Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye' nin yeni yerli silahı

[Resim: a.jpg]
İşte Türkiye nin yeni yerli silahı

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretilen ve tüm dünyada büyük başarı sağlayan Milli Piyade Tüfeği MPT-76 dan sonra yeni silah çalışmalarına başladığı iddia edildi.
50 kalibrelik keskin nişanci tüfeği
Daha önce 7.62 mm keskin nişancı tüfeği JMK Bora-12 üretilmişti. Şimdi ise MKEK 50 kalibrelik keskin nişancı tüfeği için kollarını sıvadı.Tasarlanan yeni silahın demo resmi Twitterden paylaşıldı.
IDEF 2017 de gösterime çıkabilir

Alıntıdır
Bende haberi yeni gördüm paylaşmak istedim.Hadi hayırlısı ne diyelim.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
heisenberg, Gravis_Pro, Antiterör, FRD, alpago, ismicey
Devletinin nezdindeki bir kurumunu, terör örgütü ile mukayese etmek nasıl bir mantığın eseridir... diye düşünsem heralde haksız sayılmam. Niyetinizin de böyle olmadığını düşüncesiyle mesajinizi düzeltmenizi talep ediyorum. Yada 2 su borusu bir kaynak makinesi ile daha devrimsel silahlara örnek gösterirseniz yerinde olur.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Tongel, fbalun, FRD, Boztepeli, Antiterör, cevik1911, heisenberg, S@riyerli, Turkmen
(16-02-2017, 12:28 PM)Weapon demiş ki: Komikli foto sandım.İşid bile çölde 2 su borusu kaynak makinesi ile daha devrimsel silahlar yapıyor.

Fotoğraftaki silahın hangi donelere dayanarak özgün olmadığına kanaat getirdiniz? Bakın ben özgün bir tasarım demiyorum. Çünkü bilmiyorum. Bu yüzden de ne özgündür diyorum ne de özgün değildir diyorum. Hiçbir bilgim olmadan sadece önyargımın gücüne dayanarak kurumları küçümsemiyor ya da çirkin ithamlarla muhattap etmiyorum. Siz hangi silaha benzettiniz de yukarıdaki cümleleri yazdınız? Yoksa sadece '50 kalibre tüfek zaten vardı dünyada, neden yapmışlar ki!' kafasında mısınız? Eğer bu kafadaysanız sizden aynı cümleleri 'Tonlarca 9mm tabanca var ne diye hala üretiyor bu yabancılar, bence çok saçma!' diyerek taçlandırmanızı rica ediyorum. Hayattaki en kötü insan özelliklerinden biri önyargıdır. Sadece bir fotoğrafını gördüğünüz bir silaha, hiçbir özelliğini bilmeden, hiçbir test sonucunu irdelemeden, mesaj yazıldıktan sadece 10 dakika sonra(ki bu süre silahın detaylarını araştırmış olma ihtimalinizi ortadan kaldırır), alaycı tavırlarla, şerefsiz bir terör örgütünün adıyla aynı mesaj içerisinde geçirerek, saldırmanızdır aslında içler acısı olduğu kadar 'Komiklikli' olan!!!

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Sakin, FRD, Tongel, Antiterör, heisenberg, mfarukarikan, S@riyerli, Turkmen
(16-02-2017, 12:28 PM)Weapon demiş ki: Komikli foto sandım.İşid bile çölde 2 su borusu kaynak makinesi ile daha devrimsel silahlar yapıyor.

2 su borusu bir kaynak makinesi ile silah yapanların sonunu görüyoruz. Yalnız dediğiniz gibi av tüfeği yapanı gördük ama hiç keskin nişancı tüfeği yapanı görmedim. Dediğiniz kadar basit bir olaysa ben av tüfeği yapmak için bir atölye kurmak istiyorum, hiç durmayayım sonuçta 2 boru.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Şuna benzettim.

[Resim: 50-cal-Small-Shop-Single-Shot-ISIS.jpg]

[Resim: This_captured_ISIS_homebrew_50_cal_is_a_...ppen_1.jpg]

[Resim: This_captured_ISIS_homebrew_50_cal_is_a_...ppen_2.jpg]

[Resim: This_captured_ISIS_homebrew_50_cal_is_a_...ppen_3.jpg]

[Resim: This_captured_ISIS_homebrew_50_cal_is_a_...ppen_6.jpg]

[Resim: This_captured_ISIS_homebrew_50_cal_is_a_...ppen_7.jpg]

Bu arada yavaş lütfen.Bir sonraki mesajda bana işidçi vatan haini falan denecek herhalde.

Alıntı

Eleştirin, ama aşağılamayın lütfen. Bize ait olan şeyleri bizden birilerinin aşağılaması çok kötü.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Weapon, Gravis_Pro, Vectra
Bize ait olan şeyler nedir? Şahsen ben Türk halkı olarak MKE'yi hakettiğimizi düşünmüyorum.5 milyon nufusu olan ülkeler bile 50Cal. tüfekler yapabildi yıllar önce.Bugüne kadar MKE neyi eline yüzüne bulaştırmadan yapabildi?
Bu arada aşağılama konusuna gelince yerli üretici her silah konusunda yerin dibine sokuldu denmedik laflar kalmadı.MKE'yi tiye aldım diye vatan haini olarak adlandırılmam garip değilmi?

Alıntı

Silah görüntüsünden anladığım kadarı ile 12.7x99 mm fişek kullanan antimateryal maksatlı tasarlanmış bir silah. Yakın zamanda Suriye'de yapılan operasyonda ilerleyen veya mevki tutan unsurlar üzerine yapılan vbied ,svbied v.b. saldırıları gösterdi ki (görmek isteyenlere ) bu tarz saldırılara maruz kalabilecek unsurlara destek olarak hakim noktalardan, uzaktan, etkili (durdurucu), mükerrer (sık aralıklarla tekrar edilebilen) vuruşlar çok önemli. Hal böyle olunca bu tarz antimateryal tüfekler günümüz savaşlarında önemli bir ihtiyacı gideriyor. Ama keşke küçük resim vererek ( genelde geri destekte bulunan atıcı aracı 90' ile cepheden karşılayıp ateş altına almak durumunda kalıyor )  hızla ve oynak şekilde yaklaşan patlayıcı yüklü ve zırhlı araca daha kısa zaman aralığında ve daha rahat atış yapabilen yarı otomatik mekanizma tercih edilseydi. 

Bir diğer konuda, bu tarz güçlü mühimmat kullanan silahlarda atış konforunu ( kalkan toz-toprak, yüzde-omuzda hissedilen basınç ) çok etkileyen Namlu ağız freni (Muzzle Brake) yapısı üzerinde en çok çalışılması gereken parçalardan birisi. Üzerine çatal ayaktan başka bir aparat sabitlenmeyecek el kundağındaki boydan boya picatinny rayın alamet-i farikasını da merak ettim doğrusu. 

Hayırlı olması temennisi ile...

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
lupus, Antiterör, heisenberg, nutkey, madenci08, Murata, ismicey, drmehmet, orpeus
Bora 12 kalitesinin altında kalmazsa kendi sınıfında iyi, kullanılabilir bir keskin nişancı tüfeği olacağından eminim. Kol veya bölük seviyesinde bir adet bu tip silah olmalı diye düşünüyorum. Özellikle yurt dışı operasyonları için. 

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERTUNGA
Kim istemez yerli imkanlarla her türlü askeri ya da sivil ihtiyaçların üretilmesini? 2 gün önce robotik arılarla çiçeklerin tozlaşmasını artırmanın hesaplarının yapıldığı bir haberi gördüm. Ha keza böcek drone'ların askeri alanda kullanıldığıyla alakalı bir sürü şey de dönüyor.
Gerek başkaca kaynaklardan gerekse bu forumdan hem Bora-12 hem de MPT-76 hakkında gerçekte ne olup bittiğini takip ediyoruz. Ettik. Şimdi çıkıp "Tüm dünyada büyük başarı sağlayan Milli Piyade Tüfeği MPT-76" diye lanse edilince ister istemez insan irrite oluyor. (Sn. Turkmen zaten siz de alıntı yazmışsınız ama tekrar belirteyim, sizin aktarımınıza, haberi paylaşmanıza kesinlikle bir lafım yok) Haber yapan ana akım medyanın da "Gönderilen" haberi kopyala yapıştırla köşesine taşıyorlar zira. Amerika çalmaya çalıştı, tüm testlerden başarıyla geçen tek tüfekti, dünyanın en iyisi gibi farazi çoğu şişirilmiş haberlerin, pratikte (Arazide) işe yaramadığını düşünüyorum.

Fotoğraftaki ucubelerin hiçbirine benzediğini düşünmüyorum. O ucubeler daha çok Barrett M99'un çin yapımı çakmaları gibi sanki. Bizde lanse edilen ise şarjör konumu ve fiziki açıdan daha çok Barrett M82 'ye benzeşiyor sanki. (Hatta sanki daha çok demo gibi duruyor. İşin teknik kısmını çok daha iyi bilen forum üyelerinin olduğunu biliyorum onlar bir kaç kelam eder sanırım )

Bu noktada zaten anti-materyal tüfeği olacağı belli sanırım öyle değil mi?

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
FRD

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi