Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsılmaz K12 sport
Şahsi görüşüm Sarsılmaz firmasının şuana kadar yapmış olduğu en yakışıklı tabanca. MKE'de kısa bir süre göz atma fırsatı buldum.

Kabzası elime son derece güzel uyum sağladı. Tek hareketli tetiği gayet güzel ve tetik simetrisi çok iyiydi. Gez ve arpacık biraz daha kaliteli olabilirdi ancak gerek bu tür tabancalarda olması gerektiği gibi olan mat siyah renkte olması ve göze ışık yansımaması için yüzeyinin pırtıklı olması güzeldi. Uzatılmış şarjör yuvasını beğendim hızlı sarjör değişimlerinde büyük kolaylık sağlayacaktır. Kunduz kuyruğu tabir edilen horoz yuvası uzantısı gayet güzel ve elime müthiş oturdu.

Klasik CZ tabancalarında olduğu gibi sürgü, yapısından dolayı çok dar ancak önde ve arkada çekme kertikleri var. Sağ ve sol yanda bulunan emniyet mandalı atış aksınızı bozmadan kapatılıp açılabiliyor. Şarjör düşürme mandalı ise gayet iyi ancak atış anında istemsiz temaslarda bulunulabilecek bir yapısı var gibi geldi bana.

Olumsuz olarak gördüklerim ise her zamanki yerli firma huyu olan büyük puntolar ile yazılmış K12 SPORT yazısı.Yukarıda da belirtmiş olduğum gibi gez ve arpacık daha kaliteli olabilirdi.

Bunlar benim kişisel görüşlerim. Sanırım CZ markası için bütçe ayıramayan kişler için güzel (bildiğim kadarı ile tek) alternatif atış tabancası. Taşımak için uygun değil. İri, ağır bir tabanca (olması gerektiği gibi) ve tek hareketli yumuşatılmış tetik özelliği ile atış keyfi için iyi bir alternatif olabilir.

Belirtmiş olduğum gibi bu gözlemler benim kişisel görüşlerimdir. Saygılarımla...

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
taarruz, sem, defender45acp, şahin44, Gazanfer, ismicey, terapistt
Bugün kısa bir inceleme şansım oldu.Ele güzel oturan ve Sayın üyelerimizin'de dediği gibi yakışıklı ve göze hitap eden bir tabanca olmuş.
[Resim: DSC_1199.jpg]

image upload

[Resim: DSC_1200.jpg]

upload image
[Resim: DSC_1201.jpg]

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Yasin06, heisenberg, defender45acp, kanunadamı5506, taarruz, ckenarli, terapistt, Murata, Fruktoz23
Sadece tek hareketli, son derece kısa tetik yolu olan bir tabancaya, neden uzun çift hareketli tetik yoluna, sağmaya uygun olarak tasarlanıp şekillendirilmiş Beretta 92 FS veya CZ75 benzeri bir tetik korkuluğu uydurulur ki... Tamam, maksat eşşeği boyamak, onu anladık da, bari kırmızıya boyamasalarmış.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
Alpine, ErDiNi78, heisenberg, şahin44, eraonk, alone61, fuat_61, Murata, PersonalDefence, Fruktoz23
Sayın orpeus'un izlenimlerinde tamamen katılmakla birlikte bir aylık bir K12 SPORT kullanıcısı olarak şunları ilave edebilirim;
Emniyet mandalı ve şarjör düşürme mandalı çok kaba,daha inceltilebilirdi.B nedenle belde taşımak için uygun değil.Zaten ağırlığı da uzun süreli belde taşımaya müsaade etmiyor.
Tabancanın horozunu horoz emniyetine aldığınız zaman emniyet mandalı açıkken tetiğe bastığınızda veya yanlışlıkla dokunulduğunda horoz düşerek iğneye vuruyor.Bence buna horoz emniyeti denemez kesinlikle.Silah satın alırken muhakkak güvenli bir ortamda namluya mermi sürülmeli ve horoz emniyetinden birkaç kez düşürülerek iğnenin mermi kapsülüne temas edip etmediği kontrol edilmelidir.Sonuçta kul yapısıdır,iğne biraz uzun olabilir veya iğne yayı biraz yumşak olabilir.Bu durum kullancı için ciddi bir tehdit oluşturur ki bunun kesinlikle kullanma klavuzunda ve tanıtımlarda belirtilmesi gerekir.Bu konudaki kendi tecrübemi aktaracak olursam eğer; silahı belde taşırken horoz emniyetine alıp emniyet mandalını kapalı konuma aldığım halde birkaç kez emniyet mandalının eğilip kalkmalar ve kemer zorlaması ile açık konuma geldiğine ,ayrıca bir kez de açık konuma gelip horozunun emniyetten düşüp iğneye vurduğuna bizzat şahit oldum.Kesinlikle hiçbir şartta namluya mermi sürülerek taşınmamalı.Ayrıca 20 yıllık bir hekim olarak sağlığın herşeyden daha önemli olduğunu ve riske atılacak kadar değersiz olmadığını hatırlatmak istiyorum.K12 SPORT model silahın bana göre ciddi handikap olan bu durumlarını Sarsılmaz yetkilileri ile de görüşüp eski bir silah kullanıcısı olarak nacizane görüşlerimi bildirdim ve özellikle horoz emniyeti ile ilgili hususun en kısa zamanda düzeltilmesi gerektiğini,satılan silahların ve satılmayı bekleyen silahların tek tek kontrol edilmesi gerketiğini özellikle rica ettim.Atış silahı olarak kullanmayacak olan profesyonel olmayan kişilere satılmaması gereketiğini de üzerine basa basa söyledim.
Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Murata, Gravis_Pro, heisenberg, Dr.Oz, defender45acp
En azından ülkemizde artık bu tarz silahlar rahatlıkla üretilip satışa sunuluyor.
[Resim: k12_sport_on.jpg]

photo upload

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
terapistt
Merhaba;

Görsel karşılaştırmaya yardımcı olur diye ekliyorum.

Tanfoglio Limited Custom =>

[Resim: DSC_0001_2_1024x685.jpg]

Çekme kertikleri farklı versiyonlarıda var.

[Resim: l1jpg.jpg]

Acaba bizimkiler aksesuar rayı montaj deliklerinide ilerleyen versiyonlarda açarlar mı?

Selamlar

Alıntı

Keşke imkanlar elversede canım yurdumda bunlara rahatlıkla sahip olabilsek.Yasalar elverse MKE izin vermiyor.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi