Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polis Olmak
(02-01-2017, 10:21 PM)S@riyerli demiş ki: Sn. Engin055;

Eğer profilinizde yazan yaşınız doğru ise mutlaka dediklerinizi yapmalısınız. Ben sizin yaşınızda iken okumak ve yazın babama yardım etmek dışında çoğu zamanım gezip tozmakla geçerdi. Siz bu yaşta bunları düşünüp , bu platformlarda dile getirip , başkalarından görüş alma olgunluğunu gösterip , ilerideki hayatınız için program yapabiliyor , her şeyden önemlisi kutsal bir vazifeye kendinizi aday görüyorsanız mutlaka denemelisiniz. 
Ben 45 yaşında , acaba başarılı olur muyum diye düşünmeden bir çok işe kalkışamıyorum , siz 16 yaşında denemeden vaz geçerseniz ömür boyu pişmanlık duyabilirsiniz.
Sizin yaşınızdakilerin ( benim oğlum da dahil ) çoğu  Call of Duty , Warcraft , Assassin's Creed üçgeninde kaybolmuş iken sizin burada bu konuyu açmanız bile büyük bir erdemdir.

Yolunuz açık olsun

Çok teşekkür ederim sayın S@riyerli emin olun gençlerin sizler gibi büyüklerinden duyduğu teşvik edici konuşmalar bünyede gerçekten büyük bir inanç ve motivasyona sebep oluyor. Allah nasip ederse inşallah vazgeçmeyeceğim başaracağıma inanıyorum.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
S@riyerli
(02-01-2017, 10:34 PM)madenci08 demiş ki: Sn Engin055 ;

Yaşınızı ve bu yaşta gelecek planlaması yapmanızı takdirle karşılıyorum.Maalesef ülkemizin sisteminde daha tüy bitmeden meslek seçimi , alan seçimi yapmak zorunda kalıyorsun ha bunlar gerçekleşmeyince hayal kırıklığı yaşıyorsun o ayrı konu.

Bu tarz işler yüksek öz güven gerektiren işler.Sn xlcod3r'in paylaşımına bu şekilde yaklaşmanız lazım.Aklınızda eğer yapamam ya yapamazsam düşüncesi varsa en azından bu sizi sürüncemeye düşürür. Duraksarsınız ve birisi ölür.Bu sizde olabilirsiniz.İnsan oğlunun beyni hakikaten farklı çalışıyor.Siz aklınızda kendinize engel koyunca beyniniz limitlerinizi o engele göre belirliyor.Fiziksel bedeninizde ona göre koşullanıyor.Buna ister kelimelerin gücü deyin , ister çekirdek inanç deyin , ister çekim yasası deyin.Yapamam , edemem dediğiniz zaman 1-0 geride başlıyorsunuz.

Yüzde 40 kuralı denilen bir kural var mesela.Hayatta pes etme noktasına geldiğinizde aslında vücunuzun sadece yüzde kırklık bir kısmını kullanmış oluyorsunuz.Geride yüzde 60 bir enerji deponuz kalıyor aslında.Özellikle SEAL eğitiminde bu kural çok üzerinde duruluyor.Bununla alakalı bir video var (hatta kitabı da var).160 kilometrelik bir maraton yarışını arkada hiç desteği olmadan ve üzerinde fazladan ağırlıklarla ( toplam  ağırlığı 120 kg bulan) ki bunların çoğunluğu yaşam malzemesi içecek suyu vs ile yarışan bir kişi yarışı tamamlar.O yarışa katılan ve zengin bir girişimci olan Jesse İtzler ise bu kişiyi merak eder.Yarışın neredeyse 100. km karşılaştığı bu kişinin ayaklarında kırıklar dahi vardır ve acı içerisindedir.Acaba bitirebildi mi diye düşünür.Bu gizemli kişinin sonradan  bir SEAL komandosu olduğunu öğrenir.Yarışı tamamen tamamladıktan sonra bu SEAL ile çalışmaya başlarlar .SEAL komandosu Jesse İtzler'e karşılaştıkları noktanın kendisinin % 40 noktası olduğunu söyler.Sonra bunun ne olduğunu açıklar.

http://thehustle.co/40-percent-rule-navy...-toughness

Aslında her şey beyinde bitiyor.

Bazı meslekler aslında iş değildir.Bir hayat tarzıdır.İş olarak görürseniz başarılı olamazsınız.

Sn ERTUNGA ;

Bu şekilde idealize etmeniz güzel ama dünya ölçeğinde çok farklı motivasyonlarla insanlar bu işleri yapabiliyor ve bu farklı motivasyonlarla kursları tamamlayabiliyor.Nam almak için , özel olmak için , birilerine bir şeyler kanıtlamak için , en iyinin kendisi olduğunu göstermek için ... gibi uzun bir liste olabiliyor motivasyon nedenleri.Sadece Türkiye ölçeğinde düşünmemek lazım.Türkiye ölçeğinde dahi farklı düşünceleri olan insanlar olabiliyor.Her erkeğin içinde şöhret olma isteği vardır.En azından nam almak ister .Neticede işini düzgün yapıyorsa sorun yok.

Sn.Engin55 ;

Eskiden askerliğini yapmayanlara kız vermemelerinin nedenleri vardı.Hayatında hiç - 20'de dışarı bulunmamış bir insan bu sıcaklıkta nöbet tutuyor.Yağmur yağınca eve kaçan insan saatlerce yağmur altında ictimada bekliyor.Hayatında ilk defa kendi sınırlarını zorluyor.Bunu ya seve ya yine seve seve yapıyorsunuz.Mesele şu siz kendinizi zorlamaya hazır mısınız.İnsanların tehlikede en basit iki tepkisi vardır.Ya kaçarsınız ya üzerine gidersiniz ( ya da savaşırsınız.)Üçüncü alternatif yoktur.Verilecek eğitimlerin hepsi sizin bir şeylerin ne kadar üzerine gidebileceğiniz üstüne kurulu.Olay aslında tamamen mental. Kırk şınav ya da elli şınav çekmek değil.Kırkı çekip elliyi zorlayabilecek misiniz yok ben oldum kırk bana yeter diyorsanız sen üzerine yağan kırkıncı mermide pes edersin diyerek geri gönderecekler.

Bu konularda meraklı iseniz Namık Ekin'in imkansız sadece bir kelimedir kitabını öneririm.

Çok teşekkür ederim sayın Madenci08  Polis olmayı gerçekten çok istiyorum ve bunun için  sınırları zorlayabileceğime inanıyorum. Kimileri vardır Polisin belinde silahı var kimsenin yapamadığını şeyleri yapar,Herkese Kabadayılık yapar,ve türkiyede polis olmanın bir karizması var diye düşünerek polis olmayı ister ama benim amacım bu değil tamamen vatana faydalı olabilmek. Bu arada önerdiğiniz kitabı inceleme fırsatım olursa kesinlikle okuyacağım.

Saygılar.

Alıntı

(02-01-2017, 10:44 PM)UUU demiş ki: Zamanında  bende çok istedim  polis ya da asker olmayı  ama bu konuda tüm aile üstüme geldi olmamı istemediler.Babam astsubay  emeklisi olup 2 tane polis olan çocukluk arkadaşını şehit vermiştir.Belki de olmamı istememesinin sebebi budur.ben gireceğim dedikçe evde kıyametler koptu  16 yaşlarında  tek başıma karar alacak daha doğru yanlız kalacak cesaretim yoktu deneyemedim içimde kalmıştır.Aradan geçen 14 yılda da çok birşey değişmedi.Açık söylemek gerekirse zordur bu işler meslekten çok yaşam tarzınız olur.Yaşıtım olan subay bir arkadaşımın şu lafını asla unutmam.Sen istediğin yerde yaşayabiliyorsun ama ben mecburi gidiyorum demişti. Kutsal ve önemli görevdir.  Mutlaka denemelisiniz. Yolunuz açık  ve şansınız sizinle olsun.
Sayın UUU Allaha şükür ailemin bu konuda düşünceleri farklı. eğer polis olma fırsatım olursa kesinlikle bana karşı çıkacaklarını sanmıyorum. Ve fırsatım olursa kesinikle deneyeceğim.
Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
UUU
(02-01-2017, 10:34 PM)madenci08 demiş ki: Sn Engin055 ;

Yaşınızı ve bu yaşta gelecek planlaması yapmanızı takdirle karşılıyorum.Maalesef ülkemizin sisteminde daha tüy bitmeden meslek seçimi , alan seçimi yapmak zorunda kalıyorsun ha bunlar gerçekleşmeyince hayal kırıklığı yaşıyorsun o ayrı konu.

Bu tarz işler yüksek öz güven gerektiren işler.Sn xlcod3r'in paylaşımına bu şekilde yaklaşmanız lazım.Aklınızda eğer yapamam ya yapamazsam düşüncesi varsa en azından bu sizi sürüncemeye düşürür. Duraksarsınız ve birisi ölür.Bu sizde olabilirsiniz.İnsan oğlunun beyni hakikaten farklı çalışıyor.Siz aklınızda kendinize engel koyunca beyniniz limitlerinizi o engele göre belirliyor.Fiziksel bedeninizde ona göre koşullanıyor.Buna ister kelimelerin gücü deyin , ister çekirdek inanç deyin , ister çekim yasası deyin.Yapamam , edemem dediğiniz zaman 1-0 geride başlıyorsunuz.

Yüzde 40 kuralı denilen bir kural var mesela.Hayatta pes etme noktasına geldiğinizde aslında vücunuzun sadece yüzde kırklık bir kısmını kullanmış oluyorsunuz.Geride yüzde 60 bir enerji deponuz kalıyor aslında.Özellikle SEAL eğitiminde bu kural çok üzerinde duruluyor.Bununla alakalı bir video var (hatta kitabı da var).160 kilometrelik bir maraton yarışını arkada hiç desteği olmadan ve üzerinde fazladan ağırlıklarla ( toplam  ağırlığı 120 kg bulan) ki bunların çoğunluğu yaşam malzemesi içecek suyu vs ile yarışan bir kişi yarışı tamamlar.O yarışa katılan ve zengin bir girişimci olan Jesse İtzler ise bu kişiyi merak eder.Yarışın neredeyse 100. km karşılaştığı bu kişinin ayaklarında kırıklar dahi vardır ve acı içerisindedir.Acaba bitirebildi mi diye düşünür.Bu gizemli kişinin sonradan  bir SEAL komandosu olduğunu öğrenir.Yarışı tamamen tamamladıktan sonra bu SEAL ile çalışmaya başlarlar .SEAL komandosu Jesse İtzler'e karşılaştıkları noktanın kendisinin % 40 noktası olduğunu söyler.Sonra bunun ne olduğunu açıklar.

http://thehustle.co/40-percent-rule-navy...-toughness

Aslında her şey beyinde bitiyor.

Bazı meslekler aslında iş değildir.Bir hayat tarzıdır.İş olarak görürseniz başarılı olamazsınız.

Sn ERTUNGA ;

Bu şekilde idealize etmeniz güzel ama dünya ölçeğinde çok farklı motivasyonlarla insanlar bu işleri yapabiliyor ve bu farklı motivasyonlarla kursları tamamlayabiliyor.Nam almak için , özel olmak için , birilerine bir şeyler kanıtlamak için , en iyinin kendisi olduğunu göstermek için ... gibi uzun bir liste olabiliyor motivasyon nedenleri.Sadece Türkiye ölçeğinde düşünmemek lazım.Türkiye ölçeğinde dahi farklı düşünceleri olan insanlar olabiliyor.Her erkeğin içinde şöhret olma isteği vardır.En azından nam almak ister .Neticede işini düzgün yapıyorsa sorun yok.

Sn.Engin55 ;

Eskiden askerliğini yapmayanlara kız vermemelerinin nedenleri vardı.Hayatında hiç - 20'de dışarı bulunmamış bir insan bu sıcaklıkta nöbet tutuyor.Yağmur yağınca eve kaçan insan saatlerce yağmur altında ictimada bekliyor.Hayatında ilk defa kendi sınırlarını zorluyor.Bunu ya seve ya yine seve seve yapıyorsunuz.Mesele şu siz kendinizi zorlamaya hazır mısınız.İnsanların tehlikede en basit iki tepkisi vardır.Ya kaçarsınız ya üzerine gidersiniz ( ya da savaşırsınız.)Üçüncü alternatif yoktur.Verilecek eğitimlerin hepsi sizin bir şeylerin ne kadar üzerine gidebileceğiniz üstüne kurulu.Olay aslında tamamen mental. Kırk şınav ya da elli şınav çekmek değil.Kırkı çekip elliyi zorlayabilecek misiniz yok ben oldum kırk bana yeter diyorsanız sen üzerine yağan kırkıncı mermide pes edersin diyerek geri gönderecekler.

Bu konularda meraklı iseniz Namık Ekin'in imkansız sadece bir kelimedir kitabını öneririm.
Sn.Madenci08 ....Sn.ERTUNGA diye hitap ederek başladığınız kısa yazınıza ve bu yazıda ki düşüncelerinize kesinlikle katılmıyorum.Ben basit düşünen basit bir insanım bir Anadolu kasabasın dan geçerken adres sorduğunuz ,dolmuşta bir kişi ücreti uzatır mısınız dediğiniz,siz asansöre binerken kapıyı kapanmaması için tutan kişiyim ....Farklı düşünenlere saygım sonsuz ben ise böyle düşünüyorum...İşin özü çok daha fazla örneklerle ve yaşanmışlıklar ile daha çok evirip çevire bilirdim ama belli  bir yaştan sonra insan amannnn diyorsun kısa kesiyorsun.Yanlış anlaşılmamak dileğiyle sağlıcakla.

Alıntı

Sn.Engin055 ;
Ben şuanda Şırnak Cizre'de polislik yapıyorum.Meslekte beşinci yılım .Bizim özel harekat birimimiz eskisi gibi arazi görevlerine çok fazla gitmemekte daha çok meskun mahallerde görev yapmaktalar.Ama kursta arazi eğitimi verilmektedir.Bunun dışında özel harekatın çalışma şartları ağırdır.Şark şehirlerinde görevli olmasalar bile geçici görevlendirmeyle 3 veya 6 aylığına göreve gelirler.Bu sürede benim şimdiye kadar gördüğüm en fazla 15 gün batıda kalıp tekrar şarka dönüyorlar.Aile yaşantısı zor.Ben gönülden bu işi yapmayı kafasına koymuş birinin kursu Allah bir sakatlık vermezse bitireceğine inanıyorum.Ama tek başına kursu bitirmek önemli değil.Bir ömür bu işi yapacağınızı düşünerek başlamanızı haddim olmayarak tavsiye ederim.

Alıntı
13 üye teşekkür etti:
fbalun, alone61, Furkan51, madenci08, UUU, heisenberg, bilhan, Antiterör, Engin055, lupus, Xlll, sparus2, tatarian
(04-01-2017, 08:44 AM)halit burak kazik demiş ki: Sn.Engin055 ;
Ben şuanda Şırnak Cizre'de polislik yapıyorum.Meslekte beşinci yılım .Bizim özel harekat birimimiz eskisi gibi arazi görevlerine çok fazla gitmemekte daha çok meskun mahallerde görev yapmaktalar.Ama kursta arazi eğitimi verilmektedir.Bunun dışında özel harekatın çalışma şartları ağırdır.Şark şehirlerinde görevli olmasalar bile geçici görevlendirmeyle 3 veya 6 aylığına göreve gelirler.Bu sürede benim şimdiye kadar gördüğüm en fazla 15 gün batıda kalıp tekrar şarka dönüyorlar.Aile yaşantısı zor.Ben gönülden bu işi yapmayı kafasına koymuş birinin kursu Allah bir sakatlık vermezse bitireceğine inanıyorum.Ama tek başına kursu bitirmek önemli değil.Bir ömür bu işi yapacağınızı düşünerek başlamanızı haddim olmayarak tavsiye ederim.
Sayin Halit Burak  Kazik estagfurullah haddim olmayarak ne demek ben sizlerin goruslerinizi almak icin actım bu konuyu. Sonuc olarak Polisliğin zorlukları malum, ama eğer başarıp bu zorlukların ustesinden gelebilirsem bu hayatta benim için bir dönüm noktası olacak.

Saygılar.

Alıntı

(02-01-2017, 08:52 PM)Engin055 demiş ki:
(02-01-2017, 07:28 PM)xlcod3r demiş ki: Yapabilirmiyim, zorlanırmıyım, pişman olurmuyum diye düşünenlere asla yanaşmayın diyorum. Kesin pişman olursunuz.

Sayın xlcod3r sizinle aynı fikirde değilim sonuç olarak bir insan seçeceği mesleği belkide ömrünün en az 30 senesi boyunca yapacak bende doğal olarak düşündüğüm meslek hakkında forumda bilgi sahibi olan üyelerimizden bilgi almaya çalışıyorum cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılar.

Dakka bir, gol bir... Siz forumda bilgi sahibi olan üyelerden bilgi almaya çalışıyorum diyorsunuz; ama belki forumda bu konuda en bilgili üyenin cevabına burun kıvırıyorsunuz. Olmadı bu. Madem özel harekatçı olmak istiyorsunuz, işinize gelmeyen sözlere, davranışlara, görevlere alışmak zorundasınız.

Ayrıca bu işin en kolayı arazi harekatı emin olun. Daha durun bakalım yaşınız genç. İlerde daha iyi fırsatlar çıkar karşınıza belki.

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
ErDiNi78, fbalun, bilhan, Gravis_Pro, lupus, 1905sss, YgtBey, tirendaz, Engin055, Xlll, Shepherd, Furkan51
(05-01-2017, 01:03 AM)FN demiş ki:
(02-01-2017, 08:52 PM)Engin055 demiş ki:
(02-01-2017, 07:28 PM)xlcod3r demiş ki: Yapabilirmiyim, zorlanırmıyım, pişman olurmuyum diye düşünenlere asla yanaşmayın diyorum. Kesin pişman olursunuz.

Sayın xlcod3r sizinle aynı fikirde değilim sonuç olarak bir insan seçeceği mesleği belkide ömrünün en az 30 senesi boyunca yapacak bende doğal olarak düşündüğüm meslek hakkında forumda bilgi sahibi olan üyelerimizden bilgi almaya çalışıyorum cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılar.

Dakka bir, gol bir... Siz forumda bilgi sahibi olan üyelerden bilgi almaya çalışıyorum diyorsunuz; ama belki forumda bu konuda en bilgili üyenin cevabına burun kıvırıyorsunuz. Olmadı bu. Madem özel harekatçı olmak istiyorsunuz, işinize gelmeyen sözlere, davranışlara, görevlere alışmak zorundasınız.

Ayrıca bu işin en kolayı arazi harekatı emin olun. Daha durun bakalım yaşınız genç. İlerde daha iyi fırsatlar çıkar karşınıza belki.

Estagfurullah burun kıvırmak, muhalefet olmak gibi bir amacım kesinlikle yok.

Saygılar

Alıntı

38 yaşındayım, Özel Harekat polisi olma fırsatını, babamın ve annemin istememesi hasebiyle kaçırdım. O günden sonra onca iş ve mevki değiştirdim. Hiç bir zaman mutlu olamadım. Sanırım ölene kadar bu pişmanlık hep içimi yakacak. İnsanların bu meslekleri seçme sebebi, Vatan sevgisidir. Vatanıma hizmet yerine 5 para etmez adamlara hizmet ettim yıllarca. Yazık...

Saygılarımla.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
serdaraktas, UUU, fbalun, ugurucar57, Engin055, kurtiz
(06-01-2017, 12:14 AM)karabasan demiş ki: 38 yaşındayım, Özel Harekat polisi olma fırsatını, babamın ve annemin istememesi hasebiyle kaçırdım. O günden sonra onca iş ve mevki değiştirdim. Hiç bir zaman mutlu olamadım. Sanırım ölene kadar bu pişmanlık hep içimi yakacak. İnsanların bu meslekleri seçme sebebi, Vatan sevgisidir. Vatanıma hizmet yerine 5 para etmez adamlara hizmet ettim yıllarca. Yazık...

Saygılarımla.

Asla pişman olmayın. Vatana hizmet sadece polis-asker olmakla olmaz. Her ne ise, işini en üstün şekilde yapmak, doğru birey olarak vatanı yüceltmeye çalışmak, arkamızdan gelenleri en doğru şekilde eğitmek, millet sevgisiyle hayatını yaşamak, vatana en büyük hizmettir. Allah'a bir can borcumuz var. Gerektiğinde, vatan için bunu nerede ve nasıl vermemiz gerekir, kimse bilemez. Bu vatanın askeri olmak için üniforma giymek şart değildir.

Alıntı
29 üye teşekkür etti:
demasoni, tekoglu, m16a2, Gravis_Pro, fbalun, Sabri, YgtBey, Hakan_, ThePulchra, madenci08, asuspc, bilhan, lupus, wildeagle, sem, ugurucar57, GullyFoyle, husrev, heisenberg, Borz, tirendaz, PersonalDefence, Yasin06, Engin055, gunaxe, alone61, FN'ci, talaymu, cnrabt

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi