Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ahşap Silah Dolabı
Büyük uğraşlar sonucu nihayet tamamlanan ahşap silah dolabımı paylaşmaktan mutluluk duyarım. Smile
Üretim için epey bir usta dolaştım. Kimi modeli anlayamadı, kimi çizimi tamamlayamadı, kimi işi aldı ama bir türlü başlayamadı, velhasıl ustalarla uğraşmak zor işmiş. İşini iyi yapan (sanatkârlık ve iş ahlâkı açısından; zira bu ikisi aynı anda bulunmuyorsa problem çıkıyor) ustaları tenzih ederim ama bu işte gerçekten çok zorlandım.
İmalatı emanet ettiğim usta da termin ve bazı ince detaylar konusunda çok başarılı değildi. Ancak ilk defa denenen proje bir şekilde elime ulaştı.
Ahşap olarak evdeki diğer mobilyalara uyması açısından ladin ağacı kullandık. Bıçak işçiliği ve oymalar da bu yüzden (ağacın sertliğinden dolayı) istenen temizlikte olmadı. Belki benzer damarlara sahip ve daha yumuşak olan ıhlamur ağacı tercih edilebilirdi. Anahtar karmaşası olmasın diye de tüm bölümlerin emniyetini şifreli kilitlerle sağladık. Tüfek bölümüne alman menşeili Hafele marka elektronik kilit yaptık. Tabanca bölümü ve mühimmat çekmecesine ise boyut sıkıntısından dolayı şifreli yuvarlak kilit uyguladık. Çin menşeili bu kilitler Hafele kadar akıcı çalışmasa da emniyeti sağlıyor. Yine de mühimmatı şimdilik çekmeceye koymadım.
Menteşeler için hem dışarıdan görünmemesi hem de gerekli mukavemeti sağlaması açısından (zira özellikle üst kapak boyutlarından dolayı hayli ağır oldu) yine Hafele gizli menteşe, cam olarak da 4 mm temperli cam kullandık. Bazı özel yazılar istemiştim, onları da cnc'de yaptık.
Bu dolap şüphesiz kasa korunumu sağlamıyor, ancak silahların derli toplu durması ve baktığım zaman (ki her silahsever gibi ben de sevdiğimi seyretmeyi severim) gözümün önünde olması için tercih edildi.
İmalat süresi için 15 gün verilmişti ama 2 ayda tamamlandı. Usta da ilk defa böyle bir şey yaptığı için bazı üretimler hatalı oldu, sonra tekrar tekrar yapıldı. Ben de bu iki aylık sürenin çoğunu atölyede geçirmek zorunda kaldım.
Şu an 4 tüfeğim var, 5.sini istiyordum fakat evin patronu müsaade etmiyordu. Tüfek bölümünü 5'li yaparak 4 tüfekli dolapta estetik bir kusur oluşturduk. Böylece 5. tüfeğin iznini de almış olduk. Wink Tabanca bölümüne kumaş kaplı bir panel koyduk, istenirse kaldırılıp tabancalar ahşap üzerinde de sergilenebilir. Yine tabancaların dik durması için yuvarlak ve dibe doğru genişleyen parçalar kestirip boyattım.
Resimler cep telefonu ile çekildi, cam da yansıma yapınca çok başarılı fotoğraflar çıkmadı ama umarım heyecanımı size aktarmaya kifayet eder.
Saygılarımla...

[Resim: Full_Size_Render_5.jpg]

[Resim: Full_Size_Render_6.jpg]

[Resim: Full_Size_Render_7.jpg]

[Resim: Full_Size_Render_8.jpg]

[Resim: IMG_9277.jpg]

[Resim: IMG_9279.jpg]

[Resim: IMG_9280.jpg]

[Resim: IMG_9281.jpg]

[Resim: IMG_9284.jpg]

[Resim: IMG_9285.jpg]

[Resim: IMG_9288.jpg]

[Resim: IMG_9290.jpg]

[Resim: IMG_9291.jpg]

Alıntı
71 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, Yasin06, 6patlar, Surmene, Cem1964, kararsız, YgtBey, ERTUNGA, kazanci, DoganSW, al-me, fbalun, Fruktoz23, SertanY., kuzeybuzulu, alone61, heisenberg, kurtcebe88, Mutluay, demirci57, cnrabt, pasa_7676, zarif_, Murata, ismicey, Sabri, mertk, efe1753, asuspc, Furkan51, Sakin, tekoglu, ylmaz94, gunaxe, serdaraktas, Kirac Ata, ilksurfer, m16a2, bilhan, tirendaz, husrev, binajwaad, Turkmen, madenci08, xeorx, ErDiNi78, bahadr, Borz, Gazanfer, barış06, Mr.Wayne, S@riyerli, zoro, herojd11, Dr.Oz, Zulu, çatana, 1905sss, ThePulchra, SERKANGECGEN74, karadenizarif, serdar75, sem, Hakan_, nsyuksel, mrtgz, PersonalDefence, nutkey, karaca, egeli, mimaslan
Sayın ugurucar57, çok güzel bir dolap olmuş güle güle kullanın. Tabirimi hoş görün ama tam da "Yeme de yanında yat." olmuş.
Big Grin

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugurucar57
Hani bayanların gümüşlüğü vardir; porselenlerini, çeyizlerinden bazı şeyleri sergilerler. Biz beyler de hiç hoşlanmayız ( ben hiç sevmem). İşte sizin yaptığınız bu eser beylerin gümüşlüğü olmuş. Hayran kaldım. Yapan ustanın eline sağlık. 

Demek erkeklerin de sergileyebileceği şeyler varmış.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
kararsız, ismicey, ugurucar57, Gazanfer
Sn. ugurucar57

Mükemmel bir tasarım olmuş, hayırlı günlerde kullanın.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugurucar57
Sn. ugurucar57,

Tek kelime ile muhteşem olmuş,eklemeden edemeyeceğim,tasarım olarak şifreli kilit detayını bile es geçmemişsiniz, cam yerine pleksiglass gibi kırılmayacak bir madde kullansanız daha güvenli olur muydu ki?

Güzel günlerde keyifle kullanmanız dileğiyle..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugurucar57
Maşallah çok yakışıklı olmuş. Cam konusunu biraz açar mısınız? Kırılmaz cam mı yoksa nedir?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugurucar57
http://www.polinyapi.com.tr/urunler/pet-g-levhalar/
Plexiglass çabuk sararır ve çizilmeye çok müsaittir.
Yukarıda linkini verdiğim Pet-G malzeme cam gibi parlak ve çizilmesi zor en önemlisi kırılma direnci çok yüksektir.
Stadyumlarda yedek kulübeleri için kullanılan bir malzemedir.
Fiyat ve kalınlık bilgisi için link;
http://www.depodanucuza.com/Ithal-Pet-G-...R-484.html
Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
kazanci, ugurucar57
Hayırlı olsun.Ne yazık ki daha önceki evimde 30 M2 lik kendime özel odam, yeni evimde 15 m2 ye düştüğü için minimal takılabiliyorum.Benim de istediğim ve aklımda olan bir çok proje olmasına rağmen şimdilik sadece duvara asmakla yetinebiliyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ugurucar57
Değerli arkadaşlar, ilginize çok teşekkür ederim.
Cam ise mesajda belirttiğim gibi temperleme işlemine tabi tutuldu. Çok anladığım bir iş değil ama camın belli sıcaklıklara kadar ısıtılıp aniden soğutulmasıyla camın dış yüzeyi ve içi arasındaki ısı değişimlerinden kaynaklı gerilimlerle kırılmalara karşı daha mukavemetli hale geliyormuş. Araba camları, bina dış yüzey cam kaplamaları, merdiven camları hep bu temperli camlardan yapılıyormuş.
Elimle vurduğumda pencere camından farklı, daha sağlam bir his veriyor; yine de kırmaya niyetli bir şiddette vurmaya cesaret edemedim açıkçası Smile
Saygılarımla...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro
Sn. ugurucar57,

Kilitler hariç çok beğendim Shy Güle güle kullanın.

Temperli camda kısmen gerilim giderilmiş ve sağlam bir yapıya kavuşmuş olsa da yine de darbe testi yapmayınız. Temperli camlar kırıldığında çok küçük parçalara ayrılması sebebiyle mukavemetten ziyade yaralanma riskini azaltmak için kullanılıyor diye biliyorum.

Saygılarımla

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
ugurucar57, asuspc, Mr.Wayne

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi