Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Çakı Yağı
Victorinox ve leatherman marka çoklu cakilarimi gunluk kullanımdan sonra ( meyve kesmek -kagit,paket, ip vb. ) her akşam ddeterjan ile yıkıyor ve yagliyorum. Kullandığım yağ Victorinox marka ve çok pahalı.  Her akşam kullana kullana azaldı ve bana pahalıya geliyor.

Sorum; bu yağın yerine başka hangi marka ya dda markasız yağ kullanabilirim ?

Teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
Şahsen, sık kullandığım bıçaklarım için wd40, uzun süre bekleyecek yada karbon çelik olanlar için ise silah yağı kullanmayı tercih ediyorum

Alıntı

Balistol yağ tavsiye ederim. Her cins çelık bıçağım var, hiç sorun yaşamadım. Ayrıca, balistolun kullanım alanıda çok geniş. Deri aksamlar, tahta v.b ürünlerde de kullanıyorum. Deri üzeri yaralarda da kullanılabiliyor, çok yardımı olmuştur açıkcası.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, rainman
Ballistol universal 500 ml + pump sprey gutec kunststoffeineger 250 ml kampanyası var ballistol sitesinde. 

Uygun ise bunu almak lazım o zaman.  Hem paslanmaya karşı koruma ve pas sökme var hem de hertur atesli silah için koruma sağlar sanırım 

Cakilar için singer yagi tavsiye ediyorlar. Ucuz olması için. 

Bllistol pas sökmek ve oluşumunu onlemek için yeterli midir. Pası söküp koruma yağı görevi de yapıyor mu.?

Tşekerler.

Alıntı

Evet gayet uygundur. Paslanmaya karşı korur,ayrıca alet işlerken dış etkenlerde de korur. Eskinden usturalarımı bende singer yagı ile yağlardım, onda da bir sıkıntı yaşamadım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugurkatana
Singer yağı bildiğimiz makine yağı mı?

Alıntı

Evet. Dikis makineleri için kullanılan yağ.  Bunu tavsiye ediyorlar.

Alıntı

Çakıları yağlamada izlenen yol nedir?
İnce bir tabaka yağ vb mi?
Konu hakkında hiçbir bilgim olmadığı için soruyorum.

Alıntı

Bir dönem koruyucu bakım maksadı ile diğer hobimde kullandığım silikon esaslı yağlar ve ince  dikiş makinası yağı kullansam da bulaşık ve yapışkan yüzeyler çakı ve  bıçaklarımı ağız tadı ile  sevip okşamama mani olduğundan Smileartık bu tip yağları kullanmaktan  vazgeçtim.

Koleksiyon çakılarımı  sünger yuvalı çanta içinde rutubetsiz ortamda saklıyorum. İstisnasız olarak iki ayda bir,  akşamdan wd 40 ile spreyleyip  açık  vaziyette  kabza üzerinde bir yere yaslayıp dik durumda sabaha kadar bırakıyorum  süzülen süzülüyor, ardından namlu üzerinde  çok ince ve  homojen,  fabrikasyon vari  bir film tabakası kalıyor,  namluları silmeden bu şekilde  kapatıyorum,  kabzalara gelen wd 40' ı da temiz mikro fiber havlu ile silerek bakımı sonlandırıyorum. 

Bıçaklarda  namlu bakımını  kapağa sıktığım wd 40 a  kalın resim fırçasını daldırıp  çelik satıhlara sürme şeklinde uyguluyorum.  Vucanize Fiber Linerlere etkisini kestiremediğimden,  mümkün olduğu kadar az temas ettirerek  sadece namlu ve kabza dışında kalan sap kısımlarına uyguluyorum.

Ahşap kabzalarda bıçak ustası değerli bir dostumun vermiş olduğu, muhteviyatını bilemediğim bir cilayı parmağımla sürüyor nüfuz edene kadar bekliyorum.

Boynuz kabzalar için özel bir malzeme kullanmadan sadece kuru bez ile  silerek bakımlarımı tamamlıyorum. 

Çelik cinsine göre bıçaklarımı  ya deri kılıfların da yada kılıfsız vaziyette saklıyorum. 

Cold Steel Leather neck te kullanılan  D2 çeliği için  fabrikanın yaptığı koruyucu yağ uygulaması ;

[Resim: IMG_4156.jpg]
Son olarak çakı ve bıçaklarımı  muhafaza ettiğim kutulara, emniyeten  Silika Jel poşetlerini   bıçaklarıma temas etmeyecek şekilde  koyuyorum.

Konu çakı ve yağ olunca koruyucu bakımda çok uzağa düşmüyor diye düşünerek bu konuda kendi uygulamaları mı paylaştım.

Konuyu dağıttıysam affola 

Saygılarımla,
C.E

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
husrev, konyali, heisenberg, tsuba, demasoni, ugurkatana, xeorx, PersonalDefence
Bildiğim kadarı ile victorinox ve leatherman 420 ile 440c çeliklerini kullanıyorlar. Bu çeliklerin, tuzlu su dışında, gündelik kullanım ile paslanacaklarını sanmıyorum. Yıkayıp iyice kurulamak yeterlidir.
İlla yağlamak istiyorsanız WD40 önermem, plastik ve ahşap kabze malzemelerinde ne gibi sonuçlara yol açacağı şansa bakar. Balistol universal bahsettiğiniz işlemler için gayet uygundur. O da yoksa singer makine yağı yeterli gelecektir.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ugurkatana, Sefa, hymer

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi