Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisi daha iyi - AK mi? AR mi?
(11-06-2017, 07:37 PM)targek demiş ki: Merhabalar
Öncelikle yorumlarınızda ki kaliteden dolayı her birinize teşekkür ederim. Fakat benim kafamda oluşan bazı sorular meydana geldi.
Hücum tüfeklerinde artik AR15 platformu kullanılmaktadır. Fakat AK modeli ve G3 sistemi neden kullanılmıyor. Ayrica hassasiyet bakimindan G3 modeli daha hassas hedef dağılımı olacağını düşünüyorum. Evet her tüfeğin geliştirme amaçları farklidir. Fakat bu konu devam ederken neden AR modeli tercih edildiğini merak ediyorum. Değerli forum üyelerinin de bu konuda yorumlarını çok merak ediyorum.

(AR modellerinde atış esnasında tüfeğin esnemesi de hedef dağılımını azaltmaktadir.)

Nerede okuduğumu tam hatırlamıyorum ama bu forumda veya başka bir forumda bununla ilgili okumuştum. Bu konu hakkındaki en uygun cevap orduların seçtiği silahlara yaptığı yatırımla ilgili olsa gerek.

Bir silah tasarlandığında belli kriterlere göre tasarlanır. Ordu silah seçilirse ona göre yatırım yapar. Silahların birbirine göre küçük üstünlükleri vardır ama hiçbir silah diğerine üstün diyemeyiz çünkü silahın kullanım ortamı ve ordu taktikleri denkleme katılınca silahların birbirlerine olan küçük üstünlükler ortadan kalkar.

Eğer zaten kullanımda olan bir silah yerine başka bir silah seçilecekse, yeni silah çok üstün olmalı ve bu üstünlükler eski silahın modifiye edilerek ulaşamayacağı kapasitede özellikler olmalıdır. Ve ordu da silahın tasarımının eskidiğine karar vermiş olmalıdır. Bu durumlar sağlanamazsa daha önceki silaha yapılan yatırımların heba edilmesi demek olur.

Ar-15'in sivilde neden bu kadar talep gördüğü hakkında sorulmuş bir soruyu da burada bulabilirsiniz.

https://www.quora.com/Why-is-the-AR-15-platform-so-popular

Umarım yararlı olabilmişimdir. Saygılarımı sunarım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
targek
Burada oldukça eğlenceli bir karşılaştırma yapılmış.

http://7.62x54r.net/MosinID/MosinHumor.htm

Big Grin

İngilizcesi zayıf olan forumdaşlar için ilk fırsatta çevirisini yapacağım.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
lupus, Sabri, Sarnav, TTD, tirendaz
AK Platformunda yeni gelişmeler var. Rus Ordusu yakın zamanda mevcut AK74M 'leri AK12 ve AK15'lerle değiştirerek modernize etmeyi planlıyor. Bilindiği gibi, Mikhal Kalashnikov'un 1947 tarihli 7.62 mm tasarımı geliştirilerek 1970'lerde AK74'e dönüşmüş, 1991'de -M ilavesiyle 5.45 mm olarak standardize edilen model günümüze kadar kullanılagelmişti.
Rus Ordusu uzun zamandır bu tüfeği yenilemek istiyor, ancak stoklarında 2 milyon (mevcut asker sayısından fazla) AK74M olduğu için pek acele etmiyordu.  Kalashnikov firması tarafından yapılan basın açıklamasına göre artık karar verilmiş.

[Resim: wdqo7vvrqra_1525367089.jpg]

Yeni tasarımın spesifikasyonları şöyle:

Kalibre: 5.45x39 (AK-12) veya 7.62x39 (AK-15)
Uzunluk, Dipçik açık: 34-37 inches
Uzunluk, Dipçik katlı: 27 inches
Namlu Boyu: 16.33 inches
Ağırlık, Boş şarjörle: 7.7 lbs
Atış hızı: 700 ad/dk
Şarjör kapasitesi: 30

AK-12 5.45x39mm
[Resim: hfqej1j_vni_1525368018.jpg]

AK-15 7.62x39mm
[Resim: q7ibvrls_hg_1525368081.jpg]

Neden yine 7.62x39 kalibrenin kullanıldığı sorusuna uzmanlar Rusya'nın elinde soğuk savaş döneminden kalma devasa miktarda 7.62x39 stoğu olduğunu belirterek açıklık getiriyorlar.

Yeni modellerin mekanizmaları AK74'ten pek farklı değil ancak ergonomi daha gelişmiş. Eklenen raylarla, Optik, Red-Dot, Gece Görüş, Lazer, Işık, El  bombası fırlatıcı takılmasına olanak veren tüfeğin namlusuna da Susturucu vs aksesuarlar takılabiliyor. Tetik çekme mesafesini ayarlamaya imkan veren Teleskopik dipçik istenildiğinde katlanabiliyor. Kalashnikov firması İsabet oranının da AK74'e göre  iyileştirildiğini belirtiyor.
Kullanılan Picattinny rayların Amerikan Ordusu tarafından keşfedilmiş olması ayrı bir ironi.

Yeni AK tasarımı Rusya'nın Piyade askeri için bütünleşik savaş ekipmanı üretmek amacıyla yürütülen 'Ratnik' programı çerçevesinde yapıldı. Programda ayrıca daha güçlü balistik zırh, Miğfere takılı termal ve gece görüş, ileri iletişim sistemi ve kulaklık, gibi ekipman var. Yeni geliştirilen ekipmanın Suriye'de denendiği ve çok başarılı olduğu söyleniyor.

Bu da AK12 'nin camo modeli:

[Resim: 22_LU6_KDOLRDLPFIQEY5_GRWEMB4.jpg]

Bu arada AR cephesinde de toz dumana karışmış durumda. Anladığım kadarıyla yeni geliştirilen kişisel koruyucu zırh teknolojileri ile M4 ün deliciliğinin yetersiz kaldığını düşünen Amerikan Ordusu harıl harıl yeni tüfek arıyor. Marine'ler bir miktar Heckler & Koch 416'nın  askeri versiyonu olan M27 kullanıyor ve yine 5.56 mm olmasına rağmen daha iyi olduğunu düşünüyorlar ama yeni alımları kongreye kabul ettirmekte zorlanıyorlar. Bu yüzden Ordu kendi silahını geliştirme yolunda çalışıyor ama durum o kadar vahim ki, 7.62 mm kullanıp ağırlığı arttırmamak için, 6 mm çapında yeni bir mermi yaparak, bu sayede deliciliği 5.56'ya göre arttırmayı düşünüyorlar. Kafalar epey karışık gibi.

M4A1

[Resim: M4A1_1.jpg]

Onlar yeni birşey yapana kadar da bence kral Heckler & Koch 416'dır.:
[Resim: 10972794.jpg]

Tabi Sako RK95, Steyr AUG, FN Scar, Galil gibi markaları da zikretmeden olmaz.
(Yani Ruhsatıyla berber hediye gelse hiçbirine hayır demem.Smile

Saygılar

Kaynakça:
https://www.marinecorpstimes.com/news/yo...-over-m27/
http://hyperprapor.blogspot.co.uk/2014/0...ost_9.html
http://www.military-today.com/firearms/m16_vs_ak47.htm
https://www.outdoorhub.com/news/2017/05/...-platform/

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
husrev, sem, Carbon12, Karagoz, ugurucar57, PersonalDefence, alpago, ERDAL
15 dk. engeline takıldığım için bu resimleri hem hatırları kalmasın hem de gözler şenlensin diyerek burada paylaşıyorum:

Sako RK95
[Resim: sako_m95.jpg]

Steyr AUG
[Resim: Steyr_AUG.jpg]

FN scar
[Resim: FN_scar.jpg]

Galil
[Resim: Galil.jpg]

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
sem, Carbon12, PersonalDefence, alpago, Gazanfer
(15-05-2018, 05:50 PM)Ahmet Özalp demiş ki: [Resim: wdqo7vvrqra_1525367089.jpg]

AK serisinde dipçiğin namlu eksenine göre hizası, konumu hep düşük gelmiştir bana. Ama bu son varyasyonda dipçik daha abartılı şekilde aşağıda konumlandırılmış. Bunun neden böyle olduğunu bilen bir sayın üyemiz var mı?
Omuzlamanın daha kolay, daha doğal olduğunu tahmin edebiliyorum ancak bu şekilde düşük eksenli bir dipçik ile yapılan atışta namlu şahlanması daha fazla ortaya çıkmaz mı? AR serisinin namlu ekseninde uzanan baştan sona düz hatlı yapısıyla ciddi farklılık gösteriyor bu durum.

Saygılarımla.

Alıntı

Sayın Personal Defence,
Sorunuzun cevabını bilmiyorum ama durumu analiz etmek için AK serisinin namlu eksenlerini çizdim. İnceleyince hepsinde namlu ekseninin hemen hemen aynı miktarda dipçik ekseninin üstünde olduğu söylenebilir.

AK12ve AK74'te göz kararı aynı görünüyor. AK 47'nin ahşap dipçiği de aynı şekilde düşük.
AR serisinde ise namlu ve dipçik eksenleri aynı hatta oluşuyor.
Tasarımdaki bu farkın açıklamasını Ustalardan ümit ediyorum.

Saygılar .
AK 12
[Resim: AK12.jpg]

AK 74
[Resim: AK74_C.jpg]

AK 47
[Resim: AK_47.jpg]

AR 15
[Resim: AR15.png]

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, karabasan, alpago
(15-05-2018, 11:03 PM)PersonalDefence demiş ki: AK serisinde dipçiğin namlu eksenine göre hizası, konumu hep düşük gelmiştir bana. Ama bu son varyasyonda dipçik daha abartılı şekilde aşağıda konumlandırılmış. Bunun neden böyle olduğunu bilen bir sayın üyemiz var mı?
Omuzlamanın daha kolay, daha doğal olduğunu tahmin edebiliyorum ancak bu şekilde düşük eksenli bir dipçik ile yapılan atışta namlu şahlanması daha fazla ortaya çıkmaz mı? AR serisinin namlu ekseninde uzanan baştan sona düz hatlı yapısıyla ciddi farklılık gösteriyor bu durum.

Ergonomi.

Eğer silahın mekanik nişan hattını, kafanızı yatırmadan göz hattınızda tutmak isterseniz, yüksek dipçik tabanının (pedinin) ancak alt kenarı omuza oturur. Eğer dipçik alçak yerleştirilmişse, dipçik tabanının daha geniş bir yüzeyi omuza oturur.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
glock19, usame, ilksurfer, tirendaz, alpago, PersonalDefence, yyildiz, sem
İkisi de; ama birinci tercih AR15...

[Resim: 15712282922_8799ba47df_c.jpg]

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
glock19, alpago, eucar, demirci57, Gazanfer, mimaslan, yyildiz, husrev, sem, wubıh, karabasan
Bu hepsini döver Smile

[Resim: FB_IMG_1526535121537.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xeorx
Military Arm Channel'in bu konudaki yanlış bilinen tabuları yıktığı bir videosu var.
"Çamur testi". AK-47 sanıldığının aksine çamurdan oldukça etkilenen bir silah. Çünkü üst kapağın sağ tarafı tamamen açık bolt takımı yarı açık çalışıyor. Oralardan her yerine , tetik takımına, namluya , magazine çamur giriyior . Tabii ki bu da çalışmamasına neden oluyor.
AR-15 in her yeri sımsıkı kapalı. Sürgü kolu bile bambaşka. Bu çamur testtinde AR-15 çamurlandıktan sonra daha fazla atım yapabilmişti.
AK-47 avantajı daha az parçaya ve basit yapıya sahip olmasından dolayı daha çabuk temizlenebilmesi. Ancak AK-47nin çamurda bile çalıştığı kuyruklu yalanmış.

Tabiiki pis olmak ve çamurlu olmak farklı iki durum

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
tirendaz, madenci08, lenduha, usame, Gazanfer

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi