Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HK- 433 YENİ SALDIRI TÜFEĞİ
Çok uzun bir aradan sonra yeniden merhaba demek istedim.

Bu gün nette gezinir iken meşhur H&K Firmasının yeni bir tüfek ile ilgili açıklama yaptığını gördüm.
Forumda bu konu ile ilgili başlık da göremeyince ben yazayım dedim. Tüfek ile ilgili ayrıntılı teknik bilgi henüz verilmez iken anlaşıldığı kadarı ile H&K firması G 36 da yaşamış olduğu problemlere bir çözüm olarak problemleri olan G 36 ile  pek sevilen AR-15 ve hatta belkide HK 416-417 nin iyi yönlerini tercih ve de harman ederek daha rafine ve sorunsuz bir tüfek ortaya çıkarmaya çalışmış.Mekanizma, namlu ve alt parça değişimi ile aynı gövdede 5.56x45mm, 7.62x51mm, .300 Blackout ve 7.62x39mm ile çalışabilecek imiş.
HK 5.56x45 platformunda 11", 12,5", 14,5", 16,5", 18,9" ve 20"  olarak değişik boyda namlular kullanma şansı olacak. Katlanır dipçik ile mücehhez olması mekanizmanın tipi hakkında fikir veriyor.
Polimer ve metal aksamın birlikte kullanıldığı bu tüfek te H&K nın G 36 da düştüğü polimer zaaflarından kaynaklanan hatalara tekrar düştüğünü sanmıyorum.

Henüz hiç bir video ve kullanım raporu ve resmi kullanıcısı da bulunmayan tüfek hakkındaki saha raporlarını da sabırsızlık ile bekliyorum doğrusu.
G36 ilk çıktığı zamanlar abartılı beğeniler ile yaklaşanların daha sonra bu tüfekte ortaya çıkan problemler ve Afgan dağlarından gelen olumsuz geri bildirimler ile daha tedbirli yaklaşacağına eminim.

Yinede H&K gibi bir firmanın G36 ve HK 416-417 den daha iyi bir tüfek ortaya çıkarmış olabileceğini düşünüyorum.

Saygılar...

[Resim: 2cqib6o_433.jpg]

[Resim: 433_1.jpg]

[Resim: HK_433.jpg]

free https hosting

Alıntı
41 üye teşekkür etti:
Zemre10, heisenberg, madenci08, Shepherd, Dr.Oz, sem, m16a2, Mutluay, Triggernazi, GullyFoyle, Vefasiz, halukyy, lupus, tirendaz, fbalun, Engin055, zoro, Antiterör, demasoni, tekoglu, ilksurfer, wildeagle, FRD, Kimble, fuat_61, ceruh, iso, Simurg, wubıh, gunman, ismicey, OBERON01, bilhan, xeorx, Ozan60, akifabrek, blueokkes, ERDAL, alpago, husrev, PersonalDefence
Son zamanların revaçta çözümlerine yönelmişler... Ön el kundağı ile yekpare ( monolithic ) ve komple montaj rayı ile mücehhez üst gövde... Ayarlanabilir piston tahrikli mekanizma... Alet edavat olmadan sökülüp değiştirilebilen namlu, mekanizma, kalibre... Çift taraflı kontrol manivelaları... CQB/ Yakın Mesafe Muharebe ergonomisine daha uyumlu daha dik açılı tabanca kabzası... Bol ayar seçenekli dipçik... Buna bir de G3' den kalma kurma eklenince tam H&K' ya yakışır, son derece yenilikçi bir platform olmuş... Smile

Yeni tüfek için zaten Almanya dışından gelecek isteklilerin şansı olamaz, nihayetinde tüfeğin performansı ne olursa olsun, bu H&K modeli Alman ortaklarla topa girecek olan Haenel/Caracal, Rheinmetall Steyr ve Schmeisser modellerini de eleyerek G36' nın yerini alacaktır diye tahmin ediyorum.

Bu arada ilk çıktığında geleceğin tüfeği olarak lanse edilen G36' nın Alman silahlı kuvvetlerindeki hizmet ömrünü yirmi yılda tamamlaması da apayrı bir ironi...

Saygılar.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
ilksurfer, heisenberg, tirendaz, L@stmohik@n, blueokkes, madenci08, Triggernazi, ERDAL, alpago, Fruktoz23, Zemre10, ardenne, PersonalDefence
Olan gene Steyr'a olur,kaliteli olsada değişebilen namlu dışında pek bir yenilik içermemekle beraber ,16 inch namluya
4.2 kiloluk ağırlıkla biraz işi zor gibi,öte yandan Caracal tabanca çalıştıramazken Alman ordusunda kendine yer bulmayı nasıl düşledi onu anlamadım.Sükseli tabancalarıda piyasadan silinip gitti.

Yazılıp çizilenlere göre son almış olduğu Fransız ordusu kontratıyla birlikte HK'nın üretim kotasını doldurduğu,
Steyr/Rheinmetall' inde bunu fırsat bilip pastadan kendilerine pay kapmaya çalıştığı iddia ediliyor, Tabiki kalitelidir, Alman ordusunun standartlarınıda karşılayabilir belki ama gene dediğim gibi o ağırlıkla bana biraz zor gibi geldi..
Tutmazsada zaten precision yarı otomatiğe çevirip marketede sürebilirler...
Ağırlığın sebebiyle alakalı bir kaynak bulamadım ama Stery'ın namlu işini genetikleri itibariyle abarttığını tahmin ediyorum.

HK ise AR receiver'ına, FAL Upper'ı ekleyerek FN SCAR,CZ BREN, kervanında yerini almış , Kalite imajını kullanıcak, kalitelide ürün yapacak belki ama bu platformda 7.62x39 ve 300 blackout'a ne zaman, ne şekilde ve ne yaygınlıkta giriş yapacaklar çok merak ediyorum, ne diyelim hayırlı uğurlu olsun, artık herkeslere birer tane nasip olur inşallahSmile
Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
heisenberg, alpago, Sabri, wrx, sem, lupus, Zemre10, husrev, ERDAL
(08-02-2017, 10:43 PM)Triggernazi demiş ki:  Kalite imajını kullanıcak, kalitelide ürün yapacak belki ama... 

Bütçeler, bütçeleri yapanlar, bunlara ek olarak daha makul fiyat/fayda oranı ile sunulan rüştünü isbat etmiş marka ve modeller işin içerisine girdiğinde herşey değişiyor. Bugün herkes FN SCAR ve HK416' nın fiyat ve idame bedellerini, bu bedellere karşılık alınan performansı akla uydurma gayretindeyken, kalite imajı, hatta HK 416/417' den daha makul fiyatlı gerçekten kaliteli bir ürün dahi HK' nın mekanizma grubunu sattığı fiyata neredeyse bir tüfek satılan kulvarda ticari başarı için yeterli olmayacaktır, bu konu da '' HK! We hate you, because you suck! '' hikayelerine malzeme olmaktan öteye gidemeyecektir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
Evet ama burada 2 durum öne çıkıyor, ilk olarak Nato gruplarının dışarıdan ürün temin edememesi, 2. olarak fiyatı HK ya göre makul ama pazar geneline göre gene pahalı olan firmaların genellikle ordu kontrat deneyiminin olmaması ve talep edilen rakamları istenilen sürede teslim edebilecek üretim bandına sahip olmamaları,fiyatı nispeten makul olan askeri kontrat deneyimi bulunan ve yeterli üretim bandına sahip olan firmalara ait üretimlerinde günümüz kullanım koşullarında artık yaygın olarak tercih edilmemesi seçenekleri sadece birkaç parlak ürünü bulunan ve askeri kontratlarda tekel olabilmiş giant firmalara devretmekte en azından ekonomik gücü olan devletler için,Tabiki işin finansal ve ticari boyutuna dahil olmadığımdan fazlasını söylemek zor ama en azından görünen vaziyet bu şekilde.

Sivil market içinse tabiki herşey serbest.

Hal böyle olunca Nato grubunda Beretta,Colt,HK ve Fn-Herstal dışında Steyr örneğinde olduğu gibi başka bir firmadan yardım almaksızın istenilen adedi, istenilen zamanda ve istenilen üretim standartında sağlayabilecek firma sayısı sanırım bir elin parmaklarını geçmez ki Colt'un çevirdiği fırıldak sayısı takip edilebilir oranların üzerine çıktığından ötürü son durumları hakkında en ufak bir fikrim yok.

Scar ve 416/417 platformunun 3/2 si fiyatına satılan Masada/ACR ki kısmen HK 433 ile hemen hemen aynı tüfek
Belki bu işi hakkıyla görebilir, Aynı şekilde CZ-BREN ve B&T ürünleride, ama bildiğim kadarıyla bu firmaların hiçbirinde bu adetleri karşılayabilecek üretim altyapısı bulunmamakta ki Avrupa ülkeleri Amerikan menşeili ürünleri tercih etmediği gibi, Alman ordusuda bu konuda tamamen yerli üretim kullanma taraftarı.

Öte yandan sivil pazar ürünlerinde marka snobluğu yapacak kadar takıntılı olan adamın aradaki 500-1000 dolarlık oynamayı ve HK'nın ağız kokusunu dert edeceğini sanmam. Ki zaten bu adamların müşteri portföyü tamamen güvenlik marketine yönelik.
Tüm bunların dışında konu ile direk alakalı olmayarak Alman ordusundan hurdaya çıkan "sıfır" G36'larında kimlere ne şekilde hibe edildiği belli,yeni ihalelerinin sonuçlanması ile birlikte kullanılan platformda kesin bir değişiklik yapılır ise önümüz yıllarda ülke sınırları içerisindede bol bol G36 da göreceğiz gibi.

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Zemre10, lupus, husrev, heisenberg, FRD, ERDAL, ardenne, PersonalDefence, ALper Tunga

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi