Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hornady 4DOF: BC'siz Balistik Hesap Algoritması
#1
Balistik programların tüm değerler hatasız girilse de genellikle  0.5-0.6 mile kadar yaklaşık balistik atış çözümleri vermesi, uzun mesafeye ( 500 m üzeri ) atış yapan her atıcı/avcının çok vakıf olduğu bir konudur. Yani çok şanslı değilseniz ilk atışta hedefi vuramıyor ve vuruş noktasına göre düzeltme yapıyorsunuz. Kullanılan balistik programlar da verdikleri ayar değerlerinde %100 uyumlu olmuyor. Bu durum sadece bizde böyle değil, tüm şartlar doğru olduğu kabul edildiğinde gavurlarda bile bu olay genellikle oynak BC'ye bağlanmakta.

Bazen eski bir standart olan yuvarlak bir merminin özelliklerini temel alan G1 bazlı hesap doğruyken, bazen de ( ağırlıklı olarak ) sivri uc gemi kıçlı yeni nesil mermiyi temel alan G7 dogru cözümü daha dogru veriyor. BC değerleriyle çalışan algoritmaların en önemli dezavantajı aslında hıza bağlı olarak dinamik, yani sürekli değişkenlik gösteren BC değerinin sabit olarak alınması sayılabilir. Bunlar dışında 500 m üstünde önemli hataya yola acabilecek diğer eksternal balistik faktorler rüzgar saptırması, spin drift, aerodynamic jump, yukarı-aşağı açılı atış vs de bu algoritmalarda genellikle eklenmemekte veya üstünkörü ( Applied balistics hariç ) hesaba dahil edilmekte.

Hornady firması BC değerleri konusunda Applied Balistics kadar gercek kosullarda doppler uygulaması kullanarak ARGE yapan bir firma, gecen yıl polimer tapaları ucusta eriyip BC kötüleşiyor diye tüm AMAX'leri bitirip ısıya rezistan tapalı ELD'leri piyasaya sürdüler. Aynı Hornady ELD geliştirilmesi için satın aldıkları doppler cihazlarını bayagı kullanıp, elde ettikleri balistik datayı kullandı ve sonunda ABD keskin nişancı okulunda kurulmasından beri kullanılan ve 2000 yd altı mesafelerde şimdiye kadar sivil kullanıma sokulmayan 3DOF ve 4DOF ( Degree of Freedom ) bazlı ( 1- elevasyon, 2- horizontal, 3- Mesafe, ve en önemli farkı olan 4- Jet pilotlarının çok iyi bildiği Cekirdeğin burnunun hedefe gidiş vektörüyle yaptığı açı, yani Angle of Attack AoA )  algoritmalara ( örn PRODAS ) benzer bir uygulamayı 2016 eylül ayında 4DOF adıyla sivil kullanıcılara sundu.

http://www.hornady.com/ballistics-resource/4dof

Altta yatan teknik detayı merak edenlere: 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/7231..._Paper.pdf

Kısacası en önemli farkı artık BC gibi devamlı değişkenlik gösteren bir değişken yok, belli başlı parametreleri ve özellikle merminizin çıkış hızı ve sıfır mesafesini çok ama çok yüksek hassaslıkla ölçtüğünüz sürece ve kalibreniz namlunuz ve cekirdeğinizin jiroskopik stabilitesi uygunsa 1700 m' ye kadar ilk veya 2. atışta isabet kaydettirdiği söyleniyor. Balistik algoritmalarla farkı ise karşılaştırdığım ve okuduğum kadarı ile 1000 yarda kadar pek yok gibi, zaten asıl fark 1000 m üzerinde ELR' de ortaya cıkıyor.

Burada nasıl kullanıldığı anlatılıyor: Sıfır mesafesi çok önemli, burada nasıl ayarlandığı gösteriliyor: Peki yurdum atıcı/avcısı için ne değişecek?

Cevap: Pratik olarak hiçbirsey, çünkü 600 yrd yani 550 m ye kadar BC tabanlı sistemlerle aman aman bir fark yok. 1000 üstüne deneyecek silah sistemi ve cekirdek ise kahramanlar diyarında hak getire... Artı programda kullandığınız cekirdeğinizin drag parametrelerinin yüklenmiş olması lazım. Zamanla yüklenmesi beklenebilir. 

Bence, cekirdeğiniz uygunsa alışmak için gecilebilir tabii ki ama şu an için mobil uygulama veya Kestrel bundle yok ( Applied balistics nedeniyle kestrel cok zor ) Uzun maratonda BC tabanlı sistemlerin sonu gelecek gibi görülüyor. Sıfır mesafesi ve namlu cıkıs hızı ölçümü doğruluk için hayati öneme haiz.

Merak edenler aşagıda Snipershide forumunda bu konuda Applied Balistics ve Bergerin baş balistikçisi Brian Litz'in 4DOF'tan korkup Hornady'ye sallaması ve forumun fırlama admini SHLowlight Frank Galli'nin sert cevabı ve sonrasındaki dalaşmalarını ve Hornady' nin Applied Balistics' e çok zeki cevaplarını bulabilirler. 
Sadece Litz' in saklayamadığı pazar korkusu bile 4DOF'un doğru yolda olduğunu gösteriyor.

http://www.scout.com/military/snipers-hi...tor?page=1

Saygılarımla.
 
Alıntı
16 üye teşekkür etti:
heisenberg, S@riyerli, harun, cnrabt, demirci57, 1905sss, Sabri, lupus, GullyFoyle, konskript, xlcod3r, ismicey, muhendis1969, cemyl23, bezoaribex, kut4
#2
Öncelikle merhaba ardenne
Bir kaç düzeltme yapalım.Kullandığımız ballistik programların %90ı roket bilimci mccoyun point mass adı verilen 3 dereceli hesap yapan sizin dediğiniz gibi 3DOF olan sivillerin uzun süredir kullanımında olan programlar(Applied ballistic strelok pro diye uzar gider).Aynı şartlarda deneyin size aynı clickleri vericektir.

Gelelim 4DOF Olayına ben Litz e katılıyorum ne kadar Hornadynın web deki programının kaynak kodlarını görmesemde yaptıkları şey yıllardır yapılan Doppler radarı ile mermiye özel mach cd grafiği çıkarmak ve 3DOF da hesaplanması zor olan 4.derece olan angle of attackın aeordynamic jump hesabından kullanılması olayını BENCE manuel olarak girilmiş ve bu hornadynin satış stratejilerinden biridir.Bu hesabı strelok pro programındada yapabilirsiniz.

PRODAS programının mühendistik 6DOF hesap yaptığını biliyorum.Füze roket top atışlarında 6DOF hesap yapılabilir.Ama tüfekten atılan ağırlığı küçük mermiler için 6DOF gerekli midir onu öyle bir program çıkınca test edebiliriz.

Ek olarak Doppler radarı ile mermiler için mach cd tablosunu çok öncelerden çıkaran Lapuanın yeni yaptığı ücretsiz programda 6DOF hesap yapıldığı firma tarafından iddaa edilmektir.

Teşekkürler.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kut4
#3
(15-03-2017, 07:23 PM)payback demiş ki: Öncelikle merhaba ardenne 
Bir kaç düzeltme yapalım.Kullandığımız ballistik programların %90ı roket bilimci mccoyun  point mass adı verilen 3 dereceli hesap yapan sizin dediğiniz gibi 3DOF olan sivillerin uzun süredir kullanımında olan programlar(Applied ballistic strelok pro diye uzar gider).Aynı şartlarda deneyin size aynı clickleri vericektir.

Gelelim 4DOF Olayına ben Litz e katılıyorum ne kadar Hornadynın web deki programının kaynak kodlarını görmesemde yaptıkları şey yıllardır yapılan Doppler radarı ile mermiye özel mach cd grafiği çıkarmak ve 3DOF da hesaplanması zor olan 4.derece olan angle of attackın aeordynamic jump hesabından kullanılması olayını BENCE manuel olarak girilmiş ve bu hornadynin satış stratejilerinden biridir.Bu hesabı strelok pro programındada yapabilirsiniz.


Sn. Payback,

Keşke yukarıdaki cümlelerin tamamını yabancı dilde yazsaydınız, belki daha iyi anlayabilirdik.

Saygılar
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi