Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisi daha iyi - AK mi? AR mi?
(11-06-2017, 07:37 PM)targek demiş ki: Merhabalar
Öncelikle yorumlarınızda ki kaliteden dolayı her birinize teşekkür ederim. Fakat benim kafamda oluşan bazı sorular meydana geldi.
Hücum tüfeklerinde artik AR15 platformu kullanılmaktadır. Fakat AK modeli ve G3 sistemi neden kullanılmıyor. Ayrica hassasiyet bakimindan G3 modeli daha hassas hedef dağılımı olacağını düşünüyorum. Evet her tüfeğin geliştirme amaçları farklidir. Fakat bu konu devam ederken neden AR modeli tercih edildiğini merak ediyorum. Değerli forum üyelerinin de bu konuda yorumlarını çok merak ediyorum.

(AR modellerinde atış esnasında tüfeğin esnemesi de hedef dağılımını azaltmaktadir.)

Nerede okuduğumu tam hatırlamıyorum ama bu forumda veya başka bir forumda bununla ilgili okumuştum. Bu konu hakkındaki en uygun cevap orduların seçtiği silahlara yaptığı yatırımla ilgili olsa gerek.

Bir silah tasarlandığında belli kriterlere göre tasarlanır. Ordu silah seçilirse ona göre yatırım yapar. Silahların birbirine göre küçük üstünlükleri vardır ama hiçbir silah diğerine üstün diyemeyiz çünkü silahın kullanım ortamı ve ordu taktikleri denkleme katılınca silahların birbirlerine olan küçük üstünlükler ortadan kalkar.

Eğer zaten kullanımda olan bir silah yerine başka bir silah seçilecekse, yeni silah çok üstün olmalı ve bu üstünlükler eski silahın modifiye edilerek ulaşamayacağı kapasitede özellikler olmalıdır. Ve ordu da silahın tasarımının eskidiğine karar vermiş olmalıdır. Bu durumlar sağlanamazsa daha önceki silaha yapılan yatırımların heba edilmesi demek olur.

Ar-15'in sivilde neden bu kadar talep gördüğü hakkında sorulmuş bir soruyu da burada bulabilirsiniz.

https://www.quora.com/Why-is-the-AR-15-platform-so-popular

Umarım yararlı olabilmişimdir. Saygılarımı sunarım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
targek
Burada oldukça eğlenceli bir karşılaştırma yapılmış.

http://7.62x54r.net/MosinID/MosinHumor.htm

Big Grin

İngilizcesi zayıf olan forumdaşlar için ilk fırsatta çevirisini yapacağım.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
lupus, Sabri, Sarnav, TTD

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi