Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisi daha iyi - AK mi? AR mi?
Yivli'de AR(Colt M4), Yivsiz'de AK(Vepr 12)

Alıntı

Kendi adıma tartışmaya kapalı olarak tabii ki AK diyorum Smile

Alıntı

Merhaba,
Öncelikle karşılaştırma Ar15 ve Ak74 olmalıydı. Ak47, M16 veya Ar15 statüsünde bir silah değildir. Bu şekilde bir kıyaslama yaparsak hobi olarak Ar15 olurdu saniyede attığı mermi ve menzil olarak Ak47'den oldukça üstün fakat ülkede savaş çıksa hangisi derseniz Ak47 derim kolay mekanizması var az parçadan oluşmakta yani daha az sorun çıkaracaktır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
musti267
Sn.meprolight,

Sanırım siz 7.62X39 mm M43 fişeğini kısa / orta kalibre fişek, AK47' yi de hücum tüfeği olarak kabul etmiyorsunuz... 5.45X39 mm ve 5.56X45 mm fişekler ne kadar kısa / orta kalibre bir fişek, bunları atan tüfekler de hücum tüfeği ise, 7.62X39 mm fişek ve bu fişeği atan tüfekler de o kadar hücum tüfeğidir ve aynı kulvarın, konseptin silahlarıdır.

Konunun özüne dönecek olursak, bu ve benzer karşılaştırmalarda yapılan asıl yanlış, aynı konsepte ve kulvara ait olsalar da, her iki platformun tamamen farklı kültür, dünya görüşü, mekanik, üretim,idame, ikame, eğitim anlayışlarının ürünleri olduğunu gözardı etmektir. Eğer Mikail Kalashnikov' un doğduğu, büyüdüğü, yetiştiği kültürde yetişse, aldığı eğitim ile, kendisinden istenilen özellikler aynı olsaydı, emin olun Eugene Stoner da AK47' ye benzer bir tüfek tasarlardı. Tam tersi Mikail Kalashnikov için de geçerlidir.

Burada asıl olan kriter uygunluktur. Amerikalı bir silah ustasının bir cümlesi hep aklımdadır '' Eğer elimin altında her türlü idame ve ikame imkanı varsa, bir Remington 700 edinir, kafama göre takılırdım... Eğer her türlü imkandan uzak kırsal bir alanda tek bir tüfekle hayatımı geçirecek olsaydım kesinlikle bir K98 edinirdim. ''

Dolayısı ile benim açımdam bu kıyaslamalarda kriter üstünlük değil, uygunluktur.

Saygılar.

Alıntı
23 üye teşekkür etti:
madenci08, Rangeman, Antiterör, heisenberg, zarif_, fuat_61, Kimble, demasoni, Sabri, sem, ilksurfer, tirendaz, Simurg, Ozan60, kararsız, Dr.Vatan, PersonalDefence, Kara45, alpago, Dr.Oz, harun, blueokkes, xlcod3r
Sayın lupus,
Söylediklerinize teoride katıldığımı söylemeliyim. Kullanış ve realist olarak günümüze bakarsak AK47 bir çok açıdan daha üstün benim şahsi tecrübesel kanaatimce.
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lupus
AKS74U' ya AR' lere has sayılabilecek '' bolt override '' benzeri bir tutukluk yaptırmayı başarabilen deniz görmüş ''redneck'' ler  '' At sahibine göre kişner...'' atasözünü haklı çıkarmışlar.

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Sabri, ilksurfer, blueokkes, xeorx, Kara45, şekerlioğlu, alone61, zarif_, demasoni, xlcod3r, eraonk

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi