Hp'min iğne yuvasını açtığımda kumaşın üzeri inanılmaz derecede bu sim parçalarıyla dolmuştu.

Mke 2016 kırmızı boyalı kapsüller ile 4200 atımda iken Hp'min cronograph değerleri 360-370m/s (ort:1200 fps.) civarı idi. Bu fişeklerle de denemek nasip olur umarım. Eğer krono yardımı lazım olursa haber veriniz lütfen.

Tabanca işine Glock ile başlayıp sonradan Hp ye döndüğüm için ısırıklardan ben de fena muzdarip durumdayım ama sanırım artık tutuş alışkanlığı yerine oturduğu için son zamanlarda ısırılmadığımı farkediyorum.

Uzun zamandır forumda Hp görseli yoktu gözüm gönlüm şenlendi sayenizde Smile ellerinize sağlık.

Saygılar.

Sn.cnrabt atış yapmadan öncede düşündüm bunu hiç karıştırmasam mı diye ama o zaman ses, alev, şahlanma gibi unsurları kıyaslayamamış olacaktım. Yine de bu kadar fazla partikül sadece iki fişekten çıkmaz diye düşünüyorum. Eğer kovanlara baktıysanız bir tanesinin üst tarafında pirinç malzemeden sıyırma şeklinde kopmalar zaten mevcut. Kovan malzemesi/kalitesi MKEK'e göre bir parça düşük olabilir bunun dışındaki herşeyiyle fişekler 4x4'lük. Bu arada benim ölçtüğüm kullandığım 2016 fişeklerinin kapsülleri yeşil boyalı idi.

Rep mesajında krono ile ilgili yazdım çok teşekkür ederim.

Glock'tan dönüşle ilgili olarak da (tabi BHP'ye dönmek şartıyla) "zararın neresinden" diye başlayan atasözümüz tam uyuyor duruma BHP aşktır Smile

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cnrabt
Sterling fişek lerden bende edindim. Fişeklerin dip tablasında s&b yazıyo bu ne anlama geliyo?

Alıntı

(30-07-2017, 05:12 PM)Theguardian demiş ki: Sterling fişek lerden bende edindim. Fişeklerin dip tablasında s&b yazıyo bu ne anlama geliyo?

Sterling dip tablasında STR yazıyor.  S&B ise Sellier-Bellot
[Resim: Ekran_Resmi_2017_07_30_18_12_46.png]

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xlcod3r
(30-07-2017, 06:19 PM)Sabri demiş ki:
(30-07-2017, 05:12 PM)Theguardian demiş ki: Sterling fişek lerden bende edindim. Fişeklerin dip tablasında s&b yazıyo bu ne anlama geliyo?

Saygılar

Çok teşekkür cevabınız için. Bende ki Fişeklerin tablalarında sadece s&b 15 9p yazıyor.  Bunun dışında başka bişey yazmıyor. Ve Fişeklerin Kapsülleri mavi renge boyanmış.

Alıntı

(30-07-2017, 10:34 PM)Theguardian demiş ki:

Saygılar

Çok teşekkür cevabınız için. Bende ki Fişeklerin tablalarında sadece s&b 15 9p yazıyor.  Bunun dışında başka bişey yazmıyor. Ve Fişeklerin Kapsülleri mavi renge boyanmış.

Sn.TheGuardian fişeklerinizi nereden aldınız? Aşağıdakine benzer mi?

[Resim: af1c9eebd8cbc014ac4d980f97b05ff2.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Theguardian
(30-07-2017, 11:28 PM)alpsaral demiş ki:
(30-07-2017, 10:34 PM)Theguardian demiş ki:

Saygılar

Sn.TheGuardian fişeklerinizi nereden aldınız? Aşağıdakine benzer mi?

[Resim: af1c9eebd8cbc014ac4d980f97b05ff2.jpg]

Evet bunların aynısı. Bi arkadaşımla mke Fişeklerimden bi kaçını takas ettim. Nerden alınmış hiçbir bilgim yok malesef.

Alıntı

Sn. Theguardian,

S&B 15 9p = Sellier & Bellot 2015 yılı üretimi 9 mm parabellum (9x19 mm) anlamı taşıyor

Kapsül üzerinde veya çevresinde görülen renkli boya genelde bir anlam taşımıyor (Bazı ülkelerde sivil-askeri mühimmatı ayırdetmek için kullanılabiliyor)  Kapsül üzerinde farklı renklerde (bazen şeffaf) olabilen boya aslında nem ve yağ mermi içine girmesin diye kullanılan bir cila. Kendi mermisinin doldurulabildiği ülkelerde mükerrer dolum yapanlar, hem kapsül düşmesin, hem nem ve yağ geçirmesin diye bildiğiniz tırnak cilası kullanıyorlar. 

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, Theguardian, tirendaz, LAMRETOEJ, Fruktoz23, Gazanfer
Merhabalar herkese
Malumunuz Yavaşçalar firmasına Tmsf el koymuştu. Sarsılmaz da Tmsf den satın almış. Yetkilileri ile yaptığım görüşmede olayı doğruladılar ve her çapta fişek imal etmeyi planladıklarını belirttiler. Turaç tan sonra Sarsılmaz ın da imalata giriyor olması fişek serbestisi adına umut verici bir haber olur umarım.
Saygılarımla

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, Fruktoz23, PersonalDefence, demirci57, asicocuk, ismicey
Merhabalar;
Forumu uzun süredir misafir olarak saygıyla ve büyük bir zevkle takip etmekte iken sonunda üye olup bu cevabı yazmaya karar verdim.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Kastamonu ilinde ikamet etmekteyim.2012 model canik L120 tabancamın 2017 mühimmat hakkını sterling marka fişeklerden yana kullandım.Fakat silahımda daha önce hiç yaşamadığım her seferinde farklı sıralarda besleme
sorunu yaşadım.Ekli fotoğraflarda da göreceğiniz üzere aynı kutudan çıkan fişeklerde ki çekirdeklerin kovan içini farklı ölçülerde girdiği bunun neticesinde de besleme rampasına takıldığı kanaatindeyim.Çekirdek etrafındaki izalasyon malzemesi hala yerinde olduğundan fişeklerin nakli sırasında çekirdeklerin kovana doğru geri gitme ihtimalide bir hayli zayıf.Ayrıca bir kutuda 3 sefer ilk vuruşta iğnenin kapsüle vurması ile ateş almaması,aynı fişeğin ikinci vuruşta ateş alması sorunu yaşadım. Şarjörlerim orjinal mecgar hatta yedek şarjörü mü ilk defa yağlı poşetinden çıkarıp denedim,aynı besleme sorunu yaşadım.Size zahmet ekli görselleri inceleyip,son kullanıcıya bu şekilde bir fişek teslip edilip edilemeyeceği değerlendirebilirseniz çok memnun olurum.şimdiden teşekkürler.

Saygılar.
[Resim: 20170827_120324.jpg]

[Resim: 20170827_115608.jpg]

[Resim: 20170827_115811.jpg]

[Resim: 20170827_115935.jpg]

[Resim: 20170827_120240.jpg]

[Resim: 20170827_120307.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sirflayer, xlcod3r, taarruz, ismicey

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi