İzmir, Urla da atış yarışması
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İzmir, Urla da atış yarışması
Değerli Forumdaşlarım,

Urla Genç Avcılar ve Atıcılar spor kulübü Derneğinin, 23 Nisan pazar günü atış yarışması düzenlediğini öğrendim. Derneğin ilanı aşağıda. İzmirli forumdaşlarıma duyurmak istedim:

[Resim: Urla_at_s_yar_s_mas.jpg]

Saygılarımla

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, Furkan51, 1905sss, heisenberg, blueokkes, orhancengizk, LAMRETOEJ, Vefasiz
Değerli Forumdaşlarım,

Urla Genç Avcılar ve Atıcılar derneğinin, Hatsan ve Urla Belediyesi sponsorluğunda düzenlediği Atış yarışmaları, bugün Urla poligonunda yapıldı.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_23_16_16_47.png]

Yarışmalar 70 m. tek kuşun Hedef atış, Hareketli Domuz, Amatör ve Profesyonel Trap dallarında yapıldı.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_23_16_21_30.png]

Forumumuzdan Sn. Kara45 ve bir arkadaşı ile sabah 11:00 de Hedef atıcılığı yarışmalarına katılmak üzere buluştuk. 

[Resim: Whats_App_Image_2017_04_23_at_11_56_15.jpg]

Hedef 70 metre, 3 adet YAF Speedy Slug ile atış, Toplam 36 puan üzerinden yedi şeritte yapıldı. Sabah saatlerinde az kişi varken, öğlenden itibaren kalabalıklaşmaya başladı. Biz Sn. Kara45 ile bir kaç tur yapmıştık. Alttaki resimde solda Sabri, sağda Sn.Kara45 atışlarımızı yaparken görünüyor.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_23_16_24_41.png]

Yarışmadan bir gün önce deneme atışlarında Ghost Sight'lı Beretta 1301 ve Benelli Supernova ile keskin atışlar yapamadığımı görünce ihale benim üzerinde renkli fiberoptik V gez ve arpacık olan Ata CY Slug'da kaldı. Zaten daha önce Sn. XIII de yarışmaya V gez ile girmemizi tavsiye etmişti. Ben de bir gün önce yaptığım atışlarda kaba bir sıfırlama yapmıştım. Sn. Kara45 kendi tüfeği Bant ve arpacık nişangahlı Stoeger M3K ile bir kaç atıştan sonra, benim yerlide karar kıldı. Ancak YAF Speedy sluglar işi biraz şansa bağlıyor, seyir esnasında tapası çıkarsa üst vuruyor. Bu arada arasıra sert esen rüzgar işi zora sokuyor.

Öğle olup karnımız acıkınca ilerideki parkurlar civarında hazırlanmış stantda Köfte-ekmek ile karnımızı doyurduk.

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_23_16_26_24.png]

Bu arada Hareketli domuz hedefi ve trap yarışmalarını biraz izleme imkanımız oldu.

Öğleden sonra aramıza Sn. Oberon ve Sn. demirkağan da katıldı. Tabii ki Atış bahane, dostluk şahane. Bir yandan yarışmaları izlerken onlar da benim tüfekle yarışmaya katılıp bir iki tur yaptılar. 

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_23_16_27_40.png]

70 m. hedef tek kurşun atışlarında Urla Genç avcılar derneğinden eski şampiyon 34 puan yaparak ipi göğüsledi. Sn. Kara45 30 puan, ben de iki kez tam 12 den vurmama rağmen 28 puanda kaldım. Ama ilk kez katıldığım bu yarışmadan epeyce çıkarımım oldu. Yarışmadan önce iyi bir nişangah sıfırlaması, atış esnasında rahat pozisyon ve nefes kontrolu, tetik ezmede yine sabır ve sükunet, rüzgarı ve yönünü hesaba katma ve daha bir çok şey...

Güzel, başarılı ve disiplinli organizasyonları için Urla genç Avcılar ve atıcılar derneğini kutluyorum. Sayelerinde hem keyifli bir gün geçirdik hem de yarışmalardan yararlı çıkarımlarımız ve öğrendiklerimiz oldu.

Önümüzdeki hafta imkanımız olursa İzmir, Çeşme-Alaçatıda yapılacak aynı türde yarışmalar var. Eh biraz alışkanlık oldu. Gidebilirsek oradakileri de paylaşmak üzere.

Saygılarımla

Alıntı
43 üye teşekkür etti:
Xlll, 1905sss, Fruktoz23, heisenberg, ThePulchra, hunter 12, wildeagle, fbalun, faruk, Oberon, bahadr, aseyhan, sem, S@riyerli, hymer, Kara45, Alphawolf, Red Kit, Yasin06, ugurucar57, ErDiNi78, Surmene, ilksurfer, sehzade, Rangeman, tirendaz, blacksea, PersonalDefence, lupus, alone61, LAMRETOEJ, Ruhsuz, blueokkes, alpago, Vefasiz, Mutluay, Mr. Knowing, demirkağan, al-me, Tonyukuk ÖTUKEN, Gazanfer, martı-55, NBurak
Sn. Sabri,
Ben de bugün 16:30 gibi yarışma alanına geldim. Sanırım denk gelemedik, forumdan kimseyi görür müyüm diye bakındım ama kulaklık takan benden başka sadece bir kişi görebildim Smile
Haftaya galiba Gaziemir'de bir yarışma varmış. Bugün Çeşme'deki yerin sahibi arkadaşla görüştük, yanlış anlamadıysam etkinliği 14 Mayıs'ta yapacaklarını söylemişti. Bizim oğlanın doğum gününe denk geliyor ama ayarlayabilirsem bir ara orada olmaya çalışacağım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sayın Sabri;
Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler.
Tek kurşun kategorisindeki hedef boyutları ve puanlama ile ilgili bilgi vermeniz mümkün mü acaba?
Tek kurşun kategorisinde, herkes aynı tek kurşunu mu kullanıyor? Yoksa seçim atıcılara mı bırakılıyor?

Teşekkürler

Alıntı

Sn. Rangeman,

Biz ödül törenlerini beklemeden saat 16:00 civarı poligondan ayrıldık. Ben de sizinle tanışmayı arzu ederdim. Bir şekilde randevulaşıp buluşalım. 

Sn. Surmene,

Aşağıda resmini koyduğum, yarışmalarda kullanılan hedeflerde, aralıkları 1 inç olacak şekilde  içten dışa 12 den 5 e kadar giden halkalar var, hedef 70x70 cm :

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_24_09_01_22.png]

Puanlama dediğim vurduğunuz halkanın merkez 12 olmak üzere dışa doğru aralıkları.  2 inç çapında merkezi vurursanız 12 puan alıyorsunuz, en dış halka 5 puan.

Buradaki yarışmalarda 3 fişek kullanılıyor. Fişekleri derneğe gelir sağlamak ve herkesin eşit şartlarda yarışmasını sağlamak açısından hakem masasında her atış seriisinde 3 er li satıp, kaydınızı öyle yapıyor ve hangi şeritte atış yapacağınızı söylüyorlar. Yani herkes ayni fişeği kullanıyor.  Bize verilen YAF speedy slug 29 gm idi.  Bildiğiniz gibi Gualandi tipi bu fişeklerde tapa seyir esnasında ayrılırsa takla atıyor ve genelde üst vuruyor.  O nedenle yukarıda yazarken biraz şans faktörüde var dedim, 

Saygılarımla

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
blueokkes, Surmene, Rangeman, bilhan, heisenberg, Fruktoz23
Sn. Sabri,

Paylaşımınız için çok teşekkürler, keyifle okudum. Bu tür yarışmalar biz silahseverler için rekabet ortamında kendimizi geliştirebilmemiz adına çok gerekli diye düşünüyorum. Umarım bu etkinlikler sıklaşır.

Tek kurşun atış yarışması ile ilgili olarak acaba puanlama sistemi, yapılan üç atıştan birbirine en uzak olan iki atış arasındaki mesafe ölçülerek en az mesafeyi sağlayanın yani grupmanı en iyi olanın kazandığı bir puanlama sistemi olsa acaba daha mı iyi olur? Üç adet kurşunu 8 puan üzerinde aynı delikten geçiren kişinin, 2 adet kurşunu 12'den ama üçüncüyü karavana atan bir kişiyle aynı puanlamada değerlendirilmesi bana adil gelmiyor Smile Söylediğim saçma da olabilir bilmiyorum sadece ilk aklıma gelen fikri sizlerin takdirine sundum Smile

Paylaşım için çok teşekkür ederim. Umarım bir gün sizinle tanışmak nasip olur.

Keyifli atışlar. Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
bilhan, Fruktoz23
(24-04-2017, 09:44 AM)fbalun demiş ki: Tek kurşun atış yarışması ile ilgili olarak acaba puanlama sistemi, yapılan üç atıştan birbirine en uzak olan iki atış arasındaki mesafe ölçülerek en az mesafeyi sağlayanın yani grupmanı en iyi olanın kazandığı bir puanlama sistemi olsa acaba daha mı iyi olur? Üç adet kurşunu 8 puan üzerinde aynı delikten geçiren kişinin, 2 adet kurşunu 12'den ama üçüncüyü karavana atan bir kişiyle aynı puanlamada değerlendirilmesi bana adil gelmiyor Smile Söylediğim saçma da olabilir bilmiyorum sadece ilk aklıma gelen fikri sizlerin takdirine sundum Smile

Sayın fbalun,

Mantık olarak söylediğiniz doğru olsa da, Yarışmada bir sıralama yapılmıyor. Sadece 1, 2, ve 3. belirleniyor. Bu durumda 12 civarı sıkı grup yapanlar kazanıyor. 

Ayrıca; Kuralları yarışmayı düzenleyenler belirliyor, ben düzenleyenlerden değil yarışmacılardan olduğum sürece kural belirleme hakkım ve şansım yok  Big Grin

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
fbalun, Kara45, Fruktoz23
Değerli Forumdaşlarım,

23 Nisan 2017 de yapılan Urla Genç Avcılar ve Atıcılar derneğinin düzenlediği atış yarışmalarının , ortam kalabalıklaşmadan Drone ile çekilen videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. (2:56 da solda 2. şeritteki siyah giysili atıcı bendeniz  Wink )

Bu arada 7 Mayıs Pazar günü, İzmir-Kemalpaşa Aşağıkızılca köyünde atış yarışmaları var. İlgilenenlere duyurulur.

[Resim: X0NQjD.jpg]

upload pic

İlanda hoşluklar var. 80 metre yarışmalarında Tek kurşunlar için 9 numara saçma ihtiva eden YAF skeet1 Wink Pet şişeye V gez ile atmak yassah Big Grin

Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
heisenberg, hunter 12, ThePulchra, Gazanfer
(24-04-2017, 09:19 AM)Sabri demiş ki: Sn. Rangeman,

Biz ödül törenlerini beklemeden saat 16:00 civarı poligondan ayrıldık. Ben de sizinle tanışmayı arzu ederdim. Bir şekilde randevulaşıp buluşalım. 

Sn. Surmene,

Aşağıda resmini koyduğum, yarışmalarda kullanılan hedeflerde, aralıkları 1 inç olacak şekilde  içten dışa 12 den 5 e kadar giden halkalar var, hedef 70x70 cm :

[Resim: Ekran_Resmi_2017_04_24_09_01_22.png]

Puanlama dediğim vurduğunuz halkanın merkez 12 olmak üzere dışa doğru aralıkları.  2 inç çapında merkezi vurursanız 12 puan alıyorsunuz, en dış halka 5 puan.

Buradaki yarışmalarda 3 fişek kullanılıyor. Fişekleri derneğe gelir sağlamak ve herkesin eşit şartlarda yarışmasını sağlamak açısından hakem masasında her atış seriisinde 3 er li satıp, kaydınızı öyle yapıyor ve hangi şeritte atış yapacağınızı söylüyorlar. Yani herkes ayni fişeği kullanıyor.  Bize verilen YAF speedy slug 29 gm idi.  Bildiğiniz gibi Gualandi tipi bu fişeklerde tapa seyir esnasında ayrılırsa takla atıyor ve genelde üst vuruyor.  O nedenle yukarıda yazarken biraz şans faktörüde var dedim, 

Saygılarımla

Sayın Sabri;

Cevabınız için teşekkürler. 
Hedef kağıdı üzerinde 16 aralık görünüyor. Bu da 16 inç yapıyor. Yaklaşık 40 cm olduğunu hesaplıyorum. Siz 70x70 demiştiniz. Acaba ben bir yerde hesap hatası mı yapıyorum? 
Hedef kağıdı bastırmak istiyorum o yüzden soruyorum lütfen mazur görün.

Teşekkürler

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Sn. Surmene,

Merkez 12 dairesi 2 inç çapında değil, 2 inç yarı çapında sanırım. Sn. Sabri yazarken bu noktada ufak bir hata yapmış olmalı.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Surmene

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi