Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ata Arms AP-15
[Resim: ata.jpg]

image host

[Resim: ata2.jpg]

Tolga Bahar'in sayfasindan paylasildi. IWA 2017 den gelen bilgiye gore Ata Arms AP-15 model isminde bir tabanca uretmis.
Benim ilk izlenimim Stoeger Cougar'in ilk prototip teknik cizimlerini Vursan/Stoeger iliskileri sayesinde ucretsiz edinip bu tabancayi urettikleri daha dogrusu uretemedikleri,bir cirkinlik abidesi yarattiklari oldu. 

Konuyu acmasi benden,ilerletmesi ve aydinlatmasi sevgili ustadlardan...

Alıntı
18 üye teşekkür etti:
1905sss, Gravis_Pro, hunter 12, BinKunduz, ckenarli, heisenberg, lupus, Shepherd, sem, wubıh, madenci08, Karagoz, ismicey, PersonalDefence, ERDAL, defender45acp, xeorx, OCEANBORN
Stoeger Cougar'ı birebir kopya etmek hoş olmamış, orjinali çok daha güzel görünüyor. Yinede mekanik farklılıkları görmek gerekiyor. Eğer yalnızca ihraç kaydıyla üretmeyecekler ise reklam ve tanıtımdan bihaber olan Stoeger'den çok daha fazla satacakları kesin.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Shepherd, wubıh
Üstadlıkla uzaktan yakından ilgim yok ama görebildiğim farklılıkları paylaşmak istiyorum.
Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla sadece estetik birkaç değişiklik yapılıp Cougar Ft modeli aynen taklit edilmiş. Döner namlulu kilit sisteminin parçası görünüyor, muhtemelen iç mekanizması da birebir aynıdır.

Görebildiğim farklılıklar,

-Genişletilmiş, ön kısmı eğimli tetik korkuluğu: Eldivenle kullanmayı az da olsa kolaylaştırabilir ancak nadir kullanılan bir teknik olsa da destek elinin işaret parmağını korkuluğa dayalı tutan atıcılar için dezavantaj yaratmış.
-Sürgünün ön kısmına tutma kertiği eklenmiş: Stoeger'de olması iyi olurdu diyebileceğim tek işlevsel değişiklik bana göre bu. 
-Sürgü durdurma manivelası ve sökme takma manivelasına estetiği artırmak için çizgiler eklenmiş.
-Picatinny rayın kertikleri geriye doğru devam ettirilmiş. Yurt dışında çok küçük ebatlı lazer işaretleyici kullanımında cihazın tetik korkuluğuna biraz daha yaklaşmasını ve az yer kaplamasını sağlayabilir. Bizde yasak olduğu için sadece görünümde kalıyor bu da. 
-Kabza kapağı daha girinti çıkıntılı yapılarak estetik algısı artırılmaya çalışılmış, kabza ön kısmına parmak yerleşimi için hafif izler verilmiş.

Genel olarak silahın üzerine çizgi ekleyip estetiği artırma çabası var yapılmış her değişiklikte. Kirlenme konusunda dezavantaj olacağı kesin olmakla birlikte çok sağlıklı, çok iyi işleyen ancak estetik olarak yurdumuzda rağbet görmeyen bir ürünü alıp içine hiç dokunmayıp çalışan sisteme müdahele etmeden (umarım etmemişlerdir) estetik değişikliklerle daha tercih edilebilir kılmaya çalışmak bence mantıklı bir hamle. Ben görünüm olarak o çirkin ve büyük Ata Silah yazısı haricinde güzel bir revizyon yapıldığını düşünüyorum.

Tercih edilir mi? Aynı değişiklikleri Stoeger yapsa ve yeni bir model olarak piyasaya sunsalardı gözüme hoş geldiği için ben almayı düşünebilirdim. Ama ilk kez silah üreten bir firma olduğu için üretim kalitesi ve sağlıklı çalışan bir tabanca olduğu kendini kanıtlayana kadar, aklımdan bile geçirmem. Yine de ülkemizde bir tabanca üreticimiz daha olmuş olduğu için sevindim. Ama mesele nicelikte değil nitelikte, umarım gerçekten niteliği üstün bir tabanca firması olmayı başarabilirler.

Not: Keşke bu kadar değişiklik yapmaya çalışmışken silahta gerçekten işe yarayacak bir değişim yapsalar idi. Bu tabancanın kabza boyu 140 mm ile bir çok insan için çok uzun, taşıma tabancası olarak biraz kaba olmasının kalınlığıyla birlikte en büyük nedeni bu. Stoeger'in çıkardığı Fl modeli ise 127 mm ile çok kısa ve yine çoğu insanın eline uymuyor. 15+1 yerine 14+1 kapasite olsaydı ve kabza altı hafif eğimli olacak şekilde 135 mm civarında tutulsaydı gerçekten Cougar'ı daha iyi hale getirmiş olabilirlerdi. Silahta yaratılmaya çalışılan çizgilere de daha uyumlu olurdu.

Saygılarımla.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
heisenberg, Antiterör, ugurkatana, wubıh, kazanci, FRD, fbalun, Shepherd, defender45acp, jeronimo
Yerli firmalar arasındaki eleman transferinde beraberinde dolu harddiskler de gelince, bu tarz örnekler elbette kaçınılmaz oluyor... Smile

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
FRD, Gravis_Pro, ckenarli, ismicey, husrev, fbalun, Shepherd
Öyle ya da böyle rekabet iyidir arkadaşlar.. en azından alternatifsiz olmadıklarını hatırlatır..
Saygılar

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, FRD
Kalite yönünden nasıl olur Stoeger'e göre bilemem.Ama görünüşe göre görsellik,renk seçenekleri,kabze vs.diğer aksesuarlar bakımından reklam ve pazarlama yönünden stoeger'den önde olacakları kesin.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
FRD
Ayrıca eğer yurtdışı pazarı için de bir hedef varsa Ata Silah yerine Ata Arms yazmaları daha mantıklı olabilirdi. AP 15 in açılımı muhtemelen Ata Pistol 15 olduğu için her şeyin yabancı dil çerçevesinde kurgulandığı belli olan bütünlüğü, silah yazısı bozuyor. 

Daha önemli olan konu ülkemizin adı ''hindi'' değil, Türkiye. Türkçe yazılması çok da gerekli olmayan bir kelimeyi kullanıp, özel isim olan ve milli açıdan gerekli olanı kullanmamak nasıl bir bakış açısıdır anlayamıyorum.

İsimlendirme konusuna da değinmeden geçemeyeceğim. Bizim ülkemizde marka olmanın, marka olarak zihinlerde yer edebilmenin üzerinde zerre kadar kafa yorulmuyor. Muhtemelen isimlendirme süreci şöyle işledi gözümüzde canlandıralım.
x- Bu tabancanın adı ne olsun?
y- Şimdi ilk defa tabanca üretiyoruz, firma isminin yanına pistol ekleyelim olsun bitsin. 
x- Ama dur bir de numara eklememiz lazım herkes öyle yapıyor.
y- Kaç kapasiteliydi bu? 
x- 15! Hah tamam süper buldum AP15 diyelim gitsin. 
(Bu noktada diyaloğun bittiğini düşünüyorum ancak devam ettiyse bile şöyle olmuş olmalı.)
y- E peki yarın öbür gün bu ürün tutarsa, yeni üreteceğimiz modele ne diyeceğiz? 
y- Amaan tutsun da o zaman düşünürüz dert ettiğin şeye bak!

Daha ilk adımda, ilk ürününüzü isimlendirirken üzerine hiç kafa yormamakla yaptığınız hata, çıkaracağınız her modelin yeniden pazarlanması ve yeniden insanların zihninde yer edinebilmesi için tekrar tekrar çaba göstermenizi gerektirecektir. Bakın örnek olarak Sig P210, P226, P320. Bu modellerin malzemeleri, ateşleme sistemleri, tetik yapıları, dizaynları farklı olmakla birlikte ardında duran Sig Sauer firmasının güçlü ve kaliteli marka algısını yansıtmak için önceki nesillerin devamı olduğunu belirten bir numaralandırma sistemi kullanmışlar. Keza Glock da aynı şekilde. G43 ortaya çıkınca kimse ya acaba bu G19 kadar iyi çalışır mı diye sormuyor. Elbette bunun arkasında firmanın yıllarca emek verip hakettiği müşteri memnuniyeti var. Ancak bir de işin psikolojik boyutu var. Beyin G43 yazısını görünce G19'un küçüğüymüş işte deyip geçiyor. Bak farklı bir tabancaymış acaba güvenilir midir sorusuna yönelmiyor. 

İşte bu noktada bu ayrıntılara dikkat etmek üzerine kafa yormak bu firmaları büyük yapan etmenlerden sadece biri. Ama adamların gerçekleştirdiği şeyin gerekliliğini bizim üretici zihniyetimiz kavrayamıyor, bu noktayı düşünmeye bizim hayalimiz bile ulaşamıyor. Hayal edemediğiniz bir şeyi gerçekleştirme şansınız yoktur. Hayaliniz varsa en azından gerçekleşme ihtimali vardır. 

İnşallah ülkemizi gururlandıran ciddi bir tabanca firması olma yolunda adım atarlar; ayrıntılara dikkat eden, müşteri memnuniyetini ve kaliteyi ilk hedef gören bir anlayış sergilerler. Yurdumuzun buna ihtiyacı var.

Saygılarımla.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
FRD, Gravis_Pro, Shepherd, heisenberg, sem, ERDAL, alone61, bilhan, Dr.Oz, şahin44, jeronimo
(04-03-2017, 05:22 PM)PersonalDefence demiş ki: Daha önemli olan konu ülkemizin adı ''hindi'' değil, Türkiye. Türkçe yazılması çok da gerekli olmayan bir kelimeyi kullanıp, özel isim olan ve milli açıdan gerekli olanı kullanmamak nasıl bir bakış açısıdır anlayamıyorum.

Thumbs Up

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Shepherd, ERDAL, xeorx, şahin44
Bence görüntü olarak Stoeger'dan daha çirkin ve kaba. Cerakote derseniz her yerde var, kabza derseniz yaptırılır.

Kalite ne yöndeyse ona bakmak gerek, diğerleri teferruat kalır ve halledilir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
wubıh
Tetik korkuluğunun şekli, kendisini bilgisayar ekranı karşısında çizen vatandaşın ömründe bir kere bile ne yaptığını bilerek çift hareketli bir tabanca tetiğini, hele hele elinde eldiven varken çekerek karşısındaki hedefe atış yapmadığının, hele hele taktik silah feneri taklı bir tabanca ile atış yapmadığının alameti farikası olmuş. Smile Amacın silueti küçültülmüş, kılıfa kolay giren, kılıfta daha az yer kaplayan bir tetik korkuluğu ise, taktik montaj rayı niye var? Taktik montaj rayı varsa o zaman tetik korkuluğu neden fener tam oturacak, kontrolleri tam tetik korkuluğu sınırında olacak şekilde değil? Devekuşu gibi.. Ne kuş, ne deve.

Sanki Cougar serisi tabanca kullanıcılarının tek şikayeti tetik korkuluğu ve sürgü silueti imiş gibi, tetik korkuluğu, üstelik tamamen hatalı bir şekilde değiştirilerek , bunun üzerine de PX4 sürgü silueti eklenerek icat çıkarıldığı izlenimi verilmeye çalışılmış. E, kullanıcıların asıl şikayet konuları olan emniyet manivelaları, namı diğer ''Eşşek Kulakları'', namlu boyu / kabza yükseliği oranı, mevcut teknik şartnameler nedeni ile Cougar serisinin tabanca ihallelerinde yer almasının önündeki engellerden birisi olan dağılım gibi çok daha hayati konular ne olacak?

Bir zamanlar otomotiv dergilerine özgün tasarım gönderen ergenler gibi ekran karşısında tabanca çizersen, ki gerçekte yapılan aynen budur, tasarım falan değil, yaptığın yapacağın da bundan ibaret olur. Yazık. Vallahi yazık. Hiç kimsenin memleketin, milletin kaynaklarını zamanını bu şekilde israf etmeye hakkı yok.

Alıntı
17 üye teşekkür etti:
heisenberg, alpago, PersonalDefence, AsmTR, Xlll, Gravis_Pro, FRD, sem, batuhanvurall, Fruktoz23, blueokkes, serdaraktas, Karagoz, wubıh, şahin44, OCEANBORN, LKT

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi