Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IDEF'17
#1
Selamlar Değerli TT forum ailesi,

Geçen sefer askerde olduğumdan kaçırdığım IDEF'15'e, bu sene gitmeyi düşünüyorum. Geçen sene Shot Show 2016'ya da ABD'de olup gidememiştim. Şimdiden davetiye bulma çalışmalarına başladım. Acaba forumdan başka kimler gitmeyi düşünüyor.

Fuar 09-12 Mayıs arasında olup Salı-Cuma günleri olup gün açısında haftanın ortası olduğundan gitmek isteyenler için biraz sıkıntılı olacak.

Saygılarımla...
 
Alıntı

#2
Sayın ombra ben de gitmeyi düşünüyorum.
Saygılarımla.
 
Alıntı

#3
Bu fuarla ilgili iki sorum olacaktı:
1.Sade bir avcıyım ,katılabilirmiyim,koşullar nelerdir.
2.Yanlız savunma sanayi ürünleri yani bizim için sadece tabancalar mı olacak yoksa yivli av tüfeklerini de örneğin bir sauer 404'ü de fuarda görebilir miyiz.
 
Alıntı

#4
Genel anlamda birkaç cevap vermek isterim.İdef'15 fuarına katılmış birisi olarak neredeyse orta okul çağımdan itibaren gitmek istediğim bir fuardı.İki senede bir düzenlenen ve sanırım 20-22 yıl önce düzenlenmeye başlamış bir fuardır.

Fuar bir savunma sanayisi fuarıdır.Başlangıçta sadece konunun profosyonelleri ve bazı şanslı kişiler bu fuara gidebiliyordu.Haliyle ağır bir fuar her yerden kurmay heyetiyle bir general çıkabilir.Son senelerde özellikle siyasilerin bu fuarda boy göstermesi ve bunun bir propagandaya dönüşmesi nedeniyle ulusal basın ilgisi arttı.Özellikle halka yönelik tutum biraz daha esnetildi.Son fuarda fuarın son günü olan cuma günü halk günü gibiydi ve idef 2015 resmi internet sitesi üzerinden ücretsiz e-katılım davetiyesi edinilebildi.Benim bildiğim bu ilkti.Davetiye almak için herhangi bir şart yok.

İlk gün zaten benim bildiğim siyaset ve üst düzey askerler geldiği için sıradan vatandaşların girmesi güvenlik nedeniyle yasak.Girilse de rahat edilemez deniliyor.

Sergilenen şeylere gelirsek ülkemizin ateşli silah sanayisinin giderek özelleşmesi ile ve bu konuda doyurucu bir fuar olmaması nedeniyle ateşli silah üreticileri de stand açıyor.Unutulmamalı bu fuar bir savunma ürünleri fuarı bu nedenle katılımcılar düşünüldüğünde bir ateşli silah fuarı beklemek hata olur.Ben fuarın son günü gitmiştim ve yanımda sonradan davetiye temin eden iki arkadaş vardı.Şehir dışından geldiğimiz için ve arkadaşların planı biraz değişik olduğu için istediğim gibi gezemedim.İğne atsanız neredeyse yere düşmüyor.Ayrıca fuar alanı içerisinde yol bulmak o kadar kolay değil.


Doğaçlama gezmek pek iyi fikir değil(miş) hele birde bebek bakıcısı modundaysanız.Her neyse.İdef'17 sitesi üzerinden devamlı surette katılımcıları takip etmek lazım.Elbette her katılımcı standı ölçeğinde fuara materyal getiriyor.Rosoboronoeksport'un S-400 sistemini getirip bahçeye kurması pek olası değil.Bu tarz ürünlerde sadece maket görebiliyorsunuz.Sig Sauer haliyle sadece tabanca da getirebilir.Ayrıca HK gibi göster ama elletme modunda da stand açabilirler.O nedenle bazı insanlar kamu görevlisi imajı vermek için iki dirhem bir çekirdek giyinip takım elbise ile fuara gidiyorlar.Fuarın ilk yıllarında bu neredeyse zorunluluk gibiymiş.Benim üzerimde basit bir gömle ve altımda kot pantalon vardı.Kaldı ki o kadar yağmuru takım elbisyle yeseydim kendime iyi gülerdim.

Basitçe ;

Davetiyesizde fuara katılmak mümkün.İnternetten alacağınız çıktı yada koddan bahsetmiyorum.Onu alacaksınız.

Üzerinize istediğiniz şeyleri giyebilirsiniz ama her zaman fuarlarda adam seçen görevliler olacaktır.

Standart bir ilgi beklemek yanlış olur.Özellikle ateşli silahlar normal vatandaşa daha çok hitap ediyor.Yerli av tüfeklerinin taktik(?) varyantları başında bir dolu insan görebilirsiniz.

Fuar hakkını vermek isterseniz bir günde gezmek için çok büyük hele ben standda ki arkadaşlarla görüşürüm derseniz.

Fuarın bir savunma sanayisi fuarı olduğunu unutmamak lazım.

Bahçede block50+ F-16 görme şansı , içeride T-129 görme şansı hatta limanda demirli savaş gemisi görme gibi şanslar elde edilebilir.

Bunların dışında bir şekilde fuara katılacağım.Bir mani olmazsa.Bu sefer izin konusunda sıkıntım olmayacak.O nedenle bir buluşma veya toplu gezilmek istenirse her türlü katılım sağlamak isterim.Çok kalabalık gruplar biraz zor gezse de probelem olacağını düşünmüyorum.Son günü halk günü yada iki film birden kuşağı gibi olduğundan çok kalabalık oluyor.Sanırım  çarşamba ve perşembe en uygun zamanlar gezmek için.İlk gün zaten davetiyeniz varsa dahi gezmek o kadar kolay değil.

Sağlıcakla.
 
Alıntı
15 üye teşekkür etti:
heisenberg, rainman, Gazanfer, binajwaad, Fruktoz23, defender45acp, ThePulchra, husrev, tekoglu, PersonalDefence, TULPARR, 1905sss, musti267, Furkan51, ismicey
#5
Ben ögrenciyken IDEF'de çalışmıştım. Son gün herkes giriyordu.
Kimsenin birşey sorduğu yoktu.

Yine de en iyisi davetiye edinmek.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
#6
13 yaşından beri Idef'e gidiyorum şu ana kadar sadece bir kere sorunla karşılaştım o da görevlinin işguzarligi yüzünden oldu onu da 5 dakika da hallettim. Davetiyeniz varsa ilk gün harici her gün rahatlıkla fuara girebilirsiniz. Fuara gelirsek 2007 den sonra pek bir matah yanı kalmadı katılımcı sayısı ve sergilenen ürün adeti oldukça düştü. Önceden F35in simulatoru olan fuarda şimdi oyun joistigi ile sikorsiky simülasyonu var.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
1905sss
#7
(26-01-2017, 10:58 PM)madenci08 demiş ki: .İki senede bir düzenlenen ve sanırım 20-22 yıl önce düzenlenmeye başlamış bir fuardır.

1995 teki fuara gitmiştim. Ankara Etimesgut havallanında idi. Açık havada bir tanıtımdı. Yabancılar bayağı şoke olmuş. Bizim millet çoluğu cocugu  alıp  çiğdem çekirdekle   fuara gelmişti. 
Bayağı silah çeşidini illkez orda gördüm . AUG-56, FNC serisi , Rusların su altı komandoları için ürettikler AK tüfekleri ve su altı tabancaları.   Ayrıca M1 Abrams tankı ve otokar Cobra zırhlı araç  CASA 101 eğitim uçağı.  

Bizimkilerde garibanlıktan boşluk dolsun diye dikim evi ürünlerini koymuşlar.     Subayların resmi gecelerde giydikleri kıyafetleri cansız mankenlere giydirmişler. Biraz bizi gülümsetmişti.   

Hatta Demirel helikoptele gelmişti. Elimiz sıkmıştı  . 

Neyse bazı kişileri biliyorum . Ulaşırsam özel davetiye taleplerinizi ileteceğim.   Kesin değil ama 2. ve 3. gün halk günü yapıyorlar. Sanırım isteyen gidebilicektir.

Tüfek ve tabanca açısından zengin bir gösteri olacağını sanmıyorum. Ama heves kırmayalım. 

Selamlar.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Shepherd
#8
İDEF 2015'e katılmıştım. Fuarı genel olarak ağzım açık gezmiştim, 2015'te Sayın Hasso1 davetiye yollamıştı sağolsun 2017'de de davetiye verenler olacağına eminim.

Saygılarımla.
 
Alıntı

#9
Son gün hakkında söylediklerimi geri alıyorum.Bir şekilde hep davetiye sahibi olup fuara gidenlerin hikayelerini dinlediğimiz (veya forumladra okuduğumuz ) için son gün böyle bir uygulamanın varlığından habersizdim.Bizim elemanlar internetten son gün için davetiye temin edince bunun bir ilk uygulama olduğunu zannettim.

İdef'15 bizim ilk katılım denememizdi.İdef'e ait diğer bilgilerimizin çoğunluğunu savunma basını ve forumlara ait bilgiler oluşturuyordu.

Diğer anlattıklarım az çok geçerli şeyler. Smile 

Fuara katılmanın hala daha en iyi yolu davetiye sahibi olmak.Yerli silah üreticileri fuarlara katılıyor ama tabi ki ilgi düzeyleri hakkında bir yorum yapamayacağım.
 
Alıntı

#10
Bu fuara sivil ziyaretçi girişi var mıdır acaba?

Saygılar
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi