Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masa Başı Atıcılığı ,ama nasıl ?
Harun bey bu atışları yapmaktaki amacım dediğiniz gibi atıcı kaynaklı hataları minimize edip farklı grainlerdeki fişeklerin tüfeğimle olan uyumlarını görmek,hemde 250,300,350,400 metrelerdeki düşüşlerini kaydetmekti.Ne yazık ki henüz buna muvaffak olamadım.Aslında masam sabit diyebiliriz zira komple demir iyice toprağa gömüldü mü fark edilebilir bir hareket olmuyor,sehpayı da kum torbaları ile sabitleyeceğim,sehpanın ayaklarının altı kauçuk böylece kaymayacaktır bu masaya da ekstra ağırlık ve stabilite ekleyecek.Arka tarafı da mat parçalarıyla mümkün olduğunca sıkıştırırım.
Peki sizce ön taraftaki desteğin yeri nasıl biraz daha geri almak gerekir mi.Birde ön tarafı sıkıştırma imkanı var.sizce orayı da tamamen sıkıştırmalı mıyım.

Alıntı

(12-03-2017, 12:58 AM)harun demiş ki: Masa (bench) atışı yapacaksanız, sayın lupus'un yazdığı gibi tamamen sabit bir "masa" lazım. Sizin masanızın böyle bir imkan sağlayabildiğini düşünmüyorum.

Sehpanızın tüfeği çok iyi kavraması gerekir. Görebildiğim kadarıyla arka tarafta sadece destek var, kavrama yok. Tüfek sehpa (rest) tarafından tam olarak olarak kavranmadığında, tetik çekişinde mutlaka tüfeği oynatmış olursunuz.
 Sayın Harun,
Söylenenlerden, doğal olarak  tüfeğin tetik çekildiğinde oynamaması gerektiğini anlıyorum. Ancak ateşlendikten sonra tüfek geri tepme ile oynarsa bunun POI'yi değiştirecek bir etki yapması söz konusu edilebilir mi? 
 Daha önce de başka bir başlıkta sorduğum ve net cevap alamadığım temel soru şudur:
 Tüfek sehpaya sabitlenmeli (bağlanmalı) mıdır, yoksa tetik çekme anında oynamayacak şekilde desteklerin üstüne konulması mı daha doğrudur?
Örneğin, Tac87'de halen stokta olmayan Premium Tüfek Desteğinde herhangi bir bağlantı yok. Görünümden dipçik ve kundak desteklerinin tetik düşürülürken tüfeğin oynamasına izin vermeyecek biçimde tasarlandığını görüyoruz. Tüfek dipçik desteği tarafından 2 yandan (bağlanmadan) sıkıca kavranıyor ve arkadan destekleniyor.
[Resim: champion_premium_shooting_rest_40200_jpg...257847.jpg]
Bu tasarımın doğru olduğunu ve tüfeği sıkıştıracak bir güç uygulanmaması gerektiğini düşünüyorum, sonuçta kurşun namluyu çok hızlı terk ediyor, herhalde etkilenmeyecektir  ama bildiğim tecrübe ettiğim bir şey yok.

Saygılar

Not: Bu sehpanın mevcut olmaması üzücü, korkarım yenisi gelirse fiyat 2 katı olacaktır.

Alıntı

Merhaba bugün yapılan yorumları değerlendirip kendimce gördüğüm eksikleri tamamlayarak birazda rüzgar olmasına rağmen gene atışa gittim.
Atışlar 100 metreden sola hafif rüzgar altında yapıldı.sehpanın üzerine 20 kiloluk kum torbası ekledim.Sehpanın kundağın ön tarafına gelen tarafını biraz geri aldım ve dipçik kısmını mat parçası ile kaideye sıkıştırdım.Hedef kağıdının her karesi 1 MOA'dır.
Sonuçları ekliyorum.
[Resim: DSC_1070_zpsly4m144z.jpg]
Sehpanın son hali.
[Resim: DSC_1074_zpsx94jxj9m.jpg][/URL]
RWS 165 gr. ilk atışlar.
[Resim: DSC_1075_zpsbjgrzegb.jpg][/URL]
Aynı atıcı mke mermileri.

[Resim: DSC_1077_zpsfv2omkvt.jpg][/URL]
Başka atıcı mke mermileri.

Daha sonraki atışları da değerlendirdiğimde Mke mermileri ile av kurşunları arasında dikey eksende en az 12 cm fark var,bu mermiler daha hızlı olmasına rağmen daha alt vuruyorlar.Bir diğer sonuçta mke mermileri ile atış yaptıktan sonra namluyu soğutmama rağmen Rws'lerin de vuruş noktaları değişip,grupmanı genişliyor.Yani farklı fişek atılacaksa sahada temizlik şart.
Tüfeği alırken mke mermileriyle atıcılık ,av kurşunuyla avcılık yaparım diyordum,mevcut haliyle bu mermiler adamı atıcı değil hasta eder,düğüncüleri memnun etmekten öteye gidemez.Umarım Bora için daha iyi mermiler üretiyorlardır.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Zemre10, lupus, sem, harun, asuspc, cnrabt, alpago, alone61, xeorx
Sn. Cemyl23 kullandığınız MKE fişeklerinin üretim yıllarını merak ettim, genelde diğer fişeklere oranla MKE fişekleri üst vururdu ama sizde tam tersi olmuş.

Alıntı

(12-03-2017, 01:46 AM)cemyl23 demiş ki: Peki sizce ön taraftaki desteğin yeri nasıl biraz daha geri almak gerekir mi? Bir de ön tarafı sıkıştırma imkanı var, sizce orayı da tamamen sıkıştırmalı mıyım?

Öncelikle, adı aynı olsa da bana göre destekli atış ile benchrest atışı farklı disiplinler. Gerçek benchrest atışı yapma imkanım olmaması bir yana, zaten yeniden doldurmanın yasallığı süpheli olan memlekette bence banchrest atış anlamsızdır. Bu nedenle genel hatları dışında bilgi sahibi olmadığımı söylemeliyim.

Benim gözümde masa başı atıcılığı iki temel şekilde icra ediliyor. 

Birincisine destekli atış diyebiliriz. Bu atışta, tüfek her ne kadar masa üzerine yerleşik bir sehpa üzerinde olsa da atıcı, atış poziyonunda yer alıp, tüfeği en azından dipçik üzerinden kontrol altında tutuyor. Tüfek sabitlenmiş değil, daha iyi desteklenmiş durumda.

[Resim: maxresdefault.jpg]

İkinci ise tamamen sabitlenmiş tüfekle yapılan benchrest atış. Bunda ise kimilerinin yarattığı sehpalar tüfeği tamamen zapt ediyor:

[Resim: Hyskore_rest_1.jpg]

Bazıları bu tip atışa göre üretilmiş tüfekler kullanıyor:

[Resim: BR_side_view.jpg]

Veya iyice abartılı olarak, tüfek bile kullanmıyorlar. Bunun ismi de "railgun":

[Resim: visalrail.jpg]

Şimdi, siz bunların hangisine niyetlendiniz?

Eğer, benim sınıflandırmamla birincisi olan destekli atışı yapıyorsanız, tüfeğin arkasında normal atış yapar pozisyonda, tüfek oldukça sıkı desteklenmiş desteklenmiş, sizin vücut hatalarınız asgariye indirilmiş olarak atış yapmayı mı seçmiştiniz? 

Yazılandan anladığım ve ekipmanınızdan gördüğüm kadarıyla, siz aslında destekli atışa uygun olarak yapılmış ekipmanla sabit benchrest atışı yaptınız. Sabitlenmiş atış yapacaksanız, ikinci resimdeki gibi deli bağlar gibi tüfeği bağlamasak da, tüfek sehpaya en azından ön el kundağından sabitleniyor (üçüncü, hatta ilk resimdeki gibi). 

Hiçbir deneyimim olmayan bu konuda fazla detaylı yazmak istemiyorum. Ancak hissettiğim kadarıyla sizin atışlarınızda tüfek, sehpaya oturtulmuş ve yerçekimi etkisi dışında tamamen desteksiz kalmış durumda. Bildiğim kadarıyla, bu hiçbir atış disiplinine uygun değil.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Özalp
(12-03-2017, 03:50 AM)Ahmet Özalp demiş ki:  Sayın Harun,
Söylenenlerden, doğal olarak  tüfeğin tetik çekildiğinde oynamaması gerektiğini anlıyorum. Ancak ateşlendikten sonra tüfek geri tepme ile oynarsa bunun POI'yi değiştirecek bir etki yapması söz konusu edilebilir mi? 
 Daha önce de başka bir başlıkta sorduğum ve net cevap alamadığım temel soru şudur:
 Tüfek sehpaya sabitlenmeli (bağlanmalı) mıdır, yoksa tetik çekme anında oynamayacak şekilde desteklerin üstüne konulması mı daha doğrudur?

Bu konuda çok bilgili olmadığımı, ancak farklı iki tip benchrest atışı tespit ettiğime dair yukarıdaki mesajımda kendimce açıklama yaptım. Sizin sorunuzun cevabı da sanırım bu ayrışımın içinde var. Her ikisi de oluyor, ama biraz farklı sistemler.

(12-03-2017, 03:50 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Örneğin, Tac87'de halen stokta olmayan Premium Tüfek Desteğinde herhangi bir bağlantı yok. Görünümden dipçik ve kundak desteklerinin tetik düşürülürken tüfeğin oynamasına izin vermeyecek biçimde tasarlandığını görüyoruz. Tüfek dipçik desteği tarafından 2 yandan (bağlanmadan) sıkıca kavranıyor ve arkadan destekleniyor.
[Resim: champion_premium_shooting_rest_40200_jpg...257847.jpg]

Bu sehpa, yine bir önceki mesajımda yazdığım iki şekilden birincisine ait. Yani bu sehpa kullanılırken, atıcı atış pozisyonunda ve tüfeği kontrol altında tutması gerekiyor. Bu sehpa atıcının hareketlerinden tüfeğin asgari etkilenmesini sağlıyor ve tüfeği mümkün olan en rahat aya yapılabilir şekilde destekliyor. Tüfeğin sabitlendiği ve atıcının sadece tetik çektiği (hatta bazan elektrikli tetik kullanıldığı) benchrest atıcılığına uygun bir sehpa değildir.

(12-03-2017, 03:50 AM)Ahmet Özalp demiş ki: Not: Bu sehpanın mevcut olmaması üzücü, korkarım yenisi gelirse fiyat 2 katı olacaktır.

Yanlış. Yenisi geldiğinde de fiyatı hemen hemen bugünkü seviyede olacaktır. Hatta bazı şartlara göre aynı bile kalabilir:
(1) Dolar birkaç ay içinde fazla kıpraşmazsa, (Bizim fiyatların altyapısı dövizdir.)
(2) Hükümet yeni ilave gümrük vergisi koymazsa. (Bugün itibariyle bu üründe ilave vergi yok.)

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, Ahmet Özalp
(12-03-2017, 07:38 PM)cemyl23 demiş ki: [Resim: DSC_1074_zpsx94jxj9m.jpg]
RWS 165 gr. ilk atışlar.

Doğru tablo buna benzer olmalı. Yaklaşık 1/2 MOA grupman yapılmış. Zaten tüfeğiniz ve mermilerinizin dağılımını değerlendirirseniz, bundan iyisi Şam'da kayısı...

(12-03-2017, 07:38 PM)cemyl23 demiş ki: Daha sonraki atışları da değerlendirdiğimde Mke mermileri ile av kurşunları arasında dikey eksende en az 12 cm fark var,bu mermiler daha hızlı olmasına rağmen daha alt vuruyorlar.Bir diğer sonuçta mke mermileri ile atış yaptıktan sonra namluyu soğutmama rağmen Rws'lerin de vuruş noktaları değişip,grupmanı genişliyor. Yani farklı fişek atılacaksa sahada temizlik şart.

Benchrest atıcıları farklı fişek değil, her mermiden sonra detaylı temizlik yaparlar. Daha önce de yazmıştım, amaç kontrol edilebilen değişkenleri değerlendirmeden çıkarmaktır. Gunslick fırçalarının iyilerinin adı bile "Benchrest Brush" olarak geçer, yani en iyi en detaylı temizliği yapabilen fırça reklamıyla...

(12-03-2017, 07:38 PM)cemyl23 demiş ki: Tüfeği alırken mke mermileriyle atıcılık ,av kurşunuyla avcılık yaparım diyordum,mevcut haliyle bu mermiler adamı atıcı değil hasta eder, düğüncüleri memnun etmekten öteye gidemez. Umarım Bora için daha iyi mermiler üretiyorlardır.

MKE fişekleri "ordu" fişeğidir. MKE'nin sorumluluğu çekirdek namluyu terk ettiğinde biter.

Bora çok özel bir tasarımdır. Fişek yatağındaki bir takım sensörler vasıtasıyla kovan içindeki barut analizi yapılır, çekirdek BC'si hesaplanır, tüfek her fişeğe göre kendini ayarlar.  Bu sayede Accuracy bile Bora'nın ardından nal toplamıştır. Tongue

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, cemyl23, sem, Ahmet Özalp
Harun bey sanırım masam her iki disiplin içinde uygun ufak değişikliklerle iki şekilde de atış yapılabilir.Fakat ben olaya bu yönüyle bakmıyorum.Benim amacım yeri geldiğinde kendi tüfeğimi sıfırlamak,nem dışında hava koşullarını ve mermi hızını ölçebiliyorum bu veriler ışığında balistik programımın ne kadar doğru hesap yaptığını görmek.Ondan verim alamazsam fişeklerimin mermi yollarını deneyerek bulup kayıt etmek.Yani rüzgarsız bir havada atıcı unsurunu minumuma indirip tüfek ile fişeğin performansını görmek.Tüfeğime ve kalibreme bakıp kafanızda soru işareti oluşabilir, elbette bu iş için ideal değiller ancak bu çabam ilerisi içinde bir hazırlık diyebiliriz.
Sn.Zemre10 Mermiler ekseriyetle 90'lı yıllara ait.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Sayın Harun,
Verdiğiniz bilgiler ve paylaştığınız resimler için teşekkürler. (1.inci dışındakileri görmemiştim)
Sn. Lupus ve sizin verdiğiniz bilgilerden (ve bugün demirci ustamla yaptığım konuşmadan) anladığım tetiğe basarken kıpırdamıyacak bir Masa'nın taşınabilir olarak yapılamıyaçağı oldu. En kolay çözüm becerebilirsek eğer atış  yaptığımız yere  beton bir masa yapmak gibi görünüyor. Tabi konuyu çözülecek bir problem gibi görürsek M1919 tripod'una benzer bir ayak düzeni 'overengineered' olarak tasarlanabilir fakat ağır olacaktır ve taşımak pratik olmayacaktır.
Şimdilik eski usul yatarak devam edeceğiz gibi görünüyor. Smile
[Resim: m1919a4.jpg]
Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, heisenberg, harun

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi