Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisi daha iyi - AK mi? AR mi?
Yivli'de AR(Colt M4), Yivsiz'de AK(Vepr 12)

Alıntı

Kendi adıma tartışmaya kapalı olarak tabii ki AK diyorum Smile

Alıntı

Merhaba,
Öncelikle karşılaştırma Ar15 ve Ak74 olmalıydı. Ak47, M16 veya Ar15 statüsünde bir silah değildir. Bu şekilde bir kıyaslama yaparsak hobi olarak Ar15 olurdu saniyede attığı mermi ve menzil olarak Ak47'den oldukça üstün fakat ülkede savaş çıksa hangisi derseniz Ak47 derim kolay mekanizması var az parçadan oluşmakta yani daha az sorun çıkaracaktır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
musti267
Sn.meprolight,

Sanırım siz 7.62X39 mm M43 fişeğini kısa / orta kalibre fişek, AK47' yi de hücum tüfeği olarak kabul etmiyorsunuz... 5.45X39 mm ve 5.56X45 mm fişekler ne kadar kısa / orta kalibre bir fişek, bunları atan tüfekler de hücum tüfeği ise, 7.62X39 mm fişek ve bu fişeği atan tüfekler de o kadar hücum tüfeğidir ve aynı kulvarın, konseptin silahlarıdır.

Konunun özüne dönecek olursak, bu ve benzer karşılaştırmalarda yapılan asıl yanlış, aynı konsepte ve kulvara ait olsalar da, her iki platformun tamamen farklı kültür, dünya görüşü, mekanik, üretim,idame, ikame, eğitim anlayışlarının ürünleri olduğunu gözardı etmektir. Eğer Mikail Kalashnikov' un doğduğu, büyüdüğü, yetiştiği kültürde yetişse, aldığı eğitim ile, kendisinden istenilen özellikler aynı olsaydı, emin olun Eugene Stoner da AK47' ye benzer bir tüfek tasarlardı. Tam tersi Mikail Kalashnikov için de geçerlidir.

Burada asıl olan kriter uygunluktur. Amerikalı bir silah ustasının bir cümlesi hep aklımdadır '' Eğer elimin altında her türlü idame ve ikame imkanı varsa, bir Remington 700 edinir, kafama göre takılırdım... Eğer her türlü imkandan uzak kırsal bir alanda tek bir tüfekle hayatımı geçirecek olsaydım kesinlikle bir K98 edinirdim. ''

Dolayısı ile benim açımdam bu kıyaslamalarda kriter üstünlük değil, uygunluktur.

Saygılar.

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
madenci08, Rangeman, Antiterör, heisenberg, zarif_, fuat_61, Kimble, demasoni, Sabri, sem, ilksurfer, tirendaz, Simurg, Ozan60, kararsız, Dr.Vatan, PersonalDefence, Kara45, alpago, Dr.Oz, harun, blueokkes, xlcod3r
Sayın lupus,
Söylediklerinize teoride katıldığımı söylemeliyim. Kullanış ve realist olarak günümüze bakarsak AK47 bir çok açıdan daha üstün benim şahsi tecrübesel kanaatimce.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lupus
AKS74U' ya AR' lere has sayılabilecek '' bolt override '' benzeri bir tutukluk yaptırmayı başarabilen deniz görmüş ''redneck'' ler  '' At sahibine göre kişner...'' atasözünü haklı çıkarmışlar.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
Sabri, ilksurfer, blueokkes, xeorx, Kara45, şekerlioğlu, alone61, zarif_, demasoni, xlcod3r, eraonk, alpago, PersonalDefence
İzninizle yabancı bir forumda bulduğum bana çok ilginç gelen bir paylaşımı eklemek istiyorum, büyük olsalıkla tabancatüfek forumda daha önce bahsedilmemiştir. Bahsedilmişse bile denk gelmedim. Tekrar niteliğinde paylaşım yapıyorsam kusura bakmayın, ve umuyorum ki faydalı bir bilgi sağlamış olurum.

http://www.sksboards.com/smf/index.php?topic=113679.0

Alıntı: Hello from the over-crowded skunk works bench of xtriggerman! Well, its been some time getting this up and running but it just needs to be blued and accuracy tested against the less than stellar groups it shot in stock form. Now if you have any intention on pointing out to me what the AK rifle was designed for..... save it! I do this for me and those folks that are looking for increased range out of this platform. What I have here is an upgrade to a "semi auto" over the original full auto spec gas system. The original AK gas system is way, way, way over pressurized. If I wanted to design a semi auto piston drive to have the absolutely worst consistency in grouping, The stock AK beats every thing out there hands down. There are 3 primary reasons for this. 1) the .177 diameter gas port puts a larger than needed pressure drop behind the bullet at point of discharge into the gas chamber. The greater the pressure release, the greater possibility for a inconsistant pressure fluctuation at the muzzle. 2) the higher the gas piston above the bore, the greater leverage the captured chamber gas block will have to "torque" the muzzle downward as excessive barrel whip. 3) tho not related to the gas system, the 7.62x39 factory chamber is cut to a mil spec benefit in that a standard 123 grain FMJ will travel .150" out of the case mouth befor it makes contact with the rifleing. Any serious reloader will tell you that is a main ingrediant for flyers.
 The chamber, I can't help but that gas system.... well that may be overcome with this new design that is currently inline for a patent pending review at the USPTO. The test results may yet prove this is a flop but I tend to think it will infact improve the range of this gun by getting a handle on the flyer issues that most all AK's rifle/carbines suffer from. Iv read that some SBR's have better than average grouping and that stands to reason with less barrel in front of the gas block.
 This system has a 5 gas port settings. A zero port lock out for manual action, and 4 ports in the sizes of .113, .101, .086, .073" . The original port size is a whopping .177" . Standard wolf FMJ's function well on the smallest .073 port in that fireing from the shoulder standing, the shells all land about 5 feet away.  The largest of my set (.113) will launch shells about 14' high and about 20' feet away.  The goal of using the least amount of bleed off gas and still have a consistent ejection was met. The system also eliminates barrel torquing all together in that the completely enclosed gas tube chamber is solidly anchored to the rear sight base. The take down lever cams into a half moon notch of the tube anchor block and thus, the foward "shock" of the gas block is not transferred into the barrel but the most stable part of the gun, the sight block or trunion. The system shoots flawlessly and if this below zero weather ever breaks, I'll get the 100 yard group comparison done. The chamber cut may be the undoing of this product since a custom rebarrel with a "standard type" chamber throat would put the investment into too few a market. Seated out bullets will also be part of the testing to determin the validity of my theory. Well, there it is, how many of you would be interested in a new gas system kit like the one shown if it significantly tightens the group-abilties of your AK?  Its about a 8oz increase in wieght but the production castings would be lighter.

Bağlantıda xtriggerman adlı kullanıcı patent başvurusu yaptığı icadıyla ilgili teorik bilgiler sunuyor.

İngilizce bilmeyenler varsa diye yazıyı anladığım kadarıyla yorumlamam gerekirse;

----------------------------------------

İcat yarı otomatik atışlarda isabet artırmayı amaçlıyor, orijinal AK tasarımında gaz pistonu çok fazla basınçta çalışır. AK isabet artırımıyla ilgili üç ana unsur var.

0.177 inç çaplı, namludan pistona gaz akışını sağlayan delik, merminin arkasında gerekenden daha fazla bir basınç düşüşü oluşturuyor. Bu basınç düşüşü ne kadar fazlaysa namluda tutarsız gaz basıncı dalgalanmasının oluşma olasılığı da o kadar artar.

Gaz pistonunu geriye iten basıncın oluşturduğu, gaz borusunu ileriye iten tepki kuvveti, piston ekseninin namlu eksenine olan yükseklik farkıyla orantılı miktarda namlu üzerinde bir tork oluşturmakta. bu da Barrel whip denilen olguyu oluşturuyor. (Barrel whip namlunun salınım yapması, terim olduğu için çevir(e)meden yazdım)

Gaz sistemiyle ilgisiz olsa da üçüncü unsur fişek yatağı, askeri ölçütlerin faydasına olan, merminin kovandan itibaren 0.150 inç ilerde yiv set ile temas edeceği şekilde üretilmiştir.

Mucit, Bazı kısa namlulu tüfeklerin ortalamadan daha isabetli olduğunu okumuş, bu gas deliğinden itibaren olan namlularının kısa olmasını anlamına geliyor olduğundan bahsediyor.

İcadın beş adet gaz deliği ayarı var 0 manual kullanım için ve 0.113 0.101 0.86 0.73 inç çaplarında 4 ayar. En küçük ayar Standart Wolf marka FMJ mühimmat ile ayakta omuzdan ateş etmek için yeterli. Kovanlar 5 feet uzağa fırlatılmakta. En büyük ayar kovanları 14 feet yukarı ve 20 feet ileri fırlatıyor. Hedef pistona en az gaz akımıyla tutarlı bir kovan fırlatışı sağlayabilmek.

İcat aynı zamanda tamamen kapanmış bir gaz borusunu truniona sıkı bir şekilde sabitleyerek namluya tork uygulamamasını sağlıyor. (trunion, silahlarda namlunun takıldığı gövdeye bağlı metal parça)

Sökme manivelası yarım ay şeklinde çentik sayesinde gaz borusuna sıkı bir şekilde sabitleniyor. Böylece tepki kuvveti namluya değil silahın en kararlı parçası olan truniona iletiliyor.

----------------------------------------

iyi bir İngilizce seviyem ve terim dağarcığım olmadığı için mükemmel bir çeviri yapamadım, gerekiyorsa ekleme ve düzeltme yapabilirsiniz. Yabancı sitedeki cevaplardan kullanıcının başka güzel icatlarının da olabileceği anlaşılıyor, bir gün üye olup diğer icatlarına da bakmayı planlıyorum. Umarım paylaşımım hoşunuza gitmiştir. Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, lupus, GullyFoyle, Zemre10, Kıraç Ata, Gazanfer, targek, tirendaz, Sabri
Yabancı forumlar dahil olmak üzere uzun zamandır okuduğum en aklı başında, neden behsettiğini gerçekten bilen nadir yazılardan birisi.

Yazar namlu fişek yatağı, çekirdeğin kovana oturma derinliği, çekirdeğin gaz kaçırma deliğinden sonra namluda kat ettiği mesafe, gaz kaçırma deliğinden gaz hacmi ve basıncı, piston ve bağlantı aksamının namlu hattından yüksekliğinin namlu salınımına etkisi ve tüm bunların mekanik çalışma sıhhati ve vuruş hassasiyetine etkisine son derece vakıf bir yazar.

Teşekkürler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PersonalDefence
Merhabalar
Öncelikle yorumlarınızda ki kaliteden dolayı her birinize teşekkür ederim. Fakat benim kafamda oluşan bazı sorular meydana geldi.
Hücum tüfeklerinde artik AR15 platformu kullanılmaktadır. Fakat AK modeli ve G3 sistemi neden kullanılmıyor. Ayrica hassasiyet bakimindan G3 modeli daha hassas hedef dağılımı olacağını düşünüyorum. Evet her tüfeğin geliştirme amaçları farklidir. Fakat bu konu devam ederken neden AR modeli tercih edildiğini merak ediyorum. Değerli forum üyelerinin de bu konuda yorumlarını çok merak ediyorum.

(AR modellerinde atış esnasında tüfeğin esnemesi de hedef dağılımını azaltmaktadir.)

Alıntı

AR-15'de ilk bakışta fark edilemeyen parçalar.

AR-15'de bu kadar parça mı varmış, doğrusu ilginç. Gövde pimlerini takmak için bile o kadar uğraşıp bir kaç parçayı bir araya getirmek gerekiyormuş. İzledikçe acaba dahiyane bir tasarım mı, yoksa aptalca bir tasarım mı oluyor? diye merak ediyorum.

Bu da bir AK videosu, daha pratik gibi görünüyor.

Karşılaştırma yapmaya yetmez belki, videolarda silahların tüm parçalarının sökülmesi anlatılmıyor. Ama parçalar açıkça görülebildiklerinden dolayı videoların güzel ve yararlı olduğunu düşünüyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi