Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 4 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MİLLİ TABANCA adaylarından birisi daha piyasada; Sarsılmaz SAR9!
Sar 9 ön inceleme videosu

Alıntı
30 üye teşekkür etti:
Antiterör, lupus, batuhanvurall, şahin44, scarface4086, SKN, waltherslv, fbalun, şekerlioğlu, ERDAL, Karacula, Gravis_Pro, husrev, ilbay, alpago, heisenberg, cem321, Gazanfer, lenduha, madenci08, sencerstm, sem, jeronimo, drmehmet, ckenarli, v-b, iscapula, defender45acp, nsyuksel, FRD
SAR 9' un tanıtım videosunu uzun süredir bekliyorduk, emeği geçenlere teşekkürler.

Her detayında  en iyinin hedeflendiği bir tabanca olduğu hissi verdi. Tüm silah severlere hayırlı olsun.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
Keşke bizde bir test etme imkanı bulabilsek..

Alıntı

Tasarım olarak oldukça hoşuma gitti ön yeterlilik testini geçmesi de oldukça sevindirici. Sar 9'un kopyaladığı kendini kanıtlamış Glock tetik ve ateşleme sistemi olması gerektiği gibi çalışırsa yerli silah severler için devrim niteliğinde olacağını düşünüyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Selamlar,

Bu tabanca ile ilgili Sayın Osman Ortaç'ın tanıtım videosunu izledim. Videoda detayı verilmeyen ama aklıma takılan bir iki konuyu kendisine sordum. Sağolsun cevapladı. Bu cevaplardan sonraki düşüncem, tabancada sunulan özelliklerin bir kısmı şu tabancada var bizde de olsun düşüncesiyle çok da üzerine düşünülmeden koyulmuş.

Mesela, tetik grubunun tamamen sökülebiliyor olması. Bu özellik, Sig Sauer P320'den alınmış. Ancak mantık tam anlaşılmamış sanırım. P320'de gövde üzerinde herhangi bir seri numarası bulunmaz. Seri numarası tetik grubu üzerindedir. Ve bu sayede tabanca sahibi farklı renkte polimer gövdeler edinerek aynı tabancayı farklı giydirmelerle kullanabilir. Sarsılmaz ise polimer gövde üzerine seri numarası koymamış ama polimer gövde ile beraber dökülen bütünleşik metal parça üzerine seri numarası vurmuş. Şimdi ne anladım tetik grubunun tamamen sökülmesinden? Sadece Sayın Osman Ortaç'ın dediği gibi tetik grubunun temizlenmesi kolaylaşır o kadar. Bu da ne kadar önemlidir bence tartışma konusu.

İkinci olarak, Glock tetik sistemini kopyalamaya çalışmış, Safe-Action tetik bir tabanca, tetik emniyeti de var, iğne blok emniyeti de var. E o zaman iki model şeklinde üretilen bu tabancanın bir modeli olan manuel emniyetli modelin lüzumu nedir? Safe-Action sistemine mi güvenilmiyor yoksa tamamen başka bir sebep mi? Sayın Osman Ortaç bu konuda, bazı şartnamelere uygun olması için böyle yapıldığı şeklinde bir bilgi paylaştı ama benim aklıma çok yatmadı açıkçası. Şartnamelere göre manuel emniyet olacaksa, TP9 serileri nasıl piyasada? Ya da başka markayı geçtim, kendisi bile aynı modelin bir de manuel emniyeti olmayan modelini üretmiş. Anlayamadım açıkçası. Belki de bilmediğim başka şeyler vardır. Ama bilgim dahilindeki değerlendirmem bu şekilde.

Son olarak da, Glock tetik prensibini yerli silah sanayinde ilk defa deniyor olan Sarsılmaz firmasını bu girişiminden dolayı takdir etmekle beraber yine de bu sistemin sağlıklı çalışması konusunda geri dönüşleri beklemek ve değerlendirmek çok önemli. Güvenlik konularındaki geri dönüşlerin çok önemli olmasının yanı sıra, acaba Safe-Action tetik yapacağım diye tetik ağırlığından ne kadar feragat ettiler çok merak ediyorum. Bu tetik sistemini uygulayacağım diye eğer bize tek hareketli görünen çift hareketli bir tetik sundularsa o zaman bu iş olmamış demektir. Tecrübe edip değerlendirmek lazım.

Tüm bu ayrıntılardan sonra, yukarıda da söylediğim gibi Sarsılmaz firmasını Safe-Action tetik uygulama konusundaki girişiminden dolayı takdir ediyorum. Yerli silah üreticileri arasında bunu deneyen ilk firma oldular. Öte yandan kabze yapısı olarak oldukça ergonomik duruyor. Yine de elimizde tutup tecrübe etmeden görünüşe çok da aldanmamak lazım. Nişangah sisteminde 3 nokta nişangah yapısından vazgeçilebilirdi diye düşünüyorum. Zaten bütün özellikleri diğer tabancalardan esinlenerek yapmışsın, nişangahları da TP9 SF Elite'de olduğu gibi Warren Tactical'dan ya da Glock'larda olduğu gibi 'Drop in the Bucket' tarzında bir nişangah yapabilirdi. En olmadı Alman üretim Sig Sauer'lerde olduğu gibi gezde tek çizgi arpacık tek yuvarlak tarzındaki nişangah düşünebilirdi. Şahsi fikrim, iki göz açık atış yapılırken 3 nokta nişangah sistemi dezavantaj yaratıyor. Hızlı aksiyonlarda noktalar birbirine karışabiliyor.

Umarım yerli silah sanayimize gerçekten sağlıklı çalışan polimer iğne ateşlemeli bir tabanca kazandırabilmişlerdir diyerek düşüncelerimi sonlandırıyorum.

Çok uzun bir değerlendirme oldu. Bir kusurum olduysa affola.

Saygılar.

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
kuzeybuzulu, heisenberg, AsmTR, bilhan, lupus, Antiterör, PersonalDefence, drmehmet, ugurucar57, husrev, Yasin06, Sabri, batuhanvurall, orpeus, GullyFoyle, Dr.Vatan, rainman, Gravis_Pro, jeronimo, madenci08, defender45acp, eraonk, nsyuksel, LAMRETOEJ, alpago, Dr.Oz, Gazanfer, Streberlin
(17-04-2017, 11:14 AM)fbalun demiş ki: Merhabalar;

Forum'u uzun süredir takip ediyorum. Özellikle belli kişilerin yorumlarını merakla beklediğimi de itiraf ederim. Foruma ilk yorum olanarak düşüncelerimi belirtmek isterim.

(Mesela, tetik grubunun tamamen sökülebiliyor olması. Bu özellik, Sig Sauer P320'den alınmış. Ancak mantık tam anlaşılmamış sanırım. P320'de gövde üzerinde herhangi bir seri numarası bulunmaz. Seri numarası tetik grubu üzerindedir. Ve bu sayede tabanca sahibi farklı renkte polimer gövdeler edinerek aynı tabancayı farklı giydirmelerle kullanabilir. Sarsılmaz ise polimer gövde üzerine seri numarası koymamış ama polimer gövde ile beraber dökülen bütünleşik metal parça üzerine seri numarası vurmuş. Şimdi ne anladım tetik grubunun tamamen sökülmesinden? Sadece Sayın Osman Ortaç'ın dediği gibi tetik grubunun temizlenmesi kolaylaşır o kadar. Bu da ne kadar önemlidir bence tartışma konusu.)

Aslında Sig Sauer P320'de tetik grubunun tamamen sökülmesi polimer gövdeyi boşa  çıkarmak değildir. Aynı tetik grubunu farklı kalibrelerde kullanılabilir olmasıdır. Bu durumda firmaların maliyetlerini , parça adetlerini , işçiliğini , stok çeşitliliğini hatırı sayılır derecede azaltmaktadır. Sig sauer bu şekilde ciddi maliyet azaltması sağlamıştır. Diğer yandan tetik sistemini gruplamak sadece Sig Sauer firmasına özgü değildir. Sarsılmaz firması eğer farklı kalibre üretime geçişi düşünüyorsa oldukça iyi seçim olduğunu düşünüyorum. Tetik sisteminin temizlenmesi bence işin basit açıklamasıdır.

(İkinci olarak, Glock tetik sistemini kopyalamaya çalışmış, Safe-Action tetik bir tabanca, tetik emniyeti de var, iğne blok emniyeti de var. )

Tetik emniyetinin amacını tam olarak hala neden çok gerekli görülür bunu bende anlamadım. Açıklamasını yapabilecek arkadaşlarımız varsa memnun olurum.

E o zaman iki model şeklinde üretilen bu tabancanın bir modeli olan manuel emniyetli modelin lüzumu nedir? Safe-Action sistemine mi güvenilmiyor yoksa tamamen başka bir sebep mi? Sayın Osman Ortaç bu konuda, bazı şartnamelere uygun olması için böyle yapıldığı şeklinde bir bilgi paylaştı ama benim aklıma çok yatmadı açıkçası. Şartnamelere göre manuel emniyet olacaksa, TP9 serileri nasıl piyasada? Ya da başka markayı geçtim, kendisi bile aynı modelin bir de manuel emniyeti olmayan modelini üretmiş. Anlayamadım açıkçası. Belki de bilmediğim başka şeyler vardır. Ama bilgim dahilindeki değerlendirmem bu şekilde.

Özgün Yerli Tabanca Projesi şartnamesinde hem iğne blok emniyeti hemde manuel emniyet bulunması istenilmektedir.

Son olarak da, Glock tetik prensibini yerli silah sanayinde ilk defa deniyor olan Sarsılmaz firmasını bu girişiminden dolayı takdir etmekle beraber yine de bu sistemin sağlıklı çalışması konusunda geri dönüşleri beklemek ve değerlendirmek çok önemli. Güvenlik konularındaki geri dönüşlerin çok önemli olmasının yanı sıra, acaba Safe-Action tetik yapacağım diye tetik ağırlığından ne kadar feragat ettiler çok merak ediyorum. Bu tetik sistemini uygulayacağım diye eğer bize tek hareketli görünen çift hareketli bir tetik sundularsa o zaman bu iş olmamış demektir. Tecrübe edip değerlendirmek lazım.

Bence Türk firmalarının bu zamana kadar bu sistemi denenmemesinin asil sebeplerinin başında tetik mafsalının üretimi için yapılacak saç kalıp firmasının bulunamamasıdır. Sarsılmaz bildiğim kadarıyla kalıplarını kendi yapıyor. Eğer yapıyorsa bence o kalıbı başarılı bir şekilde yaptıkları için tebrik etmek gerekir. Tetik ağırlı her şekilde istenilen seviyeye getirilir merak etmeyin Smile

Tüm bu ayrıntılardan sonra, yukarıda da söylediğim gibi Sarsılmaz firmasını Safe-Action tetik uygulama konusundaki girişiminden dolayı takdir ediyorum. Yerli silah üreticileri arasında bunu deneyen ilk firma oldular. Öte yandan kabze yapısı olarak oldukça ergonomik duruyor.

HK Kabze yapısı genelde dünyada beğenilmektedir. Fakat asit indirme formunun da benzetilmesi bence çok hoş olmamış.

Yine de elimizde tutup tecrübe etmeden görünüşe çok da aldanmamak lazım. Nişangah sisteminde 3 nokta nişangah yapısından vazgeçilebilirdi diye düşünüyorum. Zaten bütün özellikleri diğer tabancalardan esinlenerek yapmışsın, nişangahları da TP9 SF Elite'de olduğu gibi Warren Tactical'dan ya da Glock'larda olduğu gibi 'Drop in the Bucket' tarzında bir nişangah yapabilirdi. En olmadı Alman üretim Sig Sauer'lerde olduğu gibi gezde tek çizgi arpacık tek yuvarlak tarzındaki nişangah düşünebilirdi. Şahsi fikrim, iki göz açık atış yapılırken 3 nokta nişangah sistemi dezavantaj yaratıyor. Hızlı aksiyonlarda noktalar birbirine karışabiliyor.

Umarım yerli silah sanayimize gerçekten sağlıklı çalışan polimer iğne ateşlemeli bir tabanca kazandırabilmişlerdir diyerek düşüncelerimi sonlandırıyorum.

4 Türk firması SSM için ÖYTP geliştirilmesinde ciddi çalışmalar yapmıştır. Çok yakından biliyorum. Emin olun her firma en 200.000 mermi geliştirme aşamasında atış yaptı. Öyleki bu tabancalar şartnamede sadece 50000 mermi dayanıklılık testine tabi tutulacaklardı. Bence güzel bir tabanca 4 Firmadan da çıkmış özellikle yerli kullanıcılar içi rahat bir şekilde zevklerine göre tercih edebilirler.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Streberlin
Merhabalar;

Benim asıl kafama takılanlar ise şunlardır. Bilgisi olan arkadaşların ilgilenmelerini rica ederim.

1- Tabancalarda sürgünün paslanmaz çelikten imal edilmesi her firmanın bilgilendirme bölümlerinde yer almıştır. Bunu belli başlı nedenleri çok açıktır. Fakat Namlunun paslanmaz çelikten imal edilmesi yeni yeni meydana gelmektedir. Geleneksel CrMo çeliğinden neden vazgeçilmeye başlandı.

2- Osman bey videosunda namlunun ucunda taç yapılmasının dağılımı düzenlendiğini belirtmektedir. Aslında dağılımı ciddi oranda sürgünün namlu ile beraber geri gelme mesafesi belirler. Bu bahsedilen konuya atıf yapılabilecek başka kaynak veya firmalar mevcut mudur?

3- Namlu kilit sisteminde aşağıya doğru kızaklı bir sistem kullanılmış. Neden manivelalı bir sistem değilde kızaklı bir sistem kullanılmış olabilir. (Daha iyi bir kilitleme sistemi cevabı için her iki sistemde de kilitlenebilir.)

4- Glock tırnak sistemini neden kullanmamışdır. Şu an hemen hemen bütün firmalar bu sistemi uygulamaktadır. Sar9 ' da ise geleneksel mafsallı tırnak kullanılmış. Boş kovan atışlarının düzeni mi?

5- Browning kilitleme sisteminde namlunun o şekilde iz yapması benim görüşümde namlu çok rahat kilitlenme veya açılma yapmadığındandır. Çünkü çizilmeler namlu eksenine dik olarak çizilmişler.

Saygılarımla. İyi günler dilerim...

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Antiterör, şahin44, sencerstm
Boş buldukça haftada bir amiral gemisi akıllı telefon çıkartan Android üreticisi gibi davranmasalar da bir model üzerinde ilerleseler biz de hızlarına yetişebilsek.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
jeronimo, Antiterör, defender45acp, drmehmet, Furkan51, heisenberg, şahin44
Merhabalar;

ÖYTP kapsamında geliştirilen bir tabanca olarak elbette ki şartnamede istenilen gereklilikleri sağlamıştır. Fakat burada beni tabancaya karşı soğutan dış görünüşü en azından polimer gövdede ki asit indirmesini başka formada yapabilirlerdi. Diğer konulara gelince sn. fbalun'un bahsetmiş olduğu tetik sistemin komple çıkmasını anlamadıklarını düşünmesi bence yanlıştır. Sig Sauer firması tetik sistemini her kalibrede kullanmaktadır. Bu durumda firmanın maliyetini, stok çeşitliliğini vs. önemli ölçüde azaltmaktadır. Asıl nedeni seri numarasını gövdeden tetik grubuna aktarmak değildir.
Bence yerli firmaları da yerden yere vurmanın bir anlamı yok. Rivayetlere göre ünlü silah firmalarının da ihalelerde dağılım vermediği konuşulmuştur. Yerli firmalar da en basit konu olan tetik ağırlığını düşünmeyecek kadar boş bilgisi olan kişiler yok. Nitekim bu tabanca ÖYTP projesi için geliştirilmiş ve şartnamede tetik ağırlığının maksimum 2.5 kg olması gerektiği belirtilmiştir. Bence yerli firmaları çok da hafife almayın. Bu zamana kadar Glock sistemi neden uygulanmadığına gelecek olursam Glock tabancasındaki mafsalı Türkiye de hala yapabilecek kalıpçı çok fazla yok. Olanlarda yüksek fiyatlara yapacaklardır. Bu da yerli firmaların yurtdışı'na ortalama 200-250 dolara tabanca sattıklarını düşünürsek riske girmenin gerek olmadığı anlaşılacaktır.

Dolayısı ile düşüncem;
1- Sig Sauer polimer gövdede seri numarasını kaldırdı, çünkü gövde kapakları modüler değil her bir boyut için farklı gövde kullanmanız gerekiyor. Buda ekstradan fazla gövde satabilmektir.
2- 9x19 mm , 45 cal , 40 cal vs gibi kalibrelerde tetik sistemi grubunu aynı tutarak maliyetini ciddi oranda azaltmaktadır. Ortak parça sayısı arttıkça maliyet düşecektir.

DOLAYISI İLE REKABET ARTTIKÇA MALİYETLER AŞAĞI ÇEKİLMEK ZORUNDA...

Saygılarımla...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Bu konuya neden yorum yazamıyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi