Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dürbün seçimi?
Yeni aldığım 300 Win Mag kalibre, Mauser M03 tüfek için dürbün bakıyorum. Daha çok açık arazide domuz, imkanlar dahilinde de teke avı yapacağım.

Ülkede hali hazırda sıfır alınabilecek seçenekler arasında iki seçenek arasında kaldım;

Docter V6 2-12x50 ; 

Ağırlığı 650 gram,
Avantajı 1500 Euro fiyatı,
Dezavantajı paralax ayarı olmaması. 

Swarovski 2.3-18x56 ; 

Avantajı, düşük ışık şartlarına uygun olmaları, ancak benim böyle bir ihtiyacım yok .
Dezavantajı 3000 Euro fiyatı ve 56 mm objektif çapı.

Benim öğrenmek istediklerim;

1. Yukarıdaki amaçlar için paralax ayarı ne kadar gereklidir?
2. 12 büyütme ile 40x40 cm bir hedef düşünülürse kaç metrelere kadar sağlıklı sonuç alınabilir?.
3. İki dürbünün maksimum görüş açıları neredeyse aynı, bu durumda 56 mm objektif çapı ağırlık ve boyut dışında domuz avında bir dezavantaj olur mu

Alıntı

Sn. cemyl23, sorularınıza bildiğim kadarıyla cevap vereyim.

1) Belirtmiş olduğunuz amaçlar için paralax ayarı gereklidir. Paralax ayarını yapmadan atış keyfi olmaz hedefi flu görürsünüz. Bahsetmiş olduğunuz dürbün otomatik odaklanma ( auto focus ) özelliği olan bir dürbün. Yani paralax ayarı var ve dürbün otomatik olarak kendisi yapıyor.

2) X12 büyütme ile bahsettiğiniz hedefe 1200 metreden atış yapabilirsiniz. Tabii bu artıkılın inceliği ve kalınlığı ile de ilgili bir konudur.

3) 56 mm objektif çapının tek dezavantajı yüksek montaj ayağı kullanma zorunluluğudur. Minimum 20 MOA bir ayak gerekir, aksi takdirde ön oküler namluya temas eder.

Size tavsiyem Swarowski almanızdır, pişman olmazsınız. '' Düşük ışık şartlarına uygun olması benim için önemli değil...'' demişsiniz... Tekenin büyüğü akşam ezanı okunmadan kendini açığa atmaz, onun için iyi ışık toplayan, minimum 50 mm çapta bir dürbün tavsiye ederim.

Saygılar.

Bu arada hangi mühimmatı kullanıyorsunuz, marka ve çekirdek ağırlığı olarak paylaşabilir misiniz? Ben de 300 Win Mag kalibre tüfek kullanıyorum.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
cemyl23, sparus
(05-05-2017, 01:45 PM)cemyl23 demiş ki: ... ülkede hali hazırda sıfır alınabilecek seçenekler arasında 2 seçenek arasında kaldım. 

Önce şuna bir güleyim:  Smile

Memlekette sıfır alınabilecek seçenek sayınız sadece iki! Hem de, iyi-kötü bu forumu takip ediyorsunuz... 

Yazılacak çok şey var, umursamamak da var ama amacımız bilgilendirmekse ilkini tercih ediyorum.

(05-05-2017, 01:45 PM)cemyl23 demiş ki: Docter v6 2-12x50 ; avantajı 1500 euro fiyatı ve ağırlığı(650 gr),dezavantajı paralax ayarı olmaması. 
Swarovski 2.3-18x56 ; dezavantajı 3000 euro fiyatı ve 56 mm objektif çapı.Bu tür dürbünler düşük ışık için deniyor benimse böyle bir ihtiyacım yok .

Paralaks ayarı olmayan dürbün sadece kısa menzillerde kullanılacak dürbündür. Uzun menzilde görüntü netleştirmede sıkıntı olur. Kendi ürettirdiğimiz 10X sabit büyütmeli dürbünlerde bile ben paralaks ayarının olmasını istedim. Çünkü hem görüntü netliği artar, hem de paralaks ayarı ile menzil kestirmesi yapabilirsiniz. Docter'i listeden çıkarın. Bu fiyata daha özellikli dürbünler bulabilirsiniz.

Genel olarak seçtiğiniz dürbünler 6 güçlü. Yani en düşük büyütme ile en yüksek büyütme arasında 6 kat fark var. Her iki görev için de kullanılmaya uygun seçim yapmaya çalışmışsınız. 2X domuz avında, 18X keçi için uygun olur düşüncesindesiniz. Temelde hem yakın ve hızlı avı, hem de uzun menzil avını aynı dürbünle yapabilmeyi istiyorsunuz. Bunlar atıcılığın iki uç noktasıdır. Böylece bir optimizasyon yapabilirsiniz. Ama optimizasyon, her iki işi yapabilen, fakat hiçbirini en iyi yapamayan seçim demektir.  

'' Düşük ışık şartlarına uyuma ihtiyacım yok...'' diyorsunuz. Yani " Akşamüstü oldu mu, her halükarda avı bırakıp eve dönerim..." diyorsunuz. O zaman da Swarovski' nin kaliteli optiklerine para harcamanıza gerek yok. Daha ucuz çözümlerle de işinizi görebilirsiniz. 56 mm objektifin en büyük sıkıntısı, büyük objektif lensleri ile dürbünün toplam ağırlığını artırmasıdır. Dürbüne giren ışık miktarı sadece objektif ile sınırlı değildir, tüp çapı da önemlidir.

Bana kalırsa durum şu:

Paralaks ayarı önemli, ama vazgeçilemez değil. Mümkün olduğu sürece paralaks ayarı olan dürbün seçin.

Hedefi ne büyüklükte görmek istediğiniz biraz kişisel seçimdir. Kimileri hedefi çok daha büyük görmek ister. Genel olarak 12-15X büyütme 400-600 metrelerde tercih edilen bir seçimdir. 20-25X ise 800-1.000 metrelere kadar yeterli geliyor. Fakat genelin böyle tercih yapıyor olması, sizin için de doğru olduğu anlamına gelmez. Optimizasyon sıkıntısını yukarıda yazdım.

Yine bana kalırsa:

Reddot/halosigth ile kullanacağınız iyi bir yarı-otomatik yivsiz alın ve domuz avına gidin. Emin olun bir bolt action tüfekten çok daha verimli ve emniyetli olur.

300 WM silahınıza da güzel bir uzun menzil dürbünü alın ve keçi avını layıkıyla yapın.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
al-me, Xlll, sem, cemyl23, heisenberg, Ahmet Özalp, Simurg, xlcod3r, sparus
(05-05-2017, 03:17 PM)tahoye demiş ki: 1) Belirtmiş olduğunuz amaçlar için paralax ayarı gereklidir. Paralax ayarını yapmadan atış keyfi olmaz hedefi flu görürsünüz. Bahsetmiş olduğunuz dürbün otomatik odaklanma ( auto focus ) özelliği olan bir dürbün. Yani paralax ayarı var ve dürbün otomatik olarak kendisi yapıyor.

Dürbünlerde otomatik paralaks ayarı diye birşey yoktur. Dijital fotoğraf makinalarındaki oto-fokus gibi değil mevzu. Paralaks ayarı olmayan dürbünlerde (örneğin) 30 metreden sonsuza kadar sabit paralaks olacak şekilde optik ayarı yapılmıştır. Bu dürbünlere sabit paralakslı demek daha doğrudur.

(05-05-2017, 03:17 PM)tahoye demiş ki: 2) X12 büyütme ile bahsettiğiniz hedefe 1200 metreden atış yapabilirsiniz. Tabii bu artıkılın inceliği ve kalınlığı ile de ilgili bir konudur.

Artıkıl kalınlığı F1 (FFP) dürbünlerde daha önemlidir. Ancak 12x ile 1.200 metreye atmaya niyet ettiğinizde, hedef o kadar küçük görünecektir ki, doğal olarak en ince artıkıl bile hedefi kaplıyor olacaktır. Bu nedenle 12x civarı dürbünleri 600 metrelerin üzerine pek tavsiye etmiyoruz. (Bu kullanılamaz demek değildir, kesinlikle...)

(05-05-2017, 03:17 PM)tahoye demiş ki: 3) 56 mm objektif çapının tek dezavantajı yüksek montaj ayağı kullanma zorunluluğudur. Minimum 20 MOA bir ayak gerekir, aksi takdirde ön oküler namluya temas eder.

Dürbününüz 56mm objektife sahiptir ama tüfeğinizin kızağı yüksektir sorun olmaz; yüksek veya çok yüksek ayak kullanırsınız hiç sorun kalmaz. Dürbün bağlamaları da bu nedenle çeşitli yüksekliklerde üretilir.

20 MOA ayak tavsiye ederek çok yanlış yönlendirme yapıyorsunuz. Açılı ayakların dürbün oturma yüksekliği ile ilgisi yoktur. Kaldı ki açılı ayak dürbünü öne doğru eyeceği için objektifin tüfeğe teması ihtimalini daha da artıracaktır.

20 MOA veya 40 MOA açılı ayakların tek kullanım alanı vardır: Çok uzun menzilli atışlarda, artıkılın hareket alanını artırmak. 20 MOA ayak üzerine oturttuğunuz dürbünün mekanik sıfır noktası 20 MOA yukarıda oluşur. Mesela artıkılınızın toplam hareketi 60 MOA ise, mekanik sıfır noktası 30 MOA'dadır. Yani artıkıl 30 MOA yukarı, 30 MOA aşağı hareket edebilir. Yakın menzilde (100-200m) sıfırlama yaparak kullanıyorsanız, yukarı hareketi hiç kullanmazsınız. Düz (sıfır MOA) ayakla kullandığınızda da toplam kullanabileceğiniz artıkıl hareketi aşağı yönde yaklaşık 30 MOA'dır. Halbuki  20 MOA açılı ayak kullanırsanız, mekanik sıfır noktanız üste doğru 20 MOA kayacağından, mekanik sıfır noktanızın üzerinde kullanmadığınız 10 MOA hareket alanı, aşağı doğru kullanacağınız 50 MOA artıkıl hareketi olur. Gerçek artıkıl hareketiniz 30 MOA'dan 50 MOA'ya çıkar. Mevzu bundan ibarettir, başka şekilde anlaşılmasın, kullanılması düşünülmesin.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
sem, cemyl23, Ahmet Özalp, Simurg, xlcod3r, sparus
Sn.thoye henüz mühimmat almadım.Dürbünle birlikte Geco'lardan edinmeyi düşünüyorum.
"(auto focus ) özelliği olan bir dürbün. Yani paralax ayarı var ve dürbün otomatik olarak kendisi yapıyor."derken nedemek istediniz? İlgili dürbün 100 metre' ye sabitlenmiş bir paralax ayarına sahip, farklı mesafelere ayar imkanı yok.
56 mm'de montaj sıkıntısı yok zira mauser m03 lerde tek montaj sistemi var ve yeterince yüksek benim bu objektif boyutunu dezavantaj görme sebebim gece avı düşünmemem,ellerinde olsa swarovski z8 2-16x50 de akşamüstü iş görür diye düşünüyorum,maalesef bu ürünü şuan almak mümkün değil.

Alıntı

Harun bey bu iki dürbün mevcut stok durumu ve benim subjektif isteklerim sonucu ortaya çıktı.Diğer seçeneklerin kimi ağır kimi çok taktik kimi de retikülünü tercih etmediğinden elendi.Yarı Otomotik yivsiz tüfeği ormanda üstünde hangi optik olursa olsun her türlü bolt action yivliye tercih ederim ama ben açık alanlarda avlanyorum.Tek yivli ile ülkemin bütün büyük avları düşünülünce siz hangi spesifik optiği seçerdiniz.Bir de paralax kullanılarak rüzgar hızı ve yönü tahmin edilebiliyor diye biliyorum fakat menzil kestirmesi nasıl yapılabilir ki?

Alıntı

Paralax kullanılarak rüzgar ölçemezsiniz.Ancak pcp kullanan arkadaşlar 50 metre içinde paralax tekeri kullanarak mesafeyi belirliyorlar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, cemyl23
(05-05-2017, 05:57 PM)cemyl23 demiş ki: Harun bey bu iki dürbün mevcut stok durumu ve benim subjektif isteklerim sonucu ortaya çıktı.Diğer seçeneklerin kimi ağır kimi çok taktik kimi de retikülünü tercih etmediğinden elendi.Yarı Otomotik yivsiz tüfeği ormanda üstünde hangi optik olursa olsun her türlü bolt action yivliye  tercih ederim ama ben açık alanlarda avlanyorum.Tek yivli ile ülkemin bütün büyük avları düşünülünce siz hangi spesifik optiği seçerdiniz.

Dürbün seçiminde birçok kriter vardır. Bunları tüfeğiniz-kalibeniz, yapacağınız av, sizin özel isteklerinizin çevresinde değerlendirmeniz gerekir. 

Asgari büyütmeyi, avın menzili ve hareketliliği belirler. Kısa menzilde koşan avlar büyük zoomlu dürbünün görüş alanından hemen çıkar. Açık alanda av yapıyorsanız, çok düşük asgari büyütme ihtiyacınız azalır. 

Azami büyütmeyi de, niyetlendiğiniz menzil, hedef boyutu ve hedefi ne boyda görmek istediğiniz belirler. Keçi düşünüyorsanız 800-1.000 metrelere çıkabilir. Şimdiki durumda o menzile giden bir merminiz var. Çok güzel bir tüfeğiniz var ama bu menzillerde hassas atış yapacak genetiğe sahip dahil. Daha çok orta menzillerde av yapmaya uygun. Daha önemlisi, tüfeğin ardındaki: Nisbeten yeni başlayanlar için orta menzillerin üzeri sıkıntı verici, yıpratıcı ve caydırıcı olabilir. Bu yönlerden bakınca orta menzile uygun bir dürbün seçmeniz önemlidir. 

Ağırlık anladığım kadarıyla sizin için önemli. Bu durumda mümkün olduğunca "compact" sınıfta bir dürbün seçebilirsiniz. En hafif dürbünler ve ayaklar 1 inç (25 mm) tüplü olanlardır ama yine de biraz ağırlığa katlanın ve en az 30 mm tercih edin. Objektifi çok büyütmeyin, ağırlık artar, rahatça 50 mm altına da inebilirsiniz. Dürbün bilezik ve montaj aparatlarını da Aluminyum seçmek ağırlığı önemli ölçüde azaltır. Mümkünse 7000 serisi Aluminyumdan mamul olanları tercih ediniz. 

Diğer seçim kriterleri:

1. Metrik sistem mi seçeceksiniz (milyem - Miliradyan) yoksa imperial sistem mi (MOA). Bence eğer MOA'ya alışmadıysanız düşünmeden mil-rad seçin. 100 metrede 1 tık = 1 cm, basit hesap...

2. F1 (FFP) mi F2 (SFP) mi tercih edersiniz. F1'de artıkıl objektif tarafındadır, zoom yapıldıkça artıkıl da aynı oranda büyük. F2'de artıkıl oküler tarafındadır, artıkıl büyütmeden bağımsız olarak hep aynı ölçüdedir. Hangisi iyi? Bence tamamen alışkanlık ve kişisel seçim.

3. Askeri geleneklere uygun olarak sürekli kuleden ayar mı yapacaksınız, yoksa artıkıl üzerinden daha çok holdover metodunu mu kullanacak mısınız? Bu sizi açık taret mi, gizli taret mi kullancaksınız sorusunun cevabına götürür. Avcılar genelde ikinci tipi kullanır, Swarovski de genelde bu tip modeller üretir.

4. Artıkıl tipi. Bu da kısmen yukarıdaki ayar metoduna bağlı bir seçimdir. Menzil bulucu mu kullanacaksınız, menzil kesitrmesini artıkıl üzerinden de yapmaya niyetiniz var mı? (Bence Laser menzil ölçer). Artıkıl ışıklandırması tercih ediyorsanız, mutlaka kolay ışık şiddeti ayarı da olmalıdır. 

5. Tüp çapı. Özellikle uzun menzil atıcıları mutlaka geniş tüp çapı seçmeliler, mümkünse 34 mm. Çünkü artıkıl hareket alanı artar. 

6. Objektif çapı. Bence çok geri sırada bie seçim kriteridir. Optikler kaliteli olduğu sürece, radikal farklar yaratmıyor. Tabii ki aynı kalite optikte, büyük objektif daha çok ışık aldığı için daha iyi görüntü verir ancak artan ağırlık da işin öteki yüzü.

Sizin yerinizde olsam, kendi kriterlerim, sizin özel isterlerinizden anlayabildiklerim, tüfeğinizin yeteneklerini, yapacağınız av şeklini değerlendirdiğimde, aşağıda linklini verdiğim dürbünlerin benzeri bir dürbünlerden seçerdim:

http://www.tac87.com/NXS-COMPACT-25-10x4...R-242.html

http://www.tac87.com/Mark-4-LRT-35-10x40...R-917.html

http://www.tac87.com/TACTICAL-3-15x50-30...-1174.html

2.5-3.5x hareketli ava uygundur.
10-15x  500-600 metrelere yeterlidir.
30 mm tüp
Metrik sistem
600 g civarı ağırlık

Size Nightforce, Leupold ve Weaver'dan örnekler verdim. Ben örneklemeyi kendi envanterimizden ve stokta mevcut ürünlerden yaptım. Mutlaka benzeri dürbünler de SB, Zeiss, Swarovski gibi markalarda da mevcuttur. Bu arada sizin seçtiğiniz Swarovski'nin zoom aralığı dışındaki özelliklerini bilemediğimden fikir yürütemiyorum.

(05-05-2017, 05:57 PM)cemyl23 demiş ki: Paralax kullanılarak rüzgar hızı ve yönü tahmin edilebiliyor diye biliyorum fakat menzil kestirmesi nasıl yapılabilir ki?

Paralaksı yani netliği çok hassas olarak ayarladığınızda, paralaks tamburasındaki metre/yarda işaretlerinden menzil okumak çok hassas olmasa da en pratik yöntemdir. Daha detaylı ölçüm yöntemleri ayrı bir konuda incelenmelidir, sanırım forumda bahsi geçmişti ve açıklayıcı bir mesaj vardı bu konuda. Bahsettiğiniz rüzgar hızı ölçme yöntemini ben duymadım (olmadığı anlamına gelmez tabii ki), bu nedenle fikir beyan edemeyeceğim.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
hunter 12, sem, alone61, cemyl23, tahoye, tirendaz, Simurg, sparus
Sn.cemyl23,

Ben de nacizane Mauser M03 hakkında bir kaç kelam etmek isterim. M03 modeli yapısı gereği bir menzil ve atış tüfeği değildir. Nakliye ve kullanıcı düzeyinde kalibre değişimine olanak sağlayacak şekilde tasarlanan ve üretilen kullanıcı düzeyinde '' Söküleybıl / Takıleybıl '' namlusu ile gerçek bir avcı tüfeğidir. Magnum kalibrede fişek atma seçenekleri, mesafelerde artmış vuruş hassasiyeti sağlamak için değil, avcıya yeterli terminal balistik performans sunabilmek içindir. Bu nedene benim önerim önelikle tüfeğinizi ve kalibresindeki kullanım şekli ve yeteneklerini Orta Avrupalı yabancı kaynaklardan araştırmanız tanımanızdır. Bu şekilde tüfeğinize, kalibresine, amacınıza en uygun dürbün ve dürbün montaj çözümünü bulmak çok daha kolay olacaktır.

Saygılar.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
tirendaz, harun, blueokkes, Sabri, cemyl23, kut4, Tonyukuk ÖTUKEN, Simurg
Harun bey Nette ve forumda ''mirage'' denilen bir olgu incelenerek rüzgar yönü ve hızı hakkında fikir sahibi olunuyordu ancak bu mevzunun paralaks ile bir alakası yokmuş yüksek büyütme gücü olan optiklerle yapılıyor nedense aklımda paralaks kullanılarak izleniyor diye kalmış yanlış bilgi için özür dilerim.

Sn.lupus daha önce bir 308 kullanıcısı olarak,bu kalibreye geçmemde 300 win.magnum'un terminal balistik kadar dış balistik deki (daha düz bir mermi yolu) üstünlüğü de etkili oldu.
Bana öyle geliyor ki eğer fabrika sıfırı ile gelen bir yivsiz av tüfeği ile avlanıyorsanız düzeltme yapmadan yani üst tutmadan kaldırıp atacağınız mesafe 100-120 metre.
160 metrelere sıfırlanmış bir 308'de bunun üstüne bir 100 metre daha koyuyorsunuz eğer tüfeğiniz 200 metreye sıfırlanmış bir 300 win. mag. olursa 300 metreye kadar kaldır at yapabilirsiniz.Domuz gibi hareketli bir avda yani siz mesafeyi ölçerken hayvan sizden uzaklaşmaya devam ediyorsa yada mesafeyi ölçecek zaman olmadığında bu durum ciddi bir avantajdır diye düşünüyorum.
Kaynak konusunda sanki amerikan kaynaklarına mahkumuz gibi , avrupalılar kendi dilini kullanıyor bizim yarım yamalak ingilizce iş görmüyor keşke dediğiniz imkan olsaydı.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi