Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İstanbul'daki poligonlar
#1
Forumda dağınık olarak çeşitli illerdeki poligonlar hakkında yazılar mevcut. Bu poligonlar hakkındaki tecrübelerimizi bir konu başlığı altında toplayım yapışkan (sticky) haline getirebilirsek güzel bir veritabanı oluşturmuş oluruz.
Tek poligon tecrübem MKEK poligonu olduğu ben için şimdilik fazla katkıda bulunamayacağım.

Bu konu başlığını İstanbul'daki poligonlar adı altında açmamın sebebi ise; önümüzdeki birkaç gün İstanbul'da kalacak olmam ve bu fırsatı değerlendirmek istemem.
Bakırköy taraflarında kalıyorum, bana tavsiye edebileceğiz, techizatı (örneğin, bir .45 lik ile atış yapmak istiyorum) iyi, ortamı güzel rahat ulaşılabilir bir poligon var mı?
Bu fırsattan istifade, forumdan arkadaşlarla da görüşebiliriz.
 
Alıntı

#2
Sn Evrenay Bakırköyden en rahat gidebileceğiniz Florya Poligonudur.
Avrupa standartlarında tek poligon olduklarını söylüyorlar.Geçen gün forumdan Sn Alptekin ile gittik.Ellerinde Tisaş Zigana M16,7.65 Browning,38 Cal Smith,Tisaş Zigana F ve yeni aldıkları 22 cal Walther var.Henüz 22 cal mühimmat ellerinde yoktu.Ortam gayet güzel.Sürmeneli bir eğitmen ve Ardeşenli Cem isminde genç bir sorumlusu var.Oldukça ilgileniyorlar.Kendi merminizle 1.5 tl oradan temin mermi ve silah ile 3 tl alıyorlar.Biz ortamı beğendik ama biraz pahalı geldi.Cem beye ilaç firmasından geçen gün gelen arkadaşlar forumda tavsiye etti derseniz yüzde 10 indirim yapabilir.Bize yapmıştı,tesadüf eskiden bizim firmada çalışıyormuş.
Havaalanı yolunda Flyin e gelmeden sağda kalıyor.
İyi atışlar.
 
Alıntı

#3
Evet Floryadaki poligonun iyi olduğunu ancak pahalı olduğunu bende duydum.Ben sürekli Eyüp'te Kar Poligon diye bir poligon var tanıdık olduğundan oraya gidiyorum.Eğer mermi götürürsem para vermiyorum SmileMermiyi oradan alırsamda daha ucuza alıyorum.İstanbulda birde Ümraniye'de poligon var ama orası biraz basık bir yermiş diye duydum.
 
Alıntı

#4
arkadaşlar benim bildiklerim, Avcılar ve Altunizade de silah dünyası nın yerleri ümraniyede fiyatı nispeten uygun princess poligon, yine arkadaşların bahsettiği ve fiyatı yine nispeten uygun Rami'deki poligon ve Florya poligonu, bir de yakacıkta açık tüfek poligonu var...
 
Alıntı

#5
böyle bir konu olması güzel olmuş klavyenize sağlık
 
Alıntı

#6
melihaga demiş ki:arkadaşlar benim bildiklerim, Avcılar ve Altunizade de silah dünyası nın yerleri ümraniyede fiyatı nispeten uygun princess poligon, yine arkadaşların bahsettiği ve fiyatı yine nispeten uygun Rami'deki poligon ve Florya poligonu, bir de yakacıkta açık tüfek poligonu var...

Sayın Melihaga silah dünyasının Altunizade poligonu henüz açılmadı.son 8-9 aydan beri bir hafta içinde açılacak diyorlar.Benim evim ve işyerim oraya çok yakın bir bölgede.Bende açılmasını bekliyorum.
Bunun haricinde beykoz mahmutşefketpaşa köyünde açık hava poligon var.Mermi atıcıdan olursa çok cüzzi bir ücret olan kağıt parasını alıyorlar.Bunun dışında mermi temin etmiyorlar.Ümraniyedeki poligon a da son gittiğimde hareketli hedef sitemi kuruyorlardı.Pek lüks değil ama fiyatlar uygun sayılır.
 
Alıntı

#7
Sn Zülfikar ,
beykoz mahmutşefketpaşa poligonu için adress alabilmemiz mumkunmu.
teşekkürler
 
Alıntı

#8
faruk demiş ki:Sn Zülfikar ,
beykoz mahmutşefketpaşa poligonu için adress alabilmemiz mumkunmu.
teşekkürler

Poligon Telefon : 0532 392 76 47
Poligon Adresi : Mahmut Şevket Paşa Köyü ile Öğümce Köyü Yolu Üzerinde. Polenez köyü Yakınındadır.
Kulup Telefonu : 0216 425 27 44
 
Alıntı

#9
Pazar günü beylikdüzü'ne fuara giderken uğradım Silah Dünya'sına. Poligonun tadilatta olduğunu (komşular sesten rahatız oluyorlarmış, yalıtım yapılıyormuş), haftaiçi açmadıklarını ama istersek o an açabileceklerini söylediler. Ancak vaktimiz yoktu o yüzden poligona çıkamadık. Bugün duyduğuma göre ruhsatları iptal olmuş (söyleyenin yalancısıyım).

Bugün forumdan sayın Vice'ın tavsiyesine uyarak Florya Poligon'a gittim. Gerçekten temiz ve nezih bir ortam (bayanlar var çalışan), bayanların olduğu her yerde erkekler daha kibar oluyor gibime geliyor.
Neyse giriş güzel ve temiz, tuvaletler son derece temiz, çeşitli malzemeler alabileceğiniz küçük bir dükkan mevcut (kılıf, yağ, temizlik seti, vs) ortamda olduğunuz sürece sıcak içecek servisi var (ücretsiz).

Silah olarak birkaç yerli yarı otomatik, 2 tane S&W toplu, 1 tane Walter .22 (mermisi hala yok) bir tane de FN Browning 7,65 mm subay tabancası var. Bence silah çeşidi bu seviyedeki bir poligon için son derece yetersiz. En azında bir .44 bir .45 ve meraklısına (tabi mermisi daha pahalı olacaktır) .50 desert olmalı. Neticede burası daha çok amatör bir motivasyonla işletilen bir mekana benzemiyor, daha fazla çeşit sunulmalı.

Sayın Vice'ın da belirttiği gibi mermiyi kendiniz getirseniz 1,5 TL/mermi mekandan kullanırsanız 3 TL/mermi ödüyorsunuz.

Cem isimli arkadaş hocalık yapıyor. Benimle 3 saatten fazla ilgilendi. Bu arada tutuşumu iyileştirdim, atışlarım daha isabetli oldu, tetik düşürürken kendime daha fazla zaman tanımaya başladım vs yani faydalı oldu gerçekten. Atışları 5m ve 10 m den yaptık. Mesafeler bir çoğunuza kısa gelebilir ancak benim gibi poligon atışlarını kendisini geliştirmek için kullananlar bu mesafelerde hatalarını daha rahat görebilirler.

Toplamda:

1- Steyr M9A1 93 mermi (50 si mekandan 43 ü kendi mermim)
2- S&W .357 Magnum toplu sanırım 6" 6 mermi .38 ile attıl .357 yokmuş elerinde.
3- FN 7,65mm (eski Subay silahı) 5 mermi
4- Deri tabanca kılıfı aldım
ve 200 TL ödedim (Cem indirim yaptı)
poligon konusunda tecrübeli arkadaşlar fiyatları değerlendirirse sevinirim.

Arzu edenler 1000 TL ye yıllık abone olup daha ucuza mermi alıp bazı hizmetlerden (belki turnuvalar falan düzenliyorlardır, yada kendi mermilerinizle ücretsiz atış yapabiliyorsunuzdur, bilmiyorum) faydalanıyorsunuz.

Ayrıca Cem'in dediğine göre yeni hazırlanan yasaya göre, taşıma veya bulundurma ruhsatı alacak herkes 30 saatlik eğitimden geçmesi gerekecekmiş. Bu yasa meclisten geçermi bilmiyorum ama ELZEM olduğu kesin!

Gelelim silahlara benim Steyr bir kez kovan dikti , sebebini anlamadım. İlk defa başıma geliyor. Onun haricinde son 150 atıştan bu yana temizlememiş sadece yağlamıştım. Tetik oldukça sert. Sağarak tetik düşürmek pek te mümkün değil. Son 10 atıştan önce WD40 sıktık tetik mekanizmasına akabinde üstüste mekanizmayı kurup tetik düşürdük. Hafif bir rahatlama hissettim tetikte. Ancak umarım sayın Lupus dediği gib zamanla yumuşar yoksa gerçekten can sıkıcı ama seri 3 lü 5 li atışlarda rahat.

S&W .357 6" in de mermisi yoktu o yüzden .38 kullandım. Kabzası benim için rahatsız ve oldukça ağır bir silah. Horozu kurduktan sonra tetiğe dokunmanız yeterli merminin ateşlenmesi için. Tabi Steyr'den sonra beni ürküttü bu hassaslık. Silah neredeyse benim kafası ağır Steyr'den bile daha az şahlanıyor, ayrıca çok ta gürültülü değil. Bir kez horozu kurmadan double action olarak ateş etmek istedim ancak mermi ateş almadı. Cem bunu mermilerin .38 olması ile açıkladı (ben bilmem nedir sebebi).

Fn Browning 7,65mm ise benim elime bile ufak. Çok gürültülü (ani ve keskin rahatsız edici bir ses) ayrıca çok fazla havaya kalkıyor atışta (yada ben silahı kavramayı beceremedim). Tat vermedi vesselam.

Netice: Nezih ve temiz bir ortamda atış yapmak için kesinlikle tavsiye edebilir. Fiyatlar konusunda cahil olduğum için bu konudaki yorumları size bırakıyorum.

Sizlerde diğer poligonlar hakkında yazarsanız sevinirim.
 
Alıntı

#10
Alıntı: WD40 sıktık tetik mekanizmasına
Sn.evrenay, WD40 resin bazlı bir solvent olup, uçucu kısmı evapore olduğunda, bazen özellikle kapalı parçaların üzerlerinde tortu kalabilmektedir. Bu solventin kendim bizzat rastlamamış olmakla beraber, yurt dışında sıkça gündeme getirilen diğer bir handikapı da, mühimmat kapsüllerinde hasara yol açarak, ateşleme sorunlarına yol açabilmesidir. Bu malzemenin yurt dışından gelen orijinal İngilizce yazılı ilk versiyonlarında, ateşli silahlarda da kullanılabileceği yönde bir barkod varken, yeni orijinal yazılı WD 40 kutularının üzerinde bu kullanım alanı bulunmamaktadır.

Alıntı: Bir kez horozu kurmadan double action olarak ateş etmek istedim ancak mermi ateş almadı. Cem bunu mermilerin .38 olması ile açıkladı (ben bilmem nedir sebebi).
Bu sorunun nedeni mühimmatın .38 Spl olması değil, MKEK menşeli olmasıdır. SW revolverlerinde tetiği yumuşatmak için horoz yayı gevşetilirse veya bu yayı geren vida zamanla gevşerse, özellikle çift hareketli vuruşlarda MKEK üretimi fişeklerin kapsülleri ateşlenmemktedir. Bu kendim de bizzat pek çok farklı revolverde gözledim. Horoz yayını geren vida biraz sıkıştırılırsa, çift hareketli tetik sertleşmekte, ancak ateşleme sorunu ortadan kalmaktadır.


Alıntı: Fiyatlar konusunda cahil olduğum için bu konudaki yorumları size bırakıyorum.
Kişisel kanaatime göre İstanbul poligonlarının hepsinde aşırı fahiş fiyat uygulaması var. Bulunduğum ildeki poligonda 10 TL verdiğinizde, silah ve mühimmat kendinize ait olursa isterseniz bütün görevli arkadaşların ikram ettiği sıcak içecekler eşliğinde atış yapabilirsiniz. Sanırım yakında poligon kullanım ücreti 15 TL oldu. Silah sizin ve mühimmatı poligondan kullanırsanız, ekstra bir kullanım ücreti vermeden, tanesi 2 TL den istediğiniz kadar mermi atabilirsiniz. Poligondan silah kiralayarak mermi atacak olursanız, 10 TL + tanesi 2 TL den istediğiniz kadar mermi atabilirsiniz. Pek çok kişi İstanbul'da yatırım, kira vs nin daha yüksek olduğunu düşünerek fiyatları makul görebilir, ancak buradaki poligonun yatırım, kira gideri ile, sürüm özelliklerini, diğerlerinin de giderleri ve sürüm özelliklerini üç aşağı beş yukarı bildiğimizden, öyle olmadığından kesinlikle emin olabilirsiniz.

Saygılar.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi