Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOSSBERG YİVLİ TÜFEKLERİ
(20-06-2018, 10:08 AM)OCEANBORN demiş ki: Sn Harun,
Yivli tüfekler ile ilgili son durum nedir ?

Gelişme yok. Amerika'nın ihraç lisansını onaylamasını bekliyoruz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
OCEANBORN
Cool 
Aslında bu gecikme, Mossberg yokken satın alınan tüfeği zaman aşımına uğratıp yeni belge-yeni bütçe için fırsat mı veriyor ne? Wink

Saygılarımla

Alıntı

Amerikan meclisinin Türkiye'ye karşı aldığı son silah ambargo kararı, sizin siparişlerinizi etkileyecek mi sn. Harun?

Alıntı

(20-06-2018, 05:48 PM)septia demiş ki: Amerikan meclisinin  Türkiye'ye karşı aldığı son silah ambargo kararı, sizin siparişlerinizi etkileyecek mi sn. Harun?

Genel bir ambargo yok. Sizin sorduğunuz olay sanırım F35 teslimatının geciktirilmesi ile ilgili ki bu, S400 füzelerinin alınacak olmasına karşılık bir eylem. 

Onun dışında zaten lisansları geciktirme devam ediyor. Mossberg için başvuru yapıldığından beri 9 ayı tamamladık.

Alıntı

Sn. Septia ;

İkisi çok farklı şeyler.Ateşli silahların satışı engelleme üstü kapalı bir ambargoydu.Aslında ihracat iznini yavaşlatarak bugün git yarın gel mesajı veriliyor.Bu olay Sn. cumhurbaşkanımızın ABD ziyareti sırasında protesto eden gruba karşı korumaların güç kullanmasının ardından bir misilleme olarak geldi.O dönemde koruma daire başkanlığı ABD'den Sig Sauer almak için işlem yapıyordu.Siz bizim topraklarımızda güç kullanırsanız bizde güç kullanan polisine silah satılmasını engelleriz şeklinde çıktı.Muhtemelen bu durum sanırım Türkiye realitelerini bilmediklerinden sivil ateşli silah ihraç izinlerini dolaylı olarak etkiledi.Bu lisanslar bekliyor- belki de bilinçli bekletiliyor-.ABD'nin iç politikasıyla alakalı ihraç lisansları ile alakalı başka bir gündemi var mı bilemiyorum.Sn Harun ve Sn Lupus bu konulara daha çok vakıf.

Şimdi yaşanan şey ise çok farklı.Mecburen ABD savunma bakanlığı ve Pentagon uzun bir rapor yayınlamak zorunda kalacak.Bu raporun 60 gün içerisinde yayınlanması lazım.Raporda Türkiye her yönü ile ele alınıp Türkiye'ye silah satışında engel bir durum olup olmadığı , politik olarak Türkiye'nin ABD'ye hangi mesafede durduğu.Mevcut risklerin neler olduğu , bu durumda nasıl davranmak icap ettiği hakkında bir sonuç paragrafı yazılacak.Bu 60 gün içerisinde herhangi bir askeri silah (tank , top , denizaltı , savaş uçağı , gaz türbin motoru vs. ) teslimi ve satışı duracak.

En iyi ihtimalle Pentagon bu hamlenin sonucunda Türkiye'nin daha fazla Rusya veya Avrupalı silah tedarikçilerine yanaşacağı , bu yanaşmanın politik olarak bazı tavizler gerektireceği ve bazı konularda ortak hareket etmeye vardıran bir yapıya sokacağı , ortaya çıkan yeni Rusya yanlısı Türkiye'nin NATO'nun geleceğini sorgulatabileceği vs gibi argümanlarla bu tavrın doğru olmadığı bu nedenle silah satışının engellenmesinin veya durdurulmasının Amerika'nın aleyhine olacağı şeklinde bir sonuç çıksa dahi 60 gün hiç bir teslimat olmayacak.

Aksi durumda neler olur ayrı bir konu.Eğer M1 Abrams tankı almaya niyetiniz yoksa bunun bireysel kullanıcı ile doğrudan alakası yok.

Yaşı büyük olan üyelerimiz NATO'dan çektirip giden Yunanistan'ın tekrar girmek istediğinde verdiğimiz vetolar ve Kıbrıs barış harekatı nedeniyle yaşadığımız büyük silah ambargosunda ateşli silah ithalatı ne olmuş hakkında bilgi verebilir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Merhaba harun bey;
Son yaşanan olaylardan sonra yivli tüfeklerle ilgili bir gelişme var mıdır?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sirflayer
(17-10-2018, 10:22 AM)eapsorry demiş ki: Merhaba harun bey;

Daha haber yok ne yazık ki. 

Son yaşanan olayların olumlu yanından mı olumsuz yanından mı bahsettiğinizi çok anlamadım ama şöyle değerlendireyim; "Rahip"i milat kabul edersek:

R.Ö. > İhraç iznini kesin alamıyorduk.
R.S. > İhraç iznini belki alırız, fakat alabilecek olsak da daha vakti vardır, yumuşaması zaman alır. 

Smile

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
1905sss, OCEANBORN, tirendaz, husrev
(17-10-2018, 06:13 PM)harun demiş ki:
(17-10-2018, 10:22 AM)eapsorry demiş ki: Merhaba harun bey;

Daha haber yok ne yazık ki. 

Son yaşanan olayların olumlu yanından mı olumsuz yanından mı bahsettiğinizi çok anlamadım ama şöyle değerlendireyim; "Rahip"i milat kabul edersek:

R.Ö. > İhraç iznini kesin alamıyorduk.
R.S. > İhraç iznini belki alırız, fakat alabilecek olsak da daha vakti vardır, yumuşaması zaman alır. 

Smile

Aynen sizin değerlendirdiğiniz açıdan sormuştum. Teşekkür ederim.

Alıntı

Sn harun,
Bu tüfekler hakkınnda bilgim hiç yok. Namlu çeliği dövme işlemi görüp görmediği gibi, bolt kolu ve bolt kolunun içinde yürüdüğü kubuz denilen bölgenin madeni hakkında bilgi rica ediyorum..
Sn yivlicinin istanbul silah sahibi Erol bey ile yaptığı sohbette izlediğim, çeşitli rakamlar verip çeliği ve diğer parçaları anlatıyorlardı.. Eğer bu konuda paylaşım yaparsanız sevinirim..
İlgilendiğim tüfek MVP LR (LONG RANGE) bu tüfek hakkında da merak ettiğim
-namlu ucundaki vida yeri acık olacakmı?
-Kanallı namlu olacakmı?
Saygılarımla..

Alıntı

(23-10-2018, 01:08 PM)loclu demiş ki: Bu tüfekler hakkınnda bilgim hiç yok. Namlu çeliği dövme işlemi görüp görmediği gibi, bolt kolu ve bolt kolunun içinde yürüdüğü kubuz denilen bölgenin madeni hakkında bilgi rica ediyorum..
Sn yivlicinin istanbul silah sahibi Erol bey ile yaptığı sohbette izlediğim, çeşitli rakamlar verip çeliği ve diğer parçaları anlatıyorlardı.. Eğer bu konuda paylaşım yaparsanız sevinirim..

Hangi malzeme kullanıldığını hiç sormadım, hiç de sormaya gerek duymadım. Tüfek üretiminde önümüzdeki sene 100ncü yılını dolduracak bir firmanın, hele de tüfekleri sorunsuz çalışıyorsa, bunların irdelemenin benim açımdan anlamı yok. Şu sıralar, kullanılan malzemeden çok ihraç izninin neden hala çıkmadığıyla ilgileniyorum. Biz lisans beklerken iki tur CZ geldi bitti, biz hala bakınıyoruz.

(23-10-2018, 01:08 PM)loclu demiş ki: İlgilendiğim tüfek MVP LR (LONG RANGE) bu tüfek hakkında da merak ettiğim 
-namlu ucundaki vida yeri açık olacak mı? 
-Kanallı namlu olacak mı?

Kanallı namlu olacak, bu modelde standart üretim.
Namlu ucundaki diş aynen duracak. Sadece üzerinde dişi kapatan bir parça olacak.
Zaten siparişimiz 10'ar 20'şer adet, istesem de hiçbir şeyi değiştirmezler. Sadece tüfek üzerine bazı gerekli markalamaları yaptırabiliyoruz.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
loclu, eapsorry, OCEANBORN, lenduha

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi