Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steyr 1903 Yunan Filintası
Evrenay merhaba,
ben Türkiye`de iken bizleri ziyaret etmissiniz.arkadaslarin selamlari var.Konu ile ilgili almis oldugum bilgiyi size aktariyorum.

Lütfí,

Das ist ein Männlicher-Schönauer Model 1903 für Griechenland. Es wurden ca. 40000 Stk geliefert. Das Kaliber ist 6.5x54MS

Liebe Grüße
Olli

Oliver Bauer
Sales- and Export Compliance Manager
------
STEYR MANNLICHER GmbH
------
Kilic-Feintechnik/MAK Savunma
(04-03-2010, 11:35 PM)bskut demiş ki: Sayın Evrenay
Pardon hata yaptım. Haklısınız Kril değil Yunan harfleri demem gerekirdi.
Fotoğrafları en kısa sürede yayınlayacağım.
Makinamı unuttum geri gelmesini bekliyorum yoksa yüklemiştim.
Fişek konusunda iddia edemem iyi bildiğim bir konu değil.
Kitaplarda yazan bu. 7.9mm tipli kullanan üretime dair bir bilgi göremedim.
Araştıracağım.
Saygılar
bsk

Lütfí,

Das ist ein Männlicher-Schönauer Model 1903 für Griechenland. Es wurden ca. 40000 Stk geliefert. Das Kaliber ist 6.5x54MS

Liebe Grüße
Olli

Oliver Bauer
Sales- and Export Compliance Manager
------
STEYR MANNLICHER GmbH
------
Arkadaslar merhaba,
Yukarida STEYR Firmasi yetkilisinden konu ile ilgili aldigim bilgiyi paylasiyorum.Cap`inin 6.5x54 MS (Mänlicher-Schönauer)oldugu ve Yunanistan`a 40 000 adet gönderildigi belirtiliyor.
Saygilarimla
Lütfi Boz

Alıntı

Teşekkür ederim Lütfi Bey, bir muamma da sayın Oliver sayesinde çözüldü.

Umarım vakit bulup da Ankara'ya gelebilirim de, şahsen de tanışma fırsatımız olur.

Alıntı

Yine Bursa bölgesinden bana bir Steyr tüfeğin fotoğraflarını gönderdiler. Eğer bu tüfek MKEK'te hali hazırda satılmakta olan 6,5 x 54 MS (Mannlicher Schönauer) fişeklerle çalışıyorsa satın alacak.
Dediğine göre ellerinde hiç fişek kalmamış, herhalde ruhsatta da birşey yazmıyor ki, bana sorma ihtiyacı duymuş.

Sizin fikriniz varsa, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Not: Steyr'den Oliver Bauer'e e-mail yazdım ancak 28.09 a kadar ofiste olmayacakmış.

[Resim: IMAG0266_zpsabe50dd1.jpg]
[Resim: IMAG0267_zpsc9740269.jpg]
[Resim: IMAG0268_zps9efbd1ab.jpg]
[Resim: IMAG0270_zpsddc54c61.jpg]
[Resim: IMAG0271_zps2872322f.jpg]

Alıntı

Oliver yerine bana sorsaydınız ya sayın evrenay.Tüfek 6,5x54....Arkadaşınız alabilir.

Alıntı

Ne bileyim sayın yivlici böyle hurda hışırlarla alakanız olduğunu ;-) .

Sakıncası yoksa ve malumatınız varsa tüfeğin tarihçesi hakkında biraz bilgi verebilir misin? (nereden gelir, nereye gider?)

Yakında görüşürüz.

Çok selamlar,

Alıntı

Aşk olsun bunlar klasikler.Hurda hışır demeyiniz gücenirler.Ticari olarak alakam yok ama kişisel olarak merakım var tabi.
Bunlar Avusturya nın dağlık kesimlerinden gelip Yunanistan ın ovalık kesimlerinde gezinen kopillerce işgal esnasında bizim efelere karşı kullanılmış, sistem olarak iyi,çelik kalitesi olarak muhteşem aletlerdir.O dönem tennolojisinde yapılmış olmalarına rağmen mükemmel çalışan mekanizma sistemleri vardır.Bugün bir çok marka bu kalitede mekanizmayı yapmaktan acizdir.41 cm ile 74 cm arasında namlu boyları vardır.Nadirde olsa 7,9 çapta olanları mevcut.Şarjör sistemi enteresan tüfekler.Spiral bir yayın çevirdiği kanatlı yuvalar üstünde çalışan son derece sağlıklı bir besleme sistemi mevcut.( şu anki Steyr besleme sisteminin atası)Mauserlerin aksine bunda kilit kafada ,mekanizma gövdesinden bağımsız çalışır.Kilitleme için namlu yatağının arka dış kısmında sağlı sollu 2 yarık alan mekanizma ön kilitlerinin girmesi ve o aralıkta çalışması için tasarlanmıştır.Tırnak ve çarpıcı söz konusu yarıklarda gömülü olarak durur.Sn evrenay yazmak zor geldi valla.Geldiğinizde uygulamalı olarak anlatayım.Daha kolay olur.Yada gelmeyin 10 ekimde Geyik avım var ben geleceğim.Size de uğrarım.Selamlar

Alıntı

[quote='evrenay' pid='23999' dateline='1234203254']
Aşağıda fotoğrafları bulunan tüfek bir tanıdığıma ait. Ona da anladığım kadarıyla dedesinden kalmış. Yunan bir çeteciyi öldürüp silahını almış (kendisi subaymış). Şimdi bu yazdım ama sonra özür dilemek zorunda kalmayalım; insanlarımızı öldüren, tecavüz eden çetecilere karşı kendimizi savunmamız sanırım bazı kişiler için düşünülemez. Onun yerine oturup koyun gibi boğazlanmayı beklemeliyiz, elbetteki her modern BATILI gibi.

Neyse silah hali hazırda çalışır durumda ve eski fişeklerinden de bir kaç tane mevcut. Dipçiğin üzerindeki 2 düğme gibi nokta ise 1980 darbesinde sonra oluşmuş Smile
Silahı karakola teslim etmişler (herhalde bu iş için bir yasa çıkartılmıştı o zaman). Depoya kaldırılırken dipçiğe kayıt belgesi zımbalanmış (uhhhhhh!). Aile yadigarı, kurtuluş savaşı gazisi bir tüfeğe reva görülen muamele gerçekten üzücü.

Bu tüfek bana günümüzün modern karabinerlerini hatırlatıyor kısa namlusuyla.

Umarım hoşunuza gider.

Merhaba arkadaşlar
Sitenize yeni üye oldum. Sorularıma cevap bulabileceğim bir siteye üye olduğumu düşünüyorum.
Şöyleki; yukarıda resimleri bulunan antika tüfeğin bir benzeri dededen yadigar olarak elimde bulunuyor. Fakat zamana yenik düşmüş ve tamamen pas tutmuş durumda. Ayrıca, öğrendiğim kadarıyla içine bir fişek sıkışmış ve öylece bırakılmış. Belkide üzerinden 30-40 yıl bu şekilde geçmiş bilmiyorum.
Benim amacım, tüfeği en azından pastan ve içindeki sıkışmış fişekten kurtarıp ata yadiğarı olarak saklamak. (her ne kadar Yunan çetecilerden kalmış olsada, düşmana karşı da kullanıldığı açık)
- Uygun bir şekilde temizliğe tabi tutulursa, yağlanırsa mekanizmadan fişeği kendim çıkartabilirmiyim?
- Üzerinde oluşan korozyonu hangi şekilde temizlemeliyim. Zımpara yapmak uygun olurmu?
- Yağlama işlemi nasıl yapılmalı? Kullanılan yağ ağaç aksama zarar verir mi?
ve aklınıza gelen önerileri bana yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden yardımlarınz için teşekkür ederim.

Alıntı

(16-04-2013, 08:55 PM)envelop demiş ki: [quote='evrenay' pid='23999' dateline='1234203254']
Aşağıda fotoğrafları bulunan tüfek bir tanıdığıma ait. Ona da anladığım kadarıyla dedesinden kalmış. Yunan bir çeteciyi öldürüp silahını almış (kendisi subaymış). Şimdi bu yazdım ama sonra özür dilemek zorunda kalmayalım; insanlarımızı öldüren, tecavüz eden çetecilere karşı kendimizi savunmamız sanırım bazı kişiler için düşünülemez. Onun yerine oturup koyun gibi boğazlanmayı beklemeliyiz, elbetteki her modern BATILI gibi.

Neyse silah hali hazırda çalışır durumda ve eski fişeklerinden de bir kaç tane mevcut. Dipçiğin üzerindeki 2 düğme gibi nokta ise 1980 darbesinde sonra oluşmuş Smile
Silahı karakola teslim etmişler (herhalde bu iş için bir yasa çıkartılmıştı o zaman). Depoya kaldırılırken dipçiğe kayıt belgesi zımbalanmış (uhhhhhh!). Aile yadigarı, kurtuluş savaşı gazisi bir tüfeğe reva görülen muamele gerçekten üzücü.

Bu tüfek bana günümüzün modern karabinerlerini hatırlatıyor kısa namlusuyla.

Umarım hoşunuza gider.

Merhaba arkadaşlar
Sitenize yeni üye oldum. Sorularıma cevap bulabileceğim bir siteye üye olduğumu düşünüyorum.
Şöyleki; yukarıda resimleri bulunan antika tüfeğin bir benzeri dededen yadigar olarak elimde bulunuyor. Fakat zamana yenik düşmüş ve tamamen pas tutmuş durumda. Ayrıca, öğrendiğim kadarıyla içine bir fişek sıkışmış ve öylece bırakılmış. Belkide üzerinden 30-40 yıl bu şekilde geçmiş bilmiyorum.
Benim amacım, tüfeği en azından pastan ve içindeki sıkışmış fişekten kurtarıp ata yadiğarı olarak saklamak. (her ne kadar Yunan çetecilerden kalmış olsada, düşmana karşı da kullanıldığı açık)
- Uygun bir şekilde temizliğe tabi tutulursa, yağlanırsa mekanizmadan fişeği kendim çıkartabilirmiyim?
- Üzerinde oluşan korozyonu hangi şekilde temizlemeliyim. Zımpara yapmak uygun olurmu?
- Yağlama işlemi nasıl yapılmalı? Kullanılan yağ ağaç aksama zarar verir mi?
ve aklınıza gelen önerileri bana yazarsanız çok sevinirim.

Şimdiden yardımlarınz için teşekkür ederim.

Yukarıda bir resim görünmüyor , görünse idi anlayan arkadaşlar yardımcı olurdu muhakak ...

Saygılar..

Alıntı

Merhaba arkadaşlar,

Sanırım yanlış anlaşılmış yazdıklarım. Yukarıdaki resimler derken konunun anlaşılacağını düşündüm açıkcası. Bahsettiğim tüfek konuda ismi geçen ve birçok resmi olan "Steyr 1903" bu dede yadigarı bir önceki yazımda bahsettiğim gibi harap bir halde paslı ve ağzında mermi sıkıştığı biliniyor. yaklaşık 30-25 yıldır da bu şekilde kalmış. Ben ise bu tüfeğin bakımı yapıp veya yaptırıp duvarımı süslemesini istiyorum. Bunlara istinaden yardımlarınızı rica ediyorum.

Aklıma takılan bir diğer soruda bu dede yadigarı için resmi bir evrak almak gerekiyor mu?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

Merhabalar,
Kusura bakmayınız, konuyu değiştireceğim; ancak, Alman Filintası hakkında da bilgi vermenizi istirham ediyorum.
Saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi