Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN SCAR
ilksurfer demiş ki:Sevgili Glock ben de LastMohikan'a katiliyorum. Artik Swat bile MP5 i birakti. Kisa namlulu

M4leri tercih ediyor. Zaten Sub Machine Gun denen bu sinif maalesef komple yok olacak bir sinif bence de... En buyuk handikapi tabanca mermisi kullanmasi ve bunu etkisinin dusuk olmasi... Namlu

uzunlugundan dolayi tabanca dan tabiiki daha etkili ancak bir tufek mermisinden her zaman daha etkisiz. Boyut olarak da kisa namlulu M4 ile neredeyse ayni seviyelerde oldugu icin artik cok az tercih

ediliyor...

Zaten submachine gun sınıfı 1. dünya savaşında siperler arasında da
seri bir şekilde ateş etmek içindi ancak 1.Dünya savaşına yetiştirilemedi ancak 2. dünya savaşında almanların mp 40 ile çok seri ateş eden silahlarının işe yaradığını görünce sten PPSh-41 gibi o zaman için devrimdi çünkü daha savaşa m1 grandlar bile daha girmemişti ve sürgülü tüfeklere göre avantajdı (piyade tüfeği gibi yaygın kullanılmıyordu) ama şimdiki savaş koşullarını dikkate alırsak yetersiz gerçi topçu askerlere mp5 veriliyormuş şimdilik evbaskınları içinde yeterli operasyona göre m16 da kullanılıyor

konuy dağıttık gibi oldu biraz neyse

Alıntı

arkadaşlar abd ordusu m4/m16 sonrası için fn scar ı mı yoksa hk416 yı mı bir bilen yok mu?

[Resim: fnscarsvt6.jpg]

[Resim: hk416uk2.jpg]

Eklenti Dosyaları Resim(ler)

Alıntı

scar ve hk416 nın artı ve eksileri nelerdir?

Alıntı

Konu G-3' e kayınca bende birşeyler söylemek istedim.
G-3 ' ün üstün yönü olarak genelde uzun mesafelerde hedefe olan etkisi söylenir. Ama G-3' ün tepmesi ve kullanan askerlerin profesyonel asker olmadığı atlanır. Elinizi vicdanınıza koyarak düşünün lütfen. Acaba TSK' da ki muharip erlerin yüzde kaçı sıcak çatışma altında 100 metre ve üzerine isabetli atışlar yapabilir? Bunda G-3' ün tepmesinin katkısı yadsınamaz. Yani benim gözümde çatışmalarda 7,62 ile 5.56 arasında işlev açısından pek bir fark yoktur. Tabi ormanlık alanda ağaç - dal parçalayarak hedef vurma gibi bir niyetimiz yoksa. Üstelik 5,56 ile muharip personelin daha fazla mühimmat taşıması sağlanabilir.

Ama sıcak teması sadece güneydoğu bölgesiyle kısıtlı olarak düşünürsek 7,62 i kullanmak mantıklı olabilir ama o 7,62 de G-3 değildir. Bana göre kullanılması gereken silah ( gelişimi tamamlanmış olsaydı ) AK-47 mermileri atabilen SR-47 derdim. HK 416 yerine bu tüfek referans alınsaydı bence çok daha faydalı sonuçlar çıkartılabilirdi.

Alıntı

[Resim: grafikol8.jpg]

Alıntı

anlamadim,bu istatistik neyi gösteriyor simdi?

Alıntı

60bin kursunda kac defa tutukluk yaptiklarini... Bende duymustum XM in daha basarili oldugunu ancak politikaya kurban gittigini...

Alıntı

150 demiş ki:Konu G-3' e kayınca bende birşeyler söylemek istedim.
G-3 ' ün üstün yönü olarak genelde uzun mesafelerde hedefe olan etkisi söylenir. Ama G-3' ün tepmesi ve kullanan askerlerin profesyonel asker olmadığı atlanır. Elinizi vicdanınıza koyarak düşünün lütfen. Acaba TSK' da ki muharip erlerin yüzde kaçı sıcak çatışma altında 100 metre ve üzerine isabetli atışlar yapabilir? Bunda G-3' ün tepmesinin katkısı yadsınamaz. Yani benim gözümde çatışmalarda 7,62 ile 5.56 arasında işlev açısından pek bir fark yoktur. Tabi ormanlık alanda ağaç - dal parçalayarak hedef vurma gibi bir niyetimiz yoksa. Üstelik 5,56 ile muharip personelin daha fazla mühimmat taşıması sağlanabilir.

Ama sıcak teması sadece güneydoğu bölgesiyle kısıtlı olarak düşünürsek 7,62 i kullanmak mantıklı olabilir ama o 7,62 de G-3 değildir. Bana göre kullanılması gereken silah ( gelişimi tamamlanmış olsaydı ) AK-47 mermileri atabilen SR-47 derdim. HK 416 yerine bu tüfek referans alınsaydı bence çok daha faydalı sonuçlar çıkartılabilirdi.
Alıntı
Sr-47 durup dururken ortaya çıkan bir silah değil.Afganistandaki ABD birilikleri 5x56 mermilerinin tükendiği zaman cephanesiz kaldıklarını ve bol miktarda 7,62 mermi ele geçirmelerine rağmen kullanamadıklarını ifade ediyorlar.Bunun üzerine USSOCOM tarafından bir ihale açılıyor ve Knight's Armament şirketinin modeli olan SR-47 seçiliyor...Ancak bu silahtan vaz geçildi...Sebebi M4'ün Gas tube sisteminin sovyet standardı olan 7,62x39mm'lik ak-47 mermilkeri olan uyuşmazlığı yüzünden silahta çok ciddi boyutta aksaklıklar meydana gelmesi ve operasyon bölgesideki silahı test eden personelde yaralanmalara yol açması...SR-47'de M4'de Gas tube sistemiyle çalışıyor bu sistem çok eski ve çok sorunlu bir sistemki şu anda bile birçok ABD askeri M4'lerinden çok şikayetçi.Temel olarak Sr-47,AK-47 gibi piston sistemli bir silah olmadığından kirli ve deforme olmuş kalaşnikof mermilerini kullanmıyor bu silahın yapılış amacı ise Irak ve Afganista askerlerin ele geçiridiği ak-47 mermilerini değerlendirmek olduğundan sistem başarısız oluyor ve kullanımdan kaldırılıyor 7 tane yapılmış 1'isi Knight's Armament şirketinin müzesinde diğer 6'sı ise USSOCOM'da...Ve böyle dünyanın en yaygın iki silahını birleştirmr hayalleride suya düşmüş oluyor...

Alıntı

Sayın Ombra,
Bende aynı mantıkla SR-47 dedim zaten. Ama sizin de söylediğiniz gibi ne yazık ki şimdilik vazgeçilmiş. Umarım bizim mühendislerimiz incelemişlerdir SR-47 yi.

Alıntı

Arkadaşlar bildiğim kadarı ile FN sadece özel kuvetler için satın alınacak. ABD şu an HK416 veya M4 alımı yapıyor.
FN geniş ordu birlikleri için düşünülmüş bir silah değil.
İkinci bir nokta ise şu :
Bence TSK çok fazla bekledi yeni piyade tüfeği için.
Emin olun sıcak çatışmadaki birlikler piyade tüfeği ve otomatik tüfeklerde sorunlar yaşıyorlar.
Şu an m16 çok iyi bir platform. m4 ve HK216 ise güzel türevler.
M16'nın patent süresi dolduğu için herkes tarafından rahatlıkla üretilebilir.
Biraz çaba ile bu işin altından kalkılabilir diye dşünüyorum.
(Bu arad arkadaşlar mp5 üzerine konuşmuşlar. MP5 çok güzel silah ama ne yazıkki miyadı doldu. NYPD SWAT bile M4 kullanıyor artık. Ayrıca MP5 bir piyade tüfeği değil, makineli tabancadır. Cephe savaşlarında Tim/Takım komutanı gibi unsurlar ile, makineli tüfek nişancısı tarafından yakın savunma maksadı ile kullanılır. Etkin mesafesi çok kısadır.
Bir arkadaşta TSK'daki muharip erlerin 100 metreden daha uzun mesafede isabetli atış yapamayacağını düşünüyormuş. Böyle düşünen akadaşalara Hakkari biletini ben alacağım ve Dağ komando Tugayında atışa götüreceğim. G3le değil 400, 600 metreden kola şişesini vuran erleri göstereceğim. Zaten bir çatışmada 100 metrenin üstünü vuramıyorsan adamlarla bıçakla çatış daha iyi. Arkadaşlar en yakın çatışma (arazideyseniz) 800-1000 metrede olur. 400 metrelik çatışma yakın çatışmadır. 100 metrelik çatışma göğüs göğüse muharebedir.
100 metrede ağaçlı yerde terörist görsem bıçakla öldürürdüm. 400 metredeki terörist bırakın ölüyü canlı yakalanır canlı.
benim tanıdığım tüm erler 1 ay içinde rahatlıkla 400 metreden oy hedefini vurur. İyileri baş hedefini vurur. Zaten onu yapamayan adamı ya gözcüye gönderirim ya dahiliyeciye...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi