Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN 509!
(22-05-2017, 08:45 AM)targek demiş ki: Sn NG1;

Yerli ürünlerden farklı olarak neyi fark ettiniz. Abartılacak ne gibi tasarım gelişmişliği var da ben göremedim. Burada herkese beddua edecek kadar sizin istediğiniz ne varda yerli üretici yapmadı/yapamıyor. Tabancayı bizzat kullandınız mı?

Sn. Target,
benim sözüm yerli üreticilere yönelik değildi ki. Ha yaraları varda gocundularsa o başka. Benim sözüm bize bu ruhsat işkencesini, mermi kısıtlamasını yapanlara istediğimiz silahı değilde dayatılanı alıyor olmamıza onu da 5 katı fiyata yivlemelerine
15 kuruşluk mermiyi 1.56 TL ye alıyor olmamıza devlete ait ve bizimde insaflı şekilde yararlanabileceğimiz başımızda hadi hadi deyip duran görevlilerin olmadığı keyfimize göre kendi kulvarımızda atış yapmamıza izin verilen poligonlar yerine ölü sevici poligonlara bizi mahkum etmelerine idi. Yoksa yemişim FN 509 unu.
Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Antiterör, Annnyang, Sedo, targek
Sn. NG1

Yaramız olduğundan değil sadece gereksiz yurt dışı ürün hayranlığı olarak algıladım. Kusura bakmayın. Fakat ben 1 milyon mermi testi yapsam kepenk kapatırım. Aynı sıkıntı sadece kullanıcı da değil üreticilerde de mevcuttur.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lenduha
Hickok45 FN 509 incelemesi

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
scarface4086, heisenberg, lupus, batuhanvurall, alone61, Simurg
Sn.targek,

Aşağıdaki videoda mekanik aksam biraz daha net olarak görülüyor;

Tetik kolu CZ75' e benzer şekilde sağdan ve soldan iki kolla geriye uzanıyor. Ateşleme iğnesi kurma parçası tetik kolundan ayrı bir parça. 

8:00' dan itibaren mekanik irtibat kesme sistemi açık olarak görülüyor. Parça Glock' da olduğu gibi yatay eksende çalışıyor. Glock tabancalarda bu parça bizzat kendisi yaprak yay olduğu için tek parça, FN' de ise parçaya ayrıca bir sarmal yay eklenmiş. 10:08' de sürgü içerisinde '' Out of Battery Safety '' olarak gösterilen yatak, namlu/sürgü/gövde kilitlendiğinde irtibat kesme parçasının içerisine yerleştiği yatak. Glock tabancalarda irtibat belirli bir mesafede kesilirken, bu tabancada belirli bir mesafede irtibat sağlanabiliyor, bunun haricinde sürgü hangi konumda olursa olsun tetik ve kurma sistemi irtibatı kesilmiş olarak bekliyor.

8:39' da '' Drop Safety '' olarak tanımlanan parça aslında malumunuz otomatik iğne emniyeti. '' Düşme Emniyeti '' ise ateşleme iğnesini kuran parçanın, zamanından önce dikey eksende aşağıya inip, ateşleme iğnesinin serbest kalmasını engelleyen kot/yatağı tanımlar ve sürgüde değil, gövde içerisinde yer alır.

Arka sürgü taşıyıcı ray görevi gören parçalar iki ayrı parça halinde tasarlanıp üretilmiş. Aynı zamanda arka tetik grubu havuzu işlevi görüyor. Ne kadar sağlıklı bir çözümdür, bilemiyorum, ama FN uzun süredir bu çözümü uyguladığına göre illa ki bir bildikleri olsa gerek;

Özetle FN'de bizdeki ustalar olmadığından, Smile , parça eksiltmek bir yana, habire parça eklemişler. Smile  

Saygılar.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
batuhanvurall, PersonalDefence, mtaner55, heisenberg, husrev, targek, blueokkes, ombra
Bu da FNS...

Önce sürgü;

Kovan çekme tırnağı Steyr M9 ve bir dönem SIG Sauerlerde görüldüğü şekilde. ( 509' da tırnak mesnet noktası ve yayı, klasik pim ve yaya dönmüş. )

Ateşleme iğnesi pek çok eski sadece iğne ateşlemeli tabancadan bilindiği şekilde.  İğne ayrı bir kılıfa yerleştirilmemiş, kendisi bir kılıf şeklinde. Yay ve iğne kılavuzu aynı samanda arka sürgü kapağı sabitleme tapası olarak kullanılmış. EN önemli ayrıntı, klasik teammüllere uygun olarak iğnenin önünde yerine getiren ayrı bir yay olması.

Otomatik iğne emniyeti arka planda yer almış.

Özetle tırnak ve aksamı haricinde 509 ile aynı. 

Arka tetik grubu;

Biraz eziyetli olsa da, gövde ön kilit bloğu ile tetik ve aksamı sökülmeden arka sürgü taşıyıcı rayların meydana getirdiği arka tetik grubu sökülebiliyor.  İki yarım arkadan dolanan bir kelepçe ile desteklenmiş. 

İğne kurma parçası, tetik kolu ile geriye itilen, komple hareketli bir parçaya yerleştirilmiş. Hareketli taşıma parçası sağ ve soldaki yarımlar içerisindeki raylara yataklanmış. Kurma parçasının sol tarafta geriye ve aşağı uzanan bacağının üst kenarı, sağa sola hareket eden irtibat parçasının alt kenarına dayandığında, iğneyi salmak üzere aşağıya doğru yönlendirilirken, sol yarım içerisinde yer alan yatakla zamanından önce aşağı yönlenmesi engellenmiş ( düşme emniyeti ). Kurma parçasını taşıyan parçanın sağ yanındaki yukarı doğru uzanan mahmuza da, otomatik iğne emniyetini devre dışı bırakma görevi yüklenmiş. 

Tetik kolları, taşıyıcı parçayı ve üzerine monte edilmiş kurma parçasını geri doğru iterek iğneyi kuruyor.
Kurma parçası irtibat parçasına dayanmaya başladığında aşağı yönlenmeye zorlanırken, sol yarımdaki yatak buna engel olmaya çalışıyor.
İğne yeteri kadar kurulduğunda sol yarımdaki yatak kurma parçasının tamamen aşağıya düşmesine ve iğneyi salmasına izin veriyor.
Bu meyanda kurma parçasını taşıyan parçanın sağ yanındaki mahmuz da iğne emniyetini devre dışı bırakmış oluyor.

Mantık ve çalışma prensibi Glock ile aynı, fark bolca parça eklenmiş olması... Smile 

Saygılar.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Sabri, mtaner55, heisenberg, targek, ilksurfer, tirendaz, batuhanvurall, blueokkes, Vefasiz, demirci57, ombra
Sn. Lupus

Paylaşımınız için teşekkür ederim. Video'yu 3 kere üst üste izledim. Biz söz vardır "iyi usta parça artıran ustadır." felsefesini misyon olarak kabul etmiş bulunmaktayız Smile . Kendi düşüncem FN beni hayal kırıklığına uğrattı. Özellikle saç parçaları tasarımından yada kalıplarından çok iyi ürün elde edememişler. Açıkcası bir GLOCK veya Sig Sauer'in kalitesi görünmüyordu. Sürgünün kızaklanmasını sağlayan ön kızaklar sürtünmenin azaltılması düşüncesi ile kısaltılması yeni başlayan bir CAD programı kullanıcısını andırıyor. Namlu kilidinde bulunan çıkıntıya anlam veremedim. Sanırım irca sisteminin istemsiz olarak aşağıya düşmesini engellemek için yapmışlar. Yanılıyorsam düzeltirseniz sevinirim. Ayrıca irca sisteminde ki yayları 1mm ve üzeri çapta tutmalarının sebebi sanırım D kalite yay kullanmışlar. (NOT: D kalite yayları 1mm tel çapının altında üretilmesi çok zordur.) Sürgünün geri gelmesini durduran yüzeye saç parçanın yerleştirilmesi sağlamlık açısından mantıklı ama parça azaltmak için namlu düşürme kasasını uzatmaları da o görevi görürdü. (Sig Sauer sürgüyü direk olarak saç parçaya vurdurması düşünülürse, FN 509'da aşırı önlem olarak düşünüyorum. Belki Sig P320/P250 de bu sistem uygulanabilirdi.) Arka kızak sistemine gelindiğinde büyük ihtimalle dişi erkek geçme sistemi ile yüzey doğrusallığını ayarlıyorlar ama yinede işçiliği artırmışlar. (Montaj çalışanlarında büyük sabır varmış.) Hassas döküm olarak işlemişler. Tabi o yöntemle üretilince fişek atacağını yekpare olarak tasarlamışlar. Tabancaya arkadan bakılınca boşlukları güzel kapatmışlar. Tetik kolunu neden çift yaptıklarını ise merak etmiyor değilim. Fakat tetik hoşuma gitti en azından ortadan yarıklı tetiklere nazaran daha estetik duruyor. Onun üzerine düşündün ki tetiğe belirli yerden bir vida yerleştirerek tetik çekme mesafesini ve tetik ağırlığını ayarlama imkanını kullanıcıya sunardım.

Yine de favori olarak gördüğüm iki tabanca olarak kaldı. (Glock ve Sig Sauer)

İkinci gönderinizi de incelediğimde evet tetik kolu ile iğne kurma mandalını iterek çalıştırmalarından dolayı pim ile mafsal moment noktası belirtmişler. Bu durum uygulanan sisteme göre en mantıklısı aksi takdirde bağlamadan ittirme yapsalarmış hem üretim aşamasında hemde kullanıcıya zamanla büyük aksilikler yaşatırdı. Düşme emniyetinin ortasına yayı koymaları dengeleme açısından bir miktar mantıklı fakat düşme emniyetinin yukarıda doğru hareketi ile iğne serbest kalacağına, düşme emniyetinin aşağıya doğru hareketinde serbest kalması silahın zamanlama açısından daha kolay olacağı ve bu tür önemli ihaleler için hazırlanan tabancalarda hatayı en aza indireceği düşüncesindeyim. (Sn. Lupus görüşünüzü merak ediyorum.) İğne sistemi ise ben HS2000'e benzettim. Aynı mantıkla uygulama yapılmış. Aslına bakarsanız kılıfa geçirilen iğne sistemine göre talaşlı üretim açısından en az olarak 1 kesici takım az kullanılır ve yaklaşık 3 dakika daha a sürede operasyon sürer. Aya vurursak 10000 üretimli bir firmada 500 saat kısa sürmesi sadece o operasyonda 35000 TL kar edilmesi demektir. Boş kovan çıkarma tırnağı ise hemen hemen her firmanın yaptığını görüyoruz. Fakat FN 509 da tırnak biraz daha üretimi basite indirilmiş 3 farklı açının olduğu bu sistem sağlıklı mı? değil mi? tam emin değilim. Hatırı sayılır şekilde sonlu elemanlar analizi uygulamak gerekir. Fakat ön taraftan sistemin yerleştirilmesi ve tırnak pimini yerleştirirken düşme emniyetinin de yerleşmiş olması gerektiğinden video da olduğu gibi hem demontajı hem montajı uğraştırıcı olduğu düşüncesindeyim.

Sn. Lupus aydınlatıcı yorumlarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
lupus, heisenberg, tirendaz, batuhanvurall, blueokkes, abrek, ombra
(24-05-2017, 04:28 PM)targek demiş ki: Namlu kilidinde bulunan çıkıntıya anlam veremedim.

Sanırım irca sisteminin istemsiz olarak aşağıya düşmesini engellemek için yapmışlar. 

İrca yayı kılavuzunun arkasında bunun karşılığı olan bir çukur mevcut, büyük ihtimalle gerekçesi düşündüğünüz üzere montaj ile kılavuzun arkasını sabitlemek.

Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery' nin klişe olmuş, benim de çok sevdiğim bir sözü var;

'' Mükemmeliyet, eklenecek bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak bir şey kalmadığında elde edilir. ''

Bu bağlamda '' And the Oscar goooeeeessss... Mr.Glock! '' cümlesi hala geçerli... Smile

Alıntı
16 üye teşekkür etti:
lenduha, targek, ilksurfer, tirendaz, PersonalDefence, GullyFoyle, batuhanvurall, blueokkes, Vefasiz, demirci57, mtaner55, Ahmet Özalp, abrek, Sabri, Gazanfer, ombra

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi