Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dürbün seçimi?
#11
Zeiss Victory HT 3-12x56 Swarovski 2.3-18x56 düşük ışıkta hangisi iyidir? Swarovskyi temin edebileceğimiz neresi var?
 
Alıntı

#12
(04-11-2019, 02:19 PM)Hasant demiş ki: Zeiss Victory HT 3-12x56  Swarovski 2.3-18x56 düşük ışıkta hangisi iyidir? 

Dürbünlerin düşük ışık performanslarını değerlendirebilmek için alacakaranlık faktörününü (twilight factor) öğrenmeniz gerekir. Bunu eğer ki üretici yayınlamamışsa, satıcılar sorup firmasından öğrenebilir. Çünkü bu üreticiler, kimi serilerinde çok yüksek kalitede ve de pahallı Schott üretimi lensler kullanırken, bazı modellerinde daha hesaplı, orta seviye performanslı lensler kullanıyor. Genel olarak da, fiyat farkı yaratan en önemli etkenlerden biri de lens kalitesidir. 

Dürbünün içinde kaç tane lens kullandığı ve kullanılan lenslerin kalitesi bu alacakaranlık faktörüne doğrudan etki eder. Marka, model veya ürün tanımıyla bunu bilmek mümkün değildir. Ancak genel anlamıyla, pahallı dürbünlerin daha iyi ışık geçirgenliği olan optikler kullandığını söyleyebiliriz. 

Dürbünün anma ölçülerinden hesaplanacak olan değer ise gözünüze gelen "resmin" büyüklüğüdür. Bunu da lens çapını büyütme sayısına bölerek elde ederiz. 

Örneğin verdiğiniz Zeiss 3-12x56 dürbün için:
3x büyütmede gözünüze gelen görüntü çapı: 56/3 = 18,6 mm büyüklüktedir.
12x büyütmede ise 56/12 = 4,6 mm çapında olur. 
2,3-18x56 dürbün için ise 24,3 ile 3,1 mm arasındadır.

Bu iki dürbün arasında yapabileceğim ikinci somut yorum: Swarovski daha yeni optik teknolojisine sahiptir.
Zeiss için örneklediğiniz dürbün 4 güçlüdür, yani en düşük büyüme ile en yüksek büyütme arasında 4 kat fark vardır. Swarovski ise yaklaşık 8 güçlüdür. 4 güçlü dürbünler artık çok eski bir optik formül, hala üretilse de hesaplı dürbün sınıfındalar. 5 ve 6 güçlü dürbünler yaygın olarak bulunuyor, son iki yıldır da 8 güçlü dürbünler öne çıkıyor.

Ne kadar büyük görüntü, o kadar iyi hedef görüşü demektir. Tabi bu sadece optik formül olarak... Eğer lensleriniz de kaliteli ise görüntü o denli iyi kalitede olacaktır. Bunun üzerine bir de lens kaplamaları konusu var. Lens kaplamaları lensin üzerine düşen ışığın bazı ışınlarının lensten yansımasını önler. Yansımayan ışınlar lensten geçip gözünüze ulaşıyor demektir. Yani çok katlı (günümüzde 7 kat ve üzeri) kaplamalı lenslere sahip bir optik, daha zayıf kaplamalı lensleri olan bir optiğe göre, %15'e kadar daha yüksek ışık geçirgenliğine sahiptir. Belirttiğiniz bu iki dürbünde de çok katlı lens kullanıldığını düşünüyorum.
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
ErhanG, sem, kut4, Hasant, Carbon12, Red Kit, xf7er, sparus, Zemre10
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi