Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN SCAR
150 demiş ki:Ama G-3' ün tepmesi ve kullanan askerlerin profesyonel asker olmadığı atlanır.

Sn 150,

Açıkçası, "bu tepme" işine ben de pek katılmıyorum. Askerliğimde muhariplik yapmamış olmama rağmen, kimi arkadaşlardan daha fazla g3 kullanma imkanım oldu.

Ve sizin söylediğinizin, tersine benim tecrübem (doğru anladıysam), g3 ün "çok ama çok az" teptiği...,
Hatta ta o zaman demişimdir ki, "bu silah tepiyor diyen, yivsiz ile hiç atış yapmasın...Big Grin"

Sevgiler

Alıntı

lothien demiş ki:G3le değil 400, 600 metreden kola şişesini vuran erleri göstereceğim.

Sn. Lothien,
G-3 piyade tüfeğinin 100-200-300-400 metre ayarlı gez nişangahı vardır. 100 metre ayarı için sıfırlanan tüfek, gez skalasını 400'e aldığınız zaman 400 metreye ayarlı olur. Bana izah edebilirmisiniz, 5 cm çap ve yaklaşık 20 cm boyundaki bir şişe 600 metreden nasıl vuruluyor? Göz kusurlarını geçelim;

Rüzgar 0, eğim 0 olan bir ortamda 7.62 x 51 mm çaplı mermi, silah 400 metreye sıfırlandığında, 600 metre eriminde yaklaşık 55 inç aşağıdan vurur. ( 55x 2.54 = 139.7 = 1 metre 39 cm. )

Gez skalası 1000 metre ve üzeri silahlarda derseniz vurabilecek aslan yavruları çıkar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
Kazayla doğru vurmak gibi bir terim duydunuzmnu hiç?

Tetik ve duruş konusunda usta nişancılar zaten sizde bilirsiniz mermiyi sağa ve sola kaçırmazlar, tersine aşağı-yukarı kaçırırlar...

Bir nefes hatası 400 metrede kola şişesine denk getirebilir.

Ama o sırada saydam kola şişesini orda nasıl gördüğünü bana sormayın... saha deneyimim yok Big Grin

Alıntı

Alıntı: FN geniş ordu birlikleri için düşünülmüş bir silah değil.
FNH ise tam tersine iddia ediyor.
FNH, SCAR'ı yeni nesil piyade tüfeği tüfeği oalrak lanse ediyor.

Alıntı: G3le değil 400, 600 metreden kola şişesini vuran erleri göstereceğim.
Arpacığı kola şişesine o mesafeden yerleştirsin, bana o da yeter.
Vurmasına da gerek yok benim için. Çünkü ben kişisel olarak 600 m mesafedeki boy hedefinin 1.5 m üzerine ( sadece arpacık kullanan bir amele olduğumdan, 11 cm lik farkı o mesafede algılayamıyorum Sn.xlcod3r Cool ), o da silüet halinde, orta karar arpacık yerleştirebilecek yetenekte birisi olduğumdan, kola şişesine arpacık yerleştirebilecek adamı direk alnından öperim.

Alıntı: Zaten bir çatışmada 100 metrenin üstünü vuramıyorsan adamlarla bıçakla çatış daha iyi. Arkadaşlar en yakın çatışma (arazideyseniz) 800-1000 metrede olur. 400 metrelik çatışma yakın çatışmadır. 100 metrelik çatışma göğüs göğüse muharebedir.
Benim asker olduğum zamanlarla, şimdiki zamanlar çok ama çok değişmiş. Bu mesafeler elimizde M1 Garand'lar varken bile bize yakın muharebe mesafeleri olarak anlatılmamıştı. Biz hakikatten çok yaşlanıp, demode olmuşuz artık, bunu kabul etmek lazım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
xlcod3r demiş ki:
glock demiş ki:Sayın Mohikan;

MP5 SD yi makinalı tabanca diye nitelendirmeniz beni üzdü.Ülkemizde

kullandığımız bazı piyade tüfeklerinden daha iş görür ve kullanılabilir olduğunu isbatlamıştır.Mesela bir örnek G3 saygılar...

Sn. Glock,
MP5 SD makineli tabancalar statüsünde bulunan bir silah ve ülkemizde kullanımı yaygın doğrudur. Ancak piyade silahları ile karşılaştırmanız da beni şaşırttı diyebilirim. Piyade silahlarının malumunuz, kendi çalışma koşullarında MP5 lerin esamisi okunmaz.
Bu arada beğenmediğiniz G-3 ün, MP 5 in abisi olduğunu zaten biliyorsunuz.
Saygılar...

Sn xlcod3r

MP5 SD emin olun G-3 e göre inanılmaz performanslar gösteriyor G-3 ün zamanı geçti hele hele bizim için çoktan geçti ama G-3 ün efsane olduğunuda kabul etmiyor değilim çok çok eski zamanlarda idi tabi.Daha fazla konuşmayayım olay farklı yönlere kaymasın saygılar...

Alıntı

Sn Arkadaşlar,

Bilmediğim bir konu olduğundan, hiç bulaşmayayım. Yalnız bildiğim bir noktayı vurgulayıp, konuyu ustalarına bırakayım...Smile

Bu işte bir mantıksızlık görmemin sebebi şudur. 400 metrede bir insan başı olsa olsa "baş parmak tırnağı" kadar görünür arkadaşlar.
Eğer yakın çatışma mesafesi buysa, gerçekten çok zormuş...Sad Herkesin keskin nişancı olması lazım..değil mi?

Yılların avcılarını biliyorum, "400 metreden (dürbünsüz) her attığımı vururum" hiç duymadım gerçekten...Big Grin

Sevgiler

Alıntı

400 metre vurmak enteresan bu işin içine keşif keskin nişancısı ve keşif gözcüsü girer tek başına hareket eden değil duran hedefi vurmak öle kolay değildir o mesefalerden rüzgar sıcaklık basınç deniz yüksekliğinden ne kadar aşağıda ve yukarda olduğunuz iklim ortamın durumu pozisyon konumlanma matematik onun içine herşey girer ki bunu yapan kişi sayısı zaten çok fazla değildir saygılar...

Alıntı

lothien demiş ki:Bir arkadaşta TSK'daki muharip erlerin 100 metreden daha uzun mesafede isabetli atış yapamayacağını düşünüyormuş. Böyle düşünen akadaşalara Hakkari biletini ben alacağım ve Dağ komando Tugayında atışa götüreceğim. G3le değil 400, 600 metreden kola şişesini vuran erleri göstereceğim. Zaten bir çatışmada 100 metrenin üstünü vuramıyorsan adamlarla bıçakla çatış daha iyi. Arkadaşlar en yakın çatışma (arazideyseniz) 800-1000 metrede olur. 400 metrelik çatışma yakın çatışmadır. 100 metrelik çatışma göğüs göğüse muharebedir.
100 metrede ağaçlı yerde terörist görsem bıçakla öldürürdüm. 400 metredeki terörist bırakın ölüyü canlı yakalanır canlı.
benim tanıdığım tüm erler 1 ay içinde rahatlıkla 400 metreden boy hedefini vurur. İyileri baş hedefini vurur. Zaten onu yapamayan adamı ya gözcüye gönderirim ya dahiliyeciye...
Sayın lothien sizin tanıdığınız erleri gerçekten tebrik ediyorum. Özellikle dürbünsüz 400 metreden kola şişesi vurabilenleri.
Kişi kendinden bilirmiş işi mantığıyla hareket ettiğimden herkesi kendim gibi düşündüm. (:
Sayın ekeke bence g-3 amiyane tabirle "katır" gibi tepen bir tüfek. Size göre normal olabilir belki ama daha az tepse fena mı olurdu. (:
M-16 kullandıysanız aradaki tepme farkı bence biraz bişeyler anlatabilir.

Alıntı

150 demiş ki:Sayın ekeke bence g-3 amiyane tabirle "katır" gibi tepen bir tüfek. Size göre normal olabilir belki ama daha az tepse fena mı olurdu. (:
M-16 kullandıysanız aradaki tepme farkı bence biraz bişeyler anlatabilir.

Sn 150,
Anlıyorum, demek öyleymiş...Smile

Malesef şansım olmadı tabi, ben ancak "yivsizlerle" karşılaştırmıştım o zaman..Smile
Onun haricinde de yalnızca mp5 le atış yapabilme imkanım olmuştu ki, kendisine ne kadar hayran olduğumu çeşitli mesajlarımda okuyabilirsiniz..Big Grin
Maalesef m16 hiç olmadı..

Teşekkürler
Sevgiler

Not :Bir de Sn Ağa mızın Mauser le birkaç el..malum...Smile (O da bana hiç tepmiyor gibi gelmişti..Smile )

Alıntı

glock demiş ki:
xlcod3r demiş ki:
glock demiş ki:Sayın Mohikan;

MP5 SD yi makinalı tabanca diye nitelendirmeniz beni üzdü.Ülkemizde

kullandığımız bazı piyade tüfeklerinden daha iş görür ve kullanılabilir olduğunu isbatlamıştır.Mesela bir örnek G3 saygılar...

Sn. Glock,
MP5 SD makineli tabancalar statüsünde bulunan bir silah ve ülkemizde kullanımı yaygın doğrudur. Ancak piyade silahları ile karşılaştırmanız da beni şaşırttı diyebilirim. Piyade silahlarının malumunuz, kendi çalışma koşullarında MP5 lerin esamisi okunmaz.
Bu arada beğenmediğiniz G-3 ün, MP 5 in abisi olduğunu zaten biliyorsunuz.
Saygılar...

Sn xlcod3r

MP5 SD emin olun G-3 e göre inanılmaz performanslar gösteriyor G-3 ün zamanı geçti hele hele bizim için çoktan geçti ama G-3 ün efsane olduğunuda kabul etmiyor değilim çok çok eski zamanlarda idi tabi.Daha fazla konuşmayayım olay farklı yönlere kaymasın saygılar...

Sn. Glock,
Yazımdaki anlam yanlış anlaşıldı herhalde. MP5 SD yakın alan çatışmalarında hala benim için tek geçilecek silah. Kullanma kolaylığı, atış hattına çok seri olarak sokulabilmesi, duble atış ve burst atışlarda hedefte dağılım yapmaması hep artı kolaylıktır. Kirliliği fazla tolere etmemesi handikapıdır. Ancak sizde kabul edinki her tip silahın kategorisi ayrıdır. G-3 piyade silahı olarak imal edilmiştir ve 0 ila 400 metre aralığında bir çalışma alanı vardır.

MP5 SD yada diğer lihgt machine gun (Hafif makineli tabancalar, silahlar) silahların çalışma aralığı 0 ila 100 metredir. 100 metreden sonrası için aşılan her mesafede çekirdek yorgun düşecek, mermi yolu bozulacak ve istenen tahribatı yapmayacaktır. Benim anlatmak istediğim konu buydu.

G 3 piyade silahlarıda her silah gibi bize göre dönemini tamamlamıştır. Gönüllerimizde bir efsane olarak yerini her zaman koruyacaktır.
Saygılar..

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi