Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOSSBERG YİVLİ TÜFEKLERİ
Model secimleriniz cok iyi, sadece yurdum avcıları değil, sportif atıcıları da düşünmüşsünüz.
Tesekkurler Sn Harun.
Çok erken bir soru ama 6.5 CM planınız varmı?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(04-12-2019, 08:47 PM)harun demiş ki:
(04-12-2019, 08:06 PM)OCEANBORN demiş ki: Sayın Bariss 'in yazmış olduğu konuyu ben de birkaç videoda izledim. İzlediğim tüfekler 308 idi. Üstelik birkaç farklı şarjör değişikliğinde de yine aynı takılma ve dolum sıkıntısı oldu. Bence buradaki sıkıntı şarjör ile ilgili.Özellikle yüksek kapasitedeki şarjörlerde sorun oluyor olabilir. Yine de hızlı atım durumunda bu takılmalar oldukça sinir bozucu olacaktır. işin aslı uzun süre 300 winchester magnum kullanmış biri olarak daha düşük kalibrede tüfek edinmek için arayışlarımın sonunda gelen bu haber beni fazlasıyla memnun etse de bu takılma ve besleme sıkıntıları konusunda Sn Harun üreticiyle görüşüp bizleri bilgilendirirse çok memnun olurum.

Söz konusu videolardan 8-9 tanesini seyrettim. Hemen hepsinde iki konu var:

Birincisi tüfekle verilen Magpul şarjörler değil diğer marka-model şarjörler kullanılıyor. Bazı şarjörler tam olarak tüfeğe oturmuyor, sallanıyor. Şarjörün ön kısmı gevşek tutup da aşağı sarktığı zaman, fişek ucu besleme rampasına takılıyor.  Eğer ki "tüm AR tipi şarjörlerle kullanılır" taahhüdünde bulunuyorsan, bunun daha sıkı toleranslı olması gerekiyordu. Toleransındaki şarjörleri takabilirsin, tüfek düzgün çalışır; tolerans dışı bir şarjör de girmez, o zaman da kullanıcıya "düzgün şarjör edin" dersin.

İkincisi de, besleme rampası biraz dik yapılmış. Eğer ki alt kısmına daha yumuşak eğim verilmiş olsa, gevşek tutan şarjörlerden dahi besleme yapabilecekti. Şarjörüne kıyamayan birçok kişi, fişek besleme rampasının alt kısmını eğeleyerek açısını yumuşatıyor ve düzgün besleme yapıyor.

Bence bu konu, gereksiz derecede dik yapılmış fişek besleme rampası ve gereksiz gevşek toleransta yapılmış şarjör kilitleri neden oluyor. Ancak, bizlerin pek yan sanayi şarjör gibi bir lüksü olamayacağı için eldeki Magpul şarjörlerle sorunsuz besleme yapacağını umuyorum. Zaten biz yedek şarjör ithal ederiz, onu da Mossberg ya da direk Magpul'dan alırız. 

Bir tanesi de (zavallı adam), NATO fişeği diye Amerika'da gidip MKE mermisi (ZQI) almış. Kuru mekanizma çalışmasında beslemede sorun yok ama atıştan sonra kovan çıkmıyor. Büyük ihtimalle kovan şişiyor, boş kovanı çıkarmakta zorluk çekiyor. Biz MKE'den kaçmaya çalışıyoruz, adamlar koşup alıyor.  Smile

Kutu şarjörlü bu modellerden toplamda sadece 30 adet var. 10 adet Thunder Ranch, 20 adet Long Range modeli. Diğer 80 tüfek klasik tipte beslemeli modeller, bunlarda benzer bir şikayet yok.

Sn Harun , böyle bir durumla karşılaşsak bir şekilde çözüm üreteceğinize, gerekirse uygun ürün temin edeceğize inancım tam.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, harun
(04-12-2019, 09:08 PM)ardenne demiş ki: Model secimleriniz cok iyi, sadece yurdum avcıları değil, sportif atıcıları da düşünmüşsünüz.
Tesekkurler Sn Harun.
Çok erken bir soru ama 6.5 CM planınız varmı?

Teşekkür ederim. Ancak biz ne dersek diyelim MKE bildiğini okumaya alışkın. Bu modelleri ve de hatta Aluminyum "Light Chassis" modelini de istemiştik. MKE'ye silahsever bürokrat ekibinden "rica"larla bu sportif atıcılık modellerini eklediler, yoksa bizi dinleyecekleri filan yoktu. LC modelini Emniyet "askeri silaha benziyor" diyerek listeden sildi.

Kalibre seçimleri ise tamamen MKE'ye ait. Onlara kalsa sadece .308, .223 ve 9x19 ile yaşarız. Yeni kalibre, yeni fişek siparişi demek, yani yeni stok kalemi; yani hiç istemedikleri bir iş... Bir şekilde büyük abilerden birileri bu yönde ısrarlı bir istek yapmadıkça çok uzak bir ihtimal olarak görüyorum.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
OCEANBORN, m16a2, MEHMETEMİN73, sezgin63, xf7er, tirendaz
MPT76 nın şarjörünü denemek lazım Wink

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
acillues2
Sn. Harun, solak atıcılar için numune niyetine de olsa bir tane olsaydı.

Saygılarımla..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
acillues2
(05-12-2019, 01:33 PM)m16a2 demiş ki: MPT76 nın şarjörünü denemek lazım Wink

Eğer AR10 şarjörü kullanıyorsa, uymalı. 
Ama "özgün" şarjör yaptılarsa olmaz tabii ki.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
m16a2
(05-12-2019, 02:23 PM)orpeus demiş ki: Sn. Harun, solak atıcılar için numune niyetine de olsa bir tane olsaydı.

Kelin ilacı olsa başına sürermiş...

Ben de solakım.  Rolleyes

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
maho07, orpeus, m16a2, acillues2
(05-12-2019, 03:19 PM)harun demiş ki:
(05-12-2019, 02:23 PM)orpeus demiş ki: Sn. Harun, solak atıcılar için numune niyetine de olsa bir tane olsaydı.

+1

Alıntı

(05-12-2019, 03:19 PM)harun demiş ki:

Biliyorum.   Smile hanii belki bir umut.  Wink

Saygılarımla..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi