Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik55 P120 ve canik55 TP9 sfx hakkında bilgi istiyorum?
Merhaba arkadaşlar. Forumda yeniyim. Birçok tabanca hakkında değerli bilgi ve deneyimlerinizden faydalandım. Teşekkür ederim.  Canik P120 yi merak ediyorum fakat onunla ilgili forumda herhangi bir bilgi veya paylaşım göremedim. İlk tabancamı almanın arefesindeyim yardımcı olursanız memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Alıntı

Sayın M_reis,

Bulundurma ruhsatlı bir P120 sahibiyim. Silah henüz ciddi atım adetlerine ulaşmadı. 600 atış civarında atış gerçekleştirdim. Bu atışların sadece 1 tanesinde fişek patlamama problemi yaşadım. Patlamayan mermiyi tahliye ettikten sonra kapsülde iğne izi olduğunu gözlemledim ve aynı mermiyi şarjöre tekrar basıp bir kez daha atış gerçekleştirdim ve bu sefer patlama gerçekleşti. Bu nedenle sorunun fişek kaynaklı olduğunu düşündüm.

600 atım sonrası silahın durumu ise gayet iyi. Dediğim gibi çok ciddi bir atım adedi değil. İlerleyen zamanlarda daha iyi anlaşılacaktır. Ancak şuanda 600 atım sonrası silahın görünmeyen kısımlarında, sürgünün gövde ile temas ettiği kısımlar ve horozun iğneye vuruş yaptığı kısım gibi kısımlarda hafif boya atmaları dışında herhangi bir sorun yok.

Öte yandan silahın grupmanı oldukça tatmin edici. Ancak silah komple çelik bir silah olduğu için ağırlığı bir hayli fazla. 1 kilo 200 gram civarında bir ağırlığı var. Bu nedenle taşıma için düşünülürse zorluk çıkarabileceği kanaatindeyim. Benim silahım bulundurma ruhsatlı. Bu nedenle ağırlığı benim için bir problem teşkil etmiyor. Siz de bulundurma ruhsatlı alacaksanız ve poligon kullanımı için düşünüyorsanız silahın iyi bir seçim olabileceğini nacizane söyleyebilirim. Ancak taşıma ruhsatlı olarak almak niyetindeyseniz, ağırlığından dolayı tavsiye etmediğimi de belirtmek istiyorum. Ayrıca silahın kabze yüksekliği de, herhangi bir şarjör çıkıntısı yaratmadan 17 mermi kapasiteli şarjörleri tam kapatmak üzere tasarlandığı için yani tam boy bir silah olduğu için biraz fazla kalıyor ve belde kabze çıkıntısı silahı belli ediyor. Bu da taşıma silahı olarak düşünülmemesi için bir neden diye düşünüyorum. Aynı modelin bir de compact verisyon olan P100 modeli var. Namlusu 2 cm daha kısa ve kabze yüksekliği de nispeten daha az. Ama bu model de komple çelik olduğu için bu modelin de ağırlığı P120 kadar olmasa da fazla. 150 gram gibi bir fark var aralarında. Sadece bu iki silah arasında tercih yapacak olsam, benim tamamen kişisel tercihim, bulundurma için P120, taşıma için P100 modeli olurdu.

Amatör bir gözle benim söyleyebileceklerim bunlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılar.

Alıntı
19 üye teşekkür etti:
Fruktoz23, YgtBey, Sabri, heisenberg, M_reis, defender45acp, Gazanfer, xxglockxx, Gravis_Pro, ERDAL, ismicey, Furkan51, BURAKT, Dmrahmet, Aisin, mkorkutm, yasin1210, Zemre10, nineteeneleven
Sayın fbalun
Değerli görüşleriniz için öncelikle teşekkür ederim. Bulundurma için düşünüyorum bu yüzden sanırım p120 yi iyi bir tercih olarak görüyorsunuz. Sevindim olumlu şeyler duymak mutlu etti beğendiğim bir modeldi. Ayrıca canik sfx modelini de aklımın bir köşesine koymamı tavsiye eden bir arkadaşım var. Bu modeli kulanan veya herhangi bir nesnel dönüt alan arkadaşımız var mı acaba?

Alıntı

Sn. M_reis,

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor. Yukarıda bahsettiğiniz iki silah birbirinden tamamen farklı silahlardır. Birisi klasik horozlu ateşleme sistemine sahip iken diğeri iğne ateşleme sistemlidir. Birisi komple çelik bir silah iken diğeri polimer gövde çelik sürgü bir silahtır. Birinde manuel emniyet mandalı ve iğne emniyeti bulunurken diğerinde tetik emniyeti ve iğne emniyeti vardır. En önemli farkların başında ise birisi hem çift hareket hem tek hareket çalışabilen bir silah iken diğeri sadece tek hareketli çalışabilen bir silahtır.

Bütün bu farkları iyice analiz edip sizin ihtiyacınıza göre hangisinin daha uygun olduğuna doğru karar vermenizi önerdikten sonra TP9 SFX hakkında 2-3 defa kullanarak attığım 50-60 mermiye göre edindiğim fikirleri paylaşmam gerekirse;

13 cm namlu boyu ile uzun nişan hattı sayesinde çok iyi isabet sağlayabilen ve gerçekten atış yaparken keyif veren bir tabanca. Ben tabancayı ilk elime alışımda 25 metre mesafede MKE mermi kutusuna 3'te 2 isabet sağlayabildim. TP9 SF modeli ile teknik olarak birebir aynı olup tetik konforu olarak SF modelindeki keyfi yaşatıyor diyebilirim. SF modelinden farkı; namlu uzunluğu 2 cm daha fazla, şarjör düşürme düşmesi daha uzun ve elin pozisyonunu bozmadan şarjör düşürmeye daha uygun, bir de sürgü üzerinde sağ ve sol tarafta olmak üzere yanlış hatırlamıyorsam 4'er tane kompansatör görünümü veren delik bulunmakta. Görünümü veren diyorum çünkü bu delikler namlu üzerinde mevcut değil yani aslında kompansatör delikleri yok silahta. Ben bunun sadece süs amaçlı olduğunu düşünüyordum ama bir forum büyüğümün söylediği ağırlığı sabit tutarak SF için yapılmış icra yaylarını kullanmaya devam edebilmek için böyle bir tasarıma gidildiği fikri bana mantıklı geldi. Sürgü üzerindeki bu deliklerin eksi yanı, silahı temizlerken zorlanmaya sebep olabilir diye düşünüyorum. Bir başka önemli özelliği ise SFX modelinin gez kısmı tamamen sökülerek Red Dot takmaya olanak sağlıyor. Kısacası, TP9 SFX modelini, Amerika pazarında IPSC ve IDPA yarışmaları için tasarlanmış bir model olarak değerlendiriyorum.

Kişisel fikrime gelince; sadece poligonda kullanmak için bulundurma ruhsatlı olarak bir tane edinmek isterdim açıkçası.

Benim TP9 SFX ile ilgili söyleyebileceklerim bu kadar.

Saygılar.

Alıntı
9 üye teşekkür etti:
M_reis, Gazanfer, Gravis_Pro, ERDAL, defender45acp, ismicey, Fruktoz23, Aisin, nineteeneleven
Sayın fbalun,

Paylasiminiz icin cok tesekkur ederim,
Bende silah alim belgemin cikmasini bekliyorum. Kismetse canik p120 alacagim. Paylasiminizla beklentilerimi karsilayacak bir platform sahibi olacagima iliskin dusuncelerim pekismis oldu.

Sayin M_reis
Atis tabancasina yonelik yerli platform sayisi az. Iki yerli ureticide P120, tp9sfx, k12 ve belki sr38 6" (15 cm namlu boyu var) platformlari var. Sr38 i haric tutarsak fiyat ve agirlik konularinda tercihleriniz sizi istediginiz platforma yonlendirecektir.

Son olarak bu listeye armalite 24 platformunu bonus olarak incelemek isteyebilirsiniz. Benim olcutlerimde tercihim p120 oldu...

Saygilarimla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
M_reis, fbalun
Sayın fbalun ve sayın defender45acp analizlerin beni yeterince tatmin ett. Düşündüğüm iki farklı tabanca için de güzel şeyler duymak beni ayrıca mutlu etti. Çünkü çok beğendiğim farklı iki modeldi. Şimdi ikisinden birine karar kılmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
fbalun, defender45acp
[Resim: 20170705_132653.jpg]

[Resim: 20170705_132529.jpg]

[Resim: 20170705_132718.jpg]

[Resim: 20170705_132741.jpg]

[Resim: 20170705_132828.jpg]

[Resim: 20170705_132515.jpg]

[Resim: 20170705_132319.jpg]

[Resim: 20170705_132250.jpg]

[Resim: 20170705_132136.jpg]

[Resim: 20170705_132636.jpg]

[Resim: 20170705_133415.jpg]

[Resim: 20170705_132127.jpg]

[Resim: 20170705_132813.jpg]

[Resim: 20170705_132629.jpg]

Değerli forum üyeleri !
Yurt Savunma- Canik tarafından üretilen P120 model tabancayı MKEK'dan (Ankara) 03/07/2017 tarihinde satın aldım. Tabanca ile MKE poligonunda aynı gün yirmi dört ve 04/07/2017 tarihinde başka bir poligonda on beş adet olmak üzere toplam otuz dokuz adet fişek ateşledim. Söz konusu atışlardan sonra tabancayı incelediğimde sürgüde bazı yerlerde boyaların aşındığını görüp fotoğraflarını yükledim. Söz konusu boya aşınması normal midir?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
Sn. fatih KK!
Her temas iz bırakır. Smile
Benim gördüğüm kadarıyla normal gözüküyor. Tabi sadece aşınan boya ise...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
fatih KK

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi