Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterling (Turaç) 9x19 Fişek İncelemesi
(22-06-2017, 05:28 PM)Ruhsuz demiş ki:
(22-06-2017, 04:43 PM)Arat demiş ki: Biraz konudışı olacak fakat aklıma takılan bir nokta var ve yukarıdaki kısmı görünce sormak istedim; Önümüzdeki dönemde bir SR-38 edinmeyi planlıyorum ve bu tabanca ile hem .38 Special hem de .357 Magnum mühimmat kullanılabiliyor. Yıllık istihkak bu iki tip arasında dağıtılabilir mi mesela %50-%50 ya da %75-%25 şeklinde? Yoksa istihkakın hepsi tek tip olarak mı veriliyor?

Sn. Arat; alacağınız zaman görevliyi uyarırsanız alırsınız.

Benim şahsi görüşüm hepsini 357 magnum almanız. 357 magnumlar Soft Point

Şuan satılan 38 sp mühimmat biraz frenkeştayn tarzı.

(Semi wad cutter FMJ ????)

Soft Point veya Hollow Point ithal etmenin neresi zor anlamadım.

Sonuçta 38 sp poligonlarda satılıyor (Bu senedeki mermi krizini saymazsak) Saygılar.

Çok teşekkürler cevap için.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ruhsuz
(22-06-2017, 04:43 PM)Arat demiş ki: Biraz konudışı olacak fakat aklıma takılan bir nokta var ve yukarıdaki kısmı görünce sormak istedim; Önümüzdeki dönemde bir SR-38 edinmeyi planlıyorum ve bu tabanca ile hem .38 Special hem de .357 Magnum mühimmat kullanılabiliyor. Yıllık istihkak bu iki tip arasında dağıtılabilir mi mesela %50-%50 ya da %75-%25 şeklinde? Yoksa istihkakın hepsi tek tip olarak mı veriliyor?

Sonuçta 38 sp poligonlarda satılıyor (Bu senedeki mermi krizini saymazsak) Saygılar.

Sayın Arat;

İstanbul M.K.E.K. istikakınızı tek tip olarak veriyor. Kesinlikle iki ayrı mermi satışı yapmıyor. Ankara dan ayrı tipte mühimmat alan forum üyesi olmuştu ama benim bir tecrübem olmadı. 

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Arat, Ruhsuz
(22-06-2017, 08:55 PM)Surmene demiş ki:

Sayın Arat;

İstanbul M.K.E.K. istikakınızı tek tip olarak veriyor. Kesinlikle iki ayrı mermi satışı yapmıyor. Ankara dan ayrı tipte mühimmat alan forum üyesi olmuştu ama benim bir tecrübem olmadı. 

Saygılar.

Çok teşekkürler, saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Surmene
Merhaba değerli forum üyeleri;
Bugün MNE poligon da Sterling 9mm fişekler ile atış yapma fırsatı buldum. Canik tp9 ile yapmış olduğum 20 adet atış süresince herhangi bir tutukluk sorunu yaşamadım. Mke fiseklere göre atış daha konforluydu diyebilirim. Poligon gorevlileri de atıştan sonra silahlarda barut artıkları kalmadığını ve silahı temiz bıraktığını ifade ettiler.
15mt mesafeden amatör bir atıcı olarak elde ettiğim grupman aşağıdaki gibidir.
Saygılar..
[Resim: IMG_20170701_203208.jpg]

image hosting

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
S@riyerli, nineteeneleven, Karagoz, heisenberg, lupus, m16a2, demirci57, ismicey, XXAHMETXX, alpsaral, Mr. Knowing, shelby, ERDAL, fuat_61, blueokkes, şekerlioğlu, oluc
Bu başlık altına açmamda bir sakınca olmaz diye düşündüm.

Dün ailem ile birlikte köye gittik.Köye gitmişken dağa çıkıp birkaç hedef atışı yapmak istedim.Yanımda Walther P99 tabancam vardı.( 1 kutu 2017 MKE fişeği , 2 tam dolu şarjör 2015 MKEK fişeği )

Atış yapmak istediğimde ilk fişeği attıktan sonra , diğer fişeği sürerken sürgü çok az geride kalıyor tam oturmuyordu, namludaki fişeği tahliye edip tekrar yeni fişeği sürdüm yine aynı vs vs. Kısacası 1 tane atış ancak yapabildim. Moralim bozuldu ve atış yapmayı bıraktım.

Akşam eve geldiğimde , Zigana Sport , Walther , Glock ve HS' nin namluları söküp masanın üstüne dizdim. 2015 ve 2017 fişeklerini namluların içine oturttum. HS , Zigana ve Glock namlu fişek yataklarının toleransları daha fazla olduğu için fişekler tam oturdu ve hatta bazı fişekler bayağı bir oynuyordu. Walther ' de ise neredeyse her bir kutuda sadece 3-5 tane tam otuan ya da üstüne parmağınızı hafif dokununca oturan fişek çıktı. Diğerleri Walther namlusuna zor giriyor, çıkartırken de biraz zor çıkıyordu. Buradan anladım ki namluya fişek sürerken fişek oturmadığı için sürgü kilitlenmeden geride kalıyor ya da namluda sıkışınca fişeği tahliye edemiyordu.

Daha sonra aklıma yeni aldığım Sterling fişeklerini denemek geldi. 4 Kutu içinden sadece 1 fişek parmakla '' tık '' yapınca oturacak şekilde çıktı. Diğer fişekler sıkıntısız bir şekilde Walther namlusuna oturuyordu.

Bu arada dijital kumpas ile MKE fişekleri ölçmek istedim ,fakat pili bititği için manuel ölçtüm.Her fişeğin ölçüleri farklı çıktı.

2010-2011-2012-2013-2014-2016 yılı fişekleri bulursam Walther P99' da deneme yapacağım.Önceki yıllarda kullandığım fişeklerde bazen sıkıntı oluyordu .Her şarjörde 1-2 tutukluk yapabiliyordu.

MKE fişekleri görüldüğü gibi tam oturmuyor.

[Resim: 9dgRj8.jpg]

[Resim: lW3yBQ.jpg]

Sterling marka mermiler altta görüldüğü gibi tam oturuyor.

[Resim: ok02JR.jpg]

Alıntı
30 üye teşekkür etti:
osman08, sem, zarif_, alpsaral, alone61, Sabri, S@riyerli, huahua, heisenberg, Zemre10, lupus, 1905sss, PersonalDefence, demirci57, fuat_61, pasa_7676, baracuda77, Dr.Oz, şekerlioğlu, usame, Gazanfer, sezgin63, Surmene, nsyuksel, madenci08, yavuzmete, OBERON01, tirendaz, Ali Timsah, oluc

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
pasa_7676, mert.ozen, nsyuksel, DaRkNeSs-, blueokkes, Yasin06, yavuzmete, yasin1210, fuat_61, alpsaral, Sabri, waltherslv
Hafta sonu etkinlikte 200 adet Sterling marka fişek kullandık. Ortalama 90 civarını Glock 19 la attık.
Mermiler için ilk izlenimim, tepmesi çok rahatsız etmedi. Ayrıca, yanmamış barut oranıda çok az seviyelerdeydi. Atış esnasında çıkan duman biraz fazla gibi göründü. Yapılan temizlikte de özellikle de namlu giriş bölümünde nispeten daha kalın bir tortu oluşturdu. Üç farklı marka tabanca ile yapılan 200 adet atış da herhangi bir besleme tahliye  problemi yaşanmadı.

Saygılar.

Alıntı
39 üye teşekkür etti:
lenduha, wildeagle, PersonalDefence, nutkey, usame, Gazanfer, pasa_7676, Red Kit, blueokkes, sem, 1905sss, osman08, heisenberg, alpsaral, muhendis1969, tirendaz, ŞAHAN BIÇAKÇI, demirci57, lupus, Yasin06, Pinus, mimaslan, Alper f92, madenci08, nsyuksel, asuspc, ilksurfer, wubıh, m16a2, shelby, Kanuni, blacksea, DaRkNeSs-, alone61, Tonyukuk ÖTUKEN, Kimble, Tongel, aoboran, DKMNHMT
Sn. Fuat_61,

Teşekkür butonu paylaşımınızda kapalı gözüktüğü için; emeğiniz, çalışmalarınız ve paylaşımınız için yazılı teşekkür etmek istedim.

Saygılar,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fuat_61
Bugün Antalya' daki bir kaç MKEK bayisine  Sterling marka fişek sordum .Hemen hemen  hepsinden aldığım cevap söz konusu fişeğin çok kötü olduğu, silahlarda tutukluk yaptığı veya patlamadığı yönündeydi.

Alıntı

Geçen hafta sterling marka mermi ile steyr'ımla bir şarjör , tp9 sf ile bir şarjör duble ve yavaş atış yaptım . Kovan tahliye sorunu ve patlamayan mermi sorunu yaşamadım ayrıca mke kadar rahatsız edici seside yoktu .

Mermi istihkakını sterling olarak alan bir silahsever arkadaşımız mermileri test etse çok makbule geçer aslında .

-1 kutudan çıkan mermilerin kumpas ölçüleri - en,boy,çekirdek çapı (mke vs sterling) .

- Desibel ölçen bir alet bulunabilirse şayet mke ve sterling mermilerinin ses şiddeti karşılaştırması .

- MKE ve Sterling tepme gücü karşılaştırması .

- MKE ve Sterling barut kalite karşılaştırması .

Aslında bu test ve karşılaştırmaları forumda aynı şehirde bulunan 3-4 arkadaşımız yapsa objektif olarak mke mi iyi sterling mi iyi anlamış olup içimiz rahat ederSmile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi