Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polis Olmak
#1
Merhaba sayın forum üyeleri. Ülkemizde kolluk kuvvetlerine katılım konusunda bazı iyileştirmeler yapıldı. Benimde daha önceden aklımda olan polis memurluğu konusu yapılan iyileştirmeler sonucu şu an gözümde eskisinden daha iyi bir meslek olarak yer etmeye başladı. Forumda Güvenlik Güçlerine bağlı çalışan üyelerimiz var ise eğer, Özel Harekat konusunda yorumlarını ve tavsiyelerini rica edeceğim. Bu mesleğin zorlukları malum eğer seneye başvurma fırsatım olursa başvurmak istiyorum ama bazı çekincelerim var. Özellikle'de Arazi koşulları bakımından aşırı zorlanır mıyım ? Ve mesleğe girdikten sonra pişmanlık yaşama ihtimalim var mı ? Her türlü Görüş ve önerilerinize açığım İyi geceler.


Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
S@riyerli
#2
Merhaba Engin055 Bey,

Gelişmiş ülkelerin özel ihtisaslarında olduğu gibi Türkiye'de de Polis Özel Harekat, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı(SAT-SAS-1.Sınıf Dalgıç), Jandarma Özel Harekat, Muhabere Arama Kurtarma, Mayın Harbi Dalgıcı..vs. olmak istiyorsanız bazı fiziki ve manevi testlerden geçmeniz gerekecektir. Bu kurs süresi ve testler hem hocaların hem de sizin için karar aşamasıdır. Kurs süresince belki de meslek hayatınızda hiç yaşamayacağınız sıkıntılar yaşattırılır, amaç doğru insanları seçebilmek.

Aklınızda böyle bir şey varsa girin, deneyin. Zaten bu gibi kararlar küçük yaşlarda alındığı için yaş ilerleyince illa ki görüşler ve istekler değişiyor. Pişmanlık yaşarsanız bırakırsınız.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Engin055, S@riyerli
#3
Yapabilirmiyim, zorlanırmıyım, pişman olurmuyum diye düşünenlere asla yanaşmayın diyorum. Kesin pişman olursunuz.
 
Alıntı
16 üye teşekkür etti:
kararsız, Furkan51, GullyFoyle, alone61, Engin055, fbalun, tirendaz, Zemre10, şekerlioğlu, alpago, S54H1N, bilhan, mtaner55, FN'ci, karabasan, Fruktoz23
#4
(02-01-2017, 11:47 AM)Saka demiş ki: Merhaba Engin055 Bey,

Gelişmiş ülkelerin özel ihtisaslarında olduğu gibi Türkiye'de de Polis Özel Harekat, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı(SAT-SAS-1.Sınıf Dalgıç), Jandarma Özel Harekat, Muhabere Arama Kurtarma, Mayın Harbi Dalgıcı..vs. olmak istiyorsanız bazı fiziki ve manevi testlerden geçmeniz gerekecektir. Bu kurs süresi ve testler hem hocaların hem de sizin için karar aşamasıdır. Kurs süresince belki de meslek hayatınızda hiç yaşamayacağınız sıkıntılar yaşattırılır, amaç doğru insanları seçebilmek.

Aklınızda böyle bir şey varsa girin, deneyin. Zaten bu gibi kararlar küçük yaşlarda alındığı için yaş ilerleyince illa ki görüşler ve istekler değişiyor. Pişmanlık yaşarsanız bırakırsınız.

 Haklısınız Sayın Saka denemekten bir şey kaybetmeyiz ama asıl kayıp eğer  denemezsek olur diye düşündüm imkanım olursa kesinlikle başvurmak istiyorum.

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Saka
#5
(02-01-2017, 07:28 PM)xlcod3r demiş ki: Yapabilirmiyim, zorlanırmıyım, pişman olurmuyum diye düşünenlere asla yanaşmayın diyorum. Kesin pişman olursunuz.

Sayın xlcod3r sizinle aynı fikirde değilim sonuç olarak bir insan seçeceği mesleği belkide ömrünün en az 30 senesi boyunca yapacak bende doğal olarak düşündüğüm meslek hakkında forumda bilgi sahibi olan üyelerimizden bilgi almaya çalışıyorum cevabınız için teşekkür ederim.

Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
S@riyerli, Saka
#6
Sn.Engin055,

Polis Özel Harekat' ı düşünüyor iseniz, yazdıklarınıza bakarak şimdiden vazgeçin derim. PÖH, JÖH,ÖKK bir meslek değil, bir sevda, bir kendini feda etme, kendinden vazgeçme ülküsüdür... Mutlak bir manevi teslimiyet ve fedakarlık gerektirir... Bunlar sende var ise araziyi düşünmene gerek yok .Bu konuda çok fazla bir şey yazmaya da gerek yok derim.

Saygılarımla
 
Alıntı
24 üye teşekkür etti:
GullyFoyle, Furkan51, tirendaz, Antiterör, absc42, kararsız, heisenberg, alpago, binajwaad, fbalun, burak4ok, serdaraktas, 1905sss, lupus, bilhan, xeorx, Engin055, xxglockxx, ismicey, xlcod3r, karabasan, FRD, tatarian, Fruktoz23
#7
.....
Sayın S@riyerli'nin mesajına hürmeten mesajımı siliyorum.
 
Alıntı
4 üye teşekkür etti:
S@riyerli, şekerlioğlu, Cem1964, ERTUNGA
#8
Sn. Engin055;

Eğer profilinizde yazan yaşınız doğru ise mutlaka dediklerinizi yapmalısınız. Ben sizin yaşınızda iken okumak ve yazın babama yardım etmek dışında çoğu zamanım gezip tozmakla geçerdi. Siz bu yaşta bunları düşünüp , bu platformlarda dile getirip , başkalarından görüş alma olgunluğunu gösterip , ilerideki hayatınız için program yapabiliyor , her şeyden önemlisi kutsal bir vazifeye kendinizi aday görüyorsanız mutlaka denemelisiniz. 
Ben 45 yaşında , acaba başarılı olur muyum diye düşünmeden bir çok işe kalkışamıyorum , siz 16 yaşında denemeden vaz geçerseniz ömür boyu pişmanlık duyabilirsiniz.
Sizin yaşınızdakilerin ( benim oğlum da dahil ) çoğu  Call of Duty , Warcraft , Assassin's Creed üçgeninde kaybolmuş iken sizin burada bu konuyu açmanız bile büyük bir erdemdir.

Yolunuz açık olsun
 
Alıntı
11 üye teşekkür etti:
Gravis_Pro, fbalun, Cem1964, aseyhan, ERTUNGA, PersonalDefence, Engin055, ismicey, Murata, FRD, kurtcebe88
#9
Sn Engin055 ;

Yaşınızı ve bu yaşta gelecek planlaması yapmanızı takdirle karşılıyorum.Maalesef ülkemizin sisteminde daha tüy bitmeden meslek seçimi , alan seçimi yapmak zorunda kalıyorsun ha bunlar gerçekleşmeyince hayal kırıklığı yaşıyorsun o ayrı konu.

Bu tarz işler yüksek öz güven gerektiren işler.Sn xlcod3r'in paylaşımına bu şekilde yaklaşmanız lazım.Aklınızda eğer yapamam ya yapamazsam düşüncesi varsa en azından bu sizi sürüncemeye düşürür. Duraksarsınız ve birisi ölür.Bu sizde olabilirsiniz.İnsan oğlunun beyni hakikaten farklı çalışıyor.Siz aklınızda kendinize engel koyunca beyniniz limitlerinizi o engele göre belirliyor.Fiziksel bedeninizde ona göre koşullanıyor.Buna ister kelimelerin gücü deyin , ister çekirdek inanç deyin , ister çekim yasası deyin.Yapamam , edemem dediğiniz zaman 1-0 geride başlıyorsunuz.

Yüzde 40 kuralı denilen bir kural var mesela.Hayatta pes etme noktasına geldiğinizde aslında vücunuzun sadece yüzde kırklık bir kısmını kullanmış oluyorsunuz.Geride yüzde 60 bir enerji deponuz kalıyor aslında.Özellikle SEAL eğitiminde bu kural çok üzerinde duruluyor.Bununla alakalı bir video var (hatta kitabı da var).160 kilometrelik bir maraton yarışını arkada hiç desteği olmadan ve üzerinde fazladan ağırlıklarla ( toplam ağırlığı 120 kg bulan) ki bunların çoğunluğu yaşam malzemesi içecek suyu vs ile yarışan bir kişi yarışı tamamlar.O yarışa katılan ve zengin bir girişimci olan Jesse İtzler ise bu kişiyi merak eder.Yarışın neredeyse 100. km karşılaştığı bu kişinin ayaklarında kırıklar dahi vardır ve acı içerisindedir.Acaba bitirebildi mi diye düşünür.Bu gizemli kişinin sonradan bir SEAL komandosu olduğunu öğrenir.Yarışı tamamen tamamladıktan sonra bu SEAL ile çalışmaya başlarlar .SEAL komandosu Jesse İtzler'e karşılaştıkları noktanın kendisinin % 40 noktası olduğunu söyler.Sonra bunun ne olduğunu açıklar.

http://thehustle.co/40-percent-rule-navy...-toughness

Aslında her şey beyinde bitiyor.

Bazı meslekler aslında iş değildir.Bir hayat tarzıdır.İş olarak görürseniz başarılı olamazsınız.

Sn ERTUNGA ;

Bu şekilde idealize etmeniz güzel ama dünya ölçeğinde çok farklı motivasyonlarla insanlar bu işleri yapabiliyor ve bu farklı motivasyonlarla kursları tamamlayabiliyor.Nam almak için , özel olmak için , birilerine bir şeyler kanıtlamak için , en iyinin kendisi olduğunu göstermek için ... gibi uzun bir liste olabiliyor motivasyon nedenleri.Sadece Türkiye ölçeğinde düşünmemek lazım.Türkiye ölçeğinde dahi farklı düşünceleri olan insanlar olabiliyor.Her erkeğin içinde şöhret olma isteği vardır.En azından nam almak ister .Neticede işini düzgün yapıyorsa sorun yok.

Sn.Engin55 ;

Eskiden askerliğini yapmayanlara kız vermemelerinin nedenleri vardı.Hayatında hiç - 20'de dışarı bulunmamış bir insan bu sıcaklıkta nöbet tutuyor.Yağmur yağınca eve kaçan insan saatlerce yağmur altında ictimada bekliyor.Hayatında ilk defa kendi sınırlarını zorluyor.Bunu ya seve ya yine seve seve yapıyorsunuz.Mesele şu siz kendinizi zorlamaya hazır mısınız.İnsanların tehlikede en basit iki tepkisi vardır.Ya kaçarsınız ya üzerine gidersiniz ( ya da savaşırsınız.)Üçüncü alternatif yoktur.Verilecek eğitimlerin hepsi sizin bir şeylerin ne kadar üzerine gidebileceğiniz üstüne kurulu.Olay aslında tamamen mental. Kırk şınav ya da elli şınav çekmek değil.Kırkı çekip elliyi zorlayabilecek misiniz yok ben oldum kırk bana yeter diyorsanız sen üzerine yağan kırkıncı mermide pes edersin diyerek geri gönderecekler.

Bu konularda meraklı iseniz Namık Ekin'in imkansız sadece bir kelimedir kitabını öneririm.
 
Alıntı
13 üye teşekkür etti:
Zemre10, S@riyerli, alpago, fbalun, Cem1964, Furkan51, YgtBey, kkaya, sem, bilhan, PersonalDefence, Engin055, Mechul
#10
Zamanında bende çok istedim polis ya da asker olmayı ama bu konuda tüm aile üstüme geldi olmamı istemediler.Babam astsubay emeklisi olup 2 tane polis olan çocukluk arkadaşını şehit vermiştir.Belki de olmamı istememesinin sebebi budur.ben gireceğim dedikçe evde kıyametler koptu 16 yaşlarında tek başıma karar alacak daha doğru yanlız kalacak cesaretim yoktu deneyemedim içimde kalmıştır.Aradan geçen 14 yılda da çok birşey değişmedi.Açık söylemek gerekirse zordur bu işler meslekten çok yaşam tarzınız olur.Yaşıtım olan subay bir arkadaşımın şu lafını asla unutmam.Sen istediğin yerde yaşayabiliyorsun ama ben mecburi gidiyorum demişti. Kutsal ve önemli görevdir. Mutlaka denemelisiniz. Yolunuz açık ve şansınız sizinle olsun.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
alpago, Engin055
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi