Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üyelik İptali İsteyen Üyelere Öneri
Uzun zamandır okuyucu, görece daha kısa zamandır üye olarak bulunduğum bu forumda, hem gerçekten ciddi katkı sağlayan üyelerin, hem hiçbir katkısı olmayanların, hem de "troll" olarak nitelendirebileceğimiz kişilerin forumdan ayrılmalarıyla ilgili yazmış oldukları "ilanlara" zaman zaman tanık oldum.

Trollerin ayrılmalarını çoğumuz gibi ben de sevinçle karşılarken, bazı üyelerin ayrılmalarına sağlamış oldukları katma değer sebebiyle üzüldüm.  Lakin hangi üye olursa olsun, forumdan ayrılma ile ilgili "duyuru" yapılmasına veya "Sn. ilksurfer, benim üyeliğimi iptal edin" gibi mesajlara bir türlü anlam veremedim.  Elbette, artık bu platformda bulunmak istemeyenlerin bir nedeni vardı...  Kimilerinin belki haklı gerekçeleri vardı...  Kimileri yönetimin politikasını beğenmedi, kimileri artık trollük yapamayacağını görünce, kimileri de bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmeye karşı üye veya üyelerden yedikleri zılgıta karşı "elitist bir yaklaşım var" veya "ifade özgürlüğü yok" gibi gülünç gerekçeler ile forum üyeliklerinin iptalini isteyen anonslar yaptı...

Örneğin son dönemlerde ben de şahsi olarak, forumun duayenlerinin küstürülmesini yanlış buluyorum.  Ciddi anlamda katkı sağlayan, diğer insanların feyiz aldığı kullanıcılarının yerini, bundan belki iki sene önce saçmaladığı için banlanacak insanların aldığını üzülerek görüyorum.  Paylaşımların kalitesi düşmeye başladı.  Bilgi sahibi olmadan fikir beyanında bulunup tavsiye verenler çoğaldı...  Ancak, bunlardan veya başka nedenlerden dolayı rahatsız olsam bile ne şimdi ne de başka bir zaman "forumdan ayrılıyorum" veya "üyeliğimi silin" gibi bir konu açmayacağım.  Açılmasını da son derece komik buluyorum...  Buradan ayrılmak istersem, kimseye bir duyuru yapmadan, sessizce ayrılırım, bu kadar basit...

Forumun belirli kuralları ve bir kültürü var.  Akademik seviyede bir doğruluk aranmasa da, Türkçeyi doğru kullanıma, imla kullanımına dikkat edilir.  Arada bir düğünlerde havaya ateş ettiği için kendini tabanca uzmanı zannedip, "abi süper sesi var, 3 şarjör boşalttım bana mısın demedi" deyip tabanca önerisinde bulunanlara burada tahammül gösterilmez.  Burada "kanaatlerden" ziyade, doğru bilgiye ve tecrübeye önem verilir.  Bu, forumun en sevdiğim yanlarından biri.  Teknik bir konu hakkında "fikir telakki edilmesine" sert tepki gösterilmesine karşı "burada yeni üyelere hiç hoşgörü yok, o yüzden benim üyeliğimi iptal edin" denildiğine çok defa şahit olduk.  Hoşumuza giden yanlarının dışında forumun veya yönetimin hoşumuza gitmeyen yanları da olabilir...

Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz...  Forumun bir sahibi ve yönetimi var...  Sn. ilksurfer ve yönetimde bulunan kişilerin, ne "ifade özgürlüğü sağlamak" için sosyal bir yükümlülükleri var, ne de herkesi mutlu etmek için...  Yönetimi bir tarafa koyun, Sn. ilksurfer'ın, maddi yönde de buradan kayda değer bir şey kazanmadığı, bu veya başka sebepten ötürü de hiçbir kullanıcıya karşı bir sorumluluğu bulunmadığı da aşikar.  O yüzden, burada bulunmanın veya teknik ve tek doğrusu olan konularda fikir telakki edebilmenin veya her istediğini söyleyebilmenin bir hak olduğunu düşünmeyi bırakıp, bir ayrıcalık olduğunun, bu hizmeti kimsenin size sunmaya kimsenin bir sorumluluğu olmadığını lütfen anlayın.

Tepkinizde haklı olduğunuz bir konu da olsa, lütfen sessizce gidin.  Duyuru yapıp giden bazı kişilerde "aman gitme, lütfen kal" denmesi gibi bir beklenti de olabiliyor sanıyorum ama gerçekten komik oluyor  Rolleyes  .

Benimki tabi, sadece bir öneri.  Forum yönetimi ile hiçbir alakam olmadığı için, bu mesajın elbette hiç bir hükmü yoktur, sadece tavsiye niteliğindedir.

15 üye teşekkür etti:
Sabri, LAMRETOEJ, Xlll, Oberon, demirkağan, tirendaz, FRD, ombra, Dost, Hakan_, Surmene, mfarukarikan, Kara45, cakaralmaz, KaanY34
Bazı durumlarda bu tür mesajların işin şov kısmı olduğunu düşünüyorum. Üyelik paneli içinde ''üyeliğimi iptal et'' gibi bir buton olsa bu tür mesaj gönderenlerin çoğunun üyelikten ayrılacaklarını bile düşünmüyorum.

2 üye teşekkür etti:
blueokkes, Kanuni
Üyelik iptal edilmese ne olur ki?

Sıkıntın varsa foruma girmezsin...

Girip de belli olmasın istiyorsan, çıkarken logout yaparsın, sonra giriş yapmadan misafir olarak izlersin.

Özetle "benim kaydımı silin" lafı sadece artistlik yapmaktır.  Wink

14 üye teşekkür etti:
blueokkes, Vefasiz, Dost, Kanuni, Sabri, kararsız, xlcod3r, durango, ilksurfer, Kara45, OBERON01, ilbay, Murata, tekoglu
Affınıza sığınarak iki kelam da ben etmek isterim. Bu tür üyelerle polemiğe girilmesi neticesinde yaklaşık dört yıl boyunca, zaman, para ve emek harcanarak oluşturulmuş bir konu kilitlenmiştir.
Saygılarımla.

3 üye teşekkür etti:
fuat_61, Yasin06, sem
Sayın Kanuni,
Keşke bu başlığı hiç açmasa idiniz. Mesaj kirliliğinden başka yararı olmayacaktır düşüncesindeyim. Ancak açıldığına göre fikrimi belirteyim. Belki faydası olur, çünkü sanırım bütün Üye'ler gibi, bu tür konular yerine, salt silahlara yönelik, inceleme, araştırma, karşılaştırma, soru-cevap, gibi bilgiler görmeyi tercih ederim.
Forumda benimsenen yönetim politikasının, içerik kalitesini yükseltmek ve Silahlar konusunda, sağlıklı bir kaynak oluşturmak amacına yönelik olduğu düşüncesindeyim. Konu ciddidir, bir rumuz ile katılan herkesin her istediğini yazamaması gerekir. Buna göre moderasyon yapılmalıdır.
Mesajların modere edilmemesi, ancak Kurallara uygun olmayan konuları yazanın yasaklanması ideal bir politika değildir. Doğrusu mesajları yayınlamadan modere etmektir. Bu yapılsa siz ve ben bu mesajları yazmak durumunda kalmazdık. Bu da ciddi mesai gerektirdiği için, yapıl(a)maması normaldir. Forumun ilk zamanlarında Sayın Lupus'un mesajları dilbilgisi açısından edit ettiğini ve zaman harcadığını okudum. Daha kolay bir çözüm, mesajı yayınlamamak, ve mesaj sahibini Forum Kurallarını okumaya davet eden otomatik bir mesaj göndermek olabilirdi. Teknik olarak arayüzü bugünkü çalışır durumuna getirmek için de zamanında epey mesai harcanmış. Forumu yönetenlerin özverisi ile bugünkü duruma geldiğimiz görülüyor.  
Açtığınız konu hakkında şöyle düşünüyorum. Üyelerin istediklerinde üyeliklerini sonlandırabilmeleri gerekir. Modere edilmiş tüm mesajlardan, kendi mesajlarını da seçip silebilmeleri bence daha doğru olur. Önemli olarak işaretlenenler dışındakiler silinebilmeli. Girdin mi çıkamazsın yaklaşımı doğru değil.  Bence, Üye panelinde Forum'dan 'Log out' dışında 'Leave' seçeneği de olmalı.
Ayrıca, Üye'lerin gerçek isim ve kurumsal e-mail adresi ile bağlanmalarının Forum kalitesini arttıracağını düşünüyorum. Üye'ler arası Özel Mesaj, Gerçek zamanlı mesajlaşma, ana Domain altında bir Bilgi bankası, iyileştirme olarak düşünülebilir. Taşınması, toplanması, veya silinmesi gereken birçok mesaj var. Belli bir süre bağlanmayanların üyeliklerinin otomatik olarak pasif hale dönüştürülmesi düşünülebilir.
Sanırım iyileştirmelerin kimisi mevcut forum ara yüzüyle mümkün değil, değiştirmek ise ek maddi külfet getirecektir. Bunun için, ve görülen tüm diğer sorunlar için, Forum'un yabancı örneklerde olduğu gibi, aylık aidat ile çalışan paralı bir hale getirilmesi en kesin çözüm olacaktır. Bu da ben dahil çoğumuzu mutlu etmeyecektir.
Bulunduğumuz şartlar evla göründüğünden, bu konuyu hiç açmak istememiştim. Zamanlarını çaldığım Üye'lerden özür dilerim.
Saygılar

2 üye teşekkür etti:
heisenberg, Dr.Vatan
Herkese selamlar,

Üyelik iptalinin talep edilmesi neden yadırganıyor bende buna anlam veremedim. Herkes buraya özgür iradesi ile katılıyor ve gene özgür iradesi ile de ayrılabilir olmalı ama anladığım kadarıyla yönetim yapmadığı sürece kimsenin üyeliğini silmesi mümkün değil. Aslında üye foruma üye olabildiği gibi ayrılmayı da kimsenin yardımı olmaksızın yapabilmeli. İşte o zaman hala bu tip mesajlar yayınlanmaya devam ederse "kendi bıçağınla kendi ipini kesebiliyorsun zaten!? " diye sorulabilir. Şuan üyelerin ayrılması yönetimin elinde olduğu için ayrılık talep edilmesini haklı bir talep olarak şahsım adına yorumluyorum. Herkesin fikrine de ayrıca saygım sonsuz.

Saygılar.

Forum yazılımlarında, üyelerin, üyeliklerini silmeleri gibi bir seçenek yok.

Kendileri foruma girmeyi bırakamayan üyeler benden istediklerinde ve ben de üyelik iptali yaptığımda banlanmış gözüküyorlar.

Bence Sn Harun'un yazdığı gibi bana sormak yerine direk girişlerini durdursalar daha doğru olur. İleride fikir değiştirirlerse de en azından tekrar girebilirler.

Saygılar,

14 üye teşekkür etti:
blueokkes, OBERON01, harun, tirendaz, Vefasiz, rainman, Ahmet Özalp, ilbay, Sabri, heisenberg, Murata, suat, tekoglu, Gazanfer

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi