Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FN SCAR
Sayın glock:Tsk kullanımında olan tüfekler mke yapımıdır. Bahsetmiş oldugunuz

handikaplar sıkca yaşanır ve uzun süreli catışmalarda sık sık tutukluk yaparlar. Bunda ki en önemli faktör ise her nekadar aksi söylensede maliyetlerde göz önüne alınarak özellikle namluda hk nın ulaştıgı

kalitede malzeme ve işcilik kullanılmamış olmasıdır.Mp5 sd efsane olablir ama tüfek sınıfında dil seni yanıltmasın makinalı tabancadır yalnızca uzatılmış namlusu ve tabanca mermisi olmasına ragmen daha fazla

barut kullanılarak etkisi arttırılmıştır bir piyade tüfeğiyle boy ölçüşmesi sözkonusu olamaz. Söylediğiniz gibi dar alanlar icin yakın mesafe için ideal bir silahtır.
Fn Scar ise yeni geliştirilen bir teknoloji olmasının

vermiş oldugu esneklikle daha başlangıç aşamasında en büyük rakibi olan M 4 ün bazı handikaplarına sahip deildir.İlk başta daha zor tıkanarak tutukluga sebebiyet veren gaz pistonu ki buna hk 416 daha

mükemmel bir cözüm getirmiştir. İkinci olarak daha güvenli işleyen mekanizma kısmı ücüncü olarak üstün ergonomisi ve dördüncü olarakde benim m16 sınıfında en nefret ettiğim özellik olan kurma kolunu silahın

arkasında dilde tutuşu buzmadan kurabileceginiz şarjör ile arpacık arasında konumlandırılmış olması sıralanabilir.Bunlara sayın Lupus un yazdıklarını da eklersek bana göre teknik olarak daha üztündür. Ginede

kalibre sorunu atlıycak olursak m 4 kadar uzun bir macerası olsa daha emin olabilirdik sanırım... Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
Sayın Lupus m-16 nın bircok değişik kalibresini atn modelleri abd de mevcut buna

6.8mmx43mm(277 cal.) de dahil.Sayın ilksufer bizi bu konuda tecrübesi var ise aydınlatabilirmi acaba? Saygılar...

Alıntı

Sayın Mohikan;

MP5 SD yi makinalı tabanca diye nitelendirmeniz beni üzdü.Ülkemizde

kullandığımız bazı piyade tüfeklerinden daha iş görür ve kullanılabilir olduğunu isbatlamıştır.Mesela bir örnek G3 saygılar...

Alıntı

Sevgili Glock ben de LastMohikan'a katiliyorum. Artik Swat bile MP5 i birakti. Kisa namlulu

M4leri tercih ediyor. Zaten Sub Machine Gun denen bu sinif maalesef komple yok olacak bir sinif bence de... En buyuk handikapi tabanca mermisi kullanmasi ve bunu etkisinin dusuk olmasi... Namlu

uzunlugundan dolayi tabanca dan tabiiki daha etkili ancak bir tufek mermisinden her zaman daha etkisiz. Boyut olarak da kisa namlulu M4 ile neredeyse ayni seviyelerde oldugu icin artik cok az tercih

ediliyor...
6.8 veya Grendel mermi henuz test etme imkanim olmadi. 5.56 mermi konusunda ben de sizlerle ayni celiskileri yasiyordum. Uzun sure 7.62x39 veya 7.62x51 mermi kullanan tufekleri terich ettim.

Ancak cesitli yorumlari okuyunca da insan celiskide kalmiyor degil. Tamam bariyer gecme etkisi az gucu az ama 9mm-.45mm tartismasi gibi uzayip giden bir tartisma iste. Bir buyuk delik mi daha iyi yoksa 2

kucuk delikmi? gibi... Cogu kimse merminin agirligini ve muhimmat tasima kapasitesini goz onune alinca hala 5.56 en avantajli gozukuyor. Ozellikle catismaya giden askerlerin kendini ekstra mermi ile daha

guvende hissettigi kesin... 4 sarjor 7.62 tasiyacagina 8 sarjor 5.56 tasimak daha avantajli gozukuyor. 800 metre olan etki mesafeleri ile mevcut kombat ortaminda gayet yeterli gibi... Ama dedigim gibi benim de

cok fazla bir kombat tecrubem olmadigi icin hangisi iyidir bilemeyecegim...

Asagidaki videodaki egitimde 4 farkli tufek kullanmistim... En rahati ve en kolayi Robinson XCR di. 7.62x51 FAL omuzumu

curuttu ve agirligi beni oldurdu... 6.8 de arada birsey olurdu

herhalde...

Saygilar,

[Resim: default.jpg]
Ileri duzey tufek egitimi videosu

Alıntı

İlker abi bende genel açıdan bakarsak sayın Mohikana katılıyorum ama şuan bulunduğumuz şartlar

içinde MP5 bizim için bir nimet hala operasyonlarda 70 model G3 ler kullanılıyo daha önceden kullandığımız M4 ler ise bir kaç şarjörden sonra işiyodu resmen.Yeni yeni modernize olmaya başladık o yüzden

MP5 bizim için cok değerli ve G3 e tercih ederiz emin olun ama şuan Carabinlerimizle mutluyuz...

Alıntı

glock demiş ki:İlker abi bende genel açıdan bakarsak sayın Mohikana katılıyorum ama şuan

bulunduğumuz şartlar içinde MP5 bizim için bir nimet hala operasyonlarda 70 model G3 ler kullanılıyo daha önceden kullandığımız M4 ler ise bir kaç şarjörden sonra işiyodu resmen.Yeni yeni modernize olmaya

başladık o yüzden MP5 bizim için cok değerli ve G3 e tercih ederiz emin olun ama şuan Carabinlerimizle mutluyuz...

Tabii siz isin icinde ve kisitli imkanlara maruz kaldiginiz icin sizi cok iyi

anliyorum...

Alıntı

6,8x43 rem mi ,6,5 grendel mi üstün? benim okuduğum kadarıyla 6,5 grendel daha üstün. bizi bilgilendirir misiniz?

Alıntı

glock demiş ki:Sayın Mohikan;

MP5 SD yi makinalı tabanca diye nitelendirmeniz beni üzdü.Ülkemizde

kullandığımız bazı piyade tüfeklerinden daha iş görür ve kullanılabilir olduğunu isbatlamıştır.Mesela bir örnek G3 saygılar...

Sn. Glock,
MP5 SD makineli tabancalar statüsünde bulunan bir silah ve ülkemizde kullanımı yaygın doğrudur. Ancak piyade silahları ile karşılaştırmanız da beni şaşırttı diyebilirim. Piyade silahlarının malumunuz, kendi çalışma koşullarında MP5 lerin esamisi okunmaz.
Bu arada beğenmediğiniz G-3 ün, MP 5 in abisi olduğunu zaten biliyorsunuz.
Saygılar...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
blueokkes
ustalar, g3 ün küçük kardeşi mp5 yapılmış. ordumuz hk416 ya geçiyor. hk416 nın 9 mm para atan m. tabancası niçin yapılmıyor. colt m16 nın smg sini yapmıştı. bu durumda aynı sistemi kullanan mehmetçik 5 yapılabilir diye düşünüyorum. ne dersiniz?

Alıntı

Alıntı: colt m16 nın smg sini yapmıştı.
Bu model maalesef ABD pazarında bile pek yer edinemedi. Ergonomik olarak HK MP5'den daha iyi bir model olmasına rağmen, sanırım 9x19 mm mühimmat ile yeteri kadar verimli olmadığını düşündükleri için, ABD'li güvenlik güçleri bile ağırlıklı olarak HK MP5 tercih ettiler.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi