Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOSSBERG YİVLİ TÜFEKLERİ
(19-06-2017, 10:54 PM)musti267 demiş ki: MKE perakende satış fiyatı belirlerken, yivli ithal tüfekler  ile ithal tabancalar  daha farklı bir vergi ,harç, kar payı ve komisyonlaramı tabi acaba ?

Beyan edilen perakende fiyatlar remington gibi itibarlı bir marka  yüksek değil gibi. .308 iyi bir tüfek için 1650 USD makul yani.
7.62mm NATO fişeğide atıyor.   Alsam mı  napsam ?   Dodgy

Saygılar.

Sayın Musti267,
Vergi, Harç konusunda fikrim yok ama MKEK sitesinde sadece Heym Yivli tüfek var. 8.700 küsur USD. http://www.mkek.gov.tr/tr/SilahSatisUrunler.aspx?UrunID=703&AnaKategori=12&AltKategori=108&EnAltKategori=0

1650 USD'a Remington .308 nerede satılıyor, link verebilirseniz ben almak isterim.

[Resim: DSCN0510.jpg]

Saygılar

Alıntı

Sn . Ahmet özalp.

Bir yanlışlık yapmışım. Mossberg yerine sehven malesef remington yazmışım. Yanlış anlaşılmaya yol açmış. Özür dilerim.

Ama Mossberg'te kesinlikle itibarlı eski bir seçkin Amerikan silah firmasıdır. Öğretmek gibi olmasın ürünleri kalbur üstüdür.

Bende Türkiye de pek az bulunan bolt action / mavzer mekanizmalı 12 gauge ayarlanır şoklu av tüfeği var. Çok sevdiğim atışı zevkli bir tüfektir.

Ama söyledliğim fiyat yani 1650 USD yivli Mossberg Win.308 tüfeği için geçerlidir. 1. sayfa 1. paylaşımda sayın Harun bu yünde paylaşımda bulunmuş .

"MOSSBERG PATRIOT WALNUT
.308 Winchester (20 adet) ve 7mm Remington Magnum (10 adet) kalibreler.
Tahmini MKEK satış fiyatı 1.650$"

Yani ithal tabancalardan daha iyi bir fiyata yivli Amerikan malı tüfek. Benim bile aklımda yokken fikrimi cezbetmeye başladı. Fiyat bence makul. Hatta imkan varsa birkaç değişik kalibre temin edilecek düzeyde gibi. Bol atış için .308 yanında dahada ileri menzile erişim için 300 win.mag. gibi. Alırsanız pişman olmayacağınıza inanıyorum

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp
(19-06-2017, 10:54 PM)musti267 demiş ki:  .308 iyi bir tüfek ....

Saygılar.

Sayın musti267,

Her ne kadar yeni nesil  7.62 kalibre askeri tüfekler hem .308 hem 7.62x51 fişek atabilir toleransta yapılıyor olsa da, her ikisi farklı fişeklerdir. 1/6000 inç farklı olsa da 7.62 nin çekirdek boyu daha uzundur, kovan pirinç kalınlılığı, çekirdek ağırlığı, PSİ olarak gaz basıncı .308 den farklıdır. 

Yokluk zamanlarında biri birinin yerine ikame ediliyor olsa da .308 tüfekte 7.62x51 atmak genelde pek tavsiye edilmez. 7.62 yataklı tüfekte .308 hiç tavsiye edilmez.

Atılmaz mı? Atılır atmasında da, sürgü mekanizmalı (Bolt Action) tüfekte, sürgü kilitlenmesinden, kırıma kadar sorunlar yaşanabilir. 

Naçizane bilginize sunmak istedim.

Saygılar

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
sencerstm, musti267, Fruktoz23, Ahmet Özalp, ERDAL
Sn. Sabri;

Bu konu benimde merak ettiğim bir konuydu,iki mühimmat 1/1 oranında birbirine uyuyor mu,uymuyor mu bilmiyordum, sayenizde aydınlanmış oldum teşekkür ediyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

(19-06-2017, 10:54 PM)musti267 demiş ki: MKE perakende satış fiyatı belirlerken, yivli ithal tüfekler  ile ithal tabancalar  daha farklı bir vergi ,harç, kar payı ve komisyonlaramı tabi acaba ?

Genel anlamda konuşursak, tabancalar MKE maliyet fiyatı x4, tüfekler MKE maliyet fiyatı x3 gibi bir oranla satışa çıkıyor.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
Ahmet Özalp, ERDAL, madenci08, DaRkNeSs-
(20-06-2017, 10:56 AM)Sabri demiş ki:
(19-06-2017, 10:54 PM)musti267 demiş ki:  .308 iyi bir tüfek ....

Saygılar.

Sayın musti267,

Her ne kadar yeni nesil  7.62 kalibre askeri tüfekler hem .308 hem 7.62x51 fişek atabilir toleransta yapılıyor olsa da, her ikisi farklı fişeklerdir. 1/6000 inç farklı olsa da 7.62 nin çekirdek boyu daha uzundur, kovan pirinç kalınlılığı, çekirdek ağırlığı, PSİ olarak gaz basıncı .308 den farklıdır. 

Yokluk zamanlarında biri birinin yerine ikame ediliyor olsa da .308 tüfekte 7.62x51 atmak genelde pek tavsiye edilmez. 7.62 yataklı tüfekte .308 hiç tavsiye edilmez.

Atılmaz mı? Atılır atmasında da, sürgü mekanizmalı (Bolt Action) tüfekte, sürgü kilitlenmesinden, kırıma kadar sorunlar yaşanabilir. 

Naçizane bilginize sunmak istedim.

Saygılar

Burada basınç konusunda bir yanlış bilgilendirme var:

NATO 7.62x51, .308 Win'e gore daha düşük basınçlıdır.

Yani .308 Win tüfekler 7.62x51 de kullanılabilir.

5.56x45 ve .223 Rem için durum tam tersidir.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, sencerstm, Ahmet Özalp, ERDAL, madenci08, asicocuk, DaRkNeSs-
(20-06-2017, 11:16 AM)harun demiş ki: Yani 7.62x51 tüfekler .308 Win rahatça kullanılabilir.

308 Win mühimmat kullanan yivli av tüfekleri  7.62x51 Nato mühimmatı da atabilirler olarak anladım.

308 Win Yivli av tüfeği ile  7.62x51 mm Nato mühimmatı kullanılırsa balistik perfomansı nasıl olur.Bence asıl sorun bu olmalı.

Ülkemiz yasaları ve MKEK'nun ithalat ve tedarik politikası dikkate alınınca tabancada 9mm,yivli tüfekte 308 Win tek seçenek kalıyor.Maalesef durum bu.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Sn. Harun, burada bir anlam düşüklüğü olmuş.

Yani 7.62x51 tüfekler .308 win rahatça kullanabilir derken "yinede 7.62x51 tüfekler .308 win gönül rahatlığıyla kullanılabilirler" mi demek istediniz.

Not: Ciddi anlamda almayı düşündüğüm için soruyorum. Başka amacı yoktur.
Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Bu konu, yurtdışı forumlarda da oldukça sık sorulan sorular arasında yer alıyor. Tartışmalarda genelde iki konu öne çıkıyor:
  • Askeri kovan/pirinç, ticari olandan daha ağır ve etli olduğundan daha az barut alır ve daha düşük basınçlıdır (55.000-60.000 PSI)
  • Buna karşılık aralığın 5000 olması da ayrı bir konudur. Ticari üreticiler de bu fark nedeniyle başlarının belaya girmesini istemez ve tazminatlarla uğraşmamak için 60.000 PSI'yı görmek hiç istemezler.
Genel tavsiyeler; 30 yaşından genç yivlilerle 7.62x51 NATO'yu atın, ama tersini kesinlikle yapmayın şeklinde. (7.62x51 tüfeğimiz oldu da derdimiz .308 win atmak kaldı)

Boyutlar hemen hemen aynı olsa da Sn Sabri'nin belirttiği farklılıklara da işaret edenler de var. Özetle ben okuyup araştırdıklarım ile kesin bir sonuca varamamıştım. Umarım sahada deneme fırsatı olur. 

Diğer taraftan Mossberg üretim kültürünün, sözü edilen farkları tolere edebileceğini söylemek, mantıksız bir öngörü olmazdı.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
Aceleyle yazarken ters yazmışım, düzelttim. Doğrusu:

Yani .308 Win tüfekler 7,62x51 de kullanılabilir.

Daha yüksek basınçlı olan .308 Win için tasarlanmış tüfeklerde, düşük basınçlı 7,62x51 NATO mühimmatı güvenle ve gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

Mossberg özelinde konuşursak, konuyu fabrikaya sormuştum: Ölçüsel olarak 7,62x51 NATO'ya uygunluğunu belirtmek ve MVP modellerin kolluk kuvveti kullanımını vurgulamak amacıyla 7,62x51 olarak markaladıklarını, tüfeklerin namlu ve yatak basınçları yönünden .308 Win için de uygun olduğunu ve güvenle kullanabileceğini teyit etti. 

Daha düşük basınçlı olan .223 Rem mühimmatı için tasarlanmış tüfeklerde ise 5,56x45 NATO ihtiyatla kullanılmalıdır. Zaten bu iki mühimmatın arasında yine 7,62x51 - .308 gibi küçük farklılıklar var. Ancak her iki tip mühimmatı alacak şekilde .223 Wylde olarak üretim yapılmışsa, her iki mühimmat hem ölçü, hem basınç yönünden tamamen sorunsuz ve emniyetle kullanılır. (Örnek: Savage üretimi AR platformları olan MSR15 modelleri) İleride Mossberg 5.56x45 mühimmat kullanan tüfekleri de getirirsek, bu bilgi de bulunsun, yine Mossberg her ikisine de uygunluğunu teyit etmişti.

Konuyu bir başka yönden incelersek, aslında bu tartışmanın bizler için boş... Çünkü ne MKE basıncı ve ölçüsü tutarlı fişek imal ediyor, ne de hep aynı marka ve tip fişek ithal ediyor. Hem kendi üretimi fişekler çok geniş bir aralıkta, hem de her sene ithal ettiği fişekler markaya göre az-çok farklılıklar göstermekte. Yurt dışı kaynakların yazdığı ve sayın lenduha'nın da işaret ettiği gibi, eski ve sağlamlığından şüphe edeceğiniz 7,62x51 için üretilmiş tüfeklerde .308 fişeklerin, özellikle yüksek performanslı .308 çeşitlerinin kullanılması uygun değil.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
blueokkes, lenduha, Sabri, Fruktoz23, tirendaz, ismicey, musti267, GullyFoyle, alpago, PersonalDefence, sem, xxglockxx, asicocuk, Kara45, DaRkNeSs-

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi