Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangisi daha iyi - AK mi? AR mi?
#1
[Resim: ak_VS_ar.png]


Silah satın almanın kolay olduğu ABD gibi ülkelerde silahseverlerin çok tartıştıkları bir konu. Bizde bir tabanca veya yivli av tüfeğin bile zorluklarla alınabildiğini düşünecek olursak, ya askerlik yaparken elimiz değmş olabilir veya emniyet teşkilatında çalışıyorsak kullanmış olabiliriz.  Meraklı kimliğimle silahseverlere faydalı olabileceğini düşündüğüm bir derleme sunacağım. Dünyada en çok kullanılan iki piyade silahı Ak-47 ve AR-15 serilerini karşılaştırmaya çalışacağım.

Her iki silah ve türevlerinin kullanıldığı ülkeler aşağıdaki haritada görülebilir. 

[Resim: ak_ar_infografik.png]

Aslında tasarım felsefeleri çok farklı olan bu iki silahın karşılaştırılması, biraz elma ile armutu karşılaştırmak gibi olacak ancak yine de bazı yönlerinin karşılaştırılabilir olduğunu düşünüyorum.

Kısa tarihçe:

Aslında her iki silahında tasarımları 2. dünya savaşı sonlarına doğrudur. Her ikisi de hem tek hem de otomatik atış yeteneği olan hafifi piyade tüfeği geliştirmek üzere tasarlanmıştır. Ancak Mikhail Kalashnikov yeni asjkere alınan piyadeler için, kalçadan da ateşlenebilen hafif bir piyade tüfeği olarak düşünürken, Eugene Stoner  eğitimli askerler için bir tüfek tasarlamaya çalışmıştı.

Mikhail Kalashnikov Almanlara karşı bir tank şoförü olarak savaşırken Bryansk savaşında yaralandı. Nekahat döneminde düşündüğü hafifi piyade tüfeği tasarımı üzerinde çalıştı. Almanlar bu sırada cephede hem tek hem otomatik atış yeteneğine sahip Sturmgewehr 44 (STG 44) (Hücum tüfeği) kullanıyordu. Kalashnikov bu tasarımdan etkilenmiştir. O sırada Sovyetler birliğinde yeni bir piyade tüfeği arayışındaydı. Açılan yarışmada  Avtomat Kalahnikov 1947  (AK-47) Sovyetlerin ilk saldırı tüfeği olarak seçildi.

Eugene Stoner mühendislik kariyerine havacılık endütrisinde 1945 de başladı. Pasifkte deniz piyadesi olarak çarpıştı. 1954 de  Fairchild havacılık endüstrisine bağlı Armalite firmasında çalışmaya başladı. AR-5 adlı pilotlar için .22 cal  survival tüfeği tasarımında çalıştı. Stone Armalite-15 (AR-15) tasarımını 1956-1958 yılları arasında yaptı. Ancak 1960 yılından sonra önce M-14 sonraları M-16 olarak Amerikan ordusunda kullanıldı. Amerikan askerlerinin saha tecrübelerinden yararlanarak tüfeği geliştirdi. 1963-2000 yılları arasında bir çok değişikliğe gidilmiştir.


[Resim: ak_ar_ekil.png]

Her iki tüfek de gazlı sitemle çalışsa da çalışma sitemleri oldukça faklıdır. AK uzun vurmalı piston sistemi ile döner başlık çalıştırılırken, AR serisinde kısa vurmalı veya direk gaz tahrikli daha karmaşık bir sistem kullanmaktadırlar.


[Resim: ak_ar_bolt.png]

AR geliştirlirken modüler, üzerine aparatlar eklenebilir bir tasarım olarak düşünülmüş, AK dayanıklı,  basit ve pratik bir silah olarak geliştirilmiştir.

İki silahı aşağıdaki grafikte karşılaştırabiliriz:

AR-15 serisinin artıları: İsabetliliği, daha uzun menzili,  modüler oluşu Eksiler: Karmaşıklığı
AK-47 serisiartıları: Basitliği, dayanıklılığı, güvenilirliği Eksileri: İsabetsizliği, üzerine ek takılma sorunları


[Resim: ak_ar_kar_la_t_rma.png]

Her iki silah da zamanla gelişime uğramıştır, AR serisi  M16A2, M4, M16A3, M16A4, gibi gelişimlere uğrarken AK serisi AK-74, AK-12, AK-15 modüler değişiklere uğramış isabet ve menzil sorunları kısmen aşılmıştır.


[Resim: ak_ar_yeni.png]

Daha sonraki paylaşımlarda daha detaylara girmek üzere


Saygılarımla
 
Alıntı
81 üye teşekkür etti:
Rangeman, heisenberg, ylmaz94, LAMRETOEJ, Kanuni, Oberon, demirkağan, TTD, kaan han, Dost, muhendis1969, Yasin06, insom, SKN, fbalun, Antiterör, hunter 12, Fruktoz23, Gravis_Pro, Gazanfer, harun, Mr.Wayne, Karagoz, ThePulchra, zarif_, 6patlar, PersonalDefence, freedom_54, talaymu, ERTUNGA, Kara45, Cem1964, gunner.1, S@riyerli, alpago, FN'ci, ilksurfer, tekoglu, Speed, madenci08, iso, Turkmen, 1905sss, Vectra, taarruz, Xlll, lupus, sem, Simurg, TULPARR, blacksea, ardenne, cnrabt, Saka, Mutluay, FRD, Dr.Oz, ismicey, Ozan60, mhmty74, herojd11, xeorx, ERDAL, kararsız, lenduha, Murata, batuhanvurall, Alphawolf, evreseli, blueokkes, S54H1N, ckenarli, Ahmet Efe, musti267, Ahmet Özalp, sencerstm, faruk, Çılgınturk, AteşErim, drmehmet, derinoz
#2
AK 47' nin son halini bilmiyorum, ancak her çeşit optik cihazın, üzerine sağlıklı bir şekilde takılıp çıkarılmasına olanak sağlamayan bir piyade tüfeği 1 değil 3-0 geride başlar.

Saygılar.
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Weapon, ERTUNGA, Vectra
#3
Amacınız gösteriş ve hassas atış ise AR-15. 
Şık, yakışıklı, aksesuarlı, isabetli...

"İş" yapacaksanız, tartışmasız AK-47. 
Hep çalışır, temizle çalışır, temizleme çalışır, çamurdan çıkar yine çalışır.

AK-47'nin pratik atış hızı 180-200 atım/dk'dır, ve bence bu büyük bir operasyonel avantaj. AR'nin 800-900 rpm atış hızı kimilerine üstünlük gibi görünse de, pratikte böyle bir seri atım hızlı mermi tüketiminden başka bir işe yaramaz. 

Etkili menzil olarak AR-15 platformunun 5.56x45 ile 600 yarda (550m) olarak gösterilmesi pek gerçekçi değil. Mermi o menzile gitse de, 400 metrelerin üzerinde performansı zayıf. Hem AR, hem de AK için pratik menzili 300-400 metre arasında düşünmek doğrudur. 

ABD'nde AK platformlarına artan ilgiyle birlikte artık AK için de tüm Dünya'da ciddi aksesuarlar üretiliyor. Artık Magpul'da bile AK şarjör, kabza ve aksesuarlar var. Son birkaç yılı düşündüğünüzde, AK'nin aksesuar zaafiyeti eleştirisi çok doğru değil.

Bu karşılaştırmada belki de unutulmuş konu başlığı isabetlilik. AK platformunun hep çalışmasını sağlayan, gevşek toleranslarda üretilmiş olmasıdır. Bunun getirdiği dezavantaj ise dağınık vuruştur. AR-15 türevleri hangi mühimmatı kullanırsa kullansın, her zaman için AK'lerden çok daha yüksek isabetle atış yapar.
 
Alıntı
45 üye teşekkür etti:
heisenberg, Sabri, tirendaz, , şekerlioğlu, zarif_, PersonalDefence, ERTUNGA, Gazanfer, Porsuk, Cem1964, kaan han, alpago, ilksurfer, tekoglu, madenci08, iso, fbalun, sem, 1905sss, Vectra, taarruz, lupus, Simurg, TULPARR, ardenne, alpsaral, cnrabt, Mutluay, FRD, ismicey, ceruh, Ozan60, mhmty74, xeorx, Kanuni, ERDAL, lenduha, Murata, evreseli, xlcod3r, sencerstm, asicocuk, Çılgınturk, SSSalih
#4
Şunlarda kenarda dursun  Thumbs Up

 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
heisenberg, Antiterör, hymer, ERTUNGA, iso, taarruz, Mutluay, ERDAL, Ahmet Özalp
#5
250-300 metre işinizi görüyor ise düzgün bir AK Smile
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
#6
Böyle birşeyde olabilir tabi ,

http://faxonfirearms.com/arak-21-xrs-complete-rifle/
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
#7
AK de AR leşmiş artık

2016 Model AK Alpha: 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Antiterör, ERDAL, Alphawolf
#8
https://www.iwi.us/Galil.aspx

https://www.iwi.us/Galil/ACE-Rifle-GAR1639.aspx


 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
#9
Benim cevabım; her ikisi de...

AK
[Resim: 2edc896e.jpg]

[Resim: MyAK.jpg]

[Resim: AKtacticalreload.jpg]

[Resim: AKmanipulation.jpg]

AR
[Resim: f0a62e65.jpg]
[Resim: canon030.jpg]
[Resim: canon033.jpg]
[Resim: canon036.jpg]
[Resim: canon040.jpg]
[Resim: canon041.jpg]
[Resim: InAction.jpg]

[Resim: 29772547280_b6612b1313_k.jpg]image by ilk Surfer, on Flickr
 
Alıntı
32 üye teşekkür etti:
PersonalDefence, heisenberg, Sabri, iso, 1905sss, demirci57, fbalun, S@riyerli, blacksea, Gazanfer, Yasin06, zarif_, sem, tirendaz, taarruz, Simurg, ThePulchra, al-me, FRD, ERTUNGA, ismicey, Ozan60, şekerlioğlu, alpago, xeorx, ERDAL, lenduha, Murata, TTD, Ahmet Özalp, Çılgınturk, drmehmet
#10
(26-01-2017, 06:00 PM)Antiterör demiş ki: AK 47' nin son halini bilmiyorum, ancak her çeşit optik cihazın, üzerine sağlıklı bir şekilde takılıp çıkarılmasına olanak sağlamayan bir piyade tüfeği 1 değil 3-0 geride başlar.

Sn. Antiterör,

Ön yargılı yaklaşmamak gerekir. Bir silahta çatışma ortamında aksesuvar ve optikten önce, her koşulda çalışabilme, dayanıklılık ve güvenilirlik aranır. Tutukluk yapan bir silahın üzerindeki optik sizi korumaz.

Vietnam savaşı sırasında, oranın rutubetli ve yağışlı ortamında, Amerikan askerlerinin ellerindeki çalışamaz hale gelen M16 ları atıp sizin 3-0 geriden başlattığınız AK-47 ile çatışmaya devam etiğini, Irak savaşları sırasında çölde kum fırtınalarında takılıp, tıkanıp kalan M16 lar yerine yine AK-47 yi tercih ettiklerini belki duymuşsunuzdur.

Bir silahın değerlendirmesindeki sizinki gibi subjektif değil, objektif önemli kriterleri daha önce yazdığım yazıdan ve yorumlardan okuyabilirsiniz

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13503

Sayın Lupus'un yorumda yazdığı gibi "Gerçek hayatta bir silahın en iyi yapması gereken birinci şey, çok iyi çalışmasıdır. İkinci şey çok iyi çalışmasıdır. Üçüncü şey ise çok iyi çalışmasıdır. "

Saygılar
 
Alıntı
18 üye teşekkür etti:
LAMRETOEJ, Oberon, Kara45, taarruz, lupus, Mutluay, heisenberg, FRD, ERTUNGA, PersonalDefence, ismicey, alpago, xeorx, Kanuni, ERDAL, xlcod3r, Çılgınturk, drmehmet
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi