Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GEZ VE ARPACIK AYARLAMA?
11-02-2009, 12:32 AM
Question GEZ VE ARPACIK AYARLAMA?
Arkadaşlar bir süre önce bu forumda okuduğum ama şimdi bulamadığım (sanırım bizim orada yapılan bir gez ayarlaması ile ilğiliydi) bir yazıda gezin çekiç ile ayarlandığını yazan bir arkadaş vardı.
Bu sabit gez ve arpacığın(ayarlı olanlar hariç) nasıl ayarlanması gerektiği hakkında bilgisi, yorumu veya dileği olanların yazılarını bekliyorum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-02-2009, 01:35 AM (Bu Mesaj 11-02-2009 01:38 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
RE: GEZ VE ARPACIK AYARLAMA?
Alıntı:Silah Sağdan Vuruyorsa
Gez sola alnır,
Arpacık sağa alınır.

Alıntı:Silah Soldan Vuruyorsa
Gez sağa alınır,
Arpacık sola alınır.

Alıntı:Silah Yukarıdan Vuruyorsa
Arpacık yüksekliği arttırılır,
Gez yüksekliği azaltılır.

Alıntı:Silah Aşağıdan Vuruyorsa
Arpacık yüksekliği azaltılır,
Gez yüksekliği arttırılır.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
11-02-2009, 09:53 PM
lupus Yazdı:
Alıntı:Silah Sağdan Vuruyorsa
Gez sola alnır,
Arpacık sağa alınır.

Alıntı:Silah Soldan Vuruyorsa
Gez sağa alınır,
Arpacık sola alınır.

Alıntı:Silah Yukarıdan Vuruyorsa
Arpacık yüksekliği arttırılır,
Gez yüksekliği azaltılır.

Alıntı:Silah Aşağıdan Vuruyorsa
Arpacık yüksekliği azaltılır,
Gez yüksekliği arttırılır.

Çok teşekkür ediyorum ama sormak istediğim gezi veya arpacıgı nasıl ve ne ile sağa sola alacağımızdı?
Yani sıkı geçme ile sabitlenmiş gezi veya arpacığı nasıl saga veya sola alacagımızı sormuştum.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-02-2009, 12:08 AM (Bu Mesaj 13-02-2009 01:27 AM değiştirilmiştir. Değiştiren : lupus.)
SIG Sauer'in sırf bu iş için üretilmiş özel bir aparatı var.
Bu aparat, çok küçük bir mengene vidalama sistemine sahip.
Bu sayede çekiçle çakmaya gerek kalmadan, gayet kibar bir şekilde nişangahlar kaydırılabiliyor.
Bu aparatın sadece gez için olanı da var, hem gez, hem arpacık için olanı da var.

http://sigarmsstore.com/pgroup_descrip/1...id%3D14%26

Yine yurt dışında bir kaç firmanın ürettiği, hemen hemen her marka ve modele uyumlu yine özel nişangah itme aparatları var.
Bunlarda farklı sürgü ebatlarına uyumlu adaptörü olanlar da var.
Ancak ülkemizde henüz bunlardan birisine hiç rastlamadım.

http://www.midwayusa.com/eproductpage.ex...t=11082005

Aşağıdaki linkte farklı marka ve modeller için üretilmiş, değişik ayar aparatlarını görebilirsiniz;

http://www.midwayusa.com/ebrowse.exe/bro...urned=2000

Adam gibi çalışan, işini seven ve vatandaşa kıymet veren bir MKEK olsa, bu aparatların hepsinden elinde olurdu, sizler de poligonda bilmem kaç bin dolara alınmış silahların nişangahlarına nasıl müdahale edeceğinizi kara kara düşünmek zorunda kalmazdınız. Sizlerden ve bizlerden esirgenen, aşağıda listelenmiş malzemenin yekünde tuttuğu miktar, kurumun bir kaç tabancada yaptığı kardır. Rekabetsiz ve tekelci bir ortamda da ancak bu kadarı olur, fazlasını beklemek saflık ötesi olur.

Hadi MKEK'yi anladık, bildik ve sıradan bir kamu kuruluşu, peki yerli silah üreticileri, ve silah ithalatçıları en azından kendi envanterlerindeki modeller için neden bu hassasiyeti göstermez, onu anlamak da zor. Henüz hiç bir ithal silah distribitörünün, kendi modelleri ile ilgili olarak, yurt dışında gerekli kursları almış tamir bakım ustalarının çalıştığı bir teknik servis hizmeti verdiğini görmedim, duymadım. Gören veya duyan varsa, bizi de bilgilendirirse sevinirim. Herhangi bir arızada Efendiler ve MKEK vatandaşla ping-pong topu gibi oynamayı tercih ediyorlar.
İş lafa geldimi profesyonellikten ödün verip burnundan kıl aldırmayan çeşitli tamir-bakım-boya atölyelerine ise hiç değinmek istemiyorum. Neyse, yine kantarın topuzunu kaçırmadan, saygılarımı sunup, yazıyı bitireyim.

'' Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde, adı yabancıları titreten bir millet olduk. ''
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-02-2009, 02:52 AM
Arpacığı çekiçle ayarlanan kişi benim. Olay MKEK te oldu. Steyr M9A1 in gez ve arpacığı yatay eksende kaydırılabiliyor.

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.

I will have my vengeance, in this life or the next.

Qui audet adipiscitur
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-02-2009, 01:09 PM
Mükemmel tabancaları üreten üreticilerimize siz nasıl gez ayarlama aparatı sorarsınız...????????

Atıcıların yaptığı hataları nasıl tabanca firmalarına fatura edebilirsiniz. Silahın namlusu nereyi gösteriyorsa orayı vurur... yok bunu anlayamıyorsanız biraz ters tarafına nişan alın efendim...

Uğraştırmayınız lütfen efendim.

(Biraz üreticilerin gözünden baktımSmile )
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
13-02-2009, 02:38 AM
Florya poligonunda 10 m den kafayı vuramayınca hoca; silahta mı problem var, izninle 1 mermi yakayım mı dedi? Bende yak deyince mermiyi hedefin tam anlına koydu Smile .

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.

I will have my vengeance, in this life or the next.

Qui audet adipiscitur
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-10-2010, 01:59 PM
Sn Üstadlar,
Glock 19 u temizlemek için, sürgü kısmını çıkardım ve yanlışlıkla sürgüyü yaklaşık 1 metre yükseklikten yere düşürdüm. Aşağıdaki gibi gez yerinden bayağı oynadı. Gezin yerine oturtularak, tabancanın sıfırlanması yapılacak. Sıfırlama lazerle mi? yoksa poligonda mı yapılmalı? İzmir'de bu işlemleri yapabilecek usta var ise iletişim bilgilerini alabilirmiyim?

[Resim: 04102010002.jpg]
[Resim: 04102010004.jpg]
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-10-2010, 02:10 PM
Bence lazer çok daha güvenilir, sonuçta poligoda atış yaparken yaptığınız hatalar silahı sıfırlamada size çelişki olarak geri döner.

Ya yeni bir yol bulacağız ya yeni bir yol yapacağız.
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
04-10-2010, 02:38 PM
Ah bu sigara, insana neler yaptiriyor. Smile
Bence once laser sonra poligon yapin...

Lutfen forum kurallarini okuyunuz, uymayanlar uzaklastirilacaktir:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showthread.php?tid=2118

Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »

Forum Atla:

Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | TabancaTufek.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafifleştirilmiş Sürüm | RSS