Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 6 Oy - 4.17 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MİLLİ TABANCA adaylarından birisi daha piyasada; Sarsılmaz SAR9!
Çok geçmiş olsun Sayın payback. Neredeyse aldığım her türlü üründe sorun yaşayan birisi olarak sizi çok iyi anlıyorum.

Vaziyete bakılırsa, iğne blok emniyetini iptal ederseniz muhtemelen istemsiz tam otomatik atış ile karşılaşırsınız.

Tekrar geçmiş olsun, selamlar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
payback
(28-12-2018, 12:23 PM)payback demiş ki: Sn.HTK aslında tabancayı almadan önce konuyu baştan sona iyice okumuştum ve Sn. Lupus un değerlendirmelerine rağmen biraz risk alarak almaya karar vermiştim. Benim şimdi merak ettiğim konu diğer tüketim ürünlerinde olduğu gibi 3 kere aynı hatadan servise giden tabancanın iadesi söz konusu olur mu? Bu konuda bilgisi olanların forumdaşlarımızın mesajlarını bekliyorum.
Saygılarımla

Silahın değiştirilme olasılığı çok düşük (ama imkansız değil). Ancak burada asıl sorun genetik. Yani silahı değiştirseler bile, tasarım hatası nedeniyle yeni aldığınız silahta da bu sorun ile karşılaşabilirsiniz. Ne zaman düzelir? Titremez mühendisleri hatalarını idrak edip de tabancanın iç mekanizmasını değiştirene kadar, tabii ki bu mümkün olursa...

"Özgün" Glock yaparsan böyle oluyor. Neyi, neden değiştirdiğini iyi bilmen, sonuçlarının neler olacağını öngörmen gerekir. Eğer böyle bir bilgi-becerin yoksa, tamamen kopyalayıp geçeceksin. Sağını-solunu değiştirip, yarısı bu silahtan, diğer yarısı başka silahtan alıp tasarım yaparsan, bu yakın akraba evliliği gibi bir şey olur, genetiği bozuk mal üretirsin.

Alıntı
34 üye teşekkür etti:
demirci57, browning 61, Dost, Zemre10, selcuk_01, Ahmet Efe, Yasin06, tirendaz, Cem1964, sirflayer, Carbon12, payback, red, LAMRETOEJ, CoolHand, lenduha, alone61, topraxxx, Karagoz, eucar, matador, kararsız, Kimble, karabasan, ThePulchra, ziya, ismicey, şahin44, ERDAL, xf7er, sem, Xlll, wubıh, alpago
(28-12-2018, 11:22 PM)Murata demiş ki: Sn. Payback, tüketici kanununda, bir malın garanti süresi içerisinde, 1 yıl sürede aynı sorun yüzünden 2 seferden fazla teknik servise girmesine bakıyorlar. Burada silahlar hariç, dahil ya da özel hükme tabi diye bir ayırım yok. Maldan yararlanamama olarak adlandırılıyor bu durum. Silahın teknik servis müdahalesi sonrasında da sorunu tekrar ettiğine dair bir silah tamir yerinden rapor almanız, işinizi daha kısaltır diye düşünüyorum.

Ama bence hiç bu işlere girmeden önce, bu silahla risk almak istemediğinizi, değişimini talep ettiğinizi, aksi durumda son çare olarak yasal haklarınızı kullanacağınızı Sarsılmaz'a bir söyleyin.
Sn. Murata bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Sanırım ilk olarak tabancadaki hatayı resmiyete dökmem ve servis sürecini başlatmam gerek. Ondan sonrası birbirini izleyecek sanırım.

(28-12-2018, 11:51 PM)LKT demiş ki: Çok geçmiş olsun Sayın payback. Neredeyse aldığım her türlü üründe sorun yaşayan birisi olarak sizi çok iyi anlıyorum.

Vaziyete bakılırsa, iğne blok emniyetini iptal ederseniz muhtemelen istemsiz tam otomatik atış ile karşılaşırsınız.

Tekrar geçmiş olsun, selamlar.
Sn. LKT iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi iğne blok emniyeti olmasa muhtemelen çoğumuzun gönlünde yatan otomatik tabancaya sahip olacağım Smile ama bir sorun var; bu otomatik tabanca kafasına estikçe otomatik ateşleyecek Sad

(29-12-2018, 08:05 AM)harun demiş ki:
(28-12-2018, 12:23 PM)payback demiş ki: Sn.HTK aslında tabancayı almadan önce konuyu baştan sona iyice okumuştum ve Sn. Lupus un değerlendirmelerine rağmen biraz risk alarak almaya karar vermiştim. Benim şimdi merak ettiğim konu diğer tüketim ürünlerinde olduğu gibi 3 kere aynı hatadan servise giden tabancanın iadesi söz konusu olur mu? Bu konuda bilgisi olanların forumdaşlarımızın mesajlarını bekliyorum.
Saygılarımla

Silahın değiştirilme olasılığı çok düşük (ama imkansız değil). Ancak burada asıl sorun genetik. Yani silahı değiştirseler bile, tasarım hatası nedeniyle yeni aldığınız silahta da bu sorun ile karşılaşabilirsiniz. Ne zaman düzelir? Titremez mühendisleri hatalarını idrak edip de tabancanın iç mekanizmasını değiştirene kadar, tabii ki bu mümkün olursa...

"Özgün" Glock yaparsan böyle oluyor. Neyi, neden değiştirdiğini iyi bilmen, sonuçlarının neler olacağını öngörmen gerekir. Eğer böyle bir bilgi-becerin yoksa, tamamen kopyalayıp geçeceksin. Sağını-solunu değiştirip, yarısı bu silahtan, diğer yarısı başka silahtan alıp tasarım yaparsan, bu yakın akraba evliliği gibi bir şey olur, genetiği bozuk mal üretirsin.
Sn. Harun aslında tabancanın değişiminden ziyade para iadesi var aklımda. Dediğiniz gibi tabanca değişikliği bişey ifade etmeyecek çünkü sistem aynı kalacak ve bu durum her an baş gösterebilicek.Bu sistem ile üretilen elime aldığım her SAR 9 bende aynı güvensizliğe sebep olacak ki, bu görev esnasında kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Akraba evliliği benzetmeniz bu olayı özetleyen çok güzel bir örnek olmuş Smile

Saygılarımla.

Alıntı

90'lı yılların başında büyük takımların en iyi oyuncularının transfer edildiği bir İstanbulspor vardı. Aykut Kocaman, Oğuz Çetin, Sergen Yalçın bile bu takımda oynuyordu. Ligde en büyük başarısı 4.'lük oldu, Avrupa'da nal topladı, sonradan dağıldı gitti...

En iyi parçaların bir araya gelmesinin değil, parçaların bir arada en uyumlu şekilde çalışması gerektiğinin en güzel örneği idi.

Saygılarımla.

Alıntı
25 üye teşekkür etti:
alone61, demirci57, Cem1964, Yasin06, Karagoz, LKT, Carbon12, kararsız, Kimble, Murata, ziya, harun, ismicey, drmehmet, şahin44, ERDAL, xf7er, sem, Xlll, ckenarli, Sabri, ceruh, wubıh, LAMRETOEJ, alpago
(29-12-2018, 06:32 PM)payback demiş ki: Sn. Harun aslında tabancanın değişiminden ziyade para iadesi var aklımda.

İşte bunu becerebilirseniz, "ilk"ler listesine en üst sıradan giriş yaparsınız.  Smile

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
payback, ckenarli, Sabri, LAMRETOEJ
Titremez değil ama başka bir yerli/özgün/milli markayı soran arkadaşıma bunu yollamıştım.

[Resim: Dwie_VUXQAABj6Q.jpg]

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
ugurucar57, wubıh, Ahmet Efe, şahin44
Yerli tabancalar konusunda ne zaman bir olumsuz durumla ve olumsuz yorumla karşılaşsam üzülürüm. Her zaman da kendi kendime ''Hasan yapsa da Hanstan kurtulsak derim.''
21. Yüz yılda her şeyi tasarımına kadar kendin yapman mümkün değil. Her ürün her eşya özellikle silahlar konusunda işe yarayan bir şeyleri esinlenerek alınarak yapıyor. Forum ahalisi de bunun farkında rahatsız olunan şey tasarım değil silahın mekanik problemleri. Senin yaptığın silahın sürgü mandalı tutmazsa, iğne kurulmazsa, yaptığın tabanca binli atımlar da kırıma uğruyorsa bu silahın tasarımında üretiminde hata vardır demektir.
Bu tabancalar bizim askerimize polisimize dağıtılıyor. Görevlerini bu tabancalarla ifa edip canlarını bu tabancaya emanet ediyorlar. Bu tabanca açıkça görevini yapabilecek görev yaptıracak kapasitede olmak zorunda..
İthal silahlar çeşitli sebeplerden ötürü pahalı yapacak bir şey yok bunu alacaksın buna katlanacaksın demek. Bir insani enayi yerine koymaktan başka bir şey değil. İşini düzgün yapmayan yerli silah firmalarının sahipleri mercedese binecek çocuklarını özel okullarda okutacak diye kimse canını tehlikeye atamaz. Zaten kolluk kuvvetleri bu ülkede yeterince bu silahlarda canını tehlikeye attı. Ayrıca bir ürünün vaat edilen değerleri sağlaması ve çalışması gerekir.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Dost, Murata, ceruh, Cem1964, şahin44, ducak
Sn Shepherd, belki yöntemi değiştirmek gerekiyor.
Yine milli çıkarlara hizmet edecek, ama kendimizi de izole etmeyecek bir yöntem.

Kendi silah sanayii olduğu halde milli ordu silahı uzun yıllar İtalyan Beretta olup, sonra Alman SigSauer "marka"sına döndüren Birleşik Amerika'nın yöntemine bakmak gerekiyor belki de. Aynı ülkede neden en çok satan tabancalardan birinin ABD değil de Avusturya markası olduğunu düşünmek gerekiyor.

"Herşeyi kendimiz halledelim" devri bitti. Zaten hiç olmamıştı. Bunu ne kadar geç anlarsak, o kadar vakit kaybedeceğiz. Binlerce yıllık Türk geleneğinde devrin en iyi silahları üretilmiş ve "ürettirilmiş"tir hep. Devrin en iyi askerleri eğitilmiş, devşirilmiş, eklenmiş-çıkarılmış ama sonuçta "Türk" ordusu olmuştur.

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Ahmet Efe, sem, Cem1964, şahin44, ducak

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi