Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mauser K98... Optik nişangah seçenekleri?
Arkadaşlar Merhaba,

Yeni üye olduğum için forumda konu açamıyorum. Ankarada ikamet ediyorum ve Elimde babamdan kalma Mauser Mod 98 model 308 Win yivli tüfeğim var. Silah saklanırken resimlerde görüldüğü üzere arpacığı kırıldı. Bu silahla atış yapmak ve kendimi atıcık konusunda da geliştirmek istiyorum. İlk etapta bu silahla atış yapmam için nasıl bir çözüm önerirsiniz ?( Dürün, red dot vb .). TAC87 isimli bir mağaza buldum burada ve oraya danışmak için gittiğimde bu forumu önerdiler. Rica etsem yardımcı olabilir misiniz ?

[Resim: IMG_0337.jpg]

[Resim: IMG_0339.jpg]

[Resim: IMG_0333.jpg]

[Resim: IMG_0336.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
heisenberg, Karacula, Mutluay, alpyesilay
(04-04-2017, 01:18 PM)yardimci demiş ki: Elimde babamdan kalma Mauser Mod 98 model 308 Win yivli tüfeğim var. Silah saklanırken resimlerde görüldüğü üzere arpacığı kırıldı. Bu silahla atış yapmak ve kendimi atıcık konusunda da geliştirmek istiyorum. İlk etapta bu silahla atış yapmam için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Foruma hoş geldiniz.

Silahınızı bu haliyle, yani mekanik nişangahlarla kullanmak istiyorsanız, öncelikle Mauser'den orijinal arpacık edinmeye çalışın. En garanti yolu Almanya'da ikamet eden veya Almanya'ya gidip-gelen bir dostunuzdan yardım almak olabilir. Ürünü bir satıcıda tespit edip, bu kişiye vermesini sağlayabilirsiniz. Bavulda gelir. Posta yoluyla da gelebilir ancak silah parçası olduğu için Almanya'dan çıkışı ihraç lisansı gerektirir, almak uğraştırıcı, özellikle şu günlerde Türkiye için imkansız. Türkiye girişinde de izin gerekirse, Emniyet sizi MSB'ye yönlendirebilir (yivli tüfek parçası olduğu için), o zaman da işiniz olmaz. Posta yoluyla gelmesini isterseniz, kırık arpacığa silahçıdan rapor alıp MKE'ye baş vurup, ithali için ön hazırlık yapabilirsiniz. Bu durumda Türkiye'ye sorunsuz girer.

İkinci seçenek ise, arpacığın doğru yükseklik ölçüsünü bulmak ve bunu uygun bir arpacığın silahçı marifetiyle yapılıp takılmasıdır. Aslı gibi estetik olmayabilir ama doğru yapılırsa, düzgün atış yapabilirsiniz. Hatta fiber-optik arpacık bile yaptırabilirsiniz.

Tüfekte dürbün kullanmak isterseniz, öncelikle tüfeğiniz için yapılmış Picatinny / Weaver tipi bir optik kızak veya doğrudan bağlama bulmanız gerekiyor. Bulabileceğiniz en hesaplı çözüm yine gittiğiniz mağazada mevcuttu:

http://www.tac87.com/OPTIK-KIZAK-TAKIMI-...R-746.html

Bu yukarıda linkini verdiğim ürüne Picatinny / Weaver uyumlu tüm dürbün bileziklerini bağlayabilirsiniz. Bu seçimle, birçok marka ve modelde, seçeceğiniz tüm dürbün tiplerine uyumlu bilezikler bulabilirsiniz.

Farklı bir sistem isterseniz, Leupold Standard bağlama kullanabilirsiniz:

http://www.tac87.com/STD-2-PARCALI-BAGLA...R-984.html

Ancak bu ürünü tercih ederseniz yine Leupold Standard tip dürbün bileziği almak durumundasınız. Seçeceğiniz dürbünün 1 inç (25 mm) veya 30 mm tüplü olmasına göre, uygun bilezik almalısınız (34 mm yok!):

http://www.tac87.com/STD-DURBUN-BILEZIKL...-1375.html

Dürbün seçimi ise başlı başına bir konudur. Tüfeğinizin kalibresine ve yaptığınız av/atış tipine göre seçim yapılmalıdır.

(04-04-2017, 01:18 PM)yardimci demiş ki: TAC87 isimli bir mağaza buldum burada ve oraya danışmak için gittiğimde bu forumu önerdiler.

Genelde tersi olurdu ama siz önce mağazayı bulmuşsunuz. Tabelası bile olmayan mağazayı bulmak bayağı bir maharet ister..  Smile

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
heisenberg, Fruktoz23, PersonalDefence, yardimci, xlcod3r
Sayın yardimci, öncelile foruma hoş geldiniz; İstanbul da Selcuk silah ( Sayın Yivlici ) ile temas sağlamaya calışın.
Kendisi forumumuza üyedir ( Yivlici ismi ile) aynı zamanda bir silah tamircisidir, avcı ve atıcıdır.

İletişim bilgileri

http://www.selcuksilah.com/iletisim/

Sayın Yivlici 'in Mauser 98 e olan aşkı;

Umarım en kısa sürede sıkıntınız hallolur.

Sayılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
yardimci
Harun Bey,

Aslında mağazaya gittiğimde mekanik nişangah sorununu çözemezsem optik çözüm üretmek adına gitmiştim. Mağazada ki arkadaş Mauser'e göre optik bağlantı aparatı olmadığını söylemişti. Sizin gönderdiğiniz ürünlerde mauser 98 uyumlu diyor. Ben en iyisi silahı da yanıma alıp mağazaya giderek orada test ediyim. Teşekkür ederim önerileriniz için.

Ercan Bey,

Selçuk Bey'in internetteki videolarını izledim foruma üye olduğunu bilmiyordum. Kendisine de telefon ederek ulaşıp yardım isteyim.Teşekkür ederiyorum.

Alıntı

(04-04-2017, 03:34 PM)harun demiş ki:
(04-04-2017, 01:18 PM)yardimci demiş ki: Elimde babamdan kalma Mauser Mod 98 model 308 Win yivli tüfeğim var. Silah saklanırken resimlerde görüldüğü üzere arpacığı kırıldı. Bu silahla atış yapmak ve kendimi atıcık konusunda da geliştirmek istiyorum. İlk etapta bu silahla atış yapmam için nasıl bir çözüm önerirsiniz?

Foruma hoş geldiniz.

Silahınızı bu haliyle, yani mekanik nişangahlarla kullanmak istiyorsanız, öncelikle Mauser'den orijinal arpacık edinmeye çalışın. En garanti yolu Almanya'da ikamet eden veya Almanya'ya gidip-gelen bir dostunuzdan yardım almak olabilir. Ürünü bir satıcıda tespit edip, bu kişiye vermesini sağlayabilirsiniz. Bavulda gelir. Posta yoluyla da gelebilir ancak silah parçası olduğu için Almanya'dan çıkışı ihraç lisansı gerektirir, almak uğraştırıcı, özellikle şu günlerde Türkiye için imkansız. Türkiye girişinde de izin gerekirse, Emniyet sizi MSB'ye yönlendirebilir (yivli tüfek parçası olduğu için), o zaman da işiniz olmaz. Posta yoluyla gelmesini isterseniz, kırık arpacığa silahçıdan rapor alıp MKE'ye baş vurup, ithali için ön hazırlık yapabilirsiniz. Bu durumda Türkiye'ye sorunsuz girer.

İkinci seçenek ise, arpacığın doğru yükseklik ölçüsünü bulmak ve bunu uygun bir arpacığın silahçı marifetiyle yapılıp takılmasıdır. Aslı gibi estetik olmayabilir ama doğru yapılırsa, düzgün atış yapabilirsiniz. Hatta fiber-optik arpacık bile yaptırabilirsiniz.

Tüfekte dürbün kullanmak isterseniz, öncelikle tüfeğiniz için yapılmış Picatinny / Weaver tipi bir optik kızak veya doğrudan bağlama bulmanız gerekiyor. Bulabileceğiniz en hesaplı çözüm yine gittiğiniz mağazada mevcuttu:

http://www.tac87.com/OPTIK-KIZAK-TAKIMI-...R-746.html

Bu yukarıda linkini verdiğim ürüne Picatinny / Weaver uyumlu tüm dürbün bileziklerini bağlayabilirsiniz. Bu seçimle, birçok marka ve modelde, seçeceğiniz tüm dürbün tiplerine uyumlu bilezikler bulabilirsiniz.

Farklı bir sistem isterseniz, Leupold Standard bağlama kullanabilirsiniz:

http://www.tac87.com/STD-2-PARCALI-BAGLA...R-984.html

Ancak bu ürünü tercih ederseniz yine Leupold Standard tip dürbün bileziği almak durumundasınız. Seçeceğiniz dürbünün 1 inç (25 mm) veya 30 mm tüplü olmasına göre, uygun bilezik almalısınız (34 mm yok!):

http://www.tac87.com/STD-DURBUN-BILEZIKL...-1375.html

Dürbün seçimi ise başlı başına bir konudur. Tüfeğinizin kalibresine ve yaptığınız av/atış tipine göre seçim yapılmalıdır.

(04-04-2017, 01:18 PM)yardimci demiş ki: TAC87 isimli bir mağaza buldum burada ve oraya danışmak için gittiğimde bu forumu önerdiler.

Genelde tersi olurdu ama siz önce mağazayı bulmuşsunuz. Tabelası bile olmayan mağazayı bulmak bayağı bir maharet ister..  Smile
Alıntı: [quote pid='337266' dateline='1491309291']
Harun Bey, 

Aslında mağazaya gittiğimde mekanik nişangah sorununu çözemezsem optik çözüm üretmek adına gitmiştim. Mağazada ki arkadaş Mauser'e göre optik bağlantı aparatı olmadığını söylemişti. Sizin gönderdiğiniz ürünlerde mauser 98 uyumlu diyor. Ben en iyisi silahı da yanıma alıp mağazaya giderek orada test ediyim. Teşekkür ederim önerileriniz için. 

Ercan Bey,

Selçuk Bey'in internetteki videolarını izledim foruma üye olduğunu bilmiyordum. Kendisine de telefon ederek ulaşıp yardım isteyim.Teşekkür ederiyorum.

Harun Bey, 

Araştırma yaparken "schwenk" dürbün ayağı diye bir tanımlama gördüm. Anladığım kadarıyla dürün sıfırlaması bozulmasın diye rahat şekilde sök-tak yapılabilen bir ayak türü bu. Benimde optik montajı yaparken bu ayaktan mı temin etmem gerekir ? Yoksa sizin gönderdiğiniz linkteki kızaklama aparatları üzerine mi bu Schwenk takılır ? 

Benim anladığım sırayla;

- Sizin gönderdiğiniz Weaver gibi kızak alacağım
-Dürbün Bileziği alacağım (Schwenk olan bu mudur ?)
-Dürbün alacağım.

* Birde merak ettiğim husus tüfeğin üzerinde bu kızakların montajlanabilmesi için delikler bulunmuyor. Bu deliklerin bizim tarafımızdan mı açılması gerekiyor bir usta vasıtasıyla ?

[/quote]

Alıntı

(05-04-2017, 05:41 PM)yardimci demiş ki:
Alıntı: Harun Bey, 

Araştırma yaparken "schwenk" dürbün ayağı diye bir tanımlama gördüm. Anladığım kadarıyla dürbün sıfırlaması bozulmasın diye rahat şekilde sök-tak yapılabilen bir ayak türü bu. Benimde optik montajı yaparken bu ayaktan mı temin etmem gerekir ? Yoksa sizin gönderdiğiniz linkteki kızaklama aparatları üzerine mi bu Schwenk takılır? 

Benim anladığım sırayla;

- Sizin gönderdiğiniz Weaver gibi kızak alacağım
-Dürbün Bileziği alacağım (Schwenk olan bu mudur ?)
-Dürbün alacağım.

* Birde merak ettiğim husus tüfeğin üzerinde bu kızakların montajlanabilmesi için delikler bulunmuyor. Bu deliklerin bizim tarafımızdan mı açılması gerekiyor bir usta vasıtasıyla?

Öncelikler, optiklerin her türlü sök-tak işlemi yeniden sıfırlama gerektirir. Sök-tak sonrası en az sıfırlama ihtiyacı doğuran sistemler bile ± 1 MOA garanti edebiliyorlar. Genellikle benzer sistemler Hızlı Sökülen (QD - Quick Disconnect) olarak anılır ama hiç biri "hızlı takılan" sistemler değildir. Bunlar, yerine hızlı oturtulsa bile, sıfırlama gerektirir. Schwenk ayak tavsiye etmem, hassasiyetin yakınından bile geçmez. Avrupa ekolündeki geleneksel ekibin kullandığı bir sistemdir.

Size en büyük esneklik sağlayacak sistem Weaver/Picatinny tipi bir kızak kullanmanızdır. Bu kızak üzerine seçenekleriniz çok fazladır (bizde veya başka satıcılarda). 

Tüfek modelinin üzerindeki deliklere uygun olarak hazırlanmış kızaklar veya başka tip bağlamalar mevcuttur. Benim size önerdiğim de bunlardan biriydi. Eğer bir şekilde tüfeğinizde hiç bağlantı deliği yoksa, o zaman tüfekte delik açılması veya ham kızak kullanarak tüfeğinize uygun şekilde işlenmesi gerekir. Yurdum silahçı eşrafının kabiliyet ve kapasitesini değerlendirerek, bu son işlemden mümkün olduğunca uzak durulmasını tavsiye ederim.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi