Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
El Dürbünü Yerine Kamera Kullanımı Sorunsalı
Sayın Gravis_Pro, Sayın husrev, cevaplarınız için teşekkür ederim. 

Ben de dürbünü Arifiye olarak geçen ve ordu kullanımı için üretilmiş el dürbünlerine benzettim ancak belki bu bildiğim dürbünün bir klonu yada varsa aslolan orijinali olabilir diye emin olmak için sordum. Sayın Gravis_Pro konunuzu dağıttık ancak bu el dürbünüyle ilgili yeri gelmişken birkaç bilgi vermek istiyorum, bir gün karşılaşan biri olursa faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu el dürbünü Sakarya ili Arifiye ilçesinde 1.Ana Bakım Merkezi Komutanlığınca üretiliyor. Benim araştırmalarım sonucu bulabildiğim kadarıyla burada dünya standardında, ordu ihtiyacı için gerekli optik çeşitlerinin üretimi yanında Fırtına Obüsleri'nin de üretimi yapılıyor. Görselde bulunan dürbün de bu ürünlerden biri. Tahminen 40 yılı aşkın zamandır üretilen bu el dürbünleri küçük estetik makyajlar ve küçük değişikliklerle aynı platform üzerinde yıllardır üretiliyor. 6x35, 7x40, 7x50 gibi ölçülerde üretilmiş modelleri mevcut. 

Bu arada bu konularda çok bilgi sahibi olmayan forumdaşlarımız için de şu bilgilerin faydalı olacağına inanıyorum. 6x35 diye adlandırılan ölçüdeki ilk sayı dürbünün büyütme katsayısını, x işaretinden sonraki sayı ise öndeki büyük merceğin çapını ifade eder. Merceğin çapı ne kadar büyük olursa dürbündeki görüntünün aydınlığı o kadar iyi olur. Örneğin 10x50 olarak adlandırılan dürbünler büyütme katsayısı ve merçek çapı olarak el dürbünü klasmanında alınabilecek en uzağı gösteren ve en kullanışlı ölçülere haiz dürbünlerdir. 10'dan fazla büyütme katsayısına sahip dürbünler ancak bir bipod yada tripod vasıtasıyla iyi sonuç verirler arazide el dürbünü olarak kullanmak için verimsiz olurlar çünkü titreşime karşı çok hassastırlar. Mercek çapı olarak da büyütme katsayısının 5-6 katı bir sayının bulunması dürbünün görüntüsündeki aydınlığı, dolayısıyla da netlik ve rahat kullanımı sağlayacaktır.

Arifiye dürbünlerin en önemli özellikleri dayanıklılıkları, merceklerinin kalitesi, çok kullanışlı ve her ayrıntısı düşünülerek üretilmiş olmaları. Tek parça halindeki sertleştirilmiş alüminyum gövdesi iyi bir işçilikle üretilmiş ve en ince yerinde bile et payı gayet fazla bırakılmış. Defalarca düşürseniz dahi hiçbir yeri bükülmeyecek, içindeki mercekler sarsılmayacak şekilde yapılmış. Aynı zamanda iç içe geçirilmiş birçok çelik bilezik vasıtasıyla mercekler yerine sağlamca oturtulmuş. Aynı dönemde üretilen Rus dürbünlerine kıyasla çok çok daha sağlam olduklarını ve mercek kalitesinin de yine eski Rus dürbünleriyle kıyaslanınca şaşırtıcı şekilde daha iyi olduğunu söylemeliyim. Ki Ruslar optik konusunda dünyada çok önemli bir yere sahipler. Aynı zamanda Arifiye el dürbünleri hakkında yaptığım araştırmada gördüğüm kadarıyla tasarımları da gerçekten özgün. İkinci Dünya savaşı döneminde Almanlar tarafından üretilen Leica dürbünlerle, savaş sonrası Rus dürbünlerinin görünümlerinden izler taşıyor ancak her ikisinin de olumlu özelliklerini bünyesinde toplamış. Bu kadar iyi bir büyütme ve görüntü kalitesi vermesine rağmen çok küçük boyutlara sığdırılmış olması da başka hiçbir dürbünde denk gelmediğim bir artı özellik. Yukarıda bahsettiğim büyütme katsayısı ve merçek çapı bakımından da çok kullanışlı ve orantılı bir ölçü seçilmiş. 6-7 kat büyütme özelliği ve gerekli aydınlık ile arazide görmek istediğiniz neredeyse her uzaklığı rahatlıkla görme ve tanımlama imkanı sağlıyor.

Ben ikinci el ürünlerin ve hurdaların satıldığı bir pazarda tesadüfen karşılaştım bu dürbünle, ordu ihalesiyle hurdalığa atılmış, oradan da toz toprak içinde tezgahtaki yerini almıştı. Kalitesi sayesinde birkaç tane daha buna benzer dürbünü kısa sürede aldım ve kıyaslama, sökmeyi toplamayı, temizlemeyi öğrenme ve küçük çapta bir hobi edinmeme sebep oldu kendisi. Bu kadar üzerine yazı yazmamı sağlayan sebep ise Türk malı bir ürünün bu kadar kaliteli ve kullanışlı, her ayrıntısı düşünülmüş olarak üretilmesinden duyduğum gururdur. Ordu envanterinde olduğu için değerli üyelerimizden bu dürbünü kullanmış olanlar da vardır muhakkak. Arayıp sorduğumda sivile satış gerçekleştirmiyoruz dediler. Keşke satılsaydı, hatta ihraç edilseydi de biz de bu kadar emekle üretilen ürünümüzü daha çok tanısak, kullansak ve gurur duysaydık. 

Saygılarımla.

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
tirendaz, Gravis_Pro, Simurg, heisenberg, alone61, husrev, xeorx, şekerlioğlu

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi