Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Masa Başı Atıcılığı ,ama nasıl ?
Merhabalar sn.forum üyeleri geçen hafta sonu av sezonunun kapanıp havaların açılmasıyla  kışın yaptırdığım masayı deneme amaçlı atışa gittik.
Ancak 100 metreden hareket etmeyen metal masa üzerindeki atış sehpasıyla yaptığım daha doğrusu 3 atıcı olarak yaptığımız atışlarda 7-8 cm'den daha küçük grupmanlar sağlayamadık.Daha önceden kum torbalarıyla bile daha iyi sonuçlar almıştım.Bir yanlış yapıyoruz ama nerede .
Atışların çoğu tüfekle beraber aldığım 7.62 mke mermileriyle bir kısmı da 308 165 grain RWS'ler ile yapıldı.
Sonuç olarak bu tür bir sehpayla atış yaparken nelere dikkat etmek gerekir ? Bu arada Eski avcılardan Şevket amcanın mavzeri ile de bir kaç atış yaptık .Fikir versin ve ilgi çeksin  diye bir kaç resim ekliyorum.[Resim: DSC_1111_zpsbzrfm1kb.jpg][Resim: DSC_1110_zpshazfilu3.jpg]
[Resim: DSC_1107_zpsndps35e0.jpg]

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
sem, Ahmet Özalp, ilksurfer, GullyFoyle, Xlll, blueokkes, taarruz, defender45acp, Fruktoz23, demasoni, cnrabt, Mr.Wayne, 1905sss
[Resim: DSC_1113_zpsv0fieiax.jpg][/URL]
[Resim: DSC_1078_zpsaqxygmsf.jpg][/URL]
[Resim: DSC_1090_zpsgtpq556g.jpg][/URL]
[Resim: DSC_1093_zps5daiftas.jpg][/URL]

Alıntı
21 üye teşekkür etti:
sem, Ahmet Özalp, ilksurfer, GullyFoyle, asuspc, şekerlioğlu, Xlll, Gazanfer, demasoni, Mutluay, taarruz, defender45acp, xeorx, Fruktoz23, aybulut, pasa_7676, cnrabt, alpago, Mr.Wayne, 1905sss, harun
Seyyar metal masa üzerinde, sehpahanın metal ayaklar tepmenin etkisi ile muhtemelen kayma yapmıştır. Fotoğraftaki yeşil süngeri sehpahanın ayakların altına koyup atış yapmayı denediniz mi?

Bu arada şahane fotoğraflar.Thumbs Up

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Xlll, cemyl23, cnrabt, 1905sss
Sayın cemyl23,
Bugünlerde atış sehpası tasarımı yapmaya çalışıyorum. Paylaşımınız çok ilgimi çekti. Sehpanızın işçiliği çok iyi yapılmış. Özellikle ayak ve döndürülebilen ayar tekerlerinin nereden alındığını merak ettim, ben Ankara'da henüz bulamadım.
Diğer yandan, kum torbasından daha kötü grupman oluşması dikkatimi çekti. Bunu tam doğrulamak için, kum torbası ile atışların da eş zamanlı olarak aynı yerde aynı şekilde (örneğin: yandaki başka masadan) atılması gerekir diye düşünüyorum.
Yaptığım araştırmalardan, öndeki mesnet noktasının el kundağından olması gereğini biliyorum. Namlu serbest salınmadığı zaman mermi yolunun etkilendiği, yabancı forumlarda tecrübe edilmiş.
Diğer taraftan, incelediğim sehpaların hemen hepsinde tüfek Dipçik ve Kundak bölgelerindeki mesnetlere serbestçe oturtulmuş ve sehpaya bağlı değil. Ateşleme anında tüfek mutlaka(kimi zaman sehpayla beraber) hareket ediyor ve 2.ci atışta mermi yolunun tamamen aynı olması mümkün değil veya çok düşük bir olasılık.Sadece 1 adet tasarımda kayışlar kullanılarak tüfek sehpaya sağlamca bağlanıyor. Yani tüfeğin ateşleme anında oluşan kuvvetler yüzünden deplasmanı (yer değiştirmesi) engellenmeye çalışılmış. Tüfeğin içinde oluşan kuvvetleri incelersek, detaya girmeden, mermi yoluna dik ana geri tepme dışında, mekanizmadan (örneğin tahliyenin yana doğru yapılmasından) kaynaklanan minimal yatay güçlerin de varlığını görürüz.
Şimdiye kadar cevabını bulamadığım soru şudur:
Tüfeğin oynamayacak şekilde sehpaya bağlanması (ve sehpanın da oynamayacak kadar ağır olması) mı doğrudur, yoksa tüfek atış anında sadece arkadan desteklenip serbestçe oturmalı mıdır?
Bağlı olduğu takdirde, yüksek ihtimalle düşük kuvvetler bir kırım oluşturmayacaktır diye düşünüyorum ancak mermi yolunu etkiler mi kestiremiyorum.
Saygılar

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
specialforces, cemyl23, alpago, karabasan
Sehpa benim olsa idi eğer şöyle degisiklkler yapardim .

Atış oncesi en alttaki sehpayı zemine sağlamca oturturdum . Eğer zemin yumuşak toprak ise toprağın içine biraz gömerdim , eğer zemin sert ise sehpa ayaklarina tak cikar olacak sekilde sivri uçlu metal seyyar ayaklar yaptırırdım yada sehpa ayaklarinın en alt kısmına iç çapı 2-3 cm olan halkalar kaynatıp o halkaların içinden metal kazık çakarak sehpayı her zeminde sabit olacak şekle getirirdim . Sehpa rijit olduktan sonra tüfek sehpasının alttaki sehpaya tak çıkar olacak şekilde sabitlerdim . Bu sabitleme işinide tufek sehpa ayaklarına ve sehpaya açılan birer deliklten vida somunla yada sehpaya kaynatılan klipslerle hallederdim . Gördüğüm kadarıyla kundak sabitlemesi güzel duruyor ama ben olsam kundağı iki yandan değilde 360 derece saracak şekilde bir sabitleme yapardım . Artık bu düzenlemelerden sonrada grupmanlarınız iyilesmiyorsa rahat bir oturak alırdım Smile buda olmadı mekanı degistirirdim yok buda olmazsa silahı değiştirirdim Smile

Alıntı

Sabit beton masa üzerinden atış yapma imkanım yoksa çok fazla kasmazdım... Smile

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
zarif_, alpago
Alttaki siyah metal masa ayakları açılı, ağır ve toprağa gömülüyor ancak atış sehpası (yeşil olan,uçar av dan alındı ) biraz hafif kalıyor kaynak esnasında hareket edebiliyor.Birde üstüne kum torbası koyarak deneyeceğim .Anladığım kadarıyla bunun dışında yapacağım bir şey yok.
Hayır sorun atıcılıkta diyeceğim ama hadi ben düzgün atamadım.Askerliğinde nişancı olarak seçilmiş el üstünde tutulmuş Hakan'da mı kötü attı.Ondan geçtim Şevket amcada mı kötü attı.Kendisinin 200 metreden gez göz arpacık kaçan tavşanı vurmuşluğu,600 metreden giden domuzun belini yarmışlığı vardır(gene mekanik nişangahla).Gerçi o gün gününde değildi 230 metreden destekli attığı 40x40 hedefe 3'te bir isabet kaydetti ama olsun.Kendisi 40 yıllık avcıdır bize anlatılanlara inanmak düşmez mi.
Bu arada Sn.Lupus verdiğiniz cevap şimdilik şıklar arasında yok.

Alıntı

Sayın lupus oraları gezmiş biri olarak söyleyeyim,atış için dahi olsa etrafta 1 metre kare beton istemeyeceğiniz güzellikte yerler. 1 inch dar  grupmanı oraların doğallığına değişmem Smile Teke harici av işini zaten 2 inch grup bile atsanız görüyor.

Sayın cmyl23 sehpanızı denememiştik ancak pick up a yaslanıp kum torbasıyla destek yaptığımız atışlarımız ortadaydı. Hatta kronografta deneme için yaptığımız desteksiz atışlar dahi arkasında 30 metrelik uzakta bahsettiğiniz grupman kadar genişlikte karda tek bir delik açılmıştı hatırlarsanız.  Sehpanızın yandan sıkıştırmasını kullandınız mı bilmiyorum ama sayın ilksurfer in tezine ben de katılıyorum. Ahşabı uzun kundağınız bir de yandan sıkıştırıldıysa namluya bir yerlerden temas  edip grubu bozmuş olması ihtimali aklıma yatıyor. Bir diğer ihtimal de oturuş pozisyonunun rahatsız olması yada rahat olunsa bile tüfeğin üstüne abanılarak kasıntı yaratılması sonucu farkında olmadan atıcının grupmanı bozmasıdır. Evvelinde yemeği biraz fazla kaçırdığım bir atışta hafif şişmiş Smile göbeğin verdiği rahatsızlığı bizzat gözlemlemiştim. Videolarını takip ettiğim kuzeyli bir atıcının pozisyonlar ve isabetlilik ile ilgili bir videosununda paylaşmak isterim.

Tüm ekibe selamlar.

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
alpago, cemyl23, lupus, sem
Belki meskun mahal dışında bir Mezarlık olabilir. Mermer kabir taşı, betondan daha düzgündür zaten.

Alıntı

Masa (bench) atışı yapacaksanız, sayın lupus'un yazdığı gibi tamamen sabit bir "masa" lazım. Sizin masanızın böyle bir imkan sağlayabildiğini düşünmüyorum.

Sehpanızın tüfeği çok iyi kavraması gerekir. Görebildiğim kadarıyla arka tarafta sadece destek var, kavrama yok. Tüfek sehpa (rest) tarafından tam olarak olarak kavranmadığında, tetik çekişinde mutlaka tüfeği oynatmış olursunuz. Hele masanız da tartışmasız bir sabitlik (beton gibi) sağlamıyorsa, hem masa, hem de sehpadan kaynaklı oynama kesindir. 

Normal atış disiplininden farklı olarak, bench atışta tüfeği siz kavramadığınız ve hissetmediğiniz için, yaptığınız hataların tespiti ve analizi çok zordur. Bu nedenle tüm ekipmanlarınızın üstün performans gösteren, hatasız çalışan sistemler olması gerekir. Yani, hataya neden olacak temel değişkenleri saf dışı bırakamazsanız, tüfek ve fişek kaynaklı hataların analizini yapmanız mümkün olamaz.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
cemyl23, Kanuni, ilksurfer, Ahmet Özalp, lupus, karabasan, ardenne

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi