Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye' nin yeni yerli silahı

Alıntı

(16-02-2017, 03:08 PM)adalet demiş ki:

Videodaki alt yazıda da ifade edildiği gibi "Çok amaçlı amfibi çıkarma gemisi". Yaygın bilinen tarzda bir uçak gemisi değildir. Bu gemilerin tasarımı, içinde zırhlı araç ve personel, üstündeki pist kısmınada dikey iniş-kalkış yapabilen hava araçları konulması şeklinde.

Eğer okyanusa çıkmayacaksa ihtiyacımız olanda zaten böyle bir şey. F35-B ile desteklendiklerinde, Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de Türkiye'ye çok büyük bir stratejik üstünlük sağlayacağı kuşkusuz.

Ama benim aklıma hep Varyag geliyor. Varyag'ı Ukrayna teklif ettiği halde niye almadığımızı hep düşünüyorum o fırsat nasıl kaçtı kriz filan vardı işte neyse.

Bildiğim kadarıyla "L" kodu zaten çıkarma destek ünitelerine veriliyor.

Bu gemi İspanyol tasarımı zaten yapan onlar, bizim firmalarımız taşeron olacak ancak böyle bir işin yapımı konusunda hem idari hem teknik büyük bir bilgi havuzu oluşmuş olacak.

Eğer bu başlıkta amaçlanan milli savunma projeleri ise en hayati düzeyde olanı TAI-TFX projesidir. Ahir ömrümde gerçekleşmesini istediğim yegane proje. Onu yapamadan maalesef teknik birikimimiz hiçbir zaman istediğimiz seviyeye gelemeyecek böyle kopya projelerle devam etmeye çalışacağız.

TFX projesi de İsveç'li Saab uçak bölümü ile ortak geliştiriliyor, motor İngiltere'den Rolls Royce'tan temin edilmeye çalışılıyor (hatta İngiltere başbakanının ziyaretinden sonra ortak yapılacak şeklinde bir açıklama yapıldı ben bunu İngiltere'nin motor vermek istememesi şeklinde yorumluyorum). Söylemek istediğim bu tarz, aşırı şekilde "know-how" ihtiyacı olan projelerin sadece bizim imkanlarımızla yapılması zaten düşünülecek birşey değil. Hatta buna çok gerekte yok. Ancak iç siyaset uğruna bunların "tamamen yerli", "türk mühendisleri yaptı", "dünyada eşi benzeri yok" şeklinde lanse edilmesine de razı gelemiyorum. Milli davalara/projelere "evet biz bunu yaptık, ardımızdan gelenler çok daha iyisini yapacaklardır" şeklinde bakılmalı.

Bir de askeri projelerin gizli yürütülmesi gerekir diye düşünüyorum. İşinizi bitirir ortaya koyarsınız. Ardından onun lansmanını belki caydırıcılık gayesiyle yaparsınız ama artık her işin daha mavi proje kağıdı üzerindeyken kamuoyu önünde bu kadar dillendirilmesine de çok anlam veremiyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
GullyFoyle, Simurg, sem, alpago, heisenberg, FRD, husrev, demirci57, Antiterör, şekerlioğlu, bilhan, izleyici, xeorx
Sn alpsaral;
TFX projesi icin Saab ile kavramsal tasarim anlasmasi yapildi ve bitti. Kisa sure once Ingiliz BAE Systems ile Tasarim anlasmasini imzaladik. Sebebi dunyanin en guvenilir savunma sanayi firmalarindan birisi olmasi yaninda,hali hazirda buyuk ihtimal ucak motorunun Eurojet EJ200 olacak olmasi ve Saab'in cift motorlu ucak tecrubesi olmamasi sanirim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
bilhan
(16-02-2017, 05:14 PM)FRD demiş ki: Sn alpsaral;
TFX projesi icin Saab ile kavramsal tasarim anlasmasi yapildi ve bitti. Kisa sure once Ingiliz BAE Systems ile Tasarim anlasmasini imzaladik. Sebebi dunyanin en guvenilir savunma sanayi firmalarindan birisi olmasi yaninda,hali hazirda buyuk ihtimal ucak motorunun Eurojet EJ200 olacak olmasi ve Saab'in cift motorlu ucak tecrubesi olmamasi sanirim.

Sn.FRD bende onu ifade ettim zaten. Saab'tan proje alındı, hatta anlaşmaya göre Türkiye Saab'ın uçak departmanını isterse satında alabilecek. Ancak motor işi henüz netliğe kavuşmuş değil. Türkiye BAE'den motor istiyor, hatta BAE ceosu Sn.Cumhurbaşkanı ile bizzat görüştü ancak bu anlaşmaya İngiliz Hükumetinin onay vermesi gerekiyor işin tıkandığı nokta orası. Net bir bilgim yok ancak dediğim gibi İngiliz başbakanı geldikten sonra ben motorun alındığı açıklamasını bekliyordum, "ortak geliştirme üzerinde karar alındı" denmesi çok havada bir cümle bu da anlaşma sağlanamadığı intibası oluşturdu bende.

Türkiye'nin derdi ikiz jet motorlu avcı uçağı edinmek. Ancak ABD buna istekli değil (Yunanistan'a da vermiyorlar ancak onlar eurofighter kapsamında tedarik edebiliyor)

*Yazdıklarım net bilgilere dayalı değil medyadan öğrendiklerimle, şahsi yorumlarımdır.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
FRD, bilhan
Ne şekilde olursa olsun kendi kurumumuzu, bu şekilde terör örgütleriyle kıyaslayarak eleştirilmesini doğru bulmuyorum.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Vectra, Antiterör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi