Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KOVANSIZ MERMİ
#1
* Öncelikle 'Mühimmat' başlığı altında benzer bir konu bulamadığım için yeni ilmek başlattığımı belirteyim.  Gözden kaçırdığım benzer bir konu varsa, oraya taşıyabilirim.

Kovansız Mermi fikri ilk olarak 2.nci Dünya Savaşı sırasında Alman'ların aklına geldi. Ortada tahliye edilecek kovan olmamasının, hem mekanizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayacağı, hem de daha ekonomik olup üretimi arttıracağı açıktı. Bir takım prototipler yaptılar ama seri üretime geçemeden savaş bitti. Savaşın son yıllarında Japon'lar uçakları için 40 mm çapında kovansız mermi atan bir top yaptılar ve savaş biterken kullandılar. 

[Resim: 1200px_Ho_301_40_mm_projectile.jpg]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ho-301_cannon 

 Kovansız Mermi arayışı modern zamanlarda devam etti. Genel olarak Barutun temel maddesi, Nitroselülöz (Nitrocellulose) bir gövdeye monte edilen çekirdek ve kapsülden oluşan tasarımlarda pratik kullanımda çeşitli sorunlar çıkıyordu. Öncelikle Nitroselülöz düşük derecede (170'C) ateş alma özellliğine sahipti. Kovanı tahliye eden sistemler, Isı'nın bir kısmının kovan ile dışarı atılması yüzünden nispeten daha geç ısınıyor, ayrıca kovan Isı iletimini engellediğinden yatağa sürülen fişek çok ısınmıyordu. Halbuki Kovansız mühimmat kullanıldığında, bir süre sonra ısı yüzünden yatağa giren fişek tetik düşmeden patlıyordu. Diğer problemler ise, kovansız mühimmatın dış tesirlere açık oluşu yüzünden bozulmaya daha yatkın ve kırılgan olması, ve fişek yatağı kilidinin hiç bir gaz kaçağına mahal vermeyecek şekilde çok daha sağlam imal edilmesi zorunluluğu olarak özetlenebilir.
 
Zaman içerisinde HK bu problemlere çözüm getirdi. Ancak HK'dan önce zikretmek gereken bir silah var.
Havalı tüfek üreticisi Daisy, 1961-1969 arasında Kovansız fişek atan bir havalı tüfek üretti ve 23.000 adet sattı.
Sıkışan havanın yükselen ısısı fişeği ateşliyordu. 1969'da tüfeğin Ateşli silah olduğuna karar verilince, Daisy lisansını Ateşli Silah üreticisine çevirmek istemediğinden üretimi durdurdu.  
https://en.wikipedia.org/wiki/Daisy_V/L

[Resim: download.jpg]
[Resim: yhst_24947587498613_2463_103729793.jpg]


Daisy konusunda meraklısı için alttaki linki öneriyorum. 
http://cinedux.com/daisy-airguns.php
 
 H&K Isı sorununu aşmak için Dynamite Nobel ile çalışarak yüksek yanma dereceli bir baruttan mühimmat yaptı ve buna uygun G11 modelini üretti.
( G11'in G3  piyade tüfeğinin yerine geçeceği düşünülmüş ve 1990-2002 arası 300.000 adet üretim öngörülmüştü, ancak Almanya'nın birleşmesi yüzünden kaynak ayrılamaması ve G11'in Standart Nato mermisi kullanamaması yüzünden proje durduruldu ve 5.56 G36 Tüfeğine karar verildi. 
[Resim: g11_3.jpg]

https://en.wikipedia.org/wiki/Heckler_%26_Koch_G11

Bu tüfekten sadece 1000 adet imal edilmiş.
Mermisi de 4.73 x 33mm

[Resim: 4_73x33_Caseless_crop.jpg]

Bu da Hughes tarafından üretilmiş 'deneysel' bir Kovansız Silah modeli:

 Günümüze kadar yapılmış Kovansız Mermi ve Silahlar'a en başarılı örnek olarak, Avusturya imalatı Voere VEC 91'i gösterebiliriz. Ağırlık 3.2 kg. Elektronik ateşleme ile çalışıyor (Kabzada 2 tane 15V pil var, 5000 atış gidiyormuş) ve tetik ağırlığı 14 gm  (evet Gram) ile 2.5 kg arasında ayarlanabiliyor.  

[Resim: 1_VEC_2011_10.jpg]

 

 VEC 91'in attığı Hubert Ushel tarafından tasarlanmış, UCC (Usel Caseless Cartrige) isimli mühimmat  yatakta. (kesit)
Gaz kaçmasını önlemek için kilit üstünde kanallar (Gas Seal) mevcut.


[Resim: VEC_Technik.jpg]

 Herbert Ushel HILTI'de çalışan bir mühendis. İnşaatlarda kullanılan Çivi Tabancası ve fişeği üzerindeki çalışmalarını Ateşli silahlara uygulayıp kovansız bir merminin patentini almış. PSE patenti satın alıyor, ve Voere ile, mermileri kendi imal edip, atacak tüfeği Voere'ye ürettirmek üzere bir anlaşma yapıyor.
   
 1991 IWA'da başarılı bir lansmanda tüfek çok ilgi görüyor. Fakat PSE fişek üretimini yeterli seviyeye çıkaramıyor, kaliteyi tutturamıyor ve kopuyor. Voere tek başına devam ediyor ve İsrail'li Silah tasarımcısı Nehemia Sirkis'in çalışmalarıyla tüfeği geliştiriyorlar. Sonuçta Voere'nin ifadesiyle, yapılmış en iyi Masa Atışından yarı yarıya daha iyi grupman kapasitesine sahip VEC 91 tasarlanıyor ancak piyasadaki büyük fişek üreticilerinden destek bulamayınca proje duruyor.
 Kovansız Mermi kullanan Silahlarla ilgili olarak günümüzde Amerikan Ordu kuruluşları çalışmalar yapıyor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Lightweigh...chnologies
2008'de başlanılan çalışmada, Dynamit Nobel'in kullandığı Isı hassaslığını düşüren hexojen/oxejen katkılı malzeme kullanılarak üretilen 5.56 mühimmat, kovanlı mühimmata oranla % 50 daha hafif ve silahlar da % 35'e varan oranda daha hafif olabiliyor. Önceleri firmalar, şimdilerde devletin desteği ile  LMG (Hafif Makinalı Tüfek) projesinden, LSAT (Hafif Piyade Tüfeği) projesi geliştirilmiş ve çalışmalar geleceğe yönelik olarak günümüzde devam ediyor.
 


Kovansız Mühimmat örnekleri:

[Resim: 9xF5R.jpg]

 En baştaki, Havalı Tüfekle atılan fişek, Kare kesitliler G11 fişekleri, Yuvarlak beyazlar VEC 91, en sağdaki ise Amerikan.
 
  Gelecekte Işın Silahlarının kullanılacağını ve Balistik biliminin tümden değişeceğini söyleyebiliriz. Geçiş döneminde ise, elektro-mekanik kilit ve ateşleme sistemleri ve buna uygun Kovansız mühimmat kullanılacak gibi görünüyor. 
Bu tür Silah ve Mühimmatın günümüzde yaygın olmamasının sebebinin, büyük fişek üreticilerinin kösteği olduğunu düşünüyorum şahsen. Başka bir Wankel vakası sanki. 
 https://tr.wikipedia.org/wiki/Wankel_mot...nim_tr.gif

Saygılar
 
Alıntı
36 üye teşekkür etti:
Sabri, kaan han, Xlll, kuzeybuzulu, lupus, eraonk, Gravis_Pro, kotucenk, ilbay, harun, GullyFoyle, Fruktoz23, bahadr, ugurucar57, heisenberg, blueokkes, Mr.Wayne, zaferS, Oberon, lenduha, gumushane29, emre76, alpago, sem, absc42, Alphawolf, mhmty74, tekoglu, tirendaz, husrev, bilhan, al-me, çatana, Dr.Oz, hfc, 7tepe
#2
Çok ümit veren bir gelişme idi... Özellikle askeri uygulamalarda taşınacak mühimmat ağırlığı azalıyor, asker başına taşınacak mühimmat ağırlığı azaltılarak daha çok mühimmat taşınabilmesine imkan tanıyor, hem de lojistik ve ikmal yollarında avantaj sağlıyordu. Maliyet açısından bakıldığında ise, bir fişekte en pahallı parça kovandır. Hem imalatı zor ve çok kademelidir (pirinç ve çelik kovanlarda), hem de hammadde maliyeti yüksektir (Aluminyum ve pirinç kovanlar). Kovansızlık olmasının maliyeti önemli ölçüde düşürmesi umuluyordu.

Belki ileride hem teknoloji, hem de maliyet açısından ilerleme kaydedilebilirse, proje tekrar canlanabilir.
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, heisenberg, Gravis_Pro, Mr.Wayne, tekoglu, alone61
#3
Av ve Spor sektörüne yönelik VEC 91, teknolojik olarak mükemmel seviyeye getirildiği halde yeterli destek bulamadığından üretime devam edemiyor. Yeni teknolojiler maalesef ancak Askeri amaçlarla, hükümetler tarafından desteklenerek geliştirilebiliyor. İnsan ırkı için övünülecek birşey değil. U.S. Joint Service Small Arms Program tarafından fonlanan, LSAT'ın (Lightweight Small Arms Technologies) 10 seneyi aşkındır yaptığı çalışmalarda 5.56x45 mm ve 7.62x51 mm fişekler yerine kullanılması öngörülen 6.5 mm çapında Polimer Kovanlı bir Fişeği seri üretime geçilecek seviyede geliştirilmiş. Paralel yürüyen Kovansız fişek projesi henüz aynı seviyede geliştirilebilmiş değil, üzerinde çalışılıyor deniliyor. 2004'te başlayan ve yüksek gizlilik altında yürüyen bu projelerin son durumları hakkında bilgi bulmak çok zor. Fakat yakın gelecekte Askeri Sektörde farklı teknolojiler görmek sürpriz olmayacak.
Saygılar
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, tekoglu, bilhan, hfc
#4
Elektrikli araçların ARGE yatırımları alabilmesi ve gelişmesi çok geç bir tarihte başladı. Fosil yakıtların eldesi maliyetli ve güç olmaya başladığında, daha önemlisi karbon ayak izi azaltılmış "daha temiz bir çevre" hayalleri bu girişimlere neden olabildi. Halen çok geriden takip edilen bu durumun başlıca nedeni olarak büyük petrol şirketlerinin önünde durması gösteriliyor.

Ancak neredeyse sınırsız kaynaklara sahip ve sivillerin elinde olmayan savunma sanayiinde bu türden girişimlere sıra gelmesi çok zaman alacak gibi görünüyor. Belki ileride yaşanacak global bir ekonomik kriz, eldeki mevcut yüksek teknolojiye bu oyuncaklardan yaptırabilir.

Derlemeniz için teşekkürler ve elinize sağlık Sn Ahmet Özalp.

Saygılarımla
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Özalp
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi