Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 1 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Steyr 1903 Yunan Filintası
Beyler,
Aklımda kalanı acele ile yazdığım için sizlerden özür dilerim. 7.92X57 mm çap 1924 ten sonra modifiye edilmiş steyr tüfeklerin bazı modellerinde kullanılmakta iken, 1924 ten önce imal edilmiş tüfeklerde 8x56 R fişek kullanılmakta imiş.
Ancak 1903 model olarak tabir edilen bu tüfek için yaptığım araştırmada:

Made by Osterreichische Waffenfabriks-Gesellschaft, Steyr, 1914

Caliber: 6.5x54mm rimless
Turning bolt action with 2 locking lugs
1226mm overall length, Weight 3.77kg
725mm long Barrel, 4-groove, rh.
Muzzle Velocity: 680m/sec with M1903 ball cartridge
bilgisine ulaştım.

İngilizcem iyi olmadığından çeviri hatası yapmak istemem. İlgili link Aşağıdadır.

Steyr için bilgi

Saygılar..

Alıntı

Sayın arkadaşlar,
Söz konusu tüfeğin çapı 6,5 mm, yani 6,5x54 dür . Diğer '' straight pull '' yani direkt çekmeli Avusturya-Macaristan Steyrlarının ilk çapı 8x50 R, yani tablalıdır. Sonra Avusturya Ordusu bunları modifiye edip, çapını 8x56 mm yapmıştır. Türkiye' ye atlı polisler için ithal edilen Avustrurya Steyrları namlusu maalesef değiştirilmeden 7,9 (8x57 JS) ye modifiye edilmiştir. Yukarıda görülen 1907 model, 1912 imalatı 6,5 çaplı Steyr Yunan filintası çeteci tüfeği değildir. Yunan süvari tüfeğidir. Kısa olması ve de kayış yerlerinin yanda olup omuza çapraz takılmasını sağlayan halkalar bunun göstergesidir. Bu tüfeklerin çoğu, Yunanın kaçarken bıraktığı tüfeklerdir. Bizim ordumuz bu tüfeği hiç kullanmamıştır. Ele geçen bol miktardaki tüfek 2. Dünya Savaşı esnasında Yunana para karşılığı satılarak büyük gelir elde edilmiştir. Geri kalanlar ise 1922 ' deki milletvekillerine ve de kurtuluş savaşında subay olarak çarpışmış gazilere aittir.

Saygılarımla

Alıntı

Haddim olmadan ufak bir düzeltme yapmak istiyorum yanılıyorda olabilirim düzeltilirse sevinirim.Yunan filintası olmadığı doğru ancak bu tip uzun namlulu tüfekler süvari değil piyade olarak biliyorum.ayrıca filinta olorak tabir edilen tüfekler daha kısa namlulu günümüzde carabine diye adlandırılan namlu boyu 50 cm den çok uzun olmayan tüfeklerdir diye biliyorum süvari tüfeğide onlar olarak hatırlıyorum ...yunan filintası kundağı namlu uçuna kadar uzanıyor diye hatırlıyorum..syglr.slmlr.

Alıntı

Fotograflarin sahibi olarak, tüfegin gövdesindeki seri numarasi ile bolt undaki seri numarasinin birbirini tutmadigini farkettim.

Silahin ilk sahibinin bir albay oldugu söylenmisti. Ya Kurtulus Savasi'ndan sonra silah elinde kaldi, ya da sonradan kendisine hediye edildi. Neyse buraya kadar silahin anlatilan hikayesiyle elimizdeki veriler birbirini tutuyor.
Yunan ceteci olayina gelince, o zaman kimlerin hangi silahlarla bu komitacilara yardimda bulundugunu biliyorsak sanirim bu sorunun cevabini da buluruz. Ya da hikayedeki Yunan ceteci aslen bir Yunan askeri...

Alıntı

Tufek Steyr yapimi Manlicher - Schonauer 1903 Yuan modelidir , 6.5 mm dir lakirdilira bakilirsa 1933 senesinde baslayan Turk tip standardizasyon kasamina alininmsitir ama 6.mm 7.9 mm cikmasi masrafli ve datayli oldugundan gerisin geriye zaten Ikinci hrb ciin silah tedarikinde gucluk ceken Yunana geri satilmislardirlar, arada eger S 7.9 mm ye cevirilen var ise ve icimizdn bir uye bunu bize detayli olarak kaynak gostererek bildirirse cok makbule gecer Dunya Turk silahlari 7.9mm Kirikkale ve As-Fa litaraturune buyuk hizmeti olur

Steyr icin ilk zik zak yani Mauser tipi sarjor denemsi olan bu silah< diger onceki tum Steyr ler kasalidir> onceleri hic tutulmadigindan Avustruya ordusuna alinmamis ama Lapin ordek gibi ziplayan Yunan Kralina satilmisitir ve adina Yunan modeli denmisitir palavradir asli Avusturya Ordu tipi 1903 dur ama her yerde Yunani besleyen pohpohlayan Bati buna cok buyuk bir bulus gibi Yunan ,modeli demistir gecenlerre http://www.gunbroker.com da bunun uzun piyade tipi olan tufegi 346 abd dolarina satildi
detay icin bknz http://sunblest.net/gun/Mann03.htm

Alıntı

Bu silahın çapı 6.5X54mm mannlıcher schoenaure Greek olması gerekiyor,orjinal ve ilk dizaynı Yunan askeri kovanı olarak 1900 yılında yapılmıştır. İlk olarak 1903 Mannlicher Steyr bolt action silahlarda kullanılmıştır.
30.30 ve onun sınıfındaki her tür çaptan çok fazla öldürme gücüne sahiptir. Dünyada her türlü av zamanında bu kovanla yapılmıştır. Özellikle Afrika avlarında geniş kullanım alanı bulmuş, fil avcıları dahi filleri bu kovanla atılan 160 grainlik yekpare solid çekirdeklerle devirmişlerdir.
silahın fotodaki görüntüsü hiç de fena değil eğer namlu ve aksamında görülmeyen bir darbe yoksa bu silahla avlanmak çok hoş olur.Bu silahlar Yunan'lılarla savaşların geçtiği yörelerde sıklıkla bulunabilmektedir.

Alıntı

Sayın Evrenay;
Bu tüfek M1903 Mannlicher-Schoenaer diye bilinir.
Avusturya'da 1903'ten 1941'e kadar kullanımda kalmıştır.
6.5X54 mm MS mühimatı 5li metal klip ile kullanılır.
Yunan ordu mallarında dipçiğin sol yanında yuvarlak halka içinde kril alfabesi ile yazılı damga vardır. Çoğunda bakım !! sırasında zımparalama nedeniyle silinmiştir.
M1903/14 damgalı yani 1914 yılında modifiye edilmiş modelleri de vardır.
Yakın zamanda uzun tiplerinin (1903 ve 1903/14)fotoğraflarını eklersem uygun mudur?
Meraklısı varsa kasaturalarının da fotolarını ekleyebilirim.
saygılar
bsk

Alıntı

Fotograflari yüklerseniz sevinirim. Bilgim artar.

Ancak Avusturya yapimi Yunan kullanimi bir silahin üzerinde Kril alfabesi ile yazilmis bir kodun bulunma ihtimali biraz düsük. Sakin Grek (Yunan) alfebesi olmasin o.

Alıntı

aynısından bendede var.tamamen orjinal ve çok temiz durumda.bunların orjinalden 7.9 olanlarıda var.ancak onların şarjör topları farklı.sadece ölçü farkı var yani.mekanizması müthiş güzel çalışır.grek olanların çapı 6.5-54 tür..mermisi mke tarafından ithal edilmek üzeredir.55 olanları 308 e yakın performanstadır.çekirdeğinin uzun olmasından dolayı öldürme kabiliyeti çok yüksek bir mermidir.55 olanı çok kullanılan bi kovandır..ve şu an mke de var bildiğim kadarıyla.kullanımı çok keyifli tepmesi yok denecek kadar az.(belki büyük kovanlarla çok atmaktan bana hafif geliyorda olabilir).bence keçi karaca gibi avlarda büyük bir rahatlıkla kullanılabilir.domuz için yasal sınırdadır.ancak ağır çekirdekleriyle iyi bir atıcının elinde domuzlarında korkulu rüyası olur kanaatindeyim.saygılar...

Alıntı

Sayın yivlici,

Klavyenize büyük harfi eklemenin hepimiz açısından faydası olacaktır. Size şu günlerde, bilginizden forumun faydalanması amacıyla, ciddi bir pozitif ayrımcılık yapılarak, yazılarınız sürekli moderatörler tarafından düzeltiliyor. Sizin yazarken harcamak istemediğiniz zaman başkaları tarafından harcanmaktadır. Forumda karşılıklı anlaşma yöntemi "yazı" olduğu için "yazım" kurallarına asgari seviyede de olsa uyum istenmektedir. Birçok yeni üye yazım kurallarına uymamakta ısrar ettikleri için banlanmıştır.

Güzel paylaşımlarınız devamı ve forumumuzun bilgilerinizden yararlanması için bu konuya özen göstermenizi kendin ve forum adına rica ediyorum.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi