Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fabarm S.A.T. 8 Telescopic İnceleme
(06-04-2017, 12:52 PM)austin powers demiş ki: Merak ettiğim konu ise "gazlı" meselesi. Bu ürün kinetik değil, gazlı bir ürün değil mi? Gazdan kastımız havalı tüfeklerde olduğu gibi tepme anında ters bir tepme yaparak stabilite mi sağlıyor yoksa ben konuyu tamamen yanlış anlayarak fütüristik bir boyuta mı taşıdım?  Huh

Sn. auistin powers,

Gazlı sistem tüfeklerde namlu içindeki bir delikten kaçan gaz bir piston sistemini çalıştırıp kısa veya uzun vurma ile mekanizmayı geri iterek kurar. 

Kinetik (veya geri tepme kurmalı) tüfeklerde ise geri tepme enerjisi ve mekanizmadaki bir yay sistemi ile mekanizmayı kurar.

Gazlı sistemlerde kirlenme ve parça sayısı çok, kinetik sistemlerde kirlenme ve parça sayısı azdır.

Ancak, kinetik sistemlerin geri tepmesi, gazlı sistemlerden fazladır. Kinetik sistemler düşük gramajlı fişeklerle bazen çalışmayabilir. 

Benelli M4 biraz farklı bir sistem kullanıyor. Ben yine size Gazlı sistem-yarıotomatik bir tüfek olarak bu başlıkta tartışılanı tavsiye ederim. Eğer İstanbul'da iseniz Sn. Fruktoz23 ile buluşup deneyebilirsiniz

Saygılar

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
Xlll, heisenberg, austin powers, Fruktoz23, Alphawolf, Yaşar Engin
Yerli üretim yivsiz tüfekleri A dan Z ye karalamak değil amacımız . Belli başlı markalar gayet kaliteli tüfek üretiyorlar ve yurtdışı piyasasına da ciddi adetler satıyorlar . Biz kullanıcıların bu markalardan beklentisi ; yurtdışına gönderilen tüfeklerde ki gösterilen özeni , işliği , son kontrolü , yerli piyasaya satılan tüfeklerde de bu özeni göstermeleri .

Nekadar acı değilmi şu söylem ; verdiğim para belli ( 1000 TL ile 1500 TL arası ) , ne olur ki ? Bir sorun olduğunda fabrikaya gönderir yaptırırım ...!

Ya o sorun hayati bir olay yaşarken olursa ...!
Ya domuz avında koca bir azılı ile kafa kafaya kalınca yaşanırsa ...!

Beni hangi hastane tamir edecek ?

Sn. auistin powers,

Yazdıklarınız da bir kaç şey dikkatimi çekti .

Koridor da manevra ;

Bu konuya çok takılmayın derim . Kullandığınız tüfeğe alıştığınız Zaman , o tüfek bir uzvunuz gibi olacak . Tüfeğe olan hakimiyetiniz sayesinde her türlü manevrayı çok dar alanda bile yapabilirsiniz . 47 cm veya 51 cm namluya sahip bir tüfek ile en dar alanda bile çok seri manevra yapabilirsiniz .

UTS 15 ;

Bu tüfek bence  ( biraz acımasız olacak amaaa) filim sektörü içln yapılmış . Hobi için bile almayı düşünmediğim ve düşünmeyeceğim , mutant tadında , tuhaf ama fantastik görüntüsü olan bir tüfek . Naçizane tavsiyem , kesinlikle düşünmeyin derim .

Ömrünüz boyunca 1000 fişek .

Lütfen yanlış anlamayın dediklerimi.
Aldığınız herhangi bir tüfek ile ( Benelli M4 veya Armsan ) bu kadar az atım yaparsanız , emin olun hiç bir şey öğrenemezsiniz . Ege TAYFASI  olarak Poligonda toplandığımız da ( nerdeyse 15 gün de bir )  Adam başı birer koli tek kurşun harcıyorduk eğitim için . Bütçeye ciddi külfet olmaya başladı haliyle . Bizler de az ve öz eğitim yapmaya başladık . Buna rağmen her defasında en az 100 mermi gidiyor . Ve halaa acemilik çektiğimiz bir çok konu var .
Bukadar yoğun olmasada , belli zamanlar da mutlaka belirlediğiniz bazı eğitim atışlarını yapmanız gerekiyor ki , aldığınız tüfeğe uyum sağlayın ve kas hafızanız gelişsin .

Belirli bir bütçe ile en doğru ve en iyi silahı alma isteği emin olun hepimizde var . Şöyle de bir sorun da her zaman olacak ; o doğru kime göre doğru . Bana uygun olan bir tüfek size uygun olmaya bilir . Benim çok sevdiğim bir tüfeği siz sevmeye bilirsiniz . Bizim size tavsiyede buluna bileceğimiz bir kaç konu var ve o doğrultuda sizi yönlendirmeye çalışıyoruz .

Yarı yolda bırakmayacak kaliteli bir tüfek . Fayda fiyat oranlaması yapıldığında alınabilirliği  olan  bir tüfek .  

Saygılar .

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
Sabri, austin powers, Oberon, Fruktoz23, PersonalDefence, Kara45, Alphawolf, Yaşar Engin
(06-04-2017, 03:06 PM)Sabri demiş ki:
(06-04-2017, 12:52 PM)austin powers demiş ki: Merak ettiğim konu ise "gazlı" meselesi. Bu ürün kinetik değil, gazlı bir ürün değil mi? Gazdan kastımız havalı tüfeklerde olduğu gibi tepme anında ters bir tepme yaparak stabilite mi sağlıyor yoksa ben konuyu tamamen yanlış anlayarak fütüristik bir boyuta mı taşıdım?  Huh

Sn. auistin powers,

Gazlı sistem tüfeklerde namlu içindeki bir delikten kaçan gaz bir piston sistemini çalıştırıp kısa veya uzun vurma ile mekanizmayı geri iterek kurar. 

Kinetik (veya geri tepme kurmalı) tüfeklerde ise geri tepme enerjisi ve mekanizmadaki bir yay sistemi ile mekanizmayı kurar.

Gazlı sistemlerde kirlenme ve parça sayısı çok, kinetik sistemlerde kirlenme ve parça sayısı azdır.

Ancak, kinetik sistemlerin geri tepmesi, gazlı sistemlerden fazladır. Kinetik sistemler düşük gramajlı fişeklerle bazen çalışmayabilir. 

Benelli M4 biraz farklı bir sistem kullanıyor. Ben yine size Gazlı sistem-yarıotomatik bir tüfek olarak bu başlıkta tartışılanı tavsiye ederim. Eğer İstanbul'da iseniz Sn. Fruktoz23 ile buluşup deneyebilirsiniz

Saygılar

Sn. Sabri,

Açıklamanız için teşekkür ederim, komik bir soru sorduğumun farkına vardım verdiğiniz cevabı okuyunca. Ama sayenizde öğrenmiş oldum. Silah satışı yapan firmaların tüp satışlarının gazlı sistemdeki o gazı kastettiğini zannediyordum, öğrenmiş oldum.

Sn. Fruktoz23 dan böyle nazik bir teklif gelir ise gayet memnun olurum. Hem kendisi ile tanışmış olurum hemde tüfeği ilk kez çıplak göz ile görebilmiş, müsaade ederse de deneme fırsatı elde etmiş olurum.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
(06-04-2017, 04:39 PM)Xlll demiş ki: Yerli üretim yivsiz tüfekleri A dan Z ye karalamak değil amacımız . Belli başlı markalar gayet kaliteli tüfek üretiyorlar ve yurtdışı piyasasına da ciddi adetler satıyorlar . Biz kullanıcıların bu markalardan beklentisi ; yurtdışına gönderilen tüfeklerde ki gösterilen özeni , işliği , son kontrolü , yerli piyasaya satılan tüfeklerde de bu özeni göstermeleri .

Nekadar acı değilmi şu söylem ; verdiğim para belli ( 1000 TL ile 1500 TL arası ) , ne olur ki ? Bir sorun olduğunda fabrikaya gönderir yaptırırım ...!

Ya o sorun hayati bir olay yaşarken olursa ...!
Ya domuz avında koca bir azılı ile kafa kafaya kalınca yaşanırsa ...!

Beni hangi hastane tamir edecek ?

Sn. auistin powers,

Yazdıklarınız da bir kaç şey dikkatimi çekti .

Koridor da manevra ;

Bu konuya çok takılmayın derim . Kullandığınız tüfeğe alıştığınız Zaman , o tüfek bir uzvunuz gibi olacak . Tüfeğe olan hakimiyetiniz sayesinde her türlü manevrayı çok dar alanda bile yapabilirsiniz . 47 cm veya 51 cm namluya sahip bir tüfek ile en dar alanda bile çok seri manevra yapabilirsiniz .

UTS 15 ;

Bu tüfek bence  ( biraz acımasız olacak amaaa) filim sektörü içln yapılmış . Hobi için bile almayı düşünmediğim ve düşünmeyeceğim , mutant tadında , tuhaf ama fantastik görüntüsü olan bir tüfek . Naçizane tavsiyem , kesinlikle düşünmeyin derim .

Ömrünüz boyunca 1000 fişek .

Lütfen yanlış anlamayın dediklerimi.
Aldığınız herhangi bir tüfek ile ( Benelli M4 veya Armsan ) bu kadar az atım yaparsanız , emin olun hiç bir şey öğrenemezsiniz . Ege TAYFASI  olarak Poligonda toplandığımız da ( nerdeyse 15 gün de bir )  Adam başı birer koli tek kurşun harcıyorduk eğitim için . Bütçeye ciddi külfet olmaya başladı haliyle . Bizler de az ve öz eğitim yapmaya başladık . Buna rağmen her defasında en az 100 mermi gidiyor . Ve halaa acemilik çektiğimiz bir çok konu var .
Bukadar yoğun olmasada , belli zamanlar da mutlaka belirlediğiniz bazı eğitim atışlarını yapmanız gerekiyor ki , aldığınız tüfeğe uyum sağlayın ve kas hafızanız gelişsin .

Belirli bir bütçe ile en doğru ve en iyi silahı alma isteği emin olun hepimizde var . Şöyle de bir sorun da her zaman olacak ; o doğru kime göre doğru . Bana uygun olan bir tüfek size uygun olmaya bilir . Benim çok sevdiğim bir tüfeği siz sevmeye bilirsiniz . Bizim size tavsiyede buluna bileceğimiz bir kaç konu var ve o doğrultuda sizi yönlendirmeye çalışıyoruz .

Yarı yolda bırakmayacak kaliteli bir tüfek . Fayda fiyat oranlaması yapıldığında alınabilirliği  olan  bir tüfek .  

Saygılar .

Sn. XIII,

Üretim yapan bir firma sahibi değilim ancak ihracatçı bir firmada çalışıyorum, tedarik yaptığımız firmalar bambaşka bir sektör olmasına rağmen ihracat için olan ürünlere ayrı, yurt içinde satılan ürünlere ayrı kalite, ar-ge mesaisi ayırmıyorlar, kim sipariş verir ise o ürünü alıyor. 

Silah sektöründe böyle bir durum var ise bu işi yapanlar kendi ayaklarına sıkıyorlar kaba tabir ile. İhracat yaptığım için memleketime faydam dokunduğunu düşünen ben, memleketimde üretilen silahlar varken paramın dışarıya çıkmasını açıkçası istemezdim ancak aldığım silah suratımda patlayacak diye endişe ede ede paramla rezil olmayı da göze alamam. Kendimi ve ailemi düşünerek ithal bir silah almam gerektiğini anlıyorum.

Aslında piyasada tür tür çeşit çeşit silah mevcut, benim gibi konuyu bilmeyen birisinin aklını zaten en başka bulandıran da bu oluyor ancak forumdan öğrendiklerim sayesinde seçim eleğim iyi bir noktaya erişti ve neredeyse konu M4 yada SAT8 e kadar daralmış oldu. 

Eğe de yivsiz atış yapmanıza müsaade eden poligonlar var anladığım kadarıyla ki sık sık böyle bir antrenman yapabilme fırsatınız oluyor. Ben birkaç poligon ile görüştüğümde kapalı hiçbir poligonda 12GA yivsiz kullanmanın zaten kanunen yasak olduğu, ayrıca delici gücü sebebiyle "duvarları deler" gerekçesiyle hele hele tek kurşuna asla müsaade edilemeyeceğini söylendi. Siz açık poligona gidiyorsunuz sanıyorum?

İstanbul içinde tek duyduğum yer yakacık açık poligonu, başka poligon biliyor musunuz? Özellikle de eğitim verme yetisi olan olur ise çok iyi olur.

Bu arada 20 Nisan dan itibaren açılacak olan fuara gideceğim, eğer oraya gidecek forumdaşlarımız var ise mini bir tanışma fırsatı da yakalamış olurum.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Yaşar Engin
Sn.Austin Powers,

Küçük bir düzeltme yapmak isterim izninizle, 12 çap ceketsiz bir tek kurşun(slug) ceketli bir 9X19mm tabanca mermisinden daha delici değildir. İki çekirdekte Level IIIA kevlar ceketi ile durdurulabilmektedir(İstisna fişekler hariç !).

Sizinle tanışıp atış yapmayı ben de isterim ancak Fabarm S.A.T. 8 model tüfeğe sahip değilim maalesef. Kendi envanterim de Armsan Paragon Slug ve Bora Br-36 marka yarı otomatik bir adet de Yıldız marka 47cm namlu boyuna sahip tek kırmam var.

İstanbul hatta Türkiye'de herhangi bir yerde profesyonel bir eğitim alma şansımız yok maalesef bir sivil olarak.

Naçizane tavsiyem ise aynen motor alırken olduğu gibi bütçeniz 10 ise bunun 5'ini silaha 5'ini de mühimmat, temizlik malzemeleri vb. giderlere ayırmanız olacaktır.

Yakacık atış poligonu benim evime 5 dakika mesafe de(kıskananlar olmuştur sanıyorum :-)) ve eğer yolunuz düşerse, benim de uygun bir zamanımda birlikte tüfeklerimle atış yapabiliriz.

Saygılarımla

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
austin powers, Yaşar Engin
(06-04-2017, 08:38 PM)Fruktoz23 demiş ki: Sn.Austin Powers,

Küçük bir düzeltme yapmak isterim izninizle, 12 çap ceketsiz bir tek kurşun(slug) ceketli bir 9X19mm tabanca mermisinden daha delici değildir. İki çekirdekte Level IIIA kevlar ceketi ile durdurulabilmektedir(İstisna fişekler hariç !).

Sizinle tanışıp atış yapmayı ben de isterim ancak Fabarm S.A.T. 8 model tüfeğe sahip değilim maalesef. Kendi envanterim de Armsan Paragon Slug ve Bora Br-36 marka yarı otomatik bir adet de Yıldız marka 47cm namlu boyuna sahip tek kırmam var.

İstanbul hatta Türkiye'de herhangi bir yerde profesyonel bir eğitim alma şansımız yok maalesef bir sivil olarak.

Naçizane tavsiyem ise aynen motor alırken olduğu gibi bütçeniz 10 ise bunun 5'ini silaha 5'ini de mühimmat, temizlik malzemeleri vb. giderlere ayırmanız olacaktır.

Yakacık atış poligonu benim evime 5 dakika mesafe de(kıskananlar olmuştur sanıyorum :-)) ve eğer yolunuz düşerse, benim de uygun bir zamanımda birlikte tüfeklerimle atış yapabiliriz.

Saygılarımla

Sn. Fruktoz23,

Kapalı poligonların 12GA yivsiz ile atış yapılmasının kanunen yasak olduğunu söyleyerek beni yanlış mı yönlendirdi? Ben kanunen dedikten sonra kapalıları aramayı da bıraktım.

SAT8 tanıtımı videonuzu izlerken sponsor olan bir firmadan bahsetmiştiniz ancak sonradan satın aldığınızı varsaymıştım. Kısmet diyelim.  Smile

Yivsiz için bu forumda yazdığım ilk mesajımda da söylemiştim, burada tekrar edeyim. Yivsiz için gerek polis memurları gerekse yivsiz sahibi tanıştığım kişiler nedense bu tüfekleri oyuncak tüfek olarak algılar hale gelmiş, eğitim almak, doğru duruş pozisyonu, doğru fişek satın almak gibi konularda birebir bir eğitim almak istediğimi söylediğimde hep aldığım özet cevap şu oluyor: "yivsizde birşey yok, öğrenirsin ata ata". Bu fikri paylaşanlar kusura bakmasınlar ancak yivsiz de olsa oyuncak değil, bir sürü video izledim özellikle hickok45 amcamıza ait, özellikle beyaz boş bir tüpe tek kurşun attığında mübalağasız avuç içim kadar delik açıyordu. Tüpe öyle bir tahribat veren şey insanın bacağını bile koparır bırakın kolunu. Bu sebeple eğitim almaya gerek olmayacak kadar zararsız olarak algılamanın gereği nedir bilmiyorum ancak ben ya bir profesyonelden yada buna yıllarını vermiş bir kişiden eğitim almak istiyorum.

Yakın zamanda yapılacak olan fuar esnasında yada fuardan sonra tüfeğimi edineceğim. Yakacık yakınında oturuyor olmanıza memnun oldum, tanışmamız için ikinci bir bahane olmuş olur.

Cevabınız ve kendi tüfekleriniz ile atış yapmama müsaade etme nezaketinizden dolayı da ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Fruktoz23
Sn Austin Powers;

Kapalı poligonlarda yivsiz atışı yapamazsınız. Bu doğru ama Yakacık gibi sadece yivsiz tüfek atıcılarının gittiği açık yivsiz tüfek poligonları var. Ayrıca meskun mahalden uzak pek çok yerde gerekli güvenlik önlemlerini alarak atış yapabilirsiniz. Tavsiyem bu noktada eski madenler ve taş ocakları yahut döküm sahaları olur. Atış yaptığınız yer tıpkı bir duvar gibi (şev diyeceğim ama anlar mısınız bilemeyeceğim ) olursa saçma veya tek kurşunlarınız ile canlıya zarar verme ihtimaliniz az olur.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
austin powers, Fruktoz23, Yaşar Engin

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi