Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gizli Silah Çekmecesi
#1
Merhabalar;

Yakın zamanda önce kitaplığı sonra da dolabı yeniledim, bu işlemler sırasında ustaya yakın zamanda bir tüfek edindiğimi ve tüfeği muhafaza etmek için dolabın içerisine bir bölüm ekleyip ekleyemeyeceğini sordum. O da daha önce başka bir müşterisine uyguladığı bir çözümü önerdi. 

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse; dolabın alt kısmında yer alan kaidesinin -Bu kısma "Baza" da deniliyormuş- içerisine bir çekmece ekleme şeklinde. Bu sayede hem dolabın içerisinden de alan kaybedilmemiş oluyor hem de söylenilmediği sürece fark edilmeyecek bir bölüm elde edilmiş oluyor. Bugün montaj gerçekleşti, bende fikir vermesi açısından paylaşmak istedim. 

İlk olarak, dolabın alt kısmı hangi açıdan bakılırsa bakılsın normal bir dolabın altı gibi görünüyor:
[Resim: 1.jpg]

[Resim: 2.jpg]

Dolabın çaprazında yer alan kütüphanenin kaide kısmı da yüksek olduğundan herhangi bir orantısızlık söz konusu değil:

[Resim: 7.jpg]

Bu kaide kısmını yaklaşık bir buçuk santimetre ileri ittiğinizde 104 cm'ye 47 cm boyutunda ve 9 cm derinliğinde bir çekmece çıkıyor:

[Resim: 3.jpg]

51 cm namlu uzunluğuna sahip Hatsan Escort MP-TS, dipçiği en kısa pozisyonda iken 96 cm uzunluğunda oluyor ve çekmeceye rahatlıkla sığıyor:

[Resim: 4.jpg]

25 fişeklik kutular doğal olarak 9 cm derinliğe dik olarak sığmıyor. Fişekler ve diğer aparatlar dışarı alındığında bir tüfek daha sığar gibi ama zaten sahip olduğum tek tüfek MP-TS olduğundan şimdilik fotoğraftaki dizilimle kullanacağım gibi görünüyor. 

[Resim: 5.jpg]

Çekmecenin açılıp kapanmasını aşağıda ucu görülen mekanizma sağlıyor. Yukarıda yazdığım gibi yaklaşık bir buçuk santim ileri itince çekmeceyi dışarı itiyor, kapatırken tekrar yaklaşık bir buçuk santim içeri ittiğinizde çekmeceyi yerine yerleştiriyor. Bu mekanizmanın sertliği ayarlanabiliyormuş, ben özellikle biraz sert olmasını istedim çünkü odamda Lego setleri ve Star Wars figürleri olduğundan kuzen çocukları falan çok giriyor. Ayak falan çarptığında açılsın istemedim.

[Resim: 6.jpg]

Fotoğraflardaki yerleşimi fotoğrafları çekmek için yaptım. Çekmecenin tabanına halıların altına kaymayı önlemek için serilen plastik kumaştan kestireceğim ve fişekler için de silica jel veya başka bir nem önleyici koyacağım. 

Son olarak böyle bir çözüm uygulayacaksanız ve benim gibi depolama amaçlı değil de acil durumlar için kullanacaksanız yukarıdaki açma kapama sistemini pek önermem çünkü bazen açmak için 2-3 kez itmek gerekiyor.
 
Alıntı
39 üye teşekkür etti:
Rangeman, Sedo, Fst.ard, heisenberg, 1905sss, kuzeybuzulu, Murata, hymer, GullyFoyle, BSS, tekoglu, batuhanvurall, sparus, şekerlioğlu, lupus, husrev, foottwo, ilksurfer, hunter 12, rainman, xeorx, Vefasiz, asuspc, durango, sem, lenduha, Mr.Wayne, tsuba, serdar75, Dr.Oz, Ahmet Efe, nsyuksel, Saka, Sabri, austin powers, kaan han, Gazanfer, Ahmet Özalp, alpago
#2
Sayın Arat, odanıza çocuklar girip çıkıyorsa çekmecenin gizliliğini bozmadan bir kilit mekanizması eklemeniz faydalı olabilir.
Alttaki resimde paylaştığım kilit mıknatıs gücü ile çalışıyor. Dışarıdan herhangi bir parçası görünmüyor. Çekmecenin dışına yuvarlak beyaz parçayı dokundurduğunuzda kilit açılıyor. Yuvarlak parçayı bu iş için uygun biblo gibi ürünün alt kısmına sabiteyip, şüphe çekmeden her an elinizin altında olmasını sağlayabilirsiniz. Ülkemizde bulunabilirliği hakkında bilgim yok. Aliexpress sitesinden satın alabilirsiniz.Bir türlü başlayamadığım benzer bir proje için malzeme araştırırken bulmuştum. Saygılar.[Resim: kilit.jpg]

Ürün linki : https://tr.aliexpress.com/item/ABS-4pcs-...07536.html
 
Alıntı
17 üye teşekkür etti:
foottwo, ilksurfer, 1905sss, Arat, rainman, sparus, TTD, heisenberg, durango, sem, lenduha, alone61, Dr.Oz, Ahmet Efe, tekoglu, Gazanfer, mimaslan
#3
Sn. Arat , Merhabalar güzel bir çalışma olmuş , fakat bu çalışmadan ziyade benim size MPA-TS ile alakalı sormak istediğim sorular var satın alma belgem elimde ve Ata Cy Taktik ile ikisi arasında gidip geliyorum , halitalperturan@gmail.com mail adresim , müsait bir vaktinizde birkaç sorumu kabul edip cevaplayabilirseniz çok memnun olurum , teşekkürler .
Saygılar .
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Arat
#4
Çok güzel bir çalışma, fakat Sayın Hüsrev'ın de dediği gibi bir kilit mekanizması şart. Çünkü yanlışlıkla ayak ile çarpma veya itme bile olsa o mekanizmanın açılma ihtimali var.

Saygılar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Arat
#5
Oldukça akılcı ve estetik bu çekmeceyi Sn husrev'in kilit mekanizması ile birleştirilince harika olacaktır Sn Arat.
Tebrikler ve teşekkürler.

Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Arat
#6
Son hali:

[Resim: IMG_4560.jpg]
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
fuat_61, batuhanvurall, Alpine, alpago, DoganSW, 1905sss, xeorx, m16a2, alone61
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi