Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOSSBERG YİVLİ TÜFEKLERİ
Bir soruda ben sormak istiyorum.Mekanik nişangahı olmayan modellere sonradan mekanik nişangah ekleme yapılabilir mi?Ekleme yapıldıktan sonra silahta herhangi bir sıkıntı yaratır mı?Teşekkürler

Alıntı

(07-07-2017, 10:58 AM)fatih 67 demiş ki: Bir soruda ben sormak istiyorum.Mekanik nişangahı olmayan modellere sonradan mekanik nişangah ekleme yapılabilir mi?Ekleme yapıldıktan sonra silahta herhangi bir sıkıntı yaratır mı?Teşekkürler

Teorik olarak mümkün. Ancak pratikte bir takım sıkıntılar yaratabilir. 

Mekanik nişangah tercih edenlerin, fabrikasyon gez-arpacıklı modelleri seçmeleri daha uygun olacaktır.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
tirendaz, 1905sss, Sabri, fatih 67
(01-02-2017, 11:12 AM)harun demiş ki:
(01-02-2017, 02:21 AM)zerdust demiş ki: Sn. Harun,

Cok guzelmis tufekler gece gece icim gitti. 3.700 küsür tl harci olmasa belge islemlerine baslardim simdiden. Ama 3700 tl köprü basi haydutlarina vermek istemiyorum. Bu tufeklere tasima ruhsati cikabiliyor mu? Sportif aticilik tufeklerine avcilik belgesi olsa dahi cikmiyor diye okudum bir kac yerde. Bir de 200 mermi istihkaki disinda .308 mermisi satin alinip aticilik yapilabilinen bir yer var mi Türkiye'de?

Yivli av tüfeklerine taşıma belgesi alabilmeniz için, avlanmayacak olsanız bile, av ruhsatı almanız gerekiyor. Bu da bir kurs süreci ile veriliyor. Sanırım 400-450 Lira gibi bir ilk masrafı ve takip eden yıllarda 100-150 Lira gibi bir yenileme bedeli var. (Yivsiz tüfekleri av ruhsatı olmadan alabiliyorsunuz fakat avlanmak için bu ruhsata yine ihtiyacınız var.)

Diğer bilginiz yanlış. Yönetmelikte zaten bu tüfekler "sportif atıcılık ve av tüfeği" olarak tanımlanıyor. Ruhsat çıkartamayacağınız tüfekler "askeri" sınıfta kabul edilen tüfeklerdir. Bunun en net ölçütü de, eğer bir model tüfek TSK, EGM veya devletin herhangi bir kolluk kuvvetinin envanterinde bulunuyorsa, askeri tüfek sayılıyor. 

Poligonda mermisini bulabileceğiniz tek tüfek mühimmatı .22 LR'dir. O da, bu kalibre hem tüfek hem de tabancada kullanılacağı içindir.

Duyduklarıma göre, devlet vatandaşın silahlanmasının önündeki engelleri yumuşatma yönünde bir değişikliğe gitme hazırlığında. Eğer böyle bir değişiklik gerçekleşirse, ruhsat ücretlerinin azaltılması, mermi istihkak adetlerinde artırım söz konusu olabilir. "Umut" ile bekliyoruz.   Wink

Sn. Harun,

bu konuda herhangi bir gelişmeden haberdar mısınız acaba?

bu arada Mossberg yivlilerden haber var mıdır? Bu gelecek partiye yetişemesek de sonrasında tekrar gelmesi ihtimali ne durumdadır?

saygılar..

Alıntı

Harun Bey Merhabalar,
Bende satın alma belgem hazır, sizden merakla haber bekliyorum son gelişmeler nsaıl acaba ,
Ne zaman tüfeklerimize kavuşabileceğiz?

Alıntı

(28-07-2017, 01:13 PM)kazanci demiş ki:
(01-02-2017, 11:12 AM)harun demiş ki:
(01-02-2017, 02:21 AM)zerdust demiş ki: Sn. Harun,

Cok guzelmis tufekler gece gece icim gitti. 3.700 küsür tl harci olmasa belge islemlerine baslardim simdiden. Ama 3700 tl köprü basi haydutlarina vermek istemiyorum. Bu tufeklere tasima ruhsati cikabiliyor mu? Sportif aticilik tufeklerine avcilik belgesi olsa dahi cikmiyor diye okudum bir kac yerde. Bir de 200 mermi istihkaki disinda .308 mermisi satin alinip aticilik yapilabilinen bir yer var mi Türkiye'de?

Yivli av tüfeklerine taşıma belgesi alabilmeniz için, avlanmayacak olsanız bile, av ruhsatı almanız gerekiyor. Bu da bir kurs süreci ile veriliyor. Sanırım 400-450 Lira gibi bir ilk masrafı ve takip eden yıllarda 100-150 Lira gibi bir yenileme bedeli var. (Yivsiz tüfekleri av ruhsatı olmadan alabiliyorsunuz fakat avlanmak için bu ruhsata yine ihtiyacınız var.)

Diğer bilginiz yanlış. Yönetmelikte zaten bu tüfekler "sportif atıcılık ve av tüfeği" olarak tanımlanıyor. Ruhsat çıkartamayacağınız tüfekler "askeri" sınıfta kabul edilen tüfeklerdir. Bunun en net ölçütü de, eğer bir model tüfek TSK, EGM veya devletin herhangi bir kolluk kuvvetinin envanterinde bulunuyorsa, askeri tüfek sayılıyor. 

Poligonda mermisini bulabileceğiniz tek tüfek mühimmatı .22 LR'dir. O da, bu kalibre hem tüfek hem de tabancada kullanılacağı içindir.

Duyduklarıma göre, devlet vatandaşın silahlanmasının önündeki engelleri yumuşatma yönünde bir değişikliğe gitme hazırlığında. Eğer böyle bir değişiklik gerçekleşirse, ruhsat ücretlerinin azaltılması, mermi istihkak adetlerinde artırım söz konusu olabilir. "Umut" ile bekliyoruz.   Wink

Sn. Harun,

bu konuda herhangi bir gelişmeden haberdar mısınız acaba?

bu arada Mossberg yivlilerden haber var mıdır? Bu gelecek partiye yetişemesek de sonrasında tekrar gelmesi ihtimali ne durumdadır?

saygılar..

(28-07-2017, 01:35 PM)B737NG demiş ki: Harun Bey Merhabalar, 
Bende satın alma belgem hazır, sizden merakla haber bekliyorum son gelişmeler nsaıl acaba ,
Ne zaman tüfeklerimize kavuşabileceğiz?

Öncelikle silah ruhsat ücretleri ve kolaylıklar konusunda henüz bir gelişme olmadı...
Yazmışım ki, bir takım değişiklikler çıkmış:
http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=14374

Mossberg yivli tüfekler konusunda durum ise şu:

Halihazırda MKE'den evrak bekliyoruz. 
Tüfeklerin tamamı MKE isterleri doğrultusunda markalandı ve Haziran ayından beri ABD'de ihraç lisansı için MKE'nin vereceği evrakı bekliyor.

MKE bize net bir bilgi iletmedi ancak MKE'yi Mossberg tüfek konusunda arayan müşterilere "2-3 aya satışta olur" diyormuş. Bu da iyiye işaret, daha önce arayanlara "sipariş iptal oldu" diyorlardı.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
blueokkes, B737NG, Simurg
(20-06-2017, 06:24 PM)harun demiş ki: Aceleyle yazarken ters yazmışım, düzelttim. Doğrusu:

Yani .308 Win tüfekler 7,62x51 de kullanılabilir.

Daha yüksek basınçlı olan .308 Win için tasarlanmış tüfeklerde, düşük basınçlı 7,62x51 NATO mühimmatı güvenle ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

Mossberg özelinde konuşursak, konuyu fabrikaya sormuştum: Ölçüsel olarak 7,62x51 NATO'ya uygunluğunu belirtmek ve MVP modellerin kolluk kuvveti kullanımını vurgulamak amacıyla 7,62x51 olarak markaladıklarını, tüfeklerin namlu ve yatak basınçları yönünden .308 Win için de uygun olduğunu ve güvenle kullanabileceğini teyit etti. 

Sn: harun;

Peki MVP ler geldi, kısmet oldu aldık diyelim. MKE .308 WIN ithalatı yapmadı ve yeni bir yıl için istikak hakkımız başladı. MKE bize .308 WIN yerine 7,62x51 verecek mi?

Alıntı

(12-08-2017, 05:05 PM)Carbon12 demiş ki: Sn: harun;

Peki MVP ler geldi, kısmet oldu aldık diyelim. MKE .308 WIN ithalatı yapmadı ve yeni bir yıl için istikak hakkımız başladı. MKE bize .308 WIN yerine 7,62x51 verecek mi?

MVP'ler zaten 7.62x51mm markalı olarak geliyor. Biz bunları 7.62x51 / .308 Win olarak sınıflandırmaya gayret edeceğiz. Eğer bu şekilde markalanırsa her iki tip mühimmatı da alabilirsiniz. Zaten geçtiğimiz yıllarda MKE bunları birbirinin yerine ikame ediyordu, ama son durumu bilemiyorum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Carbon12, lenduha, Fruktoz23
Ne yazık ki MKE 7.62x51 i sivillere vermiyor.Ben 2010 da almıştım,daha sonralarda alamadım.MKE fişeğe askeri tip diyor doğru M80 mühimmatı ama sattığı 9x19 luk mermilerde askeri tip buda ayrı bir muamma.

[Resim: IMG_7002.jpg]

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
heisenberg, Fruktoz23, husrev, harun, lenduha, sem

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi