Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
COLT, Samuel 1814-1862
#1
Son zamanda gündemde baş köşeye oturan Colt hakkında ben de bir kaç söz söylemek isterim.
Colt denilince herkesin aklına birşeyler gelir ama, Colt Manufacturing Co. firmasının kurucusu Samuel Colt pek akla gelmez. Büyük Usta John Moses Browning konusunda araştırma yaparken Samuel Colt hakkında ilginç bilgiler öğrendim. Sizlerin de ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgileri paylaşmak isterim.


[Resim: hith_samuel_colt_E.jpg] Samuel Colt Revolver'in babası olarak bilinmesine rağmen, bir Silah Tasarımcısı sayılmaz.  1.ci DÜnya Savaşından 100 yıl önce, 1814'te, doğup, 1862'de, 47 yaşında ölen Colt, Silahların Seri  üretimine yönelik teknikleri ilk uygulayan kişi olarak tarihe geçmiştir. Colt fabrikasında montaj bantında üretim yapmaya başlayana kadar, bütün silahlar teker teker üretiliyordu. Samuel Colt öldüğünde, bugün Colt'un 100 senedir satılan tabancalarını tasarlayan John Moses Browning sadece 7 yaşında idi. Samuel Colt erken geldi, ateşli silahların üretimini kökten değiştirdi, ve erkenden gitti.
 Büyükbabası askerdi, ilk silahı ondan kalmış bir çakmaklı tüfekti. Babası ise önceleri çiftçilik yaparken ticarete başlayıp Hartford'a yerleşmişti. Annesini 6 yaşında tüberkülozdan kaybeden Samuel'in babası tekrar evlendi. 3 kızkardeşinden biri küçükken, diğeri 19 yaşında yine tüberkülozdan öldü, 3.cüsü intihar etti. 3 erkek kardeşinden biri avukat diğeri babalarıyla beraber tekstilci oldu. Sonuncusu ise cinayetten idama mahküm oldu, asılmadan önce intihar etti.   (Evet ozamanlar sallandırıyorlardı, Elektrikli sandalye çok sonra 1881'de bulunacaktır)
  Colt 11 yaşında iken çalışmak üzere Glastonbury'de bir çiftçinin yanına verildi. Burada gittiği okulda bulunan Compendium of Knowledge isimli bilimsel ansiklopediden çok etkilendi. DOğduğu sene ölmüş olan Amerikalı mucit Robert Fulton'un hayatı, Karabarut yapımı gibi konuları okumayı, sıkıcı İncil pasajları okumaya tercih ediyordu. Huzursuz aile hayatı Colt'un düşüncelerini etkilemiyordu. O herşeyden önce bir mucit'ti. Sürekli inceliyor ve düşünüyordu. Compedium'dan öğrendiği mucitler gibi imkansız sanılan şeyler başarmak istiyordu. Konuştuğu Askerlerden arka arkaya ateş edebilecek bir silaha ne kadar çok ihtiyaç duyduklarını öğrendikten sonra bu amaca yoğunlaştı.
  15 yaşında Hartford'a dönüp babasının tekstil atölyesinde çalışmaya başladı. Fabrika ortamı istediği alet edevata ulaşmasını kolaylaştırıyordu. Patlayıcılarla gösteri amaçlı deneyler yapıyordu. Havuzda su altı patlaması yanlışlıkla seyircileri çamura buladı. Ertesi sene 1830'da yatılı okula yolladılar, bu sefer de 4 Temmuz bayramı için hazırladığı gösteride yangın çıkarttı. Bu da okul hayatının sonu oldu. Babası Samuel'i akıllansın diye gemiye verdi, gemi Hindistan'a giderken dümeni döndüren kilitli mekanizmanın nasıl çalıştığını izledi ve ilk revolver fikri kafasında oluştu. Gemide zamanın Pepperbox Revolver denilen çok namlulu tabancalarına benzer ahşap bir model yaptı. Yaptığı modelin farkı namluların diğerleri gibi elle değil, tetik çekilmesiyle dönmesini sağlayan düzenekti.

Pepperbox Revolver'lara bir örnek:
[Resim: images.jpg]

  1832'de dönünce babasından aldığı parayla bir tabanca, bir de tüfek prototipi yaptı ancak başarılı olamadı, Babası desteği kesince başka konulara yöneldi. Nitrous Oxide (Gülme Gazı) kullanarak gösteriler yapmaya başladı. Çok iyi bir hatip ve pazarlamacı idi. İnsanları daha çok etkilemek için, görülmemiş reklamlar yaptı, bir heykeltraşla anlaşıp dramatik dekorasyonla seyircileri etkileyerek, her derde deva bulan bir hekim olarak tanındı. O kadar ki, bir nehir gemisinde Kolera salgını çıktığında, Colt'tan olaya el koyup, hastaları Nitrous Oxide ile tedavi etmesini istediler.
  Bu şekilde para yapınca hemen içinde ukde kalan silahı yapmaya soyundu. Fikri daha da geliştirmişti. Artık tek namlu ve dönen bir top düşünüyordu. Akıl danıştığı, babasının arkadaşı Henry Leavitt Ellsworth 300 Dolar sermaye verdi ve bir prototip yapıp patent almasını söyledi. Colt silah ustası John Pearson'u tuttu ve 3 sene Samuel'in fikrini hayata geçirmeye çalıştılar. Prototip 1835'te, patent alabilecek kadar geliştirilmişti. Ancak bu sırada Amerikan Patent kuruluşunun başına geçmiş olan Ellsworth, Amerika'dan önce İngiltere'den patent almasını tavsiye etti. Çünkü yürürlükteki kanunlara göre daha önce başka ülkede patent almış bir buluş İngiltere'de patent alamıyordu.
1835'te Colt İngiltere'ye gitti ve  6909 no.lu patenti aldı.
[Resim: patent.png]
1836'da  döner dönmez Amerikan patenti de tescillendi.

[Resim: colt_patterson_patent_bill_cannon.jpg]

  İlk Revolveri Boston'lu Elisah Collier tasarlamış ve İngiltereden patent almıştır. Kraliçenin ordusunda kullanılan bu silahlar çakmaklı silahlardı ve sıklıkla ateşleme sorunları vardı. Samuel Colt kendi zamanında yeni bulunan kapsüllü ateşleme sistemini Revolver'e uygulayarak geliştirdi, mevcut silahlardan üstün bir silah yaptı ve en çok ihtiyaç duyulan zamanda, tekel olarak Amerikanın en zengin kişilerinden oldu.  En önemli katkısı ise, önceden yapılan tıpkı yapım parçaların birleştirildiği montaj hatları planlıyarak Silah endüstrisine seri üretimi getirmesi olmuştur.

İlk Colt Paterson'lar:
[Resim: paterson.png]

  Samuel Colt 21 yaşında Colt Paterson'un patentini aldıktan sonra, New Jersey'de bir fabrika kurdu ve Revolver sistemli, 3 tip tabanca ve 2 tip tüfek üretmeye başladı. Avukat bir akrabasına şirketi kurdurup hisse satarak sermaye yarattı. Ancak yatırımcılarla ayrı fikirdeydi. Kendisi Ordu'ya satışı hedeflerken ortaklar sivil piyasaya satışa öncelik veriyordu. Baskılar yüzünden tasarım mükemmelleşmeden üretime geçmek zorunda kaldı. Ordu'ya satmak için çok çalıştıysa da, Askerlerin temkinli yaklaşması yüzünden ancak Texas ve Florida eyaletlerine, Seminole Kızılderilileriyle olan savaş için az miktarda satış yapabildi. Bu satış miktarı işin gelişmesine yetmedi ve yatırımcıların baskısıyla 1842'de Colt şirketi borç harç kapattı. Bu sırada kardeşi de cinayetle suçlanarak idama mahküm edildi. Silah işi başarılı olmayınca Colt başka işlere atıldı. Limanların korunması için bir Su altı mayını tasarlayıp Donanmaya pazarlamak istedi. Bir taraftan da Samuel Morse'la beraber çalışarak su altında elektrik transfer edecek yalıtımlı bir kablo yaptı.
  1844'te yeni Başkan Polk'un Batı'ya ve Texas'ın ilerisine yayılma politikasıyla daha güçlü silahlara ihtiyaç duyan Ordu'dan Yüzbaşı Samuel  Walker'ın 1846'da Colt'u ziyareti bir dönüm noktası oldu. İlk Revolverler 1837'de Ordu tarafından test edilmiş ancak yeterli bulunmamıştı. Doldurmak için silahı sökmek gerekiyordu, ve kolayca kaybolabilecek parçalara sahipti. Silah genel olarak komplike ve pahallı bulunmuştu. Ordu'nun alıcı olmaması ilk firmayı batırmıştı. Ancak bu ilk Colt Patersonlar Texas Rangerleri tarafından çok tutulmuştu. 5 mermiyi arka arkaya atmak Ranger'lere Batı'da bariz üstünlük sağlamıştı ve Colt'tan silah yapmasını istiyorlardı. Walker'la çalışarak Revolver'i Ordu'nun ihtiyacına göre değiştirip geliştirdiler. İlk seferde üretimden  ağzı yanan Colt bu sefer daha yavaş ve sağlıklı büyümeyi tercih ediyordu. Teslim tarihini sağlama almak için işi taşerona verdi. Whitneyville-Conneticut'lı Eli Whitney kontratı zamanında bitirdi.  Meksikalılarla yaklaşan savaşta Amerikalılara üstünlük sağlayacak 1000 adet Revolver 1847'de Ordu'ya teslim edildi.

Whitneyville-Walker Colt Revolver:

[Resim: Whineyville_Walker.png]

  Revolver'ler tutunca Ordu Temmuz ayında 1000 adet daha sipariş verdi. Colt operasyonu Hartford'a taşıdı ve Colt Dragoon olarak bilinen Revolveri geliştirdi. Bu silah tam bir başarı oldu. Ordu 1856'ya kadar 7.000 adet aldı ve Colt binadan binaya taşınarak atölyesini büyüttü. Colt Dragoon modeli toplamda yaklaşık 20.000 adet üretildi.
[Resim: dragon.png]

[Resim: dragon.jpg]


  Ordu kontratlarıyla büyüyen Colt'ta 1851'de üretimden sorumlu olarak çalışmaya başlayan Elisha Root'un katkısı büyük oldu. 1855'te zamanın en büyük Silah fabrikasını kurdular ve makinalar kullanarak verimi arttırıp binlerce Revolver ürettiler.


[Resim: production.png]

  Colt 1862'ye kadar inişli çıkışlı, çalkantılı bir hayat yaşadı. Ölmüşün arkasından konuşulmazmış ama yapmadığı pislik kalmadı desek yeridir. Kızılderililerin soykırımında önemli rolü vardır.  Köleliğin kaldırılmasına karşıydı ve Colt fabrikasındaki uzun ve ağır çalışma şartları meşhurdu. Patentini ihlal eden herkesi mahkemeye verirdi ve tazmin ettirirdi. Zamanının çoğu promosyon organizasyonları veya mahkemelerde geçerdi.  Avrupa'daki ülkeleri birbirlerine karşı gaza getirip 'Bak senin komşu da bundan aldı' diyerek silah satmadığı ülke bırakmadı. 1862'de öldüğünde Amerikan İç savaşı devam ediyordu ve hem Kuzey'liler hem de Güney'liler Colt'un satmış olduğu silahları kullanıyordu.

Kurduğu tezgah sağlammış, hala dönüyor.

Saygılar

Kaynak: Handguns of the World-Edward C. Ezell-1981
 
Alıntı
45 üye teşekkür etti:
madenci08, kuzeybuzulu, muhendis1969, demirci57, harun, blacksea, Tongel, Rubikon, alone61, xeorx, pasa_7676, heisenberg, fsmy, nutkey, PersonalDefence, ombra, demasoni, binajwaad, Fruktoz23, karaca, LAMRETOEJ, Cem1964, serdaraktas, cem321, defender45acp, asc, usame, Mr.Wayne, freedom_54, Tonyukuk ÖTUKEN, Gazanfer, ismicey, aseyhan, Ozan60, maho07, ugurucar57, Sakin, Dr.Oz, Vectra, lancet, gunman, Speed, ahmetarslan, absobon, mimaslan
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi