Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterling (Turaç) 9x19 Fişek İncelemesi
Sayın Specialforces,

Ben yaklaşık bir kutu ölçümü yaptım .Strerling mermilerinin sonuçları birbirine çok yakın çıktı.Ama o kağıdı nereye koyduğumu bulamadım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
specialforces
(26-07-2017, 05:49 PM)asuspc demiş ki: Sayın Specialforces,

Ben yaklaşık bir kutu ölçümü yaptım .Strerling mermilerinin sonuçları birbirine çok yakın çıktı.Ama o kağıdı nereye koyduğumu bulamadım.

Peki daha önce mke mermilerinin ölçümünü yaptınız mı aceba sn. asuspc ? Eğer yaptı iseniz kağıdı bulduğunuzda bir karşılaştırma yapıp yayınlarsanız çok makbule geçer .

Aslında şuan bende fazlasıyla 9mm mke mermisi var kumpasta var ölçüm yapabilirim ama dijital kumpas olmadığından dolayıaz da olsa yanılmalar olacaktır o yüzden yanlış ölçüler vermek istemiyorum . Ama sterling mermi istihkakımı aldığımda karşılaştırma yapacağım inşallah .

Alıntı

Elinde bu aparattan olan bir arkadaşımız var ise bir kutu sterling marka mermiyi test edip paylaşabilirse çok makbule geçer .

Alıntı

Elimde şu anda 40 adet 2013 üretimi MKE, 60 adet 2016 üretimi MKE ve 80 adet Sterling fişek var.

Hepsini hassas terazide tartıp not aldım. Birer tane sökerek ölçüm bilgilerini de paylaşacağım. Özellikle kapsül değerlendirmesi düşünüyorum nasıl yapacağımdan emin olmasamda Smile Çünkü MKE mermisinin işi batırdığı en büyük nokta bence kapsül.

Ağırlıklar konusunda 2016 mermileri genellikle ağır çıkıyor. Sterling'in 80 fişeğin 70 civarındaki ağırlık farkı 0,09 gram içerisinde bununda ne derece çekirdek ne derece baruttan olduğunu anlayabilmemiz için hepsini söküp ölçmek lazım bu da mümkün değil.

Ancak 3 üretim fişeği söküp barut-kapsül-ölçü bakımlarından değerlendireceğim. Sterlingler ile poligonda da seri atış yapmayı düşünüyorum kameraya kaydedip.

Kovan boyunu bikaç tanesini ölçtüm ve sterling fişek çok az farkla MKEK üretimlere göre daha kısa. Yukarıda Walther'inde sorun yaşayan arkadaşın iddiasını kendime göre doğrulamış bulunuyorum. Yani MKE kovanları da uzun.

Şimdilik bulgularım bunlar oldu çok daha kapsamlı sonuçları bu haftasonu değil ancak önümüzdeki haftasonu buradan paylaşacağım. Ses ve hız içinde imkanı olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok güzel olur.

İstanbul MKEK'te edindiğim izlenim MKE'nin Sterling üretiminden memnun olduğu yönünde. Yakın zamanda 9x19 üretimini kapatır veya sivillere vermemeye başlarlarsa hiç şaşırmayacağım.

Saygılar.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
mimaslan, tirendaz, sem, lupus, heisenberg
(26-07-2017, 10:36 PM)alpsaral demiş ki: Elimde şu anda 40 adet 2013 üretimi MKE, 60 adet 2016 üretimi MKE ve 80 adet Sterling fişek var.

Hepsini hassas terazide tartıp not aldım. Birer tane sökerek ölçüm bilgilerini de paylaşacağım. Özellikle kapsül değerlendirmesi düşünüyorum nasıl yapacağımdan emin olmasamda Smile Çünkü MKE mermisinin işi batırdığı en büyük nokta bence kapsül.

Ağırlıklar konusunda 2016 mermileri genellikle ağır çıkıyor. Sterling'in 80 fişeğin 70 civarındaki ağırlık farkı 0,09 gram içerisinde bununda ne derece çekirdek ne derece baruttan olduğunu anlayabilmemiz için hepsini söküp ölçmek lazım bu da mümkün değil.

Ancak 3 üretim fişeği söküp barut-kapsül-ölçü bakımlarından değerlendireceğim. Sterlingler ile poligonda da seri atış yapmayı düşünüyorum kameraya kaydedip.

Kovan boyunu bikaç tanesini ölçtüm ve sterling fişek çok az farkla MKEK üretimlere göre daha kısa. Yukarıda Walther'inde sorun yaşayan arkadaşın iddiasını kendime göre doğrulamış bulunuyorum. Yani MKE kovanları da uzun.

Şimdilik bulgularım bunlar oldu çok daha kapsamlı sonuçları bu haftasonu değil ancak önümüzdeki haftasonu buradan paylaşacağım. Ses ve hız içinde imkanı olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok güzel olur.

İstanbul MKEK'te edindiğim izlenim MKE'nin Sterling üretiminden memnun olduğu yönünde. Yakın zamanda 9x19 üretimini kapatır veya sivillere vermemeye başlarlarsa hiç şaşırmayacağım.

Saygılar.

Sn. alpsaral elinize kolunuza sağlık . Ölçümleri merakla bekliyorum .

Alıntı

Sayın Alpsaral ,

MKE fişeklerine göre Sterling kısa evet bu yüzden Walther de sorun yaşamıyorum.MKE mermileri ise ne yazık ki uzunluk konusunda çok dengesiz ve bu yüzden namluya girerken zorlanıyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpsaral
Sterling mermilerin çekirdeğini inceleyen arkadaşlar bir de materyal bilgisi verebilirler mi? Bu konuda yazdığım yazıda daha önceki yıllara ait (resmi kurumlara verilen) Sterling mermilerinin çekirdeğinin, demir gömlek üzerine bakır kaplama olduğunu ifade etmiştim. Şu an üretilenlerin çekirdeği mıknatısa yaklaştırılırsa bunu öğrenebiliriz.
Ben de bu seferki istihkakımda Sterling tercihi yapmak istiyorum. Fakat geçmiş yıllardaki gibi çekirdek yapıyorlarsa asla almam.

Alıntı

Arkadaşlar selamlar.

Bugün İstanbul / Akdeniz Poligon'da 48 adet Sterling marka 2017 üretimi, 1 adet 2013 MKE, 1 adette 2016 MKE üretimi toplamda 50 adet fişeği 2011 üretimi Browning HP MK3S ile attım. Silah revizyonları -orijinal yuvarlak horoz, eski tip tek taraflı emniyet manivelası, orijinal ceviz kabza kapakları- başka hiç bir tarafına ellenmemiştir.

Hedefe iyi konsantre olmadan 10'arlık şarjörlerle seri olmasada hızlı atış yaptım.

İkinci şarjörümün 8 mermi sterling son iki mermi 13 ve 16 MKE olacak şekilde ayarladım. Ses, ateş ve şahlanma arasında yani hakikaten çok fark var. MKE mermisi top mermisi gibi hele 2016 olanı. Sterlinglerde poligon ortamında namlu ucunda oluşan alevi fark etmediğim halde MKE mermisi bayağı alevler içinde bıraktı namlunun önünü bu birinci nokta.

Sterling fişekler çok rahat ve yumuşak patlıyorlar. Yani yıllardır izlediğim, BHP'lerde dahi yabancılar silahla o kadar kontrollü atış yapıyorlardı ki ben artık silahı böyle kontrol edememenin sorumlusunun kendim olduğunu düşünüyordum bugün bu algım değişti. Ben atış yaparken silahı çok sıkmam buna rağmen yani kurusıkı silahlardan biraz daha fazla bir tepme vardı gözlerimi refleks olarak hiç yummadım çift göz açık, hocanın birisinin dediği gibi "bam, bam, bam" yolladım mermileri.

Silahta barut kokusu yok. Ortamda barut kokusu yok. Şarjör ve mermilerde barut kokusu yok. Ben normalde severim kokusunu koklarımda hemen zaten yok yani. Şarjörler sanki hiç atış yapılmamış gibi kokuyorlar bu çok dikkatimi çekti.

Açıkçası çok keyif aldım. Bence olmuş.

Elimdeki tüm MKEK üretimi fişekleri Sterling olan ve dileyen arkadaşlarla değiştirebilirim Smile

Silahta barut artığı yok. Vallahi yok Smile Kararma var o kadar. Hemde silah aslında kullanmayacağım için kaldırmış ve biraz yağlı bırakmıştım fotolar gelince göreceksiniz.

Tek olumsuz yön şu, silahtan biraz fazla yani dikkatimi çekecek kadar kovan parçası çıktı.

Akdeniz poligon kendi mermilerinide sterling olarak almış. Yani mermileri denemek isteyen arkadaşlar oradan sterling mermileri deneyebilirler.

Fotoğraflar gelecek, şunu kesin ifade etmeliyim, patlamıyor, tutuluyor, dikiyor vs.bu tarz hiç bir şey yok.

Düğüncü iseniz bu mermilerden kesinlikle uzak durun.

Saygılar.

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
lupus, PersonalDefence, cnrabt, tirendaz, osman08, heisenberg, Sabri, Gazanfer, madenci08, ŞAHAN BIÇAKÇI, mercator, fuat_61, sem, Fruktoz23, xlcod3r, yyildiz
[Resim: IMG_7878.jpg]

[Resim: IMG_7881.jpg]

[Resim: IMG_7883.jpg]
Sürgü salma/tutma manivelası. Orada oluşan iz çekirdeklerin kaplamasından kaynaklanıyor Yağla temizleyince çıktı, bu izden namlu fişek rampasında da mevcut. O da aynı şekilde temizleyince çıktı.

[Resim: IMG_7886.jpg]
Şimdi silahta yanmamış barut artığı hiç tespit edemedim. Bu işaretlediğim alan daha sonrakiler gibi çekirdek mi kovan mı nereden kaynaklı olduğunu tam çözemediğim partikül düzeyinde metal parçalar. Parmağı dokundurduğumuzda dahi elimize geliyor ancak dediğim gibi kovan mı çekirdek parçası mı tam çözemedim. 3 kovan aldım sadece onlarda da bir deformasyon gözlemleyemedim.

[Resim: IMG_7887.jpg]
Metal partiküllere devam.

[Resim: IMG_7890.jpg]
Şarjör yatağı son derece temizdi.

[Resim: IMG_7891.jpg]

[Resim: IMG_7892.jpg]

[Resim: IMG_7897.jpg]

[Resim: IMG_7899.jpg]

[Resim: IMG_7902.jpg]
Aslında silah fazla yağlı idi. Normalde bu yıl atışlarımı veda edebileceğim nedeniyle 1911 ile yapacaktım fakat sterling fişekleri alınca BHP'yi uykusundan uyandırdım. Buradaki yağ yataklara sürdüğüm gres. Isınınca böyle bir forma büründü :Smile Zira atışlarda üzerime hiç yağ atlamadı, gözlük kullandığım için bunu çok iyi ayırt edebiliyorum. 

[Resim: IMG_7904.jpg]

[Resim: IMG_7906.jpg]

[Resim: IMG_7907.jpg]

[Resim: IMG_7909.jpg]

[Resim: IMG_7910.jpg]

[Resim: IMG_7915.jpg]
Namlu önden

[Resim: IMG_7919.jpg]
Çekirdek kaplamasının yarattığı iz. Bezi vurunca hemen çıktı.

[Resim: IMG_7922.jpg]
Bunlarda metal parçaları.

[Resim: IMG_7923.jpg]

[Resim: IMG_7924.jpg]

[Resim: IMG_7925.jpg]

[Resim: IMG_7926.jpg]
Bezle sürgüden aldığım partiküller.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Gazanfer, cnrabt, heisenberg, tirendaz, fuat_61, Fruktoz23, alone61, oluc
[Resim: 0.jpg]
BHP'miz

[Resim: 1.jpg]
Atışlar bitti. MKE kutusu sizi yanıltmasın, tıpkı TİSAŞ çantası gibi Smile

[Resim: 2.jpg]
İsabet ve grupman konumuz olmadığı için bu resim tartışma dışıdır, yoruma kapalıdır  Big Grin

[Resim: 3.jpg]
BHP kullanıyorsak elimizi dişlemesinede katlanmalıyız değil mi?  Normalde 1 şarjör üzeri yapacağım atışlarda oraya bir yara bandı yapıştırıyorum şu küçük saydam olanlardan çok faydasını görüyorum acele çıktığımdan unutmuşum almayı kulaklığım gibi Smile 

[Resim: IMG_7871.jpg]

[Resim: IMG_7872.jpg]

[Resim: IMG_7875.jpg]

[Resim: IMG_7876.jpg]

[Resim: IMG_7877.jpg]

[Resim: IMG_7927.jpg]

[Resim: IMG_7929.jpg]

[Resim: IMG_7931.jpg]

[Resim: IMG_7934.jpg]

[Resim: IMG_7935.jpg]
Kovanların için nispeten daha temiz geldi. Yanmış barut pisliği var ancak böyle kalıcı bir kararma yok gibi. Ayrıca üst iç taraflarda MKE mermilerinde olduğu gibi yalıtım amaçlı zift kullanılmamış tıpkı ithal fişeklerde olduğu şekilde.

[Resim: IMG_7936.jpg]
Kovan şişmeleri normal ve kabul edilebilir düzeyde.

[Resim: IMG_7937.jpg]
Kapsüller biraz yerinden oynamış, ithal fişeklerde olduğundan fazla değil.

[Resim: IMG_7941.jpg]
Kovan ağzının şişmesiyle ilgili fikir vermesi açısından bu fotoğrafı koydum. Üstte MKE dolu fişeği var, gördüğünüz gibi fişek içeri girmiyor "crimp" neredeyse duruyor olduğu gibi.

Şarjörlerin hali atıştan hemen sonraki halleridir şaşırtmasın sizi Smile

Özetle durum bu arkadaşlar. Hiç yanmamış barut artığı yok ancak yerine bol bol metalik parçalar var :Smile Atışlarla ilgili üstteki mesajımda durumu anlattım zaten.

Bana göre BHP ile testi geçmiştir, laylonlarınız ne yapar onu bilemem Smile

Ölçülerle ilgili karşılaştırmamı gelecek hafta buradan paylaşacağım.

Saygılar.

Alıntı
26 üye teşekkür etti:
Gazanfer, madenci08, demirci57, cnrabt, heisenberg, ŞAHAN BIÇAKÇI, PersonalDefence, tirendaz, Sakin, blacksea, Oberon, Murphy, fuat_61, ilbay, Rockatansky, sem, shelby, Fruktoz23, Kıraç Ata, xeorx, maho07, specialforces, xlcod3r, egnus, alone61, DKMNHMT

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi