Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisi daha iyi - AK mi? AR mi?
Sn. Antiterör siz zaten tabancayı bu tüfeklerden daha etkili bulmuyormuydunuz?
Tabanca üzerine hangi optik türlerini kullanıyorsunuz?
Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Sabri, LAMRETOEJ, Kara45, Kanuni
Dünya üzerindeki çatışmalarda genelde birbirine düşman saflarda karşı karşıya gelen bu iki silahı karşılaştırmak eskiden beri belgesellere dahi konu olmuş durumda. Hoş orada da fabrikasyon verileri karşılaştırılıyor genelde ve nispeten yüzeysel. Bknz çavuş Lee Ermey in yapımları misali.

Hele ki ülkemizde askeri tüfeklerle alakalı konuşulacak konuların malum mevzuat sebebiyle askerlik anıları mukabilinden öteye çok gidemeyecek olması yurdum silahseverliği adına üzücü. Aramızda mutlaka bu platformları çatışma şartlarında da tecrübe etmiş olanlar vardır ancak onlarda mesleki ve yasal durum sebebiyle çok fazla anlatımda bulunmak istemeyecekler haklı olarak.

Bu iki tüfek ile alakalı olarak üstüme zimmetli Ak yi askerde 50 atım kadar kullandım. Hatta plastik dipçikli idi ve dipçiğini kıracak kadar çok kurcalamıştım  kendisini Smile  M16 yı ise sadece askeri standlarda veya nöbet tutan polislerin elinde uzaktan görmüşlüğüm vardır o kadar. Bir Türk kızı ile evli bir İngiliz contractoru ile sohbet etme fırsatım olmuştu. Kendisi  Irak'ta koruma görevinde  askeri geçmişe sahip biri. Konu bu iki silaha geldiğinde kendisine bu coğrafyada idame edilebilirliği ve toleransı sebebiyle Ak yi sevdiğimi belirttm o da orada her imkana sahip olduklarını ancak isabetliliği sebebiyle 8 küsür şarjörle beraber  M4 kullandığını ve p228 taşıdığını belirtmişti.Niye çok uzağa atış yapmak gereksin ki hafif makineli destek silahı yada manga nişancı tüfeği gibi birşey daha makul bir çözüm olmaz mı diye düşündüm ama içinde olmadığım bir konu olduğundan çok üstelemedim.

Belli ki bu iki platformda birinin avantajı diğerinin bariz dezavantajı. Olay, coğrafya yada göreve uygun bir seçim yapıp elindekinin neyi ne kadar yapabileceğinden haberdar olmak;  platformun  avantajlı yeteneklerini  koruyacak pozisyonda kalabilmek gibi duruyor.

Saygılar.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Sabri, Antiterör, ERTUNGA, sem, kaan han, ThePulchra
ABD Ordusunun bu konuda yaptırdığı pek çok akademik çalışma mevcut. İlk arıza / tutukluk kaydı yapılarak icra edilen testlerden birisinde tutukluk yapmadan yapılabilen atış adedi AR' de 90, AK47' de 120, AKM' de ise 150 atış olarak tespit edilmiştir... Eğer arkanızda Amerikan ordonatı yoksa, Blackhawk' dan inip, HUMVEE' ye binmiyorsanız, AK ve türevlerinden şaşmayacaksınız...

Alıntı
30 üye teşekkür etti:
zarif_, TULPARR, Xlll, Simurg, LAMRETOEJ, Sabri, tugrul, tirendaz, taarruz, GullyFoyle, PersonalDefence, Triggernazi, ilksurfer, heisenberg, Antiterör, Rangeman, kut4, şekerlioğlu, yavuzmete, alpago, xeorx, alone61, ERDAL, madenci08, lenduha, evreseli, blueokkes, eraonk, sencerstm, iso
Konuyu sulandırmak istemem ancak aklıma takıldı AK-47'nin standart şarjörü 20'lik değil midir?

Alıntı

(27-01-2017, 01:36 PM)alpsaral demiş ki: Konuyu sulandırmak istemem ancak aklıma takıldı AK-47'nin standart şarjörü 20'lik değil midir?

Sn. alpsaral,

AK-47 standart şarjör kapasitesi 30 adet 7.62x39 mm dir

Bu arada her iki tüfek için en detaylı karşılaştırma İngilizce bilenler için Vikipedi'de mevcut:

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison...47_and_M16

Saygılar

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
alpsaral, lenduha, Alphawolf
Buyrun bir karşılaştırmada burada mevcut :Smile ;

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Mutluay, freedom_54, lupus, ThePulchra
(27-01-2017, 10:54 AM)kaan han demiş ki: Sn. Antiterör siz zaten tabancayı bu tüfeklerden daha etkili bulmuyormuydunuz?
Tabanca üzerine hangi optik türlerini kullanıyorsunuz?
Saygılar.

Öncelikle bu samimi içten tavrınız üslubunuz için teşekkürler!

O konu ile ilgili tüm mesajlarımı anlayarak tekrar okuyun isterseniz, anlayamadığınız yer olursa sorun izah ederim.

Optik cihazın öneminden bahsediyorsak demek ki UYGUN GÖRÜŞ şartları yok, o halde bir HK 417 ve üzerinde sıfırlaması yapılmış bir silah üstü termal.

Bu günün savaş konsepti tek boyutlu değil. Tek tip bir piyade tüfeği de değil ideal olan. AK 47 her türlü toleransı yüksek mükemmel bir silah. Ama zifiri karanlıkta dahi %100 isabetli atış yapmak bu günün özel operasyonlarının olmazsa olmazı.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERTUNGA
Sayın forumdaşlar;
Eylenilecek-evlenilecek kadın tabirinden şiddet ile rahatsızlık duyduğumu ve bu tabirlerin benzetme bile olsa hiç bir şekilde kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Hele ki TTC forum gibi bir yerde bu tarz sohbetlerin hiç yakışık almıyor.

Bizler, yani Türklerin kültüründe kadınlar, aşagılanıp sınıflandırılmak yerine, saygı ve hürmet görürler. 5 bin yıllık tarihimizde kadınlarımız hem savaşta hem yönetimde bizimle aynı kıstasta olmuşlar. Bizim tamamlayıcımız olmuşlardır.

Kadınlarımızı bu şekilde sınıflandırmamız; malesef bizlere etkisi altında kaldığımız Arap kültüründen gelmektedir. Başka medeniyetlerin çağdaşlıktan uzak kültürlerini almak yerine, kendi özümüze dönüp kadınlarımıza gereken saygıyı göstermemiz icap etmektedir.

Saygılarımla.

Alıntı
28 üye teşekkür etti:
Antiterör, GullyFoyle, Sabri, Gravis_Pro, Rangeman, freedom_54, şekerlioğlu, ismicey, konskript, Cem1964, bilhan, heisenberg, izleyici, Weapon, ThePulchra, sem, FN'ci, tirendaz, hymer, Kanuni, kaan han, alpsaral, lupus, igokur, Ahmet Özalp, FRD, Alperka, xlcod3r
Sn. Kara45,
Bahse konu tabiri kullanan arkadaşlarımızın en küçük bir art niyeti olmadığından eminiz. Bu tip deyimleri kullanmamak lazım. Gösterdiğiniz hassasiyetin şahsen beni mutlu ettiğini özellikle buraya yazmak istedim.

Teşekkürler.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Kara45, ERTUNGA
Benim her iki silahlada çok sınırlı tecrübem var.
Teknik açıdan AR yi hiç bilmiyorum, söküp takmışlığım bile yoktur. AK'yi askerde polinomda biraz inceleme fırsatım oldu, inanılmaz basit bir silah. Kimse anlatmasa bile silahın Sahra sökümünü ve geri toparlamasını bir kaç dakika silahı inceleyen silahlarla pek de içli dışlı olmayan biri yapabilir.

Parça sayısının azlığını da görünce bu silahın neden bu kadar fazla tercih edildiğini daha iyi anlayabilmiştim.

AR15 ile ilgili tek söyleyebileceğim onunla atış yaparken ne kadar isabetli atışlar yaptığıma kendim bile şaşırdım. Hedefi vurdukça, daha zor hedeflere attım, gerçekten inanılmazdı.

Sonuç: Poligonda tartışmasız AR, 
Sınırlı kullanımda yine AR.
Allah o günleri göstermesin; gerçek bir harp durumunda, zor şartlarda ise tercihim hiç düşünmeden AK olurdu.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi