Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 5 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MİLLİ TABANCA adaylarından birisi daha piyasada; Sarsılmaz SAR9!
Ben Eğer ki 3 şarjör (bu nasıl hesaplanmış bunu anlamadım) atışla sürgü altındaki şerit, sıhhatli çalışması gereken seviyeye gelsin diye normalden kalın bırakılmış ise, neden olması gereken kalınlıkta (seviyede) üretilmiyor acaba?

Saha geribildirimi yeterli düzeye ulaşmayan tüm yerli silahların ilk versiyonlarındaki kronik sorunlardan başka bir şey değil bu.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
sirflayer, tirendaz, defender45acp, şahin44
Haklısınız arkadaşlar, yine becerememişiz. Almayalım..

Alıntı

(17-02-2018, 04:46 PM)NeferTR demiş ki: şarjör değiştirmede aynı yatağa mermi sürmeme problemini yaşadım. Gözlemlediğim atım yatağında bariz kirlilik oluşuyor ve merminin atım yatağına oturmasına engel oluyor. Sonrasında bir kaç kez daha aynı problemi yaşadım. Ancak kafama takılan şey, hiç bir zaman atış sırasında gerçekleşmemiş olması. Kirlilik tek sebepse atış sırasında da olması gerekir.

Sayın NeferTR, anladığım kadarıyla şarjör değiştirdikten sonra ilk mermiyi namluya sürerken bu problem gerçekleşiyor. Bu şarjör değişiminde namluya mermiyi sürgü düşürme manivelasını indirerek mi verdiniz yoksa sürgüyü elle mi manipüle etmiştiniz? Eğer sadece elle sürgüyü çekip bıraktığınızda bu sorun ortaya çıkıyor ise yeterince sert ve net bir sürgü manipülasyonu yapmıyor olabilirsiniz. Özellikle sürgüyü bırakırken hızını yavaşlatacak şekilde elle tutarak yumuşak bir manipülasyon yapıldıysa polimer tabancalarda bu hatanın tolore edilemeyeceğini ve merminin yuvasına oturmayacağını üstad daha önce paylaşmıştı. Sizin probleminizle ilgili olabileceği için paylaşmak istedim.

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
nsyuksel, LKT, Yasin06, Sabri, NeferTR, DaRkNeSs-, demirci57
Sayın PersonalDefence,

Sizin yanıtınızı okuduktan sonra tamamen kuru olan silahla dummy ile sağma islemi yaptim ve sanirim haklısınız. Sürgü geride kilitli iken sürgü düşürme mandali ile mermi her seferinde yatağa tam oturuyor. Sonrasında sürgü kapalı hızlı bir şekilde sürgüyü manipüle ettiğimde yine sorun olmadı. Parmağım bu arada su topladıSmile Hatta atim yatağı bos sarjor dolu, yarim surgu cektigimde yine yataga sürüyor. Fakat sürgü geride kilitli iken yine elle manipüle ettiğimde eğer çok hızlı yapmazsam sorun başlıyor. Yine sürgüyü tam geriye kadar elle çekip 1 sn gibi tutup bıraktığımda on çekmenin yedisinde mermi sürülemiyor. Fotografları ekledim. Konunun uzmanları daha iyi değerlendirebilir ancak şahsi kanaatim tırnağın çok sert olduğu ve bu sebepten ufak bir zafiyette bu sorunla karşılaştığım.

Saygılarımla,

[Resim: 20180218_192140.jpg]

[Resim: 20180218_192119.jpg]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, Carbon12, wubıh
Sayın NeferTR,

Bahsettiğiniz kadarıyla silahınızda bir problem olma ihtimali zayıf görünüyor. Silahla atış yaptığınızda sürgünün ne kadar hızlı gidip geldiğini gözünüzün önüne getirin, silah o hızda çalışmaya göre tasarlanmış bir alet ve kullanıcının yapması gereken de sağlıklı besleme için o hıza yakın bir manipülasyon gerçekleştirmesi. Bu sıkıntı genelde bizim gibi silahseverlerin yeni aldığı silahına kıyamaması, nazik davranması sonucu ortaya çıkıyor ve marka model farketmeksizin tüm silahlarda bunu yaşayabilirsiniz. Halbuki silah zaten o hızda hareket etmek için tasarlanmış olduğundan eliniz su toplayacak kadar olsa dahi sert davranmaniz silahınıza zarar vermez, ayrıca çift besleme gibi çözülmesi daha kompleks tutukluk türlerinin ortaya çıkıp bir savunma anında yaratacağı kaosa hiç girmemiş olursunuz.

Sert ve net bir sürgü manipülasyonu birçok ateşli silah sahibinin üzerine alıştırma yapmadığı bir konu olsa da aslında çok önemli, üzerinde durulması çalışılması gereken bir alan. Internette birçok çatışma videosu var, daha önce forumda paylaşılmış videolar var, neredeyse hepsinin ortak noktası olarak panik halinde sürgüyü manipüle edemeyip silaha tutukluk yaptıran kullanıcılar var. Bu yüzden çoğu profosyonel, eğitimli olmasına rağmen atım yatağı dolu taşımayı tercih ediyor. Yani kısacası eğer atım yatağı boş taşımayı düşünüyorsanız silahınızi marka model farketmeksizin güvenle kullanabilmek için bu konuda gerçekten çok fazla pratik yapmanız lazım. 

Saygılarımla.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
NeferTR, fuat_61, Carbon12, ugurucar57, Sarıkeçili yörük, demirci57, defender45acp
Sayın PersonalDefence,

Firmayı bugün aradım 'Atım yatağında sorun olabileceğini, bir kaç silahta karşılaştıklarını düzenleme yaptıktan sonra sorunun düzeldiğini' belirttiler. Gönderebileceğimi yada gidersem aynı gün geri vereceklerini belirttiler sağolsunlar.

Sizin görüşlerinize aşağıdaki sebeplerden maalesef katılamıyorum.

1. Bu silahın milli proje kapsamında özellikle kolluk kuvvetleri için geliştirildiği iddia ediliyor. Şahsımında forumda bayıla bayıla anlatılan ithal tabancalardan birini
(SigSauer, HK, Walther ) almaya imkanım varken, memleketimizin ürünü diyerek alma sebebim bu. Bu bahsedilen silahlardan benim kullandıklarımın hic birinde bu kadar sert ve net sürgü çekme ihtiyacı yok.

2. Ben pratik yaparım, her seferinde sert manipüle ederek mermiyi atım yatağına sürerim çünkü kafam rahat stresim yok. Fakat bizim kolluk kuvvetlerimizin ne şartlar altında görev yaptığını yakinen olmasada uzaktan biliyorum. Bu mermi surmenin sertliği sol eli yaralı olur, yorgun olur Allah esirgesin bir kardeşimizin hayatına mâl olabilir.
Mesleğim makina imal etmek. Rüştünü ispat etmiş üreticilerden zaman zaman bizde esinleniyoruz. Ancak biz bu fonksiyonlari kullandığımızda ve yurt dışına veya yurt içine ürün sattigimizda kimse kimden esinlendigimize bakmıyor. O artık bir Türk Malı. Biz buna göre hareket ediyoruz. Birisi ya ne olacak ki Türk Malı işte demesindense sinkafli bir küfür yemeyi tercih ederim ve işimi buna göre yaparım.
Bu sebepten yerli firmalar kalite çıtasını yükseltmek zorunda. Bende naçizane "Beta Tester" olmaya aday olarak bu platformu tercih ettigimi söylemiştim. Şahsım önemli değil ancak benim askerimin polisimin kılına zarar gelsin istemem.
Bu bakımdan firmanın sorunu çözme niyeti güzel. Ben ellerim su toplayip patlayasıya kadar sorunu ortaya koymak icin pratik yaptığım kadar onlarda, kafa patlatacaklar sorunsuz seri üretime adım adım yaklaşacaklar. Mamafih ithallerde de ayni sorun olsun biz bir tık üstünü yapalım. Yoksa ben beta tester olmam, ahmak olurum.

Saygılarımla

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, nsyuksel, Carbon12, kurtkan
Takipteyim arkadaşlar. Yakın zamanda silah alacağım sar 9 veya tp9 sf elite arasında gidip geliyorum. Elite s de olabilir. sar 9 u kısıtlı sürede olsada arkadaşımda gördüm baktım, tp 9 sf elite yakından incelemedim. Taşımak için alıyorum. Sizin tavsiyelerinizi önemsiyorum arkadaşlar.

Alıntı

Sayın NeferTR,

Elbette haklısınız, eğer kullandığınız diğer silahlarla karşılaştırdığınızda bariz bir fark var ise bunun üzerine gitmeli, firmanın sorunu çözmesi için bu konunun takipçisi olmalısınız. Gelişmeleri burada paylaşırsanız forum olarak da bu konuda kronik bir problem olup olmadığını öğrenmiş oluruz.

Yerli üretim zihniyeti ile ilgili yazdıklarınıza ve dileklerinize de sonuna kadar katılıyorum. 

Saygılarımla.

Alıntı

Bir arkadaşım da Sar9 aldı
Ben de bir 10 el atış yaptım,şimdilik bir sorun gözükmüyor. 100 atımı geçti tabanca.
Bana kalırsa Sayın NeferTR nin tabancasındaki sorun kronik değil üretim kaynaklı kalite kontrol noksanlığı.
Türk Silah Sanayisi nin en büyük eksiği kalite kontrol, bir parti ürünün kalitesi diğer parti ürünü tutmayabiliyor maalesef.
Bu kalite kontrol sorunlarını aştığımız zaman dünyada gerçekten söz sahibi olabiliriz ancak.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi