Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GEZ VE ARPACIK AYARLAMA?
(12-02-2009, 02:52 AM)evrenay demiş ki: Arpacığı çekiçle ayarlanan kişi benim. Olay MKEK te oldu. Steyr M9A1 in gez ve arpacığı yatay eksende kaydırılabiliyor.

Öncelikle herkese selamlar. Uzun süre sonra konuyu canlandırmış olacağım ama, tam da ihtiyacım olan yazabileceğim açık bir konu varken, yenisini açmayayım dedim.
Efendim, birkaç yıldır problemsiz ve severek kullandığım L9A1 model Steyr tabancamın, yaklaşık 1600+ atışdan sonra, standart 40 metreden yaptığım soda şişelerine atışlarımda başarısızlıklarımın artması sonucu bir süre üzülerek yaşlandığımı düşündükten sonra Smile özellikle atışlarımın sağa üste çektiğini düşündüm ve test yapmak için laserbullet diye tabir edilen lazerlerden alarak kendimce deneme-ölçüm yapınca nişangahımda ciddi sıkıntıların baş gösterdiğini farkettim. İşin tuhafı silahımı hiç düşürmedim veya darbe de almadı, ama yine de, her nasılsa belirli bir atımdan sonra barutun gücüyle arpacık-gez de  kaymalar olabiliyor demek, bilemiyorum.
Şimdi iş başa düştü ve sorunumu mümkünse kendim, silahıma da herhangi bir zarar vermeden çözmek istiyorum. Görüş ve yardımlarınızı rica ederim.
Sn. Evrenay;
Siz silahınıza zarar vermeden çıkabildiniz mi bu işin içinden, bana tavsiyeleriniz var mı?
Bir de genel olarak konuyu çözebilsem bile, düzeltilmiş nişangahımın devam eden atışlarla birlikte tekrar kaymalara maruz kalacağını varsayıyorum, istediğim konumda stabil kalmasını(binlerce atış yapsam bile) nasıl sağlayabilirim, görünürde elle felan deneyince bir oynama yok ama yine de sabitleme için yapmam gereken bir işlem var mı?
Tabancamı çok sevsem de, mekaniği ve montajı hakkında pek bilgi sahibi değilim. Mesela gez ve arpacık ne tür bir montaj mantığıyla yerinde duruyor, zorlamayla kırılma felan mı olur, yoksa yerinden mi çıkar? Bir de en anlam veremediğim mevzu, nasıl olur da sadce sağa sola kaymasını anlayabileceğim arpacık ve gez, lazer testime göre yukarıya da kaymış olabilir ki, ben mi birşeyleri kaçırıyorum acaba? Yukarı aşağı ayarı nasıl yapılır ki evde?
[Resim: IMG-20190208-011238.jpg]

[Resim: IMG-20190208-011506.jpg]

[Resim: IMG-20190208-011539.jpg]

[Resim: IMG-20190208-011651.jpg]

[Resim: IMG-20190208-011703.jpg]

Teşekkürler, saygılarımla...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
Bu arada yeni aldığım ve mke poligon testini saymazsak(ki saymayalım bence) henüz atış yapma fırsatı yakalayamadığım 1911 tisaş klonumda da lazer testi yaptım, acaba fabrikasyon bir kayma söz konusu mu diye. Hiç bir problem görünmüyor çok şükür. Umarım 3-5 yıl sonra da aynı durumda olur Smile
Sadece bu konunun dışında olarak, şarjörün kabze kısmıyla tam öpüşmeyip, arada bıratıkları birkaç milimlik boşluk ciddi manada gıcık ediyor beni ama artık her neyse diyorum....
[Resim: IMG-20190208-012006.jpg]

[Resim: IMG-20190208-012110.jpg]

[Resim: IMG-20190208-012231.jpg]

[Resim: IMG-20190208-012245.jpg]

[Resim: IMG-20190208-012306.jpg]

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Hakan_, sem, ducak, drmehmet, emrerd, demirci57, alone61

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi