Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterling (Turaç) 9x19 Fişek İncelemesi
Bugün İstanbul MKEK'te, BHP'min 2017 istihkakını almaya gittim. Öncelikle bilenler bilir İstanbul şubeye girince solda MKEK'in kendi vitrini vardır, orada 50'lik bir paket sergiliyorlar hemen yanına sterlingin paketini koymuşlar. Yani kurum bir nebze kabullenmiş görünüyor. Ancak sırada önümde şöyle bir durum oldu yeni bir silah alan vatandaşa mermi yönünde bir soru sorulmadı ve görevli direkt MKEK fişeklerden verdi. Bana da bir tercih sorulmadı ödemeye gitmeden hemen önec Sterling istediğimi, hatta mümkünse 50 adetini MKEK istediğimi söyledim. Tek istihkak kağıdıyla öyle bir işlem yapamam deyince tamam dedim hepsi sterling olsun bu şekilde fişekleri aldım.

Fişeklerin özellikle ambalajları çok kaliteli geldi, yani biz zavallı "TÜRK" insanının hak etmeyeceği seviyede. Paketler üzerinde Türkçe ibarede görmeyince bana sanki "ihraç fazlası" veya iptal edilmiş bir ihale sonucu bu ürünlere kavuştuk gibi geldi. Umarım yanılıyorumdur. Atış kağıdımı bayramdan sonraya çıkaracağım. Mermileri hem atışta değerlendireceğim, hemde söküp kapsamlı bir ölçüm yapmak niyetindeyim. Akabinde bu başlık üzerinden gelişmeleri paylaşacağım.

Normalde kaliteli ambalaj içinde kaliteli ürün olur. Umarım öyledir. Ben sadece sizler biraz daha fikir kazanın diye bu paylaşımı yapıyorum.

Saygılarımla.

[Resim: IMG_7803_zpshzybr22i.jpg]

2017 yılı istihkakım.

[Resim: IMG_7806_zps36yvvcz9.jpg]

Kutu üst

[Resim: IMG_7812_zpsfmngqmzs.jpg]

Kutu alt

[Resim: IMG_7804_zps45ep3bfb.jpg]

Kutu yan (kafile no)

[Resim: IMG_7805_zpstdoxsivb.jpg]

Kutu diğer yan

[Resim: IMG_7810_zpslzzwbtis.jpg]

Kutu kısa yan (sterling yazısı kabartma)

[Resim: IMG_7808_zpsxmli45ss.jpg]

Lutu diğer kısa yan (sterling yazısı kabartma)

[Resim: IMG_7807_zps8lxtiblq.jpg]

Kutu üst parmağımla gösterdiğim fişek figürleri kabartma şeklinde.

[Resim: IMG_7813_zpsupe0gpoc.jpg]

Plastik seperatör içinde fişekler

[Resim: IMG_7816_zpskpix9psz.jpg]

Fişeklerin yakından görünümü (STR-17-9P) MKE ile aynı markalama, kapsül çentikleri yok. Kapsüllerin rengi kovan renginden belirgin farklı henüz fişek açmadığım için S&B olup olmadığına bakamadım.

[Resim: IMG_7817_zpscgiflpms.jpg]

Burada fişeği daha yakından görüyoruz. Çekirdek ve kovanın birleştiği noktalarda eskiden pek çok avrupa üretimi fişekte (Geco, S&B, RWS) olduğu gibi yalıtım yapılmış. (kapsüle çevresine yapıldığı gibi). Fişeği ilk elime aldığımda eski geco fişekler vardı tıpkı onlara benzettim. Onların çekirdekleri beyazdı. Özetle fişekler -dışarıdan bakıldığında, kullanma imkanım olmadı henüz- Avrupa kalitesinde gibi görünüyorlar.

[Resim: IMG_7815_zpso5tijpkk.jpg]

Seperatörüde beğendim. Mermiler içinde oynamıyorlar hatta gördüğünüz gibi yana yatırdığım halde hiç bir mermi yerinden oynamadı.

[Resim: IMG_7814_zpsxcsj03yn.jpg]

Seperatöre STR damgası vurulmuş.

Alıntı
27 üye teşekkür etti:
heisenberg, Fruktoz23, 1905sss, hevesliamator, blacksea, beretta, taarruz, v-b, hunter 12, NG1 Doğan Tanka, Zemre10, wildeagle, shelby, m16a2, ERDAL, Tongel, sem, alone61, alpago, Ruhsuz, mimaslan, OBERON01, Gazanfer, ismicey, baracuda77, oluc, DKMNHMT
Sn. alpsaral, 

Öncelikle paylaşımız için çok teşekkür ederiz.
Fotoğraflar ile paylaşımınız bir harika olmuş.
Yeni fişekleriniz ile mutlu ve keyifli atışlar dilerim.

Dün gece, Facebook'ta bir grupta bir paylaşıma rastladım. Paylaşımda ki resim alttadır.

[Resim: IMG_4668.jpg]

img upload

Sterling 9x19 mm.  yeni fişeklerin ateşlememesinden yakınan bir silah severin paylaşımı kafaları karıştırır derecesinde. Toplamda 50 adet fişekten 30'unun ateşlememesi inanılır gibi değil. Kendisinden patlamamamış fişek resimlerinide istedim. Geri dönüş olmadı. Bekliyorum. 

Sn. ORTAC'ın YouTube'deki paylaşımınıda izledim. Gayet güzel ve açıklayıcı bir paylaşım olmuş. Kendilerine buradan teşekkürlerimi sunarım.

Bu konu hakkında, İlgili kurumun veya üstadların  açıklamasını merakla beklemekteyim.

Saygılar.

Alıntı

Sn.beretta teşekkürler.

Yine forumda başka bir başlık altında polis olduğunu zannettiğim bir arkadaşımızda sizin verdiğiniz şekilde bir geribildirim vermişti. Ben kendisine bu olayın gerçekleştiği tarihi sorduğumda sanırım 2014 olduğunu söyledi.

Sn.ORTAÇ'ta videoda belirtiyor, sterling ilk üretim fişekleri MKEK kapsül ve barutu kullanıyor diye. Ancak şu anda S&B kapsül ve Nobel Sport barutla fişekleri üretiyorlarmış. Bu nedenle eski fişeklerde çok sorun görülmüş.

Özetle, yarın yol belgesi için dilekçemi vereceğim sanırım 10 gün içinde onaylanmış olacaktır. Temmuz ayının ilk günlerinde fişeklerin 1 paketini poligonda ateşlemeyi düşünüyorum. Ondan sonraki bildirimim sanırım kafalardaki soru işaretlerini netleştirecektir. Emin olamayan arkadaşlar bekleyebilirler. Fişekleri söküp ölçümlemeyi de düşünüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Zemre10, beretta, Vefasiz, lupus, usame
Sn.beretta bence o resimleri daha çok beklersiniz. İtimat edin hergün çatır çatır sıkıyorum daha tekleyen olmadı. Bence bu yazılar karalamadan öte yazılar değil. Mke ye göre çok daha iyi bir fişek olduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla

Alıntı

Haberin orijinal kaynağı bu;

[Resim: IMG_6078.jpg]

image hosting

30/50, %60 horozlu ve iğneli ateşleme sistemi olan bir tabancada çok zor rastlanabilecek, mekanik silah arızasını ekarte etmeyi gerektirecek bir oran....

Geçen hafta yaptığımız atışlarda sadece iğneli ateşleme sistemine haiz Canik TP9 SF Elite ve Glock 19 Gen4 tabancalar tüm Sterling fişekleri sorunsuz bir şekilde ateşlemişti.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
alpsaral, shelby, alpago, Fruktoz23, Alper f92
Şahsen sterling mermi satışını duyunca artık p+ mermilerden kurtulup tabancaları kırılmakdan kurtaracaz diye düşünmüştüm. Ama Sn Ortaç'ın videosunda da gördüm ki sterling de mp5'de çalıştırmak için tek tip üretmiş.

Yazık ki silahlarımız yıpranmaya devam edecek.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alpago
Nedense hiç inanasım gelmemişti. Sayın lupus'un yazısını da görünce forumun bana ne kadar faydalı olduğunun farkına vardım. Bu yazıyı yazdığım saat itibariyle mermi istihkakımı almak için gereken bir yıllık süreyi doldurmuş bulunuyorum. Şehirden biraz uzak olduğum ve işim elvermediği için elime geçen ilk fırsatta dilekçemi verip Sterling marka mermilerden alacağım. Benden önce bir çok forum üyesi bu mermilerle ilgili tecrübelerini burada paylaşacaktır. Bizimki onların arkasından bir onaylama yazısı olabilir belki. Ya da henüz kullanmadığım ve iyi sonuç vermesini umduğum için bu şekilde düşünüyorum.
Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lupus
(21-06-2017, 10:34 PM)alpsaral demiş ki: Sn.beretta teşekkürler.

Yine forumda başka bir başlık altında polis olduğunu zannettiğim bir arkadaşımızda sizin verdiğiniz şekilde bir geribildirim vermişti. Ben kendisine bu olayın gerçekleştiği tarihi sorduğumda sanırım 2014 olduğunu söyledi.

Sn.ORTAÇ'ta videoda belirtiyor, sterling ilk üretim fişekleri MKEK kapsül ve barutu kullanıyor diye. Ancak şu anda S&B kapsül ve Nobel Sport barutla fişekleri üretiyorlarmış. Bu nedenle eski fişeklerde çok sorun görülmüş.

Özetle, yarın yol belgesi için dilekçemi vereceğim sanırım 10 gün içinde onaylanmış olacaktır. Temmuz ayının ilk günlerinde fişeklerin 1 paketini poligonda ateşlemeyi düşünüyorum. Ondan sonraki bildirimim sanırım kafalardaki soru işaretlerini netleştirecektir. Emin olamayan arkadaşlar bekleyebilirler. Fişekleri söküp ölçümlemeyi de düşünüyorum.

Saygılarımla.

Sayın Alpsaral,  bahsettiğiniz geri bildirimi ben vermiştim ama forumdaşları daha sağlıklı bilgilendirmek açısından şunu da eklemek gerekiyor:

O yazımda Glock 19 tabancamda ZEV Starter kit ( yani daha yumuşak iğne yayı ) takılı olduğunu da belirtmiştim. Benim tutukluk oranım 20' de 2 idi.

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...#pid328307

Yukarıdaki linkteki paylaşımımdan da anlaşılacağı üzere daha sonra 2013 senesine ait 40 fişekte, 4 defa aynı patlatmama sorunu yaşadım. Belki 2013-2014 MKE kapsüllerinde sorun olabilir, ama yukarıdaki linkin bir sonraki sayfasındaki paylaşımımdan da görüleceği üzere orijinal iğne yayı ile yaptığım 2013 yılına ait 270 MKE ve 2014 veya 2015 senesine ait 60 Sterling marka fişekte orjinal iğne yayı takılı Glock 19 tabancamla herhangi bir sorun yaşamadım.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
lupus, alpsaral, DaRkNeSs-
(21-06-2017, 09:27 PM)alpsaral demiş ki: "... Bana da bir tercih sorulmadı ödemeye gitmeden hemen önec Sterling istediğimi, hatta mümkünse 50 adetini MKEK istediğimi söyledim. Tek istihkak kağıdıyla öyle bir işlem yapamam deyince tamam dedim hepsi sterling olsun bu şekilde fişekleri aldım..."

Biraz konudışı olacak fakat aklıma takılan bir nokta var ve yukarıdaki kısmı görünce sormak istedim; Önümüzdeki dönemde bir SR-38 edinmeyi planlıyorum ve bu tabanca ile hem .38 Special hem de .357 Magnum mühimmat kullanılabiliyor. Yıllık istihkak bu iki tip arasında dağıtılabilir mi mesela %50-%50 ya da %75-%25 şeklinde? Yoksa istihkakın hepsi tek tip olarak mı veriliyor?

Alıntı

(22-06-2017, 04:43 PM)Arat demiş ki: Biraz konudışı olacak fakat aklıma takılan bir nokta var ve yukarıdaki kısmı görünce sormak istedim; Önümüzdeki dönemde bir SR-38 edinmeyi planlıyorum ve bu tabanca ile hem .38 Special hem de .357 Magnum mühimmat kullanılabiliyor. Yıllık istihkak bu iki tip arasında dağıtılabilir mi mesela %50-%50 ya da %75-%25 şeklinde? Yoksa istihkakın hepsi tek tip olarak mı veriliyor?

Sn. Arat; alacağınız zaman görevliyi uyarırsanız alırsınız.

Benim şahsi görüşüm hepsini 357 magnum almanız. 357 magnumlar Soft Point

Şuan satılan 38 sp mühimmat biraz frenkeştayn tarzı.

(Semi wad cutter FMJ ????)

Soft Point veya Hollow Point ithal etmenin neresi zor anlamadım.

Sonuçta 38 sp poligonlarda satılıyor (Bu senedeki mermi krizini saymazsak) Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Arat

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi