Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 DA
Sn Red kit

Horozda ikinci emniyet çentigi mevcut.
Gez horozdan kurtulup yukari kalktiğinda horoz elden kaçar ise ikinci emniyet centiğine takıliyor ...
Zorluğa gelince,elbette bu göreceli bir durum.elimdeki modelde horoz bunun icin küçültüldü ve yayi da oldukca yumuşak.. basparmak ile kurmazsaniz, tetik ile kurmak zorundasiniz ....ve bu tetik ile kurmanin atışa nekadar olumsuz etki ettiğini biliyoruz..
Saygilarimla

Alıntı

Sn.erhank9

Horoz yayını yumuşatırsanız patlamayan fişek problemleriyle karşılaşma ihtimaliniz artar.
Bu sistemi bir BHP'ye ekleyin ve mevcut horoz yayıyla kılıftan çekerken kurmaya çalışın...

Saygılar.

Alıntı

Sn Red kit
Gercekten yorumlariniz benim için çok faydalı ve yapıcı.
Fotoğraflar ve tarif biraz yetersiz kalıyor.
Video ile desteklemeli ve kabul eder ise bir üstadın denemesi ve yorumu da faydali olacaktır.Belki sayin Osman Ortac bey bu konuda destek olabilir..
Saygilarimla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Red Kit, DaRkNeSs-

Amerikalılar bir alem..

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sirflayer, osman08
(22-06-2017, 01:05 PM)lupus demiş ki: Sn.nsyuksel,

DA modeli V2 modelinin tadil edilmiş versiyonu. Bence yapılan en yerinde ve doğru tadilat, iğne salma/boşaltma düğmesinin küçültülerek, tek taraflı bir hale getirilmesi olmuş. V2 modellerindeki simetrik ve geniş düğme, yatağında çok stabil durmadığı için, sağ taraftan manüpülasyonu zor olduğu gibi, bazen iğneyi kaçırabiliyordu. İğne salma/boşaltma düğmesi yeni hali ile çok daha rahat çalışır, ama daha önemlisi, çok daha güvenilir bir şekle dönüşmüş.

DA tetik sisteminin temel olarak V2' den bir farkı yok. Ancak ateşleme iğnesi kurulu, tetik tek hareketli konumdayken tetik çekişi daha ağır bir hale getirilmiş, ayrıca tetik emniyeti eklenmiş. Ateşleme iğnesi istirahatte taşınacak, ilk atışın ağır uzun çift hareketli tetikle yapılacağı, kurma parçasının tetik kolundan bağımsız bir parça olduğu bir tabancada tetik emniyetinin gerekliliği tartışılır.  Ancak yine de ABD pazarından gelen namlu fişek yatağı dolu bir şekilde taşımaya uygun tabanca talebini karşılamak için güzel bir seçenek olmuş. Videoda da V2' nin artık ABD pazarında yer almayacağı belirtilmiş.

Bunların yanında benim hoşuma giden bir başka değişiklik, olmayan bir problemin gereksiz, başlı başına problem çıkarmaya aday çözümü namlu fişek yatağı müşirinin iptal edilmesi olmuş. Gez tabanlarını sağda ve solda havada bırakmayan, üst yanlarda daha derli toplu hatlara kavuşan sürgü silueti namlu fişek yatağı müşiri olmadan çok daha sade ve rafine bir görünüme kavuşmuş. İlerleyen zamanlarda gövde de gereksiz hatlardan arındırılıp, şarjör kilidi üzerinde de biraz daha çalışılırsa, DA modeli Yurt Savunma' nın ABD pazarındaki amiral gemisi olmaya aday bir hale gelecektir.

Saygılar.

Sn. Lupus,

Daha önceki yanıtınızda paylaşmış olduğunuz Amerikan pazarında daha çok ilgi göreceğini düşündüğümüz ya da namluda mermi ile dolaşan Amerikalıların talebi doğrultusunda yapıldığı fikrine yöneldiğimiz DA' nın, aksine SF Elite ve SFX yönünde ilgi göstermekteler. Video paylaşımları ve forum yazışmalar da bunu göstermekte..
Canik yetkilileri ile yaptığım birkaç yazışmada da bana yaptıkları tercih yönlendirmelerinde ısrarla, büyük elliysem SF, değilsem Elite  almam tavsiye edilmeke. 
Sizce CZ, Beretta, Walther, Sig Sauer gibi büyüklerin bile üretmiş olduğu tercih edilen ve sevilen bir çok modelinde kullanılan bir tetik sistemi Canik'lerde sadece ''çek sık'' daha hızlı ve eğlenceli geldiği için mi tercih edilmemektedir? Çok değerli yorum ve değerlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Alıntı

Sn.nsyuksel,

İlgili bir kaç konu başlığında gündeme geldiği üzere, poligonda Borat gibi '' Nayssss...Veriii naysss '' diyerek Nirvana yaşayan silah sahiplerinden kaç tanesinin aynı tabancayı namlu fişek yatağına fişek sürüp belindeki kılıfa koyup sokağa çıktığını sorgulamak lazım...

Saygılar.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
nsyuksel, lenduha, PersonalDefence, tirendaz, pasa_7676, blueokkes
Sn. Lupus,

Kesinlikle haklısınız. Acaba sizin hiç Canik Tp9 DA deneme şansınız oldu mu? Veya Genel Canik platformları arasında net bir değerlendirmeniz var mı?
Olumlu olumsuz her durum senaryosunu yaşamasam da forumdaki kurgular da dahil genel olarak değerlendirdiğimde, şahsım kol kuvvetine dayalı çok spor yapmamış biri olarak, çelik gövdeli bir tabanca ile uzun vadeli oluşabilecek bir ihtiyaç durumuyla karşı karşıya kaldığımda, olaya cevap verebilmemin gittikçe zorlaşacağını düşündüğümden ve taşıma kolaylığı genel dayanıklılıkları ve toleranslarının yüksekliğinden dolayı kesinlikle polimer platformu ile ilgileniyorum. Envanter oluşturmak içinde biraz geç kalmış olsam da, elimin altında 2 ayrı polimer platformun olması tercihim. Doğal olarak Dünyanın sorunsuzluğunu yüksek bir yüzdeyle kabul ettiği Glock ilk tercihim. El yapımın küçüklüğü, beni kesin olarak Glock 19 modeline yönlendirmekte(Keşke G20 gelse de alabilsek, mühimmatıyla). İkinci tercihim ise ekonomik olarak daha uygun bütçe ile (Amerika ve bizdeki fiyatları karşılaştırınca göreceli bile değil ama..) yerli bir platform; Bu konuda da marka bazında, kendine iyi bir pazar yapmış, yerli üreticiler içinde iyi bir ihraç kanalı yakalamış ve hakkında dökümansal çok fazla bilgi olan Canik markası doğal tercihim. Bu markanın da kendi içindeki polimer açılımlarına baktığımda, aklıma takılan, taşınırlık, güvenlik ve son jenerasyon olduğu için gelişmişlik ve olgunluk yönünde daha iyi olduğunu düşündüğüm model olan Canik Tp9 DA.. Sizin bu nedenle değerlendirmeniz çok değerli.
Lütfen yanlış anlamayın verilmiş bir karar zaten var, kendimce mantıklı sebeplerle. Fakat en azından doğru bir ağızdan bir onay istiyor bazen insan. Yönlendirme asla değil. Tecrübe az olunca danışmak gerektiğine inananlardanım. Markanın kendisi ne yazık ki bu tip soruları sohbet seviyesinde değerlendirip, cevaplayamıyor, cevaplasa da sorunun cevabı olmuyor. Bir bukle yorumunuzu dahi zevkle değerlendireceğimi belirtir, saygılarımı sunarım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sencerstm
Sn.nsyuksel,

Küffarın tabiri ile '' compromise '', bizim tabirimiz ile ehveni şer tercihler yapmak durumunda kalmak gerçekten çok zor bir durum. Forumun pek çok sayfasında, pek çok konu başlığında, defalarca gündeme gelen, ancak detaylar arasında dikkatten kaçan temel teknik ve taktik prensipler var. Bu aşamada önemli olan şey, bu prensiplerin sizin için nasıl bir anlam ifade ettiğidir.

Glock ve yerli yabancı Glock Killer adaylarını karşılaştıran kişilerin neredeyse tamamı pek çok hayati teknik ayrıntının farkında bile değiller. Herkesçe malum olması nedeni ile, herhangi bir nedenle istemsiz bir şekilde kapsüle ulaşsa da kapsülü ve fişeği ateşleyebilecek enerjiye haiz olmadan bekleyen, sadece tetik çekilerek ateşleme iğnesine kapsülü ateşleyebilecek enerjiyi kazandıran Safe Action mantığını bir kenarıya bırakacak olursak...

Glock tabancalarda ateşleme iğnesini kuran parça, tetik kolunun bir uzantısıdır, aslına bakarsanız tetik kolunun bizzat kendisidir. Dolayısı ile tetik emniyeti tetiği ve tetik kolunu kilitlediğinde, aynı zamanda ateşleme iğnesini yakalayan ve tetik çekildiğinde kuran parçayı da kilitler. Glock tetik emniyeti, bir Browning HP veya 1911 manuel emniyet manivelası gibi darbe elemanını kurulu tutan parçayı kiltler.

Canik TP9 da dahil olmak üzere yerli yabancı mevcut örneklerin neredeyse tamamında ateşleme iğnesini kurulu tutan, ki büyük çoğunluğunda da ateşleme iğnesi horozu kurulu bir BHP, 1911 gibi tam kurulu bir şekilde bekler, tetik kolundan tamamen ayrı bir parçadır. Dolayısı ile bu düzenlerin hiç birisinde tetik emniyetinin Glock tabancalarda icra ettiği fonksiyonu icra etmesi mümkün değildir! Bu tabancalar aslında emniyet manivelası olmayan bir BHP, 1911 gibi, daha doğrusu kabza emniyetinin sadece tetik kolunu kilitlediği bir 1911 gibidir, fark tetik koluna konulan takozun yeridir.

Forumda pek çok yerde bahsi geçti, ama yeri geldi tekrar değinelim... HS9 tabancalardaki kabza emniyeti, ateşleme iğnesini kurulu tutan parçayı kilitlemesi hasebi ile, mekanik, teknik, emniyet ve taktik açıdan çok daha tutarlı, teammüllere uygun bir düzendir. HS9 klonu olan ve kurma parçasını kabza emniyeti yerine konvansiyonel manuel emniyet manivelası ile kilitleyen TİSAŞ XP9 da mekanik, teknik, emniyet ve taktik açıdan çok daha tutarlı bir düzendir.

İnsanları manuel emniyet manivelası olmayan bir BHP ve 1911 almaya ikna edemez, bu düzende bir tabancayı kabul edebilecek bir teknik şartname yazdıramazsınız... Ama ne hikmetse ortada bir horoz olmayınca bu düzende bir tabanca teknik, taktik, emniyet açısından yeterli olarak görülebiliyor.

Bunlara ek olarak küçük kalibreli müsabaka tüfek ve tabancalarında görülen, tetik veya tetik ile bağlantılı düzenlerin desteği ile ateşleme iğnesini ilk fırsatta salmak üzere tutan kurma parçası eklenince, ki bence TP9' un klonu olduğu Walther P99 da üreticinin sadece iğne ateşlemeli müsabaka tabancaları ile geleneksel çift hareketli tetiğinin hibrid bir ürünüdür, mevcut hali ile bir TP9 benim için ancak mükemmel bir poligon canavarı olabilir.

Saygılar.

Alıntı
35 üye teşekkür etti:
lenduha, nsyuksel, alpi, mertk, Ahmet Efe, sem, harun, Tongel, tirendaz, alpago, heisenberg, Carbon12, fuat_61, ismicey, Murata, Rockatansky, Sabri, batuhanvurall, pasa_7676, ceruh, blacksea, Rangeman, demirci57, Huysuz, S@riyerli, kuzeybuzulu, husrev, PersonalDefence, Kimble, alone61, defender45acp, Dr.Oz, al-me, şahin44, mertguvercin
Sn. Lupus,

Çok ayrıntılı ve net anlaşılır açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Dilinize emeğinize sağlık.
Sayenizde Glock+ kararım net olarak değişti. Biraz bütçe delinecek ama yapacak bir şey yok. Smile

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
şahin44
Sn. Lupus
     Yeni uyeyim fakat forumu uzun süredir takip ediyorum, siz değerli uzmanların yorumlarını takip ederek silahlar hakkında kulaktan dolma bilgilerin yerine teknik bilgileri işlemeye çalışıyorum.Fakat bunu yaparken gerçekten zorlanıyorum çünkü beynime birçok yanlış bilgiyi farkında olmadan doğruymuş gibi işlemişim.Bize bu konuda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
     Ben uzun zamandır, ağırlıklı olarak poligonda kullanmak için Canik marka tabancalarin 'tp9' serilerini takip ediyorum fakat siz değerli uzmanların yorumlarından anladigim (eğer doğru anladiysam) , tp9 serilerinde sürgü çekilip namluya mermi sürüldüğünde eğer kaza ile silahı düşürürsek, tetik çekilmese bile kurulu iğnenin silahı patlatma ihtimali olduğudur. Bu durumdan dolayı da bir türlü silah seçimimi tamamlayamadım çünki kaza ile ateş alabilecek bir silahin cevreme ve bana verebileceği zarardan korkuyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi